Binnenland, ZIEBIKZEE, 8 October. Zierikzee, 6 Oct. Gisteren morgen trof de stoom boot Stad Zierikzeeop de hoogte van Steenbergsche vliet het ongeluk door het breken der as de verdere reis te moeten staken. Later werden de passagiers overgegeven aan de Middelburgsclie boot, die ben aan het steiger te Zijpe heeft afgezet, terwijl de goederen lieden met een particulier vaartuig alhier zijn aange bracht. Bij het breken der as moet er nog andere aanmerkelijke schade aan de machine veroorzaakt zijn, zoodat de herstelling van een en ander wellicht eenige weken zal vorderen. Dit geval leert ons al mede hoe lastig het is dat wij hier slechts ééne directe stoomboot gemeenschap met Botterdam hebben. Zierikzee, 8 Oct. Heden en morgen wordt te Utrecht in het lokaal Buitenkist in de Maliebaan, de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van den sterken drankonder voorzitterschap van den heer jhr. J. Ij. de Jonge. In de vergadering van lieden avond zullen als sprekers optreden de heeren vice- admiraal G. Fabius, van Amsterdam; K. van der Zijde van Botterdam en ds. A. J. Bijl van Steenwijk. De belangrijkste voorstellen die in de algem. verg. op Woensdag zullen behandeld worden zijn: het richten van een adres aan den Min. van Binn. Zaken, daartoe strekkende dat ZExc. haar invloed gelieve aan te wenden om de staatschool dienstbaar te maken tot waar waarschuwing der jeugd tegen de besmetting van den sterken drank, een adres aan den Min. van Justitie om te verzoeken dat de jaarlijksche gerechte lijke statistiek zoo worde gewijzigd dat er een gemak kelijk overzicht kan genomen worden van de gevallen waarin de sterken drank een rol gespeeld heeft bij het plegen der misdaden en politie overtredingen. Najaars-exara ens voor 't lager onderwijs te Middel burg. Voor liet examen als hulponderwijzer zijn o. a. geslaagd A. Goudzwaard van Oosterland, kweekeliug aan de oefenschool te Zierikzee, S. Dooge van Sirjans- land, en A. C. Boluyt van Poortvliet. 's Gravendeel. Op den 2 October jl. is door het korps pontonniers, in garnizoen te Dordrecht, alhier aan het rijksveer, bij een ebbegetijde, eene pontonbrug gelegd over de Kil, bet middengedeelte dier brug werd zonder eenige stoornis tot liet doorlaten van stoom- eu zeil vaartuigen gebruikt, terwijl na bekomen verlof door de bewoners van den Hoekschen Waard en liet eiland Dordrecht een druk gebruik van gemelde over brugging werd gemaakt. De vvensch tot verwezenlijking van het plan eener vaste overbrugging alhier, kwam daardoor te meer aan den dag. Tot officier der orde van de Eikenkroon is benoemd: von Clinppuis, kapitein bij het Pruisisch grenadier-regiment. Op verzoek van het Oostenrijksclie gezantschap te 'silage, plaatst de8A Ct. een bericht van het Kabinet des Keizers van Oostenrijk, waarbij bekend gemaakt wordt dat, om pvoducteu van letterkunde en kunst aan Z. M. te zenden, vooraf een bewijs van verlof lot inzending vereischt wordt, 'twelk te bekomen is aan liet gezautschap. Maastricht, 3 Oct. Het verwondert zeer velen, dat niet allengs een gedeelte der gronden, alkomstig van de vroegere vestingwerken, door liet bestuur der domeinen publiek wordt verkocht, er wordt toch hoe genaamd geen toezicht meer op die gronden gehou den, hij ilie steeuen noodig heeft om te bouwen, breekt er maar muren af; die hout noodig heeft, hakt maar takken en zelfs boomen afallerwege ziet men het lood der daken, de deuren en vensters der voor malige militaire gebouwen ontvreemd en zooveel leemgrond als zoden, zelfs midden op den dag en ten aanzien van een ieder, ontvreemden. Er staan eenige honderdduizende boomen op de buitenwerken dezer stad, die toch niet kunnen blijven staan bij den aanleg van nieuwe wegen en stratenwaarom worden die niet publiek verkooht, daar velen daarvan öf sterven, bf beschadigd of ontvreemd worden Gesteld dat het domein er de 100,000 zwaarste van verkocht, b. v. tegen den geringen prijs van f 10, dan verkreeg men reeds de aanzienlijke som van 1,000,000. De gemeenteraad van Zeist heeft besloten, de tracte- menten der hulponderwijzers van de twee openbare scholen van ƒ400,op ƒ450,en van de twee wethouders van ƒ50,op ƒ100,te brengen. Ten gevolge van de uitbreiding van de bevolking kunnen de betrekkingen van secretaris en gemeente ontvanger niet langer door édn persoon uitgeoefend worden. Het tractement van den secretaris zal 1000, dat van den ontvanger ƒ400,bedragen. Verder heeft de raad besloten eene der openbare scholen voor lager onderwijs te veranderen in eene school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs. Om in deze meedere uitgaven te kunnen voorzien, zullen de opcenten voor de gebouwde eigendommen van 1020 en voor de ongebouwde van 510 ver hoogd worden. Men leest in de N. Bredcisclie Ct. Toen Maandag avond, omstreeks 8 uren, onze stad- genooten, de heeren J. A. Moors, deurwaarder bij de arrondissements-rechtbank en C. M. Wouters, schip per, deze laatste vergezeld van zijn zoonte, zich .op den weg tusschen deze stad en het Duitenhuis buiten de voormalige Antwerpsche poort bevonden, hooiden zij een paard in volle vaart.uit de stad komen aan rennen. De heerschende duisternis maakte het onmogelijk iets te ouderscheiden; het paard was inmiddels genaderd en werd door den heer Wouters bij den kop gegrepen, tot staan gebracht en naar het Duitenhuis geleid, alwaar het erkend werd als het eigendom van den heer N., len luitenant der cavalerie, wonende onder 's Princenhage. Met een lantaarn in de hand ging men nu dadelijk den weg op ontwaarde op eenige schreden te midden van den straatweg, den heer M., ondersteund dooi den heer J. A. Moors, op den grond liggen. Het bloed gudste den ongelukkige uit liet rechter oog en den neus, zoodat men meent, dat hij bij zijn val van het paard op 't hoofd terecht gekomen is. Meer dood dan levend bracht men den heer M. naar het Duiten huis, alwaar men hem, na met water en azijn zijn wonden afgewasscheu te hebben, te bed legde en mid delerwijl aan zijne in de nabijheid wonende echtge- noote het ongeval ging mededeelen. Nadat den lijder die geheel buiten kennis was, de eerste geneeskundige hulp was verleend, is hij naar zijn woning gevoerd geworden. Zijn toestand is lieden, naar wij vernemen, nog zeer bedenkelijk. Zonder de aanwezigheid van den heer Moors voor noemd, zou den lieer M. hoogstwaarschijnlijk een nog vreeselijker onheil zijn overkomen - want pas had de heer Moors den ongelukkige ontdekt, toen een zwaar beladen kar naderde, juist in de richting waar de ruiter bewusteloos tegen den grond lag. 's IIage, 3 Oct. Thans verneemt men nader dat Z. K, H. prins Hendrik het plan heeft opgevat, om tegen het einde van December de reis met het stoom schip de koning der Nederlanden, gezagvoerder Braat, mede te maken. De prins zal te Suez of Port-Said aan wal stappen en van daar de terugreis, waarschijn lijk over land, aanvaarden. In de vorige week was te Leiden een handelaar in oud ijzer bezig met een ijzeren voorwerp, dat aan gekocht was, door smelting van de daaraan gehechte looddeelen te ontdoen. Onverwachts werd hij van dat werk afgeroepen, en tijdens zijne afwezigheid sloeg de pot, waarin de smelting plaats had, met kracht uiteen. Het bleek toen dat het een gra naat was geweest en hoogstwaarschijnlijk zou de man door de ontploffing, zoo hij daarbij tegenwoordig was geweest, het le^p 'hebben verloren, daar o. a. een stuk ijzer van p. m. 50 pond op eenige afstand was ge worpen. Generaal Tolsma, adjudant des koniugs, heeft zich Zaterdag jl. op reis begeven naar Zweden. Naar men verneemt, zal die generaal Z. M. den koning verte genwoordigen bij de begrafenis-plechtigheid van den overleden koning vau Zweden en Noordwegen. De aanleg van de verbindingslijn tusschen het lo- caal-station te Middelburg en het voormalig marine dok te Ylissingen wordt met spoed in orde gebracht. Het schijnt' dat men met die lijn gereed wil zijn, tegen het tijdstip der opening van den spoorweg. De tweede kamer heeft gister het wetsontwerp tot toekenning van een pensioen aan de heide dochters van Thorbccke, na korte discussie, aangenomen met 52 tegen 4 stemmen (tegen de heeren "Wintgens, Kien, Taets en Nierstrasz.) Zaterdag 28 September werd in bet notarishuis te Botterdam de 44ste jaarvergadering gehouden van het Algemeen meisjes-, vrouwen- en weduwenfonds, onder directie van de heeren J. P. A. Francois en B. De Begt. "Uit de rekening en verantwoording bleek o. a., dat in het affieloopcn fondsjaar aan weduwen is uitgekeerd een som van ƒ34919,38. De soliditeit der Maatschappij bleek uit de mededeeling, dat aan de deelhebbers ƒ0458,96 is uitgekeerd als korting op hun jaarlijksche contributie, en dat genoemd bedrag bij de rekening van een volgend fondsjaar aanzienlijk zal kunnen worden verhoogd. Voor meer dan gewone sterfte is een reservefonds aangewezen van 35693,96. Sedert 1828 heeft de maatschappij aan al hare ver plichtingen voldaan en is nu in liet bezit van ƒ834,000 inschrijving 21/, pCt. op het grootboek van de Ned. werk schuld. Door een der leden was een schriftelijk voorstel ingediend, om het zoogenaamde proefjaar te doen vervallen en aan dc deelhebbers dad el ij k ingaand recht op de verzekering te geven, met de bepaling, dat een nauwkeurig geneeskundig onder zoek bij het aangaan der verzekeringen zal worden in gesteld. De vergadering vereenigde zich met algemeene stemmen met de bedoeling van dit voorstel, dat on middellijk in werking zal treden, zoodra aan de 1100- dige formaliteiten, door het bij koninklijk besluit goed gekeurde reglement gevorderd, zal zijn'voldaan. Door de directie werd nog het uitzicht gegeven, dat binnen een niet al te lang tijdsverloop de tarieven van het fonds zullen worden herzien, en in overeenstemming gebracht met de voor Nederland geldende sterftew-et en de behoefte der hedendaagsche samenleving. Een der leden constateerde, dat dit fonds door geen ander in ons land of daarbuiten in soliditeit wordt over troffen, en uitte den wenscli, dat het publick meer kennis mocht nemen van zijn werking, en dat dooi de voorgestelde veranderingen ii, 't reglement de be zwaren zouden zijn weggen omen, die velen terughielden om aan na te laten bekrekkingen een vast jaargeld te verzekeren. In plaats van den afgetreden commissaris, den heer mr. A. O. v. Bossem, werd benoemd de heer F. Dekker, lid van den gemeenteraad alhier, zoodat het college van commissarissen nu bestaat, behalve uit den be noemde, uit de heeren J. C. Plaats en P. II. Smalt., Nadere inlichtingen worden verschaft door den agent voor Zierikzee en omstreken de heer J. G. Bethc. Naar men meldt heeft het ruwe weder van de vorige week aan de zeewerken van het Noordzee-kanaal enorme schade toegebracht. Voond de Zuiderddk heeft veel geleden, terwijl ook uit de borstwering op ucu Noor- derdijk een groot stuk weggeslagen is. Naar men verze kert, zouden wel 200 betonblokken geheel verloren zijn, terwijl vele aan stukken geslagen of omgekanteld zijn. Een gedeelte van den dijk is verzakt terwijl andere gedeelten weer links en rechts overhellen. De eerste uitvoering van de Haagsche afdeeling der Bach-vereeniging had gisteren middag plaats met mede werking van de hh. organisten Bas Li aan s Jr., van HaarlemKlerk, van Delft, en de Lange, van Botterdam. De uitvoering heeft zeer voldaan. In de notitie der boekeu nagelaten door wijlen prof. Voorhelm Schneevoogt, welke op kV oensdag-avond .9 dezer in het lokaal //de Zon" te Amsterdam verkocht worden, vinden wij onder no. 236 en 237 //de Hel" en liet //Vagevuur" van Dante, vertaald door dr. J. C. Ilacke van Mijnden en met de platen van Dóre Daar deze prachtuitgave van Dante's meesterstuk in onze taal niet in den handel is, maar alleen voor de vrienden van den auteur werd uitgegeven, meenen^vij de aandacht van het letterlievend publiek op oeze zeldzaam voorkomende gelegenheid te moeten vestigen. IIeteren, 3 Oct. In de laatste dagen is de handel in tabak zeer levendig geweest. Onder Driel zijn reeds vele partijen verkocht voor 2730 de 50 kilo. Ie Valkenburg heeft men zelfs, naar men zegt, tot ƒ32 verkocht. De longziekte blijft nog heerschen. Te Indoor!.ik hebben zich enkele nieuwe gevallen onder het vee voorgedaan. Herwen en Aeedt, 2 Oct. Gisteren omstreeks 2 ure, had op 't Spijk onder deze gemeente een treffend ongeluk plaats. De lSjarige zoon van de wed. Ih, Heiideudaal een geladen geweer door een doornenheg willende krijgen, nam daartoe het geweer by den loop, waardoor de haan aan een takje moet gehaakt hebben, zoodat liet schot afging. De jongeling kreeg het schot in de borst en was korte oogeublikken daarna een lijk. STATEN-GENERAAL. In de Vrijdag gehouden zitting van de Tweede Kamer is mededeeling gedaan var, de de samenstelling der commissien van rapporteurs over de velschillende hoofdstukken der staatsbegroting. Tot rapporten» over hoofdstak III zijn benoemd do heeren van der Maesen, Tak, Rutgers, van Wasseneer en Mackay; overhootd_ stuk IV de heeren van Lynden, Tak, Da™. GoM™1 en Wintgensover hoofdstuk V de heeren van Kerk wijk Smxdt, Dam, Sandberg en van Reenen; o lioofstuk VI de heeren Nierstrasz, GeversD^n00^ Blnssé, stieltje en Kappeyne; oveiBo°«atuk VilA en X en de wet op de middelen de heeren do Boo van Alderwelt, van Akerlaken, Cremers de Biauw en lo ckb 10 over hoofdstuk VII B de heeren Blom, Tak Lenfin* van Kuvk en Wintgens; over hoofd stuk VIH de heeren dé Roo van Alderwerelt, Gevers, Deyuoot, Luybeu, Stieltjes en Kappeyne; overhoop stuk IX de heeren v»u Houten, sJa0°D> rteuJ van Sypesteyn en Kappcyuc. iot aigeme jf overeenkomstig ^L^.t'TenL de heer de Roo vin benoemd voor hoofdstuk I Wintgens en Alderwerelt, voor hoofdstak IV dc Imcr voor hoofdstuk V de lieer van Reone...

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2