ZII HIkZI I Sl IH i Ol lt Wi. voor het arrondis- a&k sement Zierikzee. 1872 wo. 79. Zaterdag 5 October. 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD KENNISGEVING. De vervulling der vacatures in den Raad van State. Openbars Raadsvergadering Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1.Franco per post 1.- Afzonderlijke nommers 5 centmet Bijblad 10 cent. PK IJS DEK ADVEKTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. AKESiMAN. Advertentie!) worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. i„„ „nnr ThiifwJtland Oostenrijk en Ztoitserlani aangenomen door de HH. HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg, to™ en door de HH. NIJGH h VAN DITMAR, te mterdgm. EERSTE SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDE- UJKBN OMSLAG VOOR 187-2. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat het lste suppletoir kohier der Hoofde lijke Belasting van deze gemeente, over het loopend dienst- jaar, op heden door den Gemeenteraad is vastgesteld en van den 3den tot den llden October e. k. ter Secretarie dér gemeente voor een ieder ter lezing zal liggen; zullende ieder aangeslagene, binnen dien tijd, tegen zijn' aanslag bij de Gedeputeerde Staten in beroep kunnen komen, bij ver zoekschrift op ongezegeld papier, ingevolge de wet. Zierikzee, den 2 October 1872. De Burgemeester en Wethouders, 0. J.' FOKKER. Weth. I. B. De Secretaris J. P. N. ERMERINS De vacatures ia den li"'! van State, ontstaan door het aftredende'; 'iieeron de Vries en Geevt- sema als miuistórs zijn dezer dagen vervuld. Reeds waren de namen van enkele personen, die een goeden klank hadden, door sommige bladen genoemd, zoo als dr. Jouckbloet, de afgevaardigde van Winschoten en mr. Fokker, het lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De Staats-Courant bevatte eindelijk het konink lijk besluit en niet de twee daareven genoemde maar de heereu mr. J. Heemskerk Bz. lid dei- Tweede Kamer en inr. C. J. van Viaderacken, griflier der staten van Noord-Holland stonden daarin vermeld, als de aanstaande leden van het hooge staalscollegie. Wij verheugen ons over deze benoeming, nt de beide benoemden, mogen als leden van Raad van State beschouwd worden als de 8 hte mannen op de rechte plaats. Hadden :j onzen wenseh als Zeeuwen vervuld gezien, .an zou mr. Fokker voorzeker benoemd zijn, en dit zou ook eene aanwinst geweest zijn voor het adviseerend en wetsontwerpen onderzoekend lichaam. Want bij grondige kennis onzer staatsinstellingen, en eene goede wetenschap van ons constitutioneel staatsrecht, paart de heer Fokker een vlug en juist oordeel en be zit bij een scherpen blik, voor alles wat de regeling en ontwikkeling van het administratief recht aangaat. Evenwel nu hem de eer niet mocht te beurt vallen, herhalen wij, dat de benoeming der .eeren Heemskerk Bz, en Viaderacken ons -root genoegen doet. Het. is van algemeene bekendheid, dat de -eer Heemskerk Bz., (wel te onderscheiden •an den gewezen minister mr. J. Heemskerk Az.) reen spreker in do vergaderingen der tweede kamer is. Wij rekenen hem dit niet aan als eene grief. Er zijn sprekers genoeg onder de leden dier kamer, ook zonder dat zij redenaars zijn, en er gaat tijd genoeg verloren met dis- die niet altijd vruchten afwerpen. Maar zelfs al wilde men er den heer Heemskerk Bz. eene grief van maken, dat hij in de openbare zittingen steeds het stilzwijgen in acht neemt, dan zal die grief zijne kracht verliezen als men weet, wat die beer in do vergaderingen der afdeelingen verricht. Hij is een der werkzaamste leden van de kamer en zoo gezien bij zijne medeleden, dat hem menigmaal en ook nu we der de eer te beurt viel van tot voorzitter of ondervoorzitter zijner afdeeling benoemd te wor den. Zijne opmerkingen en rapporten getuigen van eene grondige studie der stukken, die in on derzoek zijn, en aan zijne denkbeelden is me nige wjziging in verschillende wetsontwerpen te danken, die in de practijk van de juistheid zijner opmerkingsgave getuigde. Dat ook het bestuur der residentie, de plaats zijner inwo ning, zijne verdiensten en kundigheden op den rechten prijs weet te stellen, blijkt uit het lid maatschap van meerdere commissieu dat hem werd opgedragen. Op het gebied van onder- wjs ontmoeten wij hem als secretaris van het collegie van curatoren over het gymnasium en van de commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwjsen men behoeft slechts de uitgebrachte verslagen te lezen, om den indruk te ontvangen, dat do lieer Heems kerk de belangen van dat onderwijs met hart en ziel behartigt. Het kan dan ook. niet anders of bij de be handeling der zaken in den Raad van State, voornameljk in de afdeelinggeschillen van bestuur, zal de tegenwoordigheid vau den heer Heemskerk Bz. en diens advies een gevviolitigen invloed uitoefenen, en tot de ontwikkeling van onze eonstitutioneele staatsinstellingen en denk beelden in liberalen zin leiden. Bu hij zal daarbij een trouwen bondgenoot vinden in den heer mr. C. J. van Viaderacken. Heeft deze nog weinig in het openbaar gewerkt en daardoor nog weinig ziehtbare proeven van zijne kennis en wetenschap op staatkundig ge bied gegeven, toch weten wij, dat hj als griffier van Noord-Hollandsek Staten zeer gezien en geacht is, niet alleen om zijne onvermoeide werkzaamheid die hij openbaart, als om de adviezen door hem in de vergaderingen van Gedeputeerde Staten gegeven. Hij is waardig in de voetstappen van zijn voorganger (de tegen woordige minister van justitie) wiens opvolger hij ook in den Raad van State wordt, te treden, en zag men te Haarlem met lede oogen den heer de Vries in der tijd vertrekken, het ver lies werd vergoed door den ijver en de kunde, die den heer van Viaderacken aan den dag legde. Geheel vertrouwd met de eischen en behoeften der eonstitutioneele monarchie, - ten volle bekend met wat het provincie- en gemeente wezen vordert en noodig heeft, kan van het nieuwe lid, in de vergaderingen van den Raad van State veel partij getrokken worden, en kan hij daar in beoefening brengen, wat hem in de mindere ofschoon aanzienlijke betrekking van griffier is voorgekomen noodzakelijk te zijn. En dat de beer van Viaderacken, de boop, die men van hem heeft, niet beschamen zal waarborgt ons zijn verleden. Nog eensde vacatures in den Raad van State zijn op waardige wijze vervuld. Was er eene zekere leemte ontstaan, vooral voor de ontwerpen en de onderwerpen, van administratief en con stitutioneel recht, - door het vertrek der hoeren Geertsema en de Vries, die leemte is weg genomen door het optreden van de heeren Heemskerk Bz. en Viaderacken. Van harte juichen wij hunne benoeming toe en houden ons verzekekerd, dat de uitkomst zal doen zien, dat die benoeming eene gelukkige keuze was. gehouden te Zierikzee, den 2 Oct. 187 2. Afwezig zijn de heeren mr. Moolenburgh, mr. Cau en mr. van Dongen. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering worden medegedeeld 2 brieven van Ged. Staten houdende goedkeuring van raadsbesluiten een brief van den Comm. des Konings houdende kennisgeving van de benoeming van 2 leden in het collegie van zetters de heeren H. G. Mulock Houwer en C. van den Bout, die met 1 Jan. e. k. aan de beurt der periodieke aftreding waren. Beide heeren hebben zich de herbenoeming laten welgevallen een brief van de plaatsel. schoolcommissie houdende mededeeling der benoeming van den heer mr. J. P. N. Ermerins totsecretaris dier commissie. Allen voor kennisgeving aangenomen. De begrooting van het burger-weeshuis voor 1873 met begeleidende missive wordt gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren jhr. de Jonge, mr. Isebree Moens en Zuurdeeg tot onderzoek en rapport. "Voor kennisgeving wordt aangenomen een brief van den heer mr. Cau, waarbij hij bericht dat hij zijn ontslag neemt als lid van den raad. Aan den heer P. C. Landsknegt wordt op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid van het bestuur der bank van leening met dankbetuiging voor de be wezen diensteu. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt overgegaan tot de benoeming van twee leden in het bestuur van de bank van leening, en wel ter vervanging le van mr. B. C. Cau, die door zijn ontslag als burgemeester had opgehouden president der bank van leening te zijndoch die bij de vacature weder verkiesbaar was, waarop de heer mr. Cau met algemeene stemmen is gekozen, waarvan aan den benoemde zal worden kennis gegeven en 2e van den heer P. C. Landsknegt voor wien werd gekozen de heer S. G. Nauta van der Grijp met 9 stemmende heer C. J. van Zandijk verkreeg 1 stem. De benoemde in de vergadering tegenwoordig verklaart de benoeming aan te nemen. Aan A. Augustijn, M. Costerus, P. F. Freudenberg en G. Adriaanse wordt wegens vertrek naar elders remissie van hoofdei, omslag verleend op daartoe door hen gedaan verzoek. Wordt overgegaan tot de benoeming eener vroedvrouw. Bij eerste stemming verkregen E. Moelijker, vrouw vau A. C. Dagevos te St. Annalaud 4, K. J. Kaste- liju te Uitgeest 3 en A. M. Timmerman geb. Bauer 3 stemmen. Bij 2e stemming E.-Moelijker 6, Kas- telijn 3 en Timmerman Bauer 1 stem, zoodat is be noemd E. Moelijker, vrouw van A. C. Dagevos tc St. Annaland. Een verzoekschrift van de firma de Bondt en co. om ter uitbreiding hunner zoutziederij in eigendom te verkrijgen een strook gemeentegrond, wordt na discussie

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1