oevlogen was. En op don derden Maar men maakt er nu een eind aan en werpt de drie kwelturven in den haard. Er rallen zeker erg „bezwarende omstandigheden" bij geweest zijn, denkt men dan als men weer tot de. realiteit teruggekeerd is. LaaL ons zien. Vooreerst was t „by nacht en m een bewoond huis," dat is al erg genoeg. Langrand- Dumoncean handelde nog op klaar lichten dag en een van die Jfïfe-beatm ook en wel op ue London-Bridge. Die Bossche officieren belden ook bij nacht en aan bewoonde huizen en zij kregen ook 46 dagen cellulair. Verder kunnen 't „zware" turven geweest zijn, the zijn van hooger waarde dan de lichte, of waarschijnlijk zijn 't van die lange Drentsche geweest, en dat zijn zulke groote turven. „Maar 't waren er dan toch maar drie' pleit het vergoelijkende mededoogen al weer. Het waren toch maar drie, nu laat het zoo zijn, drie lange, zware turven en dan vijt'-en-veertig dagen cellulaire gevan- genisstraf 1 Buitenland, Spanje. Te Ferrol ia een repubiikeinsehe opstand uitgebar sten, die evenwel reeds in den aanvang bleek te zullen mislukkeu. Ongeveer 1500 opstandelingen hebben zich hi het arsenaal verschanst en de roodc vlag van het dak van dat gebouw uitgestoken. Fr is onmid dellijk door de regeering een gepanserd fregat met veel troepen aan boord naar Ferrol afgezonden waarna hef. arsenaal door de militaire macht geblokkeerd is. Volgens sommige berichten heeft dit oproer geen po litieke beteekenis en zou de voorname oorzaak gele gen zijn in liet voortdurend uitblijven van achterstal lige betaling van soldij en arbeidsloon. Het oproer ontleent voor het oogenblik zijne be teekenis alleen aan de plaats waar de insurgenten zich ophoudenhet arsenaal van Ferrol toch is het grootste van Spanje eu een van de grootste van ganscli Europa het is verbonden met een timmerwerf en orayat ver scheidene dokken en magazijnen alles te zamen be slaat eene oppervlakte van ongeveer tien bunders. Nu is het, wel is waar, onmogelijk, om zulk een terrein bekoorlijk te verdedigen met 1500 ongedisciplineerde lieden, doch men heeft van de gelegenheid gebruik ge maakt om den voorraad levensmiddelen over to brengen naar het eigenlijke arsenaal, overvloedig van proviand en wapenen voorzien, en zoo kan desnoods een beleg afwach ten, te meer daar de troepen niet spoedig zullen overgaan tjt het beschieten van een zoo gevaarlijk gebouw als bet arsenaal, hetgeen overigens reeds van de citadel uit gemakkelijk genoeg zou zijn. De regeeringstroepen hebben zich dan ook wijselijk bepaald tot hetgeen de voorzichtigheid hun voorschreef, namelijk het insluiten van het gansche, zoo even beschreven terrein. De maarschalk Sanchez Bregua, kapitein-generaal van Gailicie, heeft het kommando over de troepen deze zijn deels met hem van Corunna opgerukt, deels bchooren zij tot het garnizoen, dat de citadel en de I forten bezet. Met uitzondering van bet arsenaal en i de werf, zijn alle openbare gebouwen en daaronder ook het telegraafkantoor, in hunne handen. De insluiting aan de zeezijde was eveneens gemakkelijk door de eigenaardige ligging van het arsenaal, aan het einde der haven; de haven van Ferrol toch heeft eeue 'straat tot ingang, die slechts aan één schip te gelijk doortocht verleent, en door de forten San Fe lipe en Palma wordt bestrekenzoodra zich dus een oorlogschip tusschen de beide forten posteert, is de haven geheel afgesloten door eeu batterij en valt aan ontsnappen naar de zeezijde niet te deuken. De kom- mandant van Ferrol en de insurgenten beiden hebben dit begrepen een fregat stoomde de haven binnen en liet den insurgenten zijn batterijen zien, waarop deze een wanhopigen coup de main tegen het schip be proefden, die twee malen werd afgeslagen en sedert j iet herhaald. Ook een „uitval" naar ue, landzijde in richting van -Tubïs had geen gevolg hoegenaamd, daar de opstandelingen onmiddellijk rechtsomkeert maakten, toen zij de regeeringstroepen zagen naderen. Ten allen- overvloede hebben noch drie oorlogschepen bevel gekregen' om in de baai van Betanzos te krui sen, van waar zij terstond de haven kunnen binnen stevenen. Maarschalk Bregua heeft zijn hoofdkwar tier ie Puente de Euuie op een paar uur afstand van Ferrol, welk punt evenwel dit voordeel aanbiedt, dat hij te gelijk de baai van Betanzos overziet en Co- runua in het oog houdt. Zijue iustructien luiden, dat hij niet aanvallender wijs mag te werk gaan, voordat <!e insurgenten gewapenden tegenstand bieden tot dus- vei is cl... niei. geschied, en het laat zich aanzien, dat de opstandelingen spoedig den moed zullen verliezen en hunne onderwerping aanbiedende opstand zou f vioeid Pt Z1JÜ Z°üder dat drUppel bIoed heeft Terwijl deze ongeregeldheden een politiek karakter missen, duurt de carlistische beweging voort met name m Kataloniehet geliefkoosd bedrijf van de carlisten in deze provincie blijft liet aanhouden van spoortreinen, en nu en dan hebben zij goeden buit. Dezer dagen onder anderen vond men in een trein 2 officieren en 30 ongewapende manschappen, die van verlof naar hun regement terugkeerden, en die als gijzelaars naar liet gebergte werden medegenomen. Duitschlan d. De Tweede Kamer van het groothertogdom Hessen heeft Maandag hare werkzaamheden hervat. Men weet, dat hare taak hoofdzakelijk zal bestaan in het behan delen van de door i;egeering ingediende kieswet, waarbij de verhouding tusschen de kamer en liet nieuw op getreden reicJisfreundlicJie ministerie zich zal moeten vertoonen. De minister-president Hoffman heeft bij de indiening van dit wetsontwerp in de zitting van Maandag tevens ontwikkeld, welke politiek hij voor nemens is te volgen, en met name omtreut de ver- bonding van het groothertogdom tot het Duitsche Kijk het volgende gezegd: //De groote gebeurtenissen van 1870 en 1871 hebben aan Duitschland eene macht verzekerd, grooter bijkans dan liet ooit te voren had bezeten. Zij hebben tevens in liet door de Mainlinie in tweeën gesplitste Hessen eeu toestand, die onhoud baar was, ten einde gebracht, en reeds hierom is het natuurlijk, dat Hessen sympathie gevoelt voor keizer en Kijk. De regeering weet, dat zij handelt in over eenstemming met de wenschen van de meerderheid van het land, en tevens de belangen van het Huis en land van den Groothertog het best behartigt, wan neer zij hare plichten jegens het Kijk vervult met oprechte toewijding aan de groote nationale taak, die de Duitsche gemeenschap heeft aanvaard, en in dezen geest gebruik maakt van haar recht om mede te wer ken tot de gemeenschappelijke aangelegenheden van Duitschland." Op het gebied van binnenlandsche po litiek beloofde de minister, behalve de kieswet, eene reorganisatie van het volksonderwijs en een wetsont werp, regelende de verhouding van kerk en staat. z/Wij zijn, zoó besloot hij, geen partijregeering, maar eene die geen ander programma kent, dan 's lands welzijn, en wij rekenen dau ook op de ondersteuning van allen, aan wie dit welzijn ter harte gaat en die, evenals wij, wenschen met Gods hulp de rijke kiemen van welvaart, die ons land in zich bevat tot ontwik keling' te brengen, en Hessen te maken tot een krach tig en dientengevolge gecerd en gezien lid van de Duitsche statenfarailie." De voorzitter der kamer verzekerde, dat deze woorden de sympathie der ver tegen woordiging wegdroegen Den 14en Oct. des avonds te 11 ure 10 minuten is te Berlijn overleden prins Albert vau Pruisen, (geboren 4 Oct. 1809.) De overledene was den 17 Sept. 1830 gehuwd met Prinses Marianne der Nederlanden, doch dit huwelijk werd den 28 Maart 1849 ontbonden door echtscheiding terwijl de kinderen aan den prins werden toegewezen. Op den 13 Juni 1853 was de prins in morganatisch huwelijk getreden met de gravin von Hohenan. De keizer van Duitschland zal een officieel bezoek aan Hanover brengen, in liet residentieslot verblijf houden en een groote jacht in de provincie bijwouen. In plaats van den heer Schulze-Delitzsch is te Berlijn tot lid van de kamer van afgevaardigden gekozen de heer Kerst. Van de 592 kiezers zijn er 482 opgekomen en 463 stemmen vereenigden zich op den liberalen kandidaat. De belanghebbenden bij den Duitschen tabakshandel ziju bijeengekomen. Men heeft zich bijna eenstemmig ?egen de verhooging der belasting op de tabak ver klaard. In dien geest zullen adressen aan de autoriteiten worden gezonden. Meer dan 150 dames hebben deelgenomen aan de zesde algemeene vergadering van de Duitsche vrouwen- verecniging te Eisenach. Mejufvr. Auguste Schmidt sprak over den toestand van de vrouw en haar gewicht voor de tegenwoordige maatschappij. Zij haalde nu en dan haar zusters erg door. //Kecht is plicht", zei ze. //"De vrouwen missen over 't algemeen de zedelijke kracht om haar plicht te doen. Men lette slechts op het familieleven. Iloevele huismoeders en meisjes leven zonder eenig doel of nut! En toch behoorden ze juist in den huiselijken kring te toonen, dat zij recht hebben op meerdere waardeering en verbetering van hare maat schappelijke positie, welke nog zooveel te wenschen overlaat." Mej. Galm, uit Kassei, wees er op, dat het groote doel der vrouwelijke opvoeding moet zijnegoede hnismoeders te vormen. Daarom moesten de meisjes niet te vroeg naar de school gezonden worden en met leerstof overladen. Kennis van de huishouding was 'teerste wat eene vrouw noodig heeft. Bij het bespreken van de dienstbodenquaestie ver klaarde Auguste Schmidt, dat naar haar gevoelen slechte meiden door slechte mevrouwen worden gekweekt. Frankr ij 1c. Prins Napoleon komt in de bonarpartistische bla den Gaulois en Or die op tegen de voorstelling die de heer Thiers in de Permanente commissie heeft ge geven van de zaak zijner uitzetting; volgens het verhaal van Prins Napoleon heeft het geval zich toegedragen als volgt: Verleden Woensdag, 9 October, was de prins met zijn echtgenoot vertrokken van zijn land goed Pvangins bij Genève en over Pontarlier naar liet, binnenland van Frankrijk gereisd. Aan de grenzen namen eenige agenten van politie plaats in denzelfden trein, terwijl de regeering met het feit in kennis werd gesteld. De prins en de princes stegen af te Monte- reau, waar zij ep het buitengoed van Maurice Kicliard hun intrek nanumNauwelijks daar aangekomen werd de heer PatinoL aangediend in hoedanigheid van chef van liet kabiuet van den prefect van politie; hij ver toonde den gasten ecu document, waarbij de minister van binnenlandsche zaken hem, in naam van den pre sident en ingevolge besluit van den ministerraad, be veelt den prins naar de grenzeu terug te brengen, daar deze geen verlof had van den ministerraad, en slechts voorzien was van een pas, hem voor een bij zonder doel uitgereiktvan de prinses werd niet ge sproken. Beiden echter protesteerden van ongehou- denheid zij hadden geene wet overtreden, geene wet gaf de bevoegdheid om zulk een bevel uit te vaardi gen, en bovendien het departement Scine-et-Marne, waar men zich bevond, verkeerde in staat van beleg, zoodat alleen de militaire overheid handelend kon optreden. Deze laatste opmerking was van Kouher, die zich met de vice-keizerin op het kasteel bevond. Patinot durfde niet verder gaan en vroeg nadere be velen van zijne regeeringde paspoorten waren respee- tivelijk van 15 October en 14 December 1871, afge geven door den Franschen consul-generaal te Genève en den Franschen gezant te Brussel. Des avonds verscheen de heer Clément commissaris van politie te Parijs, met eenige gerdarmen aan den ingang van het park eu verlangde, dan men zou openen, ten einde liet ininisteriëele bevel ten uitvoer te kunnen brengen. De prins antwoordde, dat het nacht was, en dat al leen de militaire overheid bij nacht gevangen kon nemen. Clément- vertrok. Donderdag voormiddag echter kwamen Patinot, Clément en twee gerdarmen terugzij werden in een salon gelaten, waar zich, behalve de prins en prinses, bevonden Maurice Kichard en echtgenoot, Kouher met vrouw eu dochter, Abbatucci, Dugué de la Faucon- nerie, Géry, Primoli, Brunet, Adelon en een aantal minder bekende grootheden. Wederom werd het bevel vertoond, wederom weigerde de prins. Clément haalde nu een tweede stuk te voorschijn, waarbij hij gelast werd den prins gevangen te nemende gerdarmen werden binnen geroepen, en Cléruent verzocht den prins hem te volgeneen rijtuig stond gereed, de princes volgde vrijwillig en het rijtuig werd door gen darmen naar de grenzen begeleid. Yooraf zond de prins een lang protest aan den president der natio nale vergadering, aldus eindigende //Ongewapend als ik ben, en slechts wijkende voor het geweld, doe ik een beroep op aller souverein, op liet algemeen stem recht op den wil der natie." Naar het schijnt was het doel van 's prinsen komst om de bonapartische fractien te verzoenen de Kou- heristen moesten de hand reiken aan de Ollivieristen, hetgeen evenwel niet is geluktalthans aan deze verdeeldheid wordt het toegeschreven, dat Léon Che- vreau zich heeft teruggetrokken als kandidaat in het departement Oise. Slechts zeldzaam komt het in de geschiedenis voor, dat binnen een tijdvak van twee eeuwen tot tweemaal tot zulke strenge maatregelen worden genomen om een volk juist iu tegenovergestelde richting te dena turaliseren, als thans in den Elzas en Lotharingen plaats heeft. De ingezetenen van deze landstreken, waarover de strijd gevoerd is en die weder op zoo ruwe wijze tot Duitschers worden gemaakt, mogen intusschen dank baar zijn, dat de beginselen onzer eeuw zooveel zach ter zijn dan onder hunne grootvaders, toen Lodewijk XIV besloot hen tot Franschen te maken. Zoodra Straatsburg door de overrompeling van 1680 was vermeesterd, ontnam Lodelijk XIV, in strijd met zijne beloften, de kathedraal aan de protestanten en gaf hij die aan de roomsch-katholieke kerk. Al de luthersche ambtenaren werden ontzet uit hunne be trekking in de parochiën ten plattenlande werden zelfs de predikanten verkreven. Fransche namen wer den gegeven in plaats van de oude Duitsche namen. Den 4den Juni 1685 werd een bevelschrift uitgevaar digd, krachtens hetwelk alle protestanten, die de ka tholieke godsdienst omhelsden, voor drie jaren van belastingen werden vrijgesteld. Bij een ander even willekeurig besluit, dat misschien meer in den smaak viel van de dochters dan van de vaders in den Elzas, werd bepaald dat voor alle jeugdige personeu de Fransche kleederdracht verplichtend was. Dit was voor dc Duitschers, zoo verhaalt een Frankforter geschied schrijver, eene kostelijke gelegenheid om de Franschen na te volgen in hunne kleederdracht, terwijl tot dus verre de magistraat van Straatsburg alle middelen had aangewend om de nationale kleederdracht in stand te houden. De schrijver van het Frankforter verhaalin 1694 opgesteld, voegt er bij//De Fransche regeering heeft weder buitengewone middelen uitgevonden om geld af te persen. Alle geestelijken zijn gedwongen hunne betrekking nogmaals te koopen. De hoofdelijke om-

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3