Binnenland- nemeiit de bevoeg'lieid geeft, om de gemeente ambtenaren te beschouwen als 's rechters klerken, die steeds gereed moeten zijn, om te doen, wat van rijkswege verlangd wordt. Als men de werkzaamheden nagaat, die ter plaatselijke seeretariën worden verricht, dan komt men tot de conclusie, dat meer dan de helft, zoo niet drie vierde in het belang des rijks is. Eu al die werkzaamheden worden, zonder eenige vergoeding, verricht. Toen in 1857 door de secretarissen van eenige gemeenten aan den minister van binnenlandsehe zaken werd verzocht, om eene toelage uit 's rijks schatkist, voor hetgeen zij in hot belang des rijks moesten doen, werd bun zeer laconiek geantwoord, dat zij, volgens art. 104 der gemeentewet, eene jaarwedde genieten, die door Gedeputeerde Staten, nadat de raad is gehoord, onder 'skonings goedkeuring, wordt bepaald, en dat daarin geeue verandering kon gebracht worden. Dat wisten de adressanten zeer goed, en zij hadden ook geene wijziging der gemeentewet op dit punt gevraagd, doch de geweuschte belooning bleef uit. Met een enkelen volzin maakte zich de minister van de zaak af. En toch, het is onbillijk, telkens en op nieuw de gemeentebesturen zoodanige verrichtingen op te leggen, zonder eenige tegemoetkoming. Daardoor wordt een stelsel van centralisatie gehuldigd, dat niet past in de constitutioneel monarchie. Wat nog erger is, om op het bericht terug komen, dat ons aanleiding tot dit artikel gaf, de ambtenaren aan de provinciale bureaux ge nieten hunne jaarwedden uit 's rijks schatkist, en zijn dus in zekeren zin ook als rijks-ambtenaren te beschouwen. Aan het provinciaal bestuur wordt telken jare, de lijst der belastingschuldigen, waaruit de opgave der kiezers moet geput worden, toegezonden. Eu niettegenstaande dat alles, worden telkens de opgaven voor het vormen der nieuwe of gewijzigde kieswet, van de gemeentebesturen verlangd, waarbij de lijst der belastingschuldigen telkens de reis van de provinciale bureaux naar de plaatselijke seere tariën en terug moet maken. .Wij hebben met een enkel woord op die onbillijkheid willen wijzen. Wij beweren niet, dat liet helpen zal, maar het kan toch geen kwaad, dat het meer algemeen bekend worde. ZIEllIKZEE, 11 October 1872. Zierikzee, 8 Oct. Heden nacht heeft het hier reeds vrij hard gevroren. Z. M. heeft den heer Geselschap op verzoek eervol ontslagen als ontv. der dir. bel. enz. alhier. Bij de provinciale examens voor het lager onder wijs, dezer dagen te Middelburg gehouden, zijn nog geslaagd, als hoofdonderwijzer, de heeren J. Boot, hulponderw. te Zierikzee en M. de Bil, hulponderw. te Nieuwerkerk en als hulponderwijzeres raej. J. d'Huij kweekeling en leerling der oefenschool alhier. Goes, 7 Oct. Men verneemt dat de heer W. Swart hoofdonderwijzer aan de openbare school der le klasse alhier, als zoodanig zijn eervol ontslag heeft aange vraagd, wegens zijne toenemende hardhoorigheid. Zondag-avond jl. is te 's Gravenhage in het be kende lokaal in de Lombardstraat een vergadering gehouden van de Haagsche Internationalen. Ongeveer 100 personen waren tegenwoordig. Burger Gerhard uit Amsterdam hield een redevoering waarin hij. be toogde dat de dagbladen dwaalden, die beweerden dat op het Haagsche congres de eenheid en kracht der Internationale ten grave gebracht waren. Hij beweerde dat er alleen een heilzame wrijving van meeningen was geweest. Verder wijdde hij uit over het nut van het vereenigingsleven voor den werkman, over de noodzakelijkheid van uitbreiding der staatkundige rechten enz. Burger v. d. Hout (want die twee schijnen de Orestes en Pyllades der Amsterdamsche Internationale te zijn) beredeneerden vervolgens de noodzakelijkheid van de verdwijning van het geld. w't Geld kon best weg, want in den beginne had men 't ook zonder geld gedaan.5, Men ziet uit deze rede- net ring al weêr hoe de uitersten elkander raken en men door de Internationale heen zelfs naar 5t paradijs van vader Adam kanterug gepraat worden om van meet af aan de civilisatie weder te beginnen. De maatsch. tot nut van den Javaan heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarbij op de aan neming van het wetsontwerp betrekkelijk de Indische tarieven aangedrongen wordt, mits zoodanig gewijzigd dat het uniform invoerrecht worde bepaald op 6 pCt. en dat alle uitvoerrechten uit het ontwerp worden ver wijderd* Maandag namiddag te 5 ure, is de ongehuwde schildersknecht A. Beiksma, van boven van de Mozes en Aaronskerk te Amsterdam gevallen. Hij kwam met de linkerzijde van het lichaam terecht in het hek werk rondom de kerk, waardoor hij zulke belangrijke wonden bekwam, dat hij eenige oogeublikken latei- overleed. Te Harderwijk is eene tentoonstelling van wege het comité van het Koode Kruis gehouden. Zij werd door ruim driehonderd personen bezocht. Algemeen zegt het Overoeluwsch weekbl. prees men de bijzondere zorg die door het bestuur der afdeeling aan de in richting der expositie was besteed, terwijl de uitleg gingen en verklaringen, door dr. Peltzer met grondige kennis van zaken en met de meeste bereidwilligheid gegeven, met belangstelling werden aangehoord. Gedurende de tentoonstelling zijn tien personen als leden toegetreden. Aan het Handelsblmeldt men dat reeds onderscheiden schepen zich voorzien hebben van den vlieger toestel, uitgevonden door den heer H. A. Sluik, te Harlingen, dienende om bij stranding op een spoedige en veilige wijze de schipbreukelingen te redden, zooals bij van gouvernernentswege genomen proeven is gebleken, liet toestel is voor ongeveer ƒ20 te verkrijgen. In de gemeente Iiavelte is gisterennacht op brutale wijze eene koe in de weide geslacht, en daarvan 't vleesch en vet meegenomen. 5t Vel en de grove been deren heeft men laten liggen. De koe behoorde aan een boer nit Staphorst. "Van de daders is tot hier toe niets bekend. 's Gravenhage, Oct, De minister van koloniën heeft, na overweging van het voorloopig verslag der tweede kamer nopens het Indisch tarief, de door veleu verlangde vermindering van het invoerrecht op de meeste artikkeien tot op 6 pCt. der waarde in plaats van 10 toegegeven. Nog vervalt de post'voor het gedistilleerd, ten einde niet vooruit te. loopen op de regeling van de acc'ijns daarop*welke in Indië in bewerking is. De min. van B. Z., zich vereenigende met de alg. strekking van het ontwerp van zijn voorganger ter voorziening tegen besmettelijke ziekten, heeft echter eenige wijzigingen aangebracht, waarvan de voornaamste is dat wegvalt de tot zekere hoogte verplicht gestelde vaccinatie, die vervangen wordt door moreele aan moediging en bevordering met verleening van subsi- diën voor inrichtingen tot die bevordering strekkende. Hij is met den minister van marine in overleg tot wettelijke regeling der quarantaine. Men meldt ons uit Overijsel, in verband tot de opmerkingen, waartoe de discussiën over het adres van antwoord in de tweede kamer den heer Godefroi aanleiding gaven, dat de jongste werkstakingen in Twenthe en de daarmede min of meer in verband staande ongeregeldheden niet zijn vergezeld gegaan van feiten, die voldoenden grond opleverden tot ver volging wegens strafbare inbreuk op de vrijheid van arbeid of nijverheid, voorzien bij de wet van 12 April 1872 Stblno. 24). Plet gerechtelijk onderzoek om trent andere misdrijven, bepaaldelijk bij de ongeregeld heden te Almelo en te Vriezenveen gepleegd, wordt, naar men ons verder mededeelt, niet ijver voortgezet, maar is nog niet afgeloopen. Intusschen is door de rechtbank te Almelo bij vonnis van 26 Sept. jl. eene veroordeeling tot cellulaire gevangenisstraf van zes maanden en tot twee geldboeten van 25 uitgespro ken tegen een perzoon uit Borne die zich den 27. Aug. jl. aldaar had schuldig gemaakt aan het inwer pen van glasruiten in de woning van den fabriekant Spanjaard en aan beleediging van een rijks-velwackter. {W. v. Ti. R.) Aan de ZutJ. Cl, wordt uit 5s IPage gemeld dat de tegenwoordige minister van Oorlog er op bedacht is, om den onrechtmatig ontslagen kapitein Janssen, on der den een of anderen vorm te rehabiliteeren. Op welke wijze dit zal geschieden, moet echter op dit oogenblik nog niet zijn beslist. Ter vervanging van den heer J. Heemskerk Bz. worden te Amsterdam genoemd de heeren de Bordes, van Heukelom, Jolles en van Nierop. Van conserva tieve zijde is de aandacht gevestigd op mr. P. Mijer, oud-gouverneur-generaal. Hellouw 5 Oct. Klaagt men in het Noorden van ons land over weinig wild vooral hazen, hier zegt men worden ze nog in grooten getale gevonden althans werden door eenige jacht-liefhebbers in weinig tijcis drie en dertig sfc iks geschoten. Naar het IlandeUbMtd verneemt, heeft de minister van Binueulaudsche zaken aan de gemeentebesturen eene opgaaf gevraagd van het aantal kiezers voor de verschillende staatsko'Ueges, niet alleen volgens den tegenwoqrdigen census, met en zonder bijtrekking der patent-belasting maar ook volgens een census0 die 7ö lager is dan de bestaande, insgelijks met en zonder het patent. Aan de Groninger Hoogeschool heeft mejuffr. A. M. Jacobs het propaedeutisch examen in de medicij nen met glans afgelegd. De min. van Fin. brengt ter algemeene kennis, dat een telegraafkabel gezonken ligt tusschen den Helder- schen dijk bij de Israëlitische kerk, ongeveer 400 M. bewesten de üostbattevij en.de uitwateringssluis van den Prinshcndrikpolder op het eiland Texel. Te be ginnen bij den Plelderscheu dijk, ligt de kabel in noordnooröoostelijke richting, volgens miswijzend kom pas, tot in de Goot; ongeveer 2000 M. uit den Helder- schen wal, vervolgens in noord-oostelijke richting door het Marsdiep lot ongeveer 1500 M. bewesten liet Horntje op Texel (het Meteorologisch Observatorium op den Plelderscheu. dijk en den lichttoren Kijkduin in elkaar), en voorts in noordelijke en noordwestelijke richting ombuigende, door en. langs de uitwaterings- geul van den Prinshendrikpolder, tot aan den dijk even ten noordoosten van de uitwateringssluis van deze polder. Den gezag voed ei 3 van schepen wordt dringend aan bevolen, tegen het beschadigen van den kabel de uoo- dige voerzorgen te nemen. iNiet minder dan vier boeren en twee boerinnen werden 11. Maandag te Gorinchem, onder geleide van een paar politieagenten cn eene menigte volks, naar het stadhuis gebracht om daar de gewone boete van ƒ10 te betalen, wegens bij naweging te licht be vonden boter. 5t Is onbegrijpelijk hoe bij elke na- weging één of meer personen, ongeacht cie boete, bovengenoemde schande moet worden aangedaan. Van 1 October af is het handgeld, toe te kennen op den leeftijd van 18 tot beneden 36 jaren aan ieder rekruut, die. zich voor ;zes jaren bij het korps mari niers verbindt, en aan leder militieiïdie daarbij'over gaat, andermaal verhoogd, nu tot een bedrag van 150 als maximumterwijl het handgeld aan jongelingen niet jonger dan 16 jaren, die zich voor tien jaren bij genoemd korps verbinden, op 40 als maximum is vastgesteld. Ver Heuis's „Vliegende Hollander." Elke pogiug der Nederlandsche kunst om zich te verheffen uit den dommel verdient met vecht de er kentelijkheid en toejuiching van het kunstminnend publiek. Wij willen niet hard zijn en dus niet "be weren dat de vaderlandsche kunst kwijnt omdat ze, voor zoover ze aan de industrie raakt, niet met de naburige groote natiën kan concurreeren maar niet te min is het toch maar al te waar dat wij hier te lande, vooral wat de gravure aangaat, nagenoeg uit sluitend gevoed worden met spijze uit den vreemde. Onze geïllustreerde tijdschriften en onze platenwinkels verplaatsen ons doorgaans inef. hun voorstellingen ver van huis en, door de uitvoering, naar de buitenland- sche ateliers. Daarom deed het ons goed eens een echt Neder- landsch werk te mogen aanschouwen in de groote staalgravure van Alexander Ver Ileull//de "V liegend® IPollander.55 De legende van //de Vliegende Hollander,5 de Flying Dutchman, dien eeuwig, varenden schipper, den vertegenwoordiger der Hollandsche marine uit de dagen van haar glorie, is wel bij uitnemendheid geschikt om stoffe te leveren voor een kunsttafereel. Wie heeft niet wei eens een ouden bevaren zeerob hooren ver tellen dat hij toen en toen ook het spookschip eens in het oog had gekregen, ja zelfs 5t akelig holle schip ho! duidelijk over de golven had hooren galmen I Doorgaans is liet spookschip zelf t onderwerp dat de kunstenaars kiezen - zij deze legende exploiteeren. In een nevelig verschiet, onder storm c»i noodweer, tooveren zij het geheimzinnige gevaarte met zijn vurige tuig, zijn zwavelvlaramig licht-onihulsel, als een schrik wekkende verschijning voor de blikken van de ontstelde bemanning van een in nood verkeerenden bodem. Onze geniale Ver Ileull koos zijn tafereel aan boord van „de Vliegende Hollander55 zelf. Een ontzetting vaart den aanschouwer door de leden op 5t gezichc. van die schilderachtige groep grijsaards, de onsterflijke, eeuwig oude bemanning van den vervloekten bodem, die ge doemd is hen eindeloos ver en eindeloos lang oier e baren te dragen iu stormachtige vaart, met den orkaan voor zich uit en 't verderf achter zich in het kielzog, doch zeil onvernietigbaar, oud en vervallen, op het

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2