De heer C. A. Bethc, onlangs eervol ontslagen als commissaris van politie te Amersfoort, is benoemd tot directeur der gevangenis te Goes. Dezer dagen heeft aan het departement van binnen hui dsche zaken eene bijeenkomst plaats gehad van dc districts-veeartsen in ons land. In die bijeenkomst zijn, naar wij vernemen, onderscheidene punten behan deld met betrekking tot de maatregelen om epizoötieën, als de longziekte enz., tegen te gaan, en wel met het oog op de thans bestaande regeling van die zaken. De benoeming van de commissie van deskundigen tot voorbereiding van eene herziening der vigeerendc koninklijke besluiten op dat stuk, is een gevolg vau de overwegingen van genoemde vergadering. Maandag namiddag is te Haarlem in hare woning aan het zoogenaamde //Zieken" gearresteerd de huis vrouw van den werkman Toon de Graaf, beschuldigd van een bij haar besteed zevenjarig kind zoodanig te hebben mishandeld, getrapt en geslagen, dat het eenige uren later aan de gevolgen is bezwekeu. Utrecht, 16 Oct. Heden vierde prof. Donders zijn zilveren ambtsfeest. Namens 25leerlingen en oud-leerlingen is den jubilaris eèn door den heer Rinck, te 's Hage, vervaardigd, sierlijk met zilveren gemonteerd album met portretten aangeboden. Van verschillende particuliere gebouwen wapperde de nationale vlag. liedenmiddag wordt de jubilaris een diner aangeboden; voor de hem aangeboden serenade heeft hij bedankt. Het kapitaal ten behoeve van den spoorweg Zwolle Almelo, J-1,600,000 is voiteekend. Naar men verneemt is de firma de Graaf Co. te Yiissingeu, voornemens in het volgende jaar een steenen badhotel te doen bouwen, op eenigen afstand van het nu bestaande houten gebouw. De concessie voor het stellen van badkoetsen op het strand is reeds verleend. Omtrent het reeds gemelde gevecht van de Jupiter gezagv. Oosthoek, met zeeroovers, wordt nog Jiet vol gende bericht. Nadat deze schoener te Sesajap rotting had ingenomen, raadde het inl. hoofd of de vorst van die plaats aan, eenige lieden bij wijze van geleide en voorziclitigheidsmaatregel tegen de zeeroovers mede te nemeneen zestigtal passagiers werden ingescheept en zoo werd onder zeil gegaan naar het zuidelijk ge legen Boeloengan. Met eene goede gelegenheid liep de Jupiter den 18en Juni jl. de monding der Boe loengan-rivier in en ging, na een lange bocht opge varen te zijn, in den avond ten anker. Mcu had intusschen gezien dat eenige verdachte vaartuigen aan het naderen waren en te tien ure werd de Jupitei aangevallen door eene roovevsvloot van 16 sterkberaande prauwen, die zich waarschijnlijk achter de reven en eilandjes buiten hadden schuil gehouden en den goed- gewapenden en buitengewoon bemanden schoener dan alleen bij avond durfden aanvallen, denkende dien ge makkelijk te overrompelen. De weerstand van de Jupiter waar uit het grootste stuk aan boord alleen over de twintig schoten gedaan werden, werd echter zoo goed bestuurd door den gezagvoerder en zoo krachtig in liet geheel, dat de roovers, nadat twee hunner prauwen in den grond waren geboord, de wijk moesten nemeu. Men had het gevecht te Boeloengan gehoord, maar de hulp, die van daar opdaagde, kwam toen de zaak was afgeloopende afstand is ook nog beduidend genoeg. Aan vervolging der roovers was natuurlijk niet te deuken. Ze zaten reeds lang weör veilig tus- schen reten en spleten. Te Barrouw vernam kapt. O. dat de sultan zestien roovers, waaronder ook twee of drie die aan den aan val op de Jupitei hadden deelgenomen en te Poeloe Pandjaug gevat waren, het hoofd had laten afslaan en de koppen op staken in een loods aan het strand ten toon had laten stellen tot afschrik van anderen. Z. M. heeft benoemd tot ridder van de militaire Willemsorde den sergeant bij het O. X. leger J. Tessers, tot belooning van zijn uitstekend gedrag bij gelegen heid der krijgsverrichtingen in Deli. nachten w a re u ,,s teedsli eeft lm, den hr-i n Ittorsura ingenieur van den waterstaat, mogen gelukken eene' zeer tevreden stemming onder dc arbeiders bewaren Meer (jan een van deze heeft den arbeid 48 en één werkman uit Heerde ze'ifs 60 uren zonder slapen volgehouden. t M //Gedurende den nacht was liet terrein verlicht met electrisch licht door den heer Maju uit Amsterdam Dit licht was zoo sterk, dab men op een afstand van 750 passen behoorlijk kon lezen." Wij vernemen nog, dat de verlichting wat regel matigheid en kracht betreft, niets te wensciien overbet. Als curiositeit melden wij dat een landbouwer, die een klein half uur van de put verwijderd woonde, ge durende al de avonden dat de lichtkracht in 'zijne richting werkte, in zijne woning geen licht behoefde te ontsteken. Twee treffende gelijksoortige ongelukken haddon Zaterdag tusschen een tijdsverloop van slechts 3 uren te 's Hage plaats. Ten lialt tivee ure namelijk viel een 4jarig meisje, dat met haar broertje de ouderlijke woning in de Kazernestraat had verlaten, om in de Parkstraat te tollen en de baan van den tramway wilde oversteken, en werd toen door een der wagens, die de Parkstraat langs de helling kwan: inrijden! over het hoofd gereden, zoodat het 'kind onmiddellijk een lijk was. half vijf ure werd de 2L inrisre iongentje in de Keizerstraat te Seheveningen, "mede door een tramway-wagen overreden, zoodat hij dadelijk overleed. Aan beide ongelukken moeten de koctsiersgeen s.-.huld hebben. lets over drie Turven. //Door het provinciaal gerechtshof in Overijsel is een gehuwde vrouw wegens het wegnemen van drie turven schuldig verklaard aan diefstal bij nacht in een bewoond huis en te dier zake veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstr^ roor den tijd van 45 dagen." Dit berichtje heeft men dezer dagen in vele dagbladen kunnen lezen. Nu, houden wij nog al van korte en bondige berichten, doch bij dit hadden we todh gaarne een kleine memorie van toelichting geziendat kon ons misschien eenige bittere oogenbiikken gespaard hebben Bij zulke dingen toch, als men zoo niets anders heeft om zich aan vast te houden clan „drie turven" en //45 dagen cellulaire' gevangenisstraf," gaat men onwillekeurig aan het maken van commentaren. En welke commentaren dan nogVijf-en-veertig dagen voor drie turven, ergo: 15 dagen per stuk; dure turf! Of harde Neen, dan maar liever geen commentaren gemaakt Maar toch, is 't niet zonderling, dat gaat ook niet. Als men nu eenmaal zijn aandacht op dat verwenschte bericht heeft laten vallen, en men zit dan zoo alleen ,op ziju kamer in 'i schemeravonduur bij nacht in een bewooud huis en 't is koud en huiverig weder van al die kille regens, en er flikkert juist een zacht vuurtje in de ruif van den haard, zoo'n najaarsvuurtje van een paar turven en een blokje, en men koestert zich dan daarbij, turende naar het grillige spel der vlammen, zie dan komen telkens die drie turven. Daar wippen ze uit de bruine turfmand als kleine kwelgeesten en op hun platte domme koppen staat een getal: 15, dat. is 15 plus 15 plus 15 45 en dan dansen ze met hun drieën rond ons en rond ons prettig vuurtje en elke bons op den vloer telt als 15 15 15 samen 45 Dan wordt men boos en stampt met den voet op den vloer zoodat ze weer met huil drieën in de mand springen. En dan is de charme geweken - Mis I Dan lcorat er een ander visioen. De „gehuwde vróuw" had mogelijk wel kinderendat kan welgehuwde vrouwen die turven stelen hebben zeker doorgaans wel kinderen. Nu, daar ziet men dan die arme wurmen, misschien wel zonder vuur, zonder licht, naar buiten glurende door de groene ruiten in den reo'en, die nederplast op de straat. Hadden ze althans die drie turven maar„Waar is moeder toch P Ja, moeder is wegmoeder is weggebracht, je weet wel voor die drie turventegen Sinte Klaas komt moeder weer thuis Maar dan komen die drie turven al weder ten dans. Op den eenen staat nu Wife-beater, en men denkt ja, die Wife-beaters kwamen er nog al goed af: een standje van den rechter kreeg hij die zijn zijn vrouw geslagen, geschopt en getrapt hadzes weken kreeg die andere die zijn vrouw alleen maar met zijn vuist half dood geslagen had, ofschoon hij toch een stok in de andere hand gehad had, maar hij was te groot moedig om dien te gebruiken. En op den tweeden turf staat nog 15 docl\ met zeven nullen er achter en men denkt aan zijn ex- excellentie graaf Langraud-Dumonceau en zijn rustige rust op zijn lauweren en op zijn villa in Mexico ol in Brazilië onder de waaierpalmen en aan het bespotte- telijk spectakel op de markt te Brussel nadat de vogel In den nacht van Maandag op Dinsdag te ruim 2 ure is de steenen werkplaats van den vuurwerkmaker van der Brugh, aan den Amstel (Weesperzijde) te Amsterdam met groot geraas in de luchtgevlogen. Descliok was zoo hevig dat nabijwonendenplotseling in hunne rust opgeschrikt, in 'teerst aan eeue .aardbeving dachten. Van een paar aangrenzende uifcspauuingen zijn alle ruiten, vau het stationsgebouw en den kap van den Rijnspoorweg en zelfs van eenige aan de overzijde van den Amstel gelegen gebouwen zijn onder scheidene ruiten vernield. Ook de woning van den heer v.-d. Brugh heeft geleden. De braud die in de overblijfselen van de werkplaats ontstond, is met be hulp van stoom- en andere spuiten gebluseht. Velen hebben- zich naar het tooueel der ver woesting begeven. Naar men verneemt is dit thans het vierde ongeval van dien aard dat den heer v. d. Brug treft en konden de vernielde gebouwen daardoor niet tegen brandschade verzekerd worden. Zondag avond kregen de zwagers Z. en II. te 's Hage met elkander twist. Deze liep zóó hoog, dat Z. een zware verwonding aan H. toebracht eu wei aan het hoofd, zoodat men verwachtte, dat hij aan stonds zon bezwijken. Naar het gasthuis vervoerd, bleek hij echter buiten direct levensgevaar te zijn. Z. is onmiddellijk door de politie in verzekerde bewaring genomen. Naar wij vernemen is de te Arnhem gevestigde kouinklijke stoomfabriek van zinkwerken en andere metalen door aankoop in eigendom overgegaan aan den heer J. v. d. Made, civiel-iugeneur, vroeger chef van Arts et Métiers le Arasterdam, welke lieer de 'fabriek van 1 Januari 1873 af) tot hetzelfde doel en op grooter schaal zal exploiteren, zoodat deze tak van nijverheid voor de stad Arnhem zal behouden blijven. In de laatste dagen zijn bij de publieke landver- pachtingen in de Uitgestreken de prijzen weder aan zienlijk gestegen. De pastoriclanden te Beesd brachten f 350 'sjaars meer op. Een bunder middelmatig bouwland te Acquoy werd verpacht voor de som van IS5 's jaars. Te Rumpt werd een stuk land voor 410 verpacht, dat voor ruim 40 jaar voor- 92 verpacht was. Als eene bijzonderheid wordt er bij verhaald, dat de toenmalige pachter het geld niet kou opbrengen, maar om den landheer te sussen, dezen aanbood, hem een zoodje visch te brengen. Aan den anderen kant moet er ook gezegd worden, dat goed bouwland tegenwoordig enorme winst kan opbrengen. Zoo brengt een stuk land te Beesd van 1 bunder en 20 vierk! roeden dit jaar voor 600 aan suikerbieten op. In de afgeloopen week was er op de heerlijkheid Marien waard een groote verkooping van vieijarig hoep- en kribhout. Er waren vele aan nemers uit den Alblasserwaard opgekomen, en alles is dan ook tegen ongekend hooge prijzen verkocht. Uit Oud-Beierland meldt men ons een gelukkig geval van opwekking der levensgeesten bij een dren keling die langer dan 10 minuten in het water had gelegen. 'tWas een kuaapje van 6 jaren dat door de zorgen der geneeskundigen Peelen en Hoogwerf, bijgestaan door den heer Kok, apotheker, weder geheel bijkwam. Onze berichtgever wekt naar aanleiding hiervan op, om niet te spoedig aan den dood van drenkelingen te gelooven. De N. Rott. Ct. vermeldt met reehtmatigen trots dat gisteren ónder het lossen van kanonschoten de eerste stoomboot van de lijn Rotterdam New-York van de firma Plate Reuchlin Co. te Rotterdam, naar zee vertrok met een goede lading en 70 passagiers. In den zomer werd, gelijk reeds gemeld is, door de heeren W. Ruys Zoneu de eerste stoomboot uitgerust naar New-York, weldra door een tweede gevolgd. De vorige week kwam zooals wij ook in de Pall Mall G-azette lezqn met volle lading voor de stad Wy- berton, he!/ eerste stoomschip van Java naar Rotterdam, gecharteerd door de hh. W. Bunge Co. De min. van binnenl. zaken brengt ter kennis van gezagvoerders van vaartuigen, die de Oude Maas be varen, dat wegens beproeving van den bovenbouw der spoorwegbrug over de Oude Maas beneden Dordrecht, op 21 October a. s. de beweegbare openingen dier brug tijdelijk zullen gesloten zijnnamelijk van des voormiddags 10 u. 30 min. tot 11 u. 35 min. de groote draaibrug; van des middags 12 nre tot 1 u. 35 min. de beide draaibruggenvan 's middags' 2 u. tot 3 u. 30 min. de kleine draaibrug; en van Js middags 2 u. 40 min. tot 3 u. 30 min. de groote draaibrug. Udenhout, 13 Oct. Dezer dagen heeft onder deze gemeente eene brutale aanranding om geld te bekomen plaats gehad op twee meisjes, M. v. d. V. oud 28 jaar, en J. v. B. oud 32 jaar, beiden wonende te Haaren. Toen deze meisjes" zich op een eenzamen zandweg onder deze gemeente bevonden, kwamen onverwachts uit een. raastbosch voor .ar twee vreemde manspersonen die gedeeltelijk vermomd waren, haar, met een mes in de hand bedreigende, geld af te geven. Van M. v. d. V. hebben zij ontroofd 8, en van J. v. B. eene portemonnaie met „13,50. Beide boosdoeners ziju daarop spoorloos verdwenen, terwijl de meisjes zeer verschrikt en ontsteld zijn te huis gekomen. De politie doet naar deze zaak een ernstig onderzoek. De Prv. Over. eu Zw. Ct. meldt„De betonstortingen voor de bij den Hezenberg op het Apeldoornsche kanaal ontworpen schutsluis zijn volbracht. Ruim 1570 kubieke meters beton zijn in ruim 17 etmalen in den sluiskolk gestort, tot beteugeling van een zeer èterk werkende wel. Groote inspanning heeft dit werk gekost. Hoe koud en regenachtig vele dagen en

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2