Met 1 'i lsien dezer is op de staats spoorwegen in België een maatregel in werking ge treden, die voor de groote fabriekanten aldaar van overwegend belang is, namelijk de verg mining om, behoudens zekere voorwaarden, eigen goederen-waggons op de spoorweglijnen te doen loopeu. De vraag, of de kosten van zoodanigen waggon opwegen tegen het voordeel, van ten alL tijde gevrij waard to zijn tegen liet onvoldoende van beschikbaar materieel op de spoorwegen, beantwoordt de t/mo- niteur des intéréts mater iels" bevestigd. Een waggon toch kost gemiddeld 3000 frank, een tijdvak van 20 jaren voor amortisatie aannemende, verkrijgt men eene jaarlijkscke uitgaaf van 225 frank; hierbij 150 frank voor onderhoud tellende bedragen de jaarlijkscke kosten slechts 375 frank, Lei.de:-:, o Oct. In de gisteren-avond gehouden maandelijkscke vergadering van de maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden, is tot voorzitter herkozen rnr. A. J. W. baron Sloet van de Beele. Schoonhoven, 5 Oct. liet getal officieren bij de art. instr. compagnie zal met een vermeerderd wor den. De 2de luit. A. W. Katttnbuscli uit 's-Bosch is dientengevolge bij het garnizoen alhier overgeplaatst, In deze week zijn bii de art. instr. comp. weder 5 jongelingen aangenomen. Als een bewijs van de gebrekkige watergemeen- schap tusschen Amsterdam en llotterdam kan dienen dat de in'langs aau de koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, aldaar gebouwde stoomboot, Destemd voor de vaart tusschen Middelburg en Zierikzee, den navol genden weg heeft moeten volgen om de bestemming te bereiken van Amsterdam over liet IJ en de Zui derzee naar het Keteldiep, de IJssel geheel op, het Parmerdensche kanaal door, langs den separatiedam de rivier de Waal af en vervolgens de Zeeuwsche stroo men naar Middelburg. De reis vorderde drie dagen. De uitvoer van aardappelen heeft tegenwoordig in Friesland op uitgebreide scbaal plaats. Dagelijks worden groote hoeveelheden te Iiarlingen aangebracht en derwaarts vervoerd, hetgeen zijn oorzaak vindt dat de aardappeloogst in Engeland dit jaar geheel is mislukt. JJe prijzen der aardappelen (vooral zooge naamde Engelsche) stijgen dagelijks. Van alle andere soorten zijn eveneens de prijzen steigende; qualiteit en quantiteit zijn echter zeer bevredigend. Buitenland. Fr a n k r ij k. Zonderling volk, die Franscheu I G-een volk dat ooit met zooveel geestdrift, met zulk een indrukwekkend geweld de republikemsöke gevoelens omhelsd heeft en getracht ze in toepassing te brengen. Was niet de omwenteling van. 1789 een omkeering zoo groot en zoo radicaal dat men vragen mocht of er na die ge beurtenis nog wel een revolutie mogelijk was zonder te vervallen tot den chaos. En toch geen volk in het welk ooit de republikeiiische beginselen ondieper wortelen geschoten hebben, 't Is als hebben de her haalde terugkeeren tot de republiek bij dat volk geen ander doel dan een correctief te zijn voor #e ontaar dingen van liet militair despotisme, of van het clericaal legitimisme, die de beide alleen mogelijke en eenigszins duurzame regeeringsvormen voor Frankrijk schijnen te zijn. De republiek van 4 September 1871 als een parle mentaire consequentie voortgekomen uit den val van Napoleon III niet zoo zeer van den troon als wel in de handen van zijn overwinnaar, die republiek is werkelijk nog niet anders dan een voorloopig feit, geen fait accompli. Niemand gelooft eigenlijk aan dè levensvatbaarheid der republiek en zonder het bloedige drama der commune dat als een catastrophe van hoog er hand het verloop van de crisis is icomcn storen, zou de republiek vast al weder tot de geschiedenis bekooren en door de monarchie vervangen zijn geworden. Zoo wel de stand der partijen als de houding dei- personen pleit voor deze onze stelling. Thiers zou moeten gebroken hebben met zijn geheele verleden om in ernst en oprechtheid republikein te zijn. Met de eene hand sust hij de eene uiterste partij, met de andere wenkt hij de tegenovergestelde partij vriendelijk en geruststellend toe. Een middenpartij, een genoegzaam element voor 't door hem uitgevonden denkbeeld eener conservatieve republiek is er niet en daarom zou zijn politiek ook onmogelijk en zijn positie onhoudbaar zijn, indien niet een algemeene angst allen bevangen hield, en tegen handelen deed opzien. Daar heerscht voortdurend angst voor de dingen die komen kunnen. De radicalen en gemoedelijke republikeinen weten, in een groot deel des lands, vooral in het noorden ten minste, maar al te goed dat zij geen stap kunnen doen zonder him tegenstanders aanleiding te geven hen den smet der commune aan te wrijven; aan den anderen kant is het den legitimisten en Bonapartisten met onbekend dat ook hunne gangen verdacht zijn Het legitimisme schijnt door de cloncale volksleiders in besla0-0genomen te zijn nadat zij tengevolge van de o-roote teleurstelling in 1870 het keizerrijk hebben losgelaten. En daar er toch in Frankrijk nog wel mannen van verlichting genoeg zijn, die hun uiterste best doen om te verhoeden dat de processies van Lourdes een zinnebeeldige voorstelling worden van liet Frankrijk der naaste toekomst, zoo durven ook de tegenvoeters der republikeinen zich niet stoutweg openbaren. Het zou moeielijk zijn uit te maken of Thiers nu als een machtig genie boven die bedenkelijk tegenover elkander staande partijen zweeft en ze gezamenlijk in toom en teugel houdt, dan wel of hij door zijn per soonlijkheid als 'tware toevallig de geschikste man is om tijdelijk een status quo te handhaven Zijn rol zou dan ongeveer die zijn van een God die voor de eene helft der menscheu een goede, voor de andere een kwade zijnde, slechts staande blijft door de schokken die hij van beide zijden ontvangt om hem omver te werpen. Voor 'i overige is de heer Thiers, op zijn ouden dag pedant genoeg om zich te beschouwen als de meester van den toestand werkelijk schijnt hij 't zijn, doch wij meenen malgré lui. Vooral de laatste weken hebben tal van feiten op geleverd die grond geven voor onze beschouwing. Het valt niet te ontkennen dat de vacantie dei- Nationale Vergadering voor de partijen een saisoen van arbeid is geweest. Wij hebben nog in de jongste dagen met belangstelling de reis van den heer Gam- betta kunnen volgen. Was 't uiet als een commissie- reis voor de definitieve echt //republikeinsche republiek." (Een dwaas woord, doch wij zetten het nu eens tegen over de //conservatieve republiek.") 't Zou ook kunnen zijn dat de ambitie van den vurigen advocaat uit het zuiden verder strekte en dan zou het te avond of te morgen weder kunnen worden de monarchie uit de republiek en door de republiek. Sedert de monster-leeuing gelukt is schijnen alle partijen meer stoutheid gekregen te hebben, meer zelf vertrouwen. De heer Thiers laat ook geen ongerust heid blijken, en toch zoo hij volkomen gerust was, zon hij dan wel op zoo fijnberekende wijze Gambetta in discrediet hebben willen brengen door aan diens campagne in liet zuiden de daling der Fransche fondsen- te wijten De processies van Lourdes vooral de groote van den 6en October, leveren liet bewijs dat de clericale partij thans ook weder meer moed heeft gevat. Tege lijk worden geruchten verspreid omtrent een aanstaanden oorlog met Italië. Ons dunkt dat hiervoor tot dusver gelukkig niet de minste vrees behoeft te bestaan Frankrijk zal zich vooreerst wel wachten vooral voor een indirecte wraak de gevolgen konden noodlottig zijn, ja wij zouden er nog grooter vernederingen voor de groote natie uit durven voorspellen. Met den 3 October is de Elzas-Lotharingen officieel Duitsch geworden. De emigranten zijn vertrokken, waarschijnlijk zonder geteld te worden want de getal len die men daaromtrent vindt opgegeven varieeren tusschen zeer groot en onbeduidend geringvolgens de Duitsche opgave bedraagt liet getal 5% van de inwoners van Straatsburg, Metz en Mülhauseti, 1% van het platteland en door elkander nu ruim F/o Van de voormalige royalisten, nieuw-republikciuen genaamd, is een programma uitgegaan, dat bij duizenden wordt verspreid en in den vorm van adres aau de vergadering te Versailles is gesteld. Omdat het waar schijnlijk in hoofdzaak door zeer velen in die vergadering zal worden gesteund en van invloed kan zijn op de toekomstige organisatie van Frankrijk, deelen wij er liet volgende uit mede Een president, een kamer van afgevaardigden, een eerste kamer. De president wordt benoemd door de gecombineerde kamers. Duur van zijn gezag 5 jaar, waarna hij herkiesbaar is. Leden van vroeger regeerende famiiien zijn gedurende de eerste 10 jaar van de keuze uitgesloten. De kamer der afgevaardigden telt 800 ledeu. Zij worden mede voor vijf jaar volgens een gewijzigd algemeen stemrecht gekozen. Om kiezer te zijn moet men den ouderdom van 25 jaren hebben bereikt, twee jaar in één gemeente domicilie hebben. Men moet een attest van zekere mate van kennis hebben, tenzij men in gemeenten beneden 10,000 zielen 25 fr., in gemeenten van 10,000 tot 100,000 zielen 100 fr. en in gemeenten boven 100,000 inwoners 1000 fr. belasting betaalt. Het bekwaamheids-bewijs wordt naar een door de eerste kamer opgemaakt programma afgegeven. Dit programma moet gelijken tred houden met de ontwikkeling van het openbaar onderwijs. De eerste kamer is samengesteld uit 250 leden. 150 worden gekozen uit de hoogst aangeslagenen in de departementen, voorts 6 bisschoppen, 3 pastoors en 1 rabbijn door den staatsraad te be noemen ,10 generaals, admiraals of maarschalken door de regeering te benoemen 60 leden worden door (]e generale raden gekozen en de eerste kamer zelf kiest 20 leden onder de uitstekendste geleerden. De leden hebben 10 jaar zitting, De vergaderingen hebben haren zetel te Versailles. D u i t s c h 1 a n d. In Duiïschland gaat de groote strijd tusschen de politiek van prins von Bismarck en de ultramontaiien steeds voort met zich te ontspinnen. Er is nu een maal a gezegd, b en c en 't heele alphabet volgt als van zelve. Zeer terecht werd er evenwel dezer dagen door de groote regeeringsorgauen op gewezen dat het hier niet geldt een strijd tusschen den nieuwen Duitschen staat en de katholieke kerk maar alleen de onvermijdelijke beteugeling van de onverzadelijke veroveringspolitiek van de ultramontaanscke geestelijk heid. Vroeger werd koning Wilhelm te Bome als een iler beste vrienden van den paus en de kath. kerk beschouwd hoewel hij Protestant is. Ook thans nog is keizer Wilhelm dezelfde tegenover zijn katholieke onderdanen maar te Bome zijn de zaken al meer en meer veranderd. Daarom kan von Bismarck onmogelijk dulden dat de staat voortdurend ondermijnd en be dreigd wordt door een macht die openlijk predikt dat zij boven alle aardsche staatsmacht en staatsrecht ver heven is. De bisschop van Ermeland heeft weder geheel ge broken met de keizerlijke regeering, nu hij gezien heeft dat deze zich door zijn halfslachtige en dubbel zinnige betuigingen niet heeft willen laten paaien. Hij zal alsnu den staat in rechten aanspreken wegens de inhouding van zijn tractement. mug-eland. Te Londen is de nieuwe lord major Sydney Hedson Waterlow met liet gewone ceremonieel geinstalleerd. De heer Waterlow is een man van wien men inzon derheid veel verwacht voor de talrijke arbeidersklasse der wereldstad. Hij is zeer rijk en heeft vooral veel gedaan om het bouwen van arbeiders-woningen te bevorderen. Engeland maakt thans de tegenrekening gereed om aan Amerika voor te leggenzij bevat de optelling- van dc schade aan particuliere Engelschen toegebracht door het verbranden of vernielen van talrijke ladingen katoen door Amerikaanscbe kruisers. Men zegt dat Engeland niet nalaten zal om eens recht origineel te overvragen teneinde een pendant te leveren voor de oorspronkelijke Alabama-eischen. Spanj e. Ook Spanje zal profiteeren van de gelegenheid die door het scheidsrecht van Genève geopend is om schadevergoeding te vorderen wegens de invallen op Cuba door vrijbuiters uit de Vereenigde Staten. Zoo schijnt het regel te zullen worden dat het publiek in de beurs gestraft wordt voor de overtredingen door particulieren gepleegd en door de zwakheid of harts tochtelijkheid der regeeringen niet belet. Aan gene zijde der Adriatische Zee heeft de oude veete tusschen Montenegro en de Halve Maan zich weder eens lucht gegeven. 3000 Montenegrin en hebben een aanval gedaan op het Turksche stadje Kolaschini en in het toen gevolgde bloedige gevecht zijn veel gekwetsten en dooden gevallen. Er is terstond van Konstantinopel naar Montenegro getelegrafeerd om de schuldigen te doen vatten en te straffen. Hiervan zal wel niet veel komen. Het is bekend dat in het in naam van den sultan onder worpen vorstendom Montenegro een onverzoenlijken haat heerscht tegen al wat Turksch is. De jl. Woensdag door den bliksem in het Ercuriaal onstane brand was in den avond van den volgenden dag geheel gebluscht, vooral door de zorgen der Madridsche brandweer welke zoodra de tijding van het ongeval in de hoofdstad vernomen was, zich met hare bluscli- middelen per spoor daarheen had begeven. De brand had in het eerst een hevig aanzien en men stelde alle pogingen in het werk om de vele kunstschatten en vooral de rijke verzameling boeken en handschriften, welke de bibliotheek van het klooster bevat, in veilig heid te brengen gelukkig heeft men echter den brand tot de daken van het klooster kunnen bepalen. Twee der op de vier hoeken van het gebouw staande torens, welke meer dan 150 meters uit elkander liggen, zijn echter eene prooi der vlammen gewordende geheele schade' wardt op drie millioen realen begroot. B e 1 g i e. Woensdag jl. is te Mechelen plechtig herdacht de jammerlijke driedaagsche plundering dier stad dooi de Spaanjaarden in 1572. Te dier gelegenheid heeft de Antwerpsche Geuzenbond te Mechelen eene confe rentie gegeven, waarin door den heer Blockhuijs het woord is gevoerd. De leden van den bond ziju aan liet station van den spoorweg opgewacht en hebben zich van daar optochtstsgewijze naar het lokaal der //kunsten" begeven, waar hun door den burgemeester van Mechelen de eerewijn is aangeboden. De lezing- van den heer Blockhuys is door een zeer talrijk publiek bijgewoond en met geestdrift, vooral aau het slot, toegejuicht.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3