/II HIk/I ISI III (OlltVYI. voor het arrondis- xiètk senient Zterihaee. 1872. No. 85. Zaterdag 26 October. 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Staten-Generaal. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1.- Franco per post 1. Afzonderlijke nommers 5 centmet Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. H u \v e 1 ij k s - Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag- voor de uitgave iu te zenden aan den uitgever H. LAKENMAN. Advertentien worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. Advertentie* en Abonnementen worden voor DuitscMaiidOostenrijk en Zwitserland aanjenomen door de HH. HAASENSTEIN YOGLER, te Hamburg, Lubek, Frank fort ajM-, enz. en voor Rotterdam door de HM. NIJG II VAN D1TMAR, te Rotterdam. Bij dit nommer toehoort een Bijvoegsel- Het tweede wetsontwerp, met welks behan deling de Tweede Kamer zich 111 de laatste dag-en bezig hield is dat ter voorziening legen besmettelijke ziekten. Uit een sanitair oogpunt juichen wij dit ontwerp van harte toe, uit een. juridisch oogpunt hebben wj verschillende aan merkingen en de discussien hebben, vooral in den beginne, een tafereel van akelige verwarring- opgeleverd. Amendementen en uit amendemen ten, wijzigingen en handhaving van de oorspron kelijke redactie waren aan de orde van den dag, en het „gehaspel" om dit minder parlementaire woord eens te bezigen, was zoo groot, dat een nieuwsblad zeer naief, maar niet minder juist tot de conclusie komt, „dat minister on kamer onmogelijk wijs kunnen worden uit hun eigen werk." Het was dan ook een recht stokpaardje voor de conservatieve en anti revolutionaire kamer leden. „De Heer heeft toch ziekte en dood in zijne hand en al uwe bepalingen van voorzorg en beteugeling helpeu niet, als de Heer zijn wil doordrijft," - ziedaar de leer, die men in 's lands vergaderzaal heeft hooreu verkondigen. Consequent Uoorredeneereude zou men dan ook moeten zeggen„de Heer kan alles en weet alles, zonder Hem geschiedt niets wat behoeven wij ons te bekommeren om ons levensonderhoud, om onze kennis en wetenschap, om onze instel lingen in het belang van de veiligheid onzer maatschappj 1 Laat ons stille zijnlaat ons rustig wezen, de Heer zal liet ons geven te zijner tijd!" Wat zou er vau de maatschappij worden, als die leer eens ingang vond? Gelukkig, heeft de meerderheid der kamer zich verstandiger betoond, en ondanks de ge breken, die het wetsontwerp aankleven ver heugen wj ons over den uitslag der stemming, die jl. Dinsdag plaats had, en waarbj het ont werp met 49 tegen 13 stemmen werd aange nomen. Aan bewjzen hoe hoog noodig het wetsontwerp is, ontbreekt het waarljk niet, als men de oogen rondom zich slaat en zijne aan dacht schenkt aan wat men ziet gebeuren in t j- den dat er ziekten heerschen of in aantocht zijn. Ééne bepaling in het wetsontwerp is vooral van groot belang. Zj is die van de verplichte vaccinatie. Geene kinderen zullen in de scholen worden opgenomen dan na gevaccineerd te zijn, of de kinderziekte gehad te hebben. Dezelfde ver plichting is aan de ouderwjzers opgelegd. De gemoedsbezwaren konden niet de overwinning behalen, en het voorschrift zal gewis zjne zegenende uitwerking-niet missen. Toch liebben wj, gelijk wij boven schreven, eenige bezwaren tegen de wet. Die bezwaren, zij werden ook in do kamer aangegeven en ontwikkeld en later zal blijken, dat zij niet zoo gering zijn te achten als door velen geineend wordt. Aan de burgemeesters is eene veel te groote macht gegeven, aan de gemeen ten een veel te zware last opgelegd. De handelingen, waartoe de burgemeester bij het heerschen of ter beteugeling van de ziekten, bevoegd is, zullen liem maken tot een soort van souverein, en als men hoofden van gemeente besturen aantreft, die voor die handelingen terug deinzen, zal de wet haar doen missen. De ge meenten van eenig aanbelang zullen voor zieken en lijkenhuizen moeten zorgen en ofschoon er sprake is van rijks subsidiën, zal de druk voor de kas niet uitblijven. Het voorschrift, dat hoe nuttig op zich zelf, echter de individueole vrijheid te zeer belemmerde is bij amendement uit het ontwerp gelicht. Wij bedoelen het voorschrift, dat tijdens liet aanwezig zjn eener ziekte in huis, niemand der huisge- nooten zich naar fabrieken, werkplaatsen ot dergelijke mocht begeven, om daar zjn arbeid te verrichten. De vader van een aan ziekte lijdend kind, zou daardoor, boven den last der ziekte nog van zijn inkomen beroofd en aan den bongel en het gebrek ten prijs gegeven zjn geworden. Doch nog eens, welke gebreken het ontwerp aangekleefd hebben, of nog aankleven, wij juichen de aanneming toe. Nederland is daarmede eene schrede gevorderd op den weg van do- sanitaire wetgeving waarop het nog slechts aan het begin stond. Ook zonder dat wij de houding van den Minister van Binnenlandsche Zaken, tjdens de discussie kunnen roemen, daar hij zich zeer twijfelachtig en onstandvastig beloonde, danken wj hem voor de indiening- en verdedi ging van het wetsontwerp. Eene opmerking ten slotte. De heer van Houten sehjnt werkelijk den weg te volgen, dien wij in navolging van het Zondagsblad aan het slot van ons vorig artikel van hem veron derstellen, te weten, dat hij oppositie wil voeren tegen dit ministerie. Althans onder de 13 te genstemmers van het wetsontwerp treffen wij opk zjn naam aan, in gezelschap met de heeren Nierstrasz, Saaymans Vader, van Lijnden, van Sypestein, van Loon, Begramvan Znylen Heemskerk, Smits, O. van Nispen en Dumbar. Jl. Woensdag zijn de beraadslagingen over de Indische begrooting voor 1873 aangevangen. Binnenland. Z1ERIKZEE, 22 October 1872. Zierikzee, 21. October. lieden arriveerde alhier de Redding-schokker no. 2, schipper G. van Duin, aan boord hebbende de equipage van liet veronge lukte Fransche schoonerschip //Jeane Nocmie" van Roche-Bernard uaar Rotterdam met een lading Rogge. Het schip is 22 dezer op de Westpunt van de Zeebonden plaat aan den grond geraaktde Redding schokker was onmiddelijk in de nabijheid ter adsis- tentie. Ankers werden uitgeworpen om te trachten het schip af te brengen, doch de toenemende wind en zee sloegen liet schip van de ankers en het stoot ten zoo geweldig dat er weldra 8 voet water instond. Schipper van Duin wilde toen het uiterste beproeven, door te trachten het schip aftezeilen, hetgeen hem dan ook gelukte doch in diep water gekomen bleek, het dat het schip zoodanig gebroken was, «lat men reeds spoedig genoodzaakt was lijfsbehoud te zoeken in de booten, waarna het schip geheel zonk nabij do Wrakton van den Banjaard, aan den ingang vau het Brouwershavensche zeegat. De kapitein roemt zeer het mensehlievend gedrag en de betoonden moed en volharding van schipper van Duin en van de bemanning der Reddingschokker, die zelfs geen levensgevaar hebben ontzien om to trachten redding aan te brengen zoowel voor het schip als voor de equipage. Van schip en lading zal denkelijk niets terecht komen. Z. M. heeft aan F. C. A. C. Leenhoff, beeldhouwer, wonende te Harijs vergunning verleend tot het aan nemen en dragen der versierseleu van ridder der orde van het Legioen van eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor de tweede Kamer te Amsterdam, zijn inge komen 1988 briefjes. Hiervan bekwam de heer Fabius 613 de heer rar. Jolles 616 en de heer mr. van Nierop 536. Er moet alzoo eene herstemming plaats hebben tusschen den heer Fabius en mr. Jolles. Vollenhove, 19 Oct. Gisteren is op Schokland aangedreven de vischschuit van den visscher Klaas Kloppe alhier, welke Dinsdag namiddag naar Monni kendam was uitgezeild en waarschijnlijk door den plotseling opkomenden hevigen storm is omgeslagen. Van de opvarenden, den visscher zelf en zijn 19jarigen zoon, behalve zijn SOjarigen vader, heeft men tot dus verre nog niets vernomen, zoodat men niet anders dan het ergste kan veronderstellen. De visscher laat na eene weduwe met vier kindereu en behoorde onder de knapsten vau zijnen stand. De verslagenheid en de deelneming is dan ook algemeen zeer groot. Heden is gemelde vischschuit alhier -aangebracht. Het lijk van den ouden raau is er iu gevonden. Van de beide andere opvarenden is nog niets bekend. Men verneemt dat Kloppe, wel storm verwachtende, bij zijn, uitreize gezegd zou hebben, dat hij in allen gevalle Schokland zou kunnen halen en aldaar ook behouden is aangekomen. Hij heeft toen het voorbeold van een Noord-Hollandschen botkooper gevolgd, is van daav verder gezeild en is tusschen Schokland en ürk om geslagen, in het gezicht van genoemden botkooper, die niet anders dacht of dezelfde ramp zou ook hem treffen, maar geen de minste hulp heeft kunnen aan brengen Het bestuur der vereen, van en voor Nederl. in- dlisteriëelcn heeft besloten een adres tot de Eerste Kamer te richten, waarin zal worden aangedrongen op niet-aanneming van het ontwerp Indisch-tarief. Men meldt uit MeppelIn veertien dagen tij «Is zijn op de botermarkten alhier ruim 350,000 kilo aangevoerd, eene waarde vertegenwoordigende van on geveer 400,000 gulden. Züid-Beijeuland, 16 Oct. Van de verongelukte Autwerpsche stoomboot, Telegraaf no. 4, zijn aan den oever alhier aangespoeld 2 vaten petroleum en 3 vaten gezouten spek. de laatste ter zwaarte van 8631/;, kilo.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1