ZIERIkZEKSCHE (OIIIAYI. voor het arrondis- sement Zierilzee. c d U 1872. No. 81. Zaterdag 12 October. 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE BLAD herhalings-ondebwijs. "rijks- of gemeentewerk. 12.25 11.25 7.25 5.25 4.85 3.25 3.60 8.50 8.75 9.75 9.75 7.— (SI d- w ••J t Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRPJDAG avond uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1.Franco per post 1.— Afzonderlijke nomuiers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Hu wel ij k s - Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stuk Ken, ile redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKMMAIV. Advertenticn worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. Advertenties en Abonnementen worden voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HH. HAASENSTEIN Sc VOGLER, te Hamburg, Lubek, Frankfort a/H., enz. en voor Rotterdam door de HH. NIJGH Sc VAN DITMAR, te Rotterdam. Den 1 October is hier ter stede de vierde winter-cursus aangevangen van de Avondschool ■•oor jongens." Voor die avondschool hadden zich 42 jongens aangemeld, van welke 25 reeds den vorigen winter de school bezochten en 17 voor 't- eerst zijn toegelaten. Wij meenen dat deze nuttige inrichting niet genoeg gewaardeerd wordt door de jongelieden voor wie zij speciaal bestemd is en meenen de reden hiervan te zien in de onbekendheid met den aard der school. Wanneer we zeggen de avondschool voor jon gens wordt niet genoeg gewaardeerd dan heb ben we niet de jongelieden op het oog die baai- bezoeken, vooral niet hen die reeds vorige win ters getrouwe leerlingen waren maar die groote •nenigte van knapen tusscheu de 12 en 18 jaar, die, na eenmaal van de gewone lagere school ontslagen to zijn, voortaan alle vorming van den geest, allo voortzetting en onderhou ding van het geleeerde schijueu na te laten en die er niet aan schijnen te denken dat zij kos teloos zes maanden lang, aeht aren per week, een juist voor hun maatschappelijke behoef ten berekend onderwijs kunnen genieten. De jongelingen die de Burgeravondschool bezoeken maken zeker een gunstige uitzondering; doch er ziju nog een tal van jongelieden op wie het ge zegde geheel van toepassing is. Is 't niet of velen niet weten dat er een avondschool voor jongens bestaat? 't Schijnt zoo. doch 't is werkelijk zoo niet. Men weet wel dat de school bestaat doch men heeft er een geheel verkeerd begrip van. 't Schijnt dat zeer veel ouders even als hun zonen meenen dat de avondschool bestemd is voor jongens die niets kennen of die door slecht schoolbezoek of 't te vroeg verlaten der school het weinige dat zij geleerd hebben weder geheel kwijt ge. raakt ziju. Dit misverstand heeisckt zelfs ten aanzien van de Burger-avondschool, 't Zijn doorgaans niet de knapste leerlingen der dag scholen die, na hun ontslag van deze, zich aanmelden voor de avondschool. Op enkele uit zonderingen na blijven die veelbeloovende, goed ontwikkelende jongens van elke avondschool weg en komen brekebeeneu, die meestal reeds een" treurig schoolleven achter den rug hebben, opdagen om op de avondscholen in te halen wat "zij vroeger verzuimden of aan te vullen wat zjj nu gevoelen te missen. Van daar voor een deel de wéinig bevredigende uitkomsten van de toelatings-examens. Ditmaal even als vroegere jaren kwamen zich jongens aanmel den nn 14 a 16 jaar die reeds in geen drie of vier jaren een boek of pen in handen gehad hadden. Ben knaap van 14 jaar was reeds sedert vijf jaar van school en had in dien tijd waarschijnlijk nooit letters of cijfers bekeken. 't Is te betreuren dat èn ouders èn kinderen ..Un.w k~> ««ndi» bet .herhalen en voortzetten van het leeren is, naar mate de kin deren met meer lof op 12 jarigen leeftijd van de dagschool ontslagen zijn. Doch de schuld ligt niet uitsluitend bij de knapen of hun ouders. Veel bazen laten hun leerjongens niet toe de avondschool te bezoe ken. Toch zijn de schooluren opzettelijk van 7 tot 9 ure gesteld en wij meenen niet te veel te zeggen als wij verklaren dat geen werkbaas jonge knapen zoo lang aan den arbeid moest houden, als hij het wel met hen meende en niet in de eerste plaats zijn eigen belang op 't oog had. Een paar jongens hadden zich ook aangemeld en doen inschrijven voor de avondschooldoch zij mochten niet naar de school gaanwant dan kon de baas hen niet gebruiken en was 't lock-vout voor ben. Is 't niet treurig Daar zijn andere ouders en knapen die de avondschool beschouwenals een gepaste aan leiding om de lange winter-avondeu door te komenhelder gaslichteen warme kachel, een groot gezelschap en een paar meesters er bij voor amusement. Ook zulke discipelen zijn de rechte niet voor een goede herhalingsschool, 't Ware te wenschen dat de ouders toch nim mer een inrichting, bestemd voor jongelieden van 12 tot 18 jaar, als bewaarschool voor hun lastige groote jongens beschouwden. Dan zou den die snaken, die ter avondschool opkomen om zich te amuseeren voor de andere goed willige leerlingen geen beletsel zijn. De avondschool voor jongens heeft nog een bijzonder doel, nl. voorbereiding voor de bur geravondschool. Dit moest eigenlijk wel niet zoo noodig zijn, maar 't is nu voor 't oogenblik nog noodig. Wanneer de knapen terstond na bun ontslag van de gewone dagschool zich aanmeldden voor de burger-avondschool dan zouden vast de meesten zonder bedenking kunnen toegelaten worden. 'tZou zelfs te wenschen zijn dat het admissie-examen onmiddellijk op 't eervol ont slag van de dagschool kon volgen, 't Is toch yooral een bedroevende waarheid dat de meeste jongens terstond na hun ontslag van de school overslaan tot een soort van mannelijke ver achting voor al wat des kinds was en dus ook voor al wat in de boeken staat, 't Is dan wel met zeer te verwonderen dat een knaap die in 6, 8 of 10 maanden misschien in een jaar, geen boek of pen heeft aangeraakt, allerlei bokken maakt als hij op 't admissie-examen een dictée moet maken of 't metrieke stelsel moetexplieeeren. Dat de jongelieden die zich drie a vier jaar na het verlaten der dagschool aan het admis sie-examen der burger-avondschool onderwerpen veimg kans van slagen hebben is gemakkelijk avnnf W?' Welnu, voor deze allen is de eeholn V0OT Jegens een gelegenheid om - 011 e worden, opdat zij misschien een volgend jaar gelukkiger zijn bij 't toelatings examen voor de burger-avondschool. Het is evenwel al weêr jammer dat dit toe- latings-examen valt tegen 1 October, terwijl de cursus van de avondschool gesloten wordt uit0. Maart. Daar liggen al weêr zes maanden vau non activiteit wat het leeren betreft tusscben, en wie gaat er ooit met goed vooruitzicht op een examen nit juist zes maanden na zijn laatste studie-uur. Volgens de berichten zijn de gemeentebestu ren op nieuw uitgenoodigd, eene opgave van bet getal kiezers aan bet gouvernement in te zenden bij een zekeren eensus, zoowel met behoud als bij afschaffing der patentbelasting. Op zich zelf verblijdt ons dit bericht, omdat het bewijst, dat het ministerie, zijne misschien eenige belofte zeker en spoedig wil nakomen, omdat het aantoont, dat weldra zal plaats hebben, wat in de troonrede werd toegezegd. Herziening van den census, en daardoor wijziging en uitbreiding van. bet kiesrecht, ziedaar de leuze, waarmede dit ministerie de vertegenwoordiging tcgentrad. En het boven staande bericht leert het der natie, dat het hoofd van het departement van binnenlandsehe zaken zich aan die leuze wil houden. Maar en dit is het onderwerp van ons tegenwoordig artikel - reeds meermalen zijn de gemeentebesturen gemoeid met het doen van dergelijke opgaven. Nu eens wensckte men het getal kiezers te kennen met dezen, dan weder met genen cencus, en telkens en op nieuw moesten de gemeentebesturen aan het werk tijgen, om den wenscb der regeeriug te vervullen. Is dat billijk? Is dat overeenkomstig de plaats, die de gemeente in onze constitutioneele staatsinstellingen bekleedt? Wij betwijfelen bet. De gemeente is een zelfstandig ligchaam. Zij is, volgens getuigenis van een bekend en be kwaam schrijver over gemeenterecht: „de na tuurlijke bron, waaruit de publieke geest zijne veerkracht, de staat zijne krachten moet putten. De gemeente is iu den staat, hetgeen de familie is in de maatschappij. In haar zetelt het eerste beginsel van politiek zelfbestaan en publiek leven. Naar aanleg en aard is zij de bewaakster en kweekster van openbare orde en als zoodanig de grondslag van den staat. Ontneem haar echter hare natuurlijke rechten, onderdruk haar levens beginsel, stel een algemeen gezag in de plaats, die haar eigenaardig toekomt, en gij zult in uw land steden en dorpen of gehuchten kunnen aanwijzen maar geene gemeenten; gij zult den staat van zijne natuurlijke grondslagen be roofd hebben, om een topzwaar gevaarte op te richten, dat bij den minsten schok wordt omgeworpen." Die woorden, hoe natuurlijk en waar zij de gemeente ook schetsen worden door de regeering niet genoeg in het oog gehouden. Wij weten wel, dat art. 126 der gemeentewet aan de ge meentebesturen de verplichting oplegt, om mede te werken aan de uitvoering van wetten, maar wij kennen geen voorschrift, dat het gouver-

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1