voor kt arrondis- sement Mmïm. I 1872 No 83. Zaterdag 19 October. 75ste jaargang. /Sï lllK/i rSCIH (01 li\M. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD enz., ELS. ïTOUR. en BK ANDSGHOUWING. Onverenigbaarheid van betrekkingen. 9; 9.50 9.50 7.— M. Zeer goed en geurig. Extra fijn geurig. Uitgezochte rten die Gi jn ïich ver- ;gtn wat ecnfiijngeu- thee ver- ht. -ingeurig. verzegelde Ted. ons, "rzien van erd. .SCHOO- (:)T- ïjo. 880, ree keuze des5 n. door hem der lak lstVa. echte 1 legen in V*. en in Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Franco per post/ 1.— Afzonderlijke nommers 5 centmet Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- Geboorte-' en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. I VKEMIAN. Advertentien worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. AcnvNPUFNTEN worden voor Duitschlcmd, Oostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HH. HAASENSTEIN YOGLEK, te Hamlurg, Z™rZkfoH a/M., ene. en voor Botterdam door de HH. NIJGH VAN D1TMAK, te Rotterdam. Advertentien en Ziende. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat op Maandag den 2'! October eerstkomende en volgende dagen eene ALGEMEENE BRANDSCHOUWING door de Directie der Brandweer in de woningen der Ingezetenen zal worden gehouden, overeenkomstig de bepalingen der Verordening lot voorkoming en blussching van brand, afgekondigd den 6 December 4855. ZierjkzeE; den 16 October 4872. De Burgemeester en Wethouders G. J. FOKKER, Weth. L De Secretaris J. G. BETHE, l. c. Bij circulaire van den heer Commissaris des Konings van den 9 October opgenomen in het prov. blad no. 107 is aau de gemeentebesturen in Zeeland mededeeling gedaan van eene mis sie ve van den Minister van Birmealandsehe zaken om toe te zien, dat door de burgemeesters geene met hun ambt onvereenigbare betrekkingen worden bekleed. Die circulaire heeft ous groot genoegen gedaan, omdat zij getuigt van het streven des ministers naar getrouwe naleving der wet. Gelijktijdige vervuiling van meerdere sa veie betrekkingen moet rmcdwenaig tot minder getrouwe plichts betrachting leiden, want, de tijd, die men aan de nevenbetrekkingen besteedt, wordt van de' hoofdbetrekking afgenomen. Het is waar, de bezoldiging, aan het ambt van burgemeester verbonden, is ook zeer gering, en in geenen deele bestand, om hem, die aan. het hoofd der gemeente staat, te doen ieyen, of in zijne be hoeften, overeenkomstig zijn stand, te doen voorzien. Maar nimmer mag de zucht, om zijne inkomsten te verbeteren, een drijfveer zijn, om te doen, wat de wet niet wil. Nimmer mag het. verlangen, om meer te verdienen, voeren tot. het aannemen of vervullen van betrekkingen, die do wet heeft verboden aantenemen of te vervallen. De gemeentewet verbiedt, dat de burgemeester tevens zij hoofd vaneen departement van alge meen bestuur, commissaris des konings lid der Gedeputeerde Statengriffier der Statencom missaris vau politie, ambtenaar, van wege het gemeentebestuur aangesteld of daaraan onderge schikt (met uitzondering dat hij tevens secretaris mag zijn ambtenaar, met het ontvangen of uitgeven der gelden van de gemeente belast, of aan eenige aan het gemeente-bestuur onderge schikte administratie rekenplichtiggeestelijke of bedienaar van den godsdienstonderwijzerkrijgs man. De betrekking van burgemeester is tevens onvereenigbaar met die van lid der rechterlijke macht, nitgenomen de betrekking van rechter plaatsvervangerambtenaar van het openbaar ministerie, of van griffier bij eenig rechterlijk collegie (uitgezonderd the van ambtenaar van het opeubaar ministerie bij het kantongerecht, mdien de zetel daarvan in de gemeente gevestigd ambtenaar bij het bèstuur van's rijks directe belastingen ambtenaar bij de provinciale griffie hoogleeraar of lector deurwaarder. Br zijn dus nog al verscheidene betrekkingen, waarvan de vervulling den burgemeester ver boden is. En die wij daar noemden, zijn be trekkingen waaromtrent een stellig verbod bestaat, en wier bekleeding nimmer in welk geval ook, tegelijk met het burgemeestersambt geoorloofd is. Doch er zijn nog andere posten of bedieningen, die eveneens onvereenigbaar zijn met die van burgemeester, maar van welk verbod de koning dispensatie kan verleenen. Zij zijn die vanambtenaar van den waterstaat in werke- lijken dienstambtenaar bij het bestuur van 's rijks indirecte belastingen; praetiseerend geneesheer, heel- of vroedmeesternotaris, zaakwaarnemer of procureur. Van die dispensatie is meermalen gebruik gemaakt. Het getal burgemeesters, dat een van die betrekkingen tevens bekleedt, is niet gering. En wij zouden geene aanmerking daarop kunnen, mogen of willen maken, indien men steeds de voor schriften der wet daarbij bad in acht genomen. Of men dit echter altijd en bij elke dispensatie betracht heeft, durven wij niet beslissen. De wet zegt, dat de burgemeester, is het in het belang der gemeente noodig, tot vereeniging of meerdere dier betrekkingen met de zijne, kan worden gemachtigd. Wij zullen nu niet twisten, of het belang der gemeente, bij het verleenen der machtiging wel altijd wordt in het oog ge houden. Maar, waar wij op willen wijzen is, of, aangenomen, dat bij de benoeming van den burgemeester het belang der gemeente vorderde, dat hij tevens een of meer der genoemde betrek kingen bekleedde, ook voortdurend dat belang wordt nagegaan. Wij willen niet, dat men telken jare een onderzoek daarnaar instelle, of dit na een nog korter tijdsverloop herhale maar wij gelooven, dat de machtiging toch bij iedere /ierbenoeming op nieuw moest worden verleend. De betrekking van burgemeester wordt slechts voor zes jaren aan iemand opgedragen. Zijn die jaren verstreken, dat is zijn mandaat afgeloopen, en de regeering is bevoegd, om, zonder opgave van redenen, of zonder dat de titularis daarover eenige klacht kan indienen, een ander te be noemen. Wenseht zij evenwel dcnzelfden persoon te behouden, dan moet zij hem op nieuw, en weder voor zes jaren, benoemen. Gelijk wij zeiden, moest dan ook op nieuw de machtiging tot gelijktijdige bekleeding van een of meer der aangewezene betrekkingen verleend worden. Dit nu heeft niet plaats. Wij kennen burge meesters, die reeds meer dan 20 jaren aan het hoofd eener gemeente staan, en al dien tijd tegelijk eene andere, overigens onvereenigbare betrekking hebben bekleed, zonder dat zij daartoe vergunning hebben bekomen dan bij de eerste benoeming. Iiet is te hopen, dat de aanschrijving van den Minister van Biunenlandsche zaken aau dergelijke onwettigheden een einde make. Waar de voorschriften der wet verwaarloosd worden kan het niet anders, of alle eerbied voor die wet gaat verloren. De circulaire van den Commissaris des Konings geeft ons tevens aanleiding om te wijzen op eene andere onwettigheid, die hier en daar op te merken is. Art. 3 der Gemeentewet vergunt, dat dezelfde persoon kan zijn burgemeester, secretaris of ontvanger van meer dan ééne ge meente, mits de bevolking van geene dier ge meenten 5000 zielen te boven ga, de gemeenten aan elkander grenzen en haar gezamenlijk zielental 10000 niet overtreffe. Als men den staats-almanak opslaat, zal men zien, dat niet overal de hand aan deze bepaling wordt ge houden. Wij weten van personen, die de be trekkingen tegelijk bekleedeu in gemeenten van meer en van minder dan 5000 zielen. Ook in Zeeland trofien wij die aan. Het voegt ons niet, namen te noemen, maar het ware te wen- schen, dat het gewestelijk bestuur, hetwelk toch even goed geroepen is, om de wetten te hand haven, als eenig ander collegie, de aanschrijving van den minister ook te dien opzichte betrachtte. Binnenland. ZIERIKZEE, 18 October 1872. Zierikzee, 17 Oct. Het Nieuws van den Dag vestigt in een hoofdartikel de aandacht op de stoom vaart op Amerika, die in den laatsten tijd in Belgie zoo ernstig wordt aangevat. In den Moniteur van 26 Sept. is de koninklijke goedkeuring Opgenomen van de statuten eener naam- looze vennootschapLa Societe de Navigation Belge- Arnéiicavne. Vermoedelijk zal deze maatschappij de lijn Antwerpen-Philadelphia exploiteeren. Een harer booten draagt den naam Nederland. Is de onderneming in werking dan bezit Belgie reeds vijf verschillende stoomvaart-verbindingen met Amerika. En Nederland? Rotterdam heeft getoond wat de particuliere énergie vermag en een lijn in exploitatie gebracht. Wanneer zal ook Vlissingen wat knnnen doen? Wij houden ons ook overtuigd dat een stoomboot- dienst van Vlissingen op Amerika geenszins schadelijk zou zijn aan een mogelijke lijn van Brouwershaven naar New-York. Hoemeer gemeenschap hoe eerder de stroom van het transatlantisch verkeer ook een armpje zal kunnen afzetten ten beste van onze spoorweg-plannen. Slaapt het Nederlandsche kapitaal, of slaapt de Nederlandsche energie? Moeten Belgen en Duitschers het voorbeeld geven aan het nakroost van de Hollanders der 16e en 17e eeuw? Heinenoord, 14 Oct. Als eene bijdrage van hooge houtprijzen dezer dagen besteed, kan dienen dat eergisteren alhier een perceel driejarig willig griend- hout van den polder Oud-Heinenoord in het openbaar werd verkocht, met inbegrip van de Onkosten, voor ƒ1092 de hectare. De broeder van den keizer van Oostenrijk en de zoon van den ex-koning van Napels hebben de resi dentie bezocht en o. a. bij de koningin gedineerd. Jl. Maandag zijn zij naar Haarlem en verder naar Amsterdam vertrokken. v

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1