Buitenland. Gemengde Berichten. kroond te worden voor haar antwoord op de door genoemde vereeniging uitgeloofde pri»vraag„Hoedanig moet het onderwijs en de opvoeding der meisjes worden geregeld om de vrouw in staat te stellen, ongehuwd levende, zelfstandig in eigen onderhond te voorzien en, gehuwd, zegen en welvaart in het gezin te verspreiden." Donderdag strandde in de nabijhetd van Makkum een van Tonsbergen gekomen brikschip, genaamd de Vier Zusters, gevoerd door kapt. Krüger, bestemd naar Amsterdam en geladen met ballast. Keeds den 24n Was men wegens het ruwe, stormachtige weder voor anker gegaan de ankerkettingen konden het evenwel niet houden en braken, waarna het schip terstond door den bevigen storm in hooge zee op bet strand werd geslagen. Masten en tuig waren spoedig over boord geworpen. Daar wegens de hooge zee de sluisdeuren niet geopend konden worden, moest men eene schuit over den zeedijk brengen, wilde men de schipbreukelingen te hulp komen. Hiermede was men echter sooedig gereed en 8 wakkere mannen mochten, na verloop van een 3 tal uren ongeveer, het genoegen smaken met dit vaartuig, trots den bevigen storm en de holle zee, de ongelnkkigen, 7 man, waaronder de loods, behouden aan wal te brengen. Men zal verder trachten de losse goederen van het schip te bergen. Amsterdam, 26 September. Met levendige belang stelling vernemen wij, dat gisteren, 25 dezer, de eerste stoomboot van Amsterdam rechtstreeks door 'liet kanaal gevaren en de Noordzeesiuizen gepasseerd is. Derhalve is een belangrijk deel van het groote werk als tot stand gebracht te beschouwen. De boot, zijnde de Noord zeekanaal, toebehoorende aan de maatschappij, heeft den nieuwen waterweg in twee en een half uur afge legd. Het feit is vooral ook daarom verblijdend, dewijl men nu verwachten kan, dat „het IJ zich pnocdig zal werpen in den schoot der Noordzee." {A. a.) U1 a ia k r ij Jk. De laatste zitting der permanente commissie was zeer stormachtig en zou men bij ia zeggen, een voorspel van de naderende vergaderingen der Nationale. Onderwerp van den twist was de heer Barthelemy de St. Hiiaire, die sedert eenigen tijd uit naam van den heer- Thiers antwoordt op de wenséhen dópr de.'gene rale raden uitgedrukt, die meest allen uitloopen op eene aanbeveling der republiek. De gansche rechter zijde verklaarde uit éénen mond, dat deze daarmede hunne bevoegdheid waren te buitengegaan. Natuur lijk eindigde de gansche woordenwisseling met eene dubbele verklariugvan de rechterzijde, dat de repu bliek Frankrijk te gronde moest richten, van de linker zijde dat zij alleen Frankrijk redden kon. Voortsliet men de zaken zooals zij waren. De heer Gambetta beeft te Grenoble eene zeer uitvoerige redevoering uitgesproken, waarin hij de republiek waarschuwde, om in geen geval de hoofden der monarchale partij, die nu ter elfder ure door nood gedwongen zich ver klaard hadden voor de republiek, als hunne broeders te erkennen, omdat men toch in geen geval vast op hen zou kunnen rekenen. De strijd moet nu zuiver door gestreden worden en men moet de gelederen der rdedigers van de republiek, ook wanneer zij niet perk schijnen, nooit aanvullen met manuen, die bij 3en eersten tegenspoed eene andere, banier zullen vol gen. De legitimistische en clèricale organen beschouwen deze woorden als een soort van politiek programma en wijzen op de processie naar Lourdes enz., bij welke de gedeputeerden hunne plaats zullen moeten innemen, om te bidden de heilige maagd voor het heil van Frankrijk, wanneer zij werkelijk st geluk van hun vaderland zoeken. In eene beschouwing van Frankrijks verhouding tot de buitcnlandsche mogendheden deelt de Temps mede, dat over 5t algemeen de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering niet zooveel sympathie komt voor de plannen ran Thiers, als men wel meende te kunnen verwachten. Engeland. Geestig is de wijze waarop Punch in korte trekken mededeelt, hoe de ministers en'leden van het parlement hun herfstvacantie doorbrengen. Gladstone, de onver moeide, gunt zich slechts drie maal in de week een half uur rust. Göschen, de minister van marine, zoekt zich, door het ijverig studeeren in oude matrozen liedjes in zijn vak in te werken, terwijl de minister van oorlog, met hetzelfde prijzenswaardig doel, de ganzenmarsch instudeert. De kanselier Lowe steekt tot over de ooren in de moeielijke berekening, hoeveel de staat wel in een jaar kon uitwinnen, als in de ge zamenlijke bureaux het vloeipapier werd afgeschaft en strooizand daarvoor in plaats werd gebezigdBruce, de minister van binneni. zaken, werkt aan een codex dat voor iedere misdaad verzachtende omstandigheden toelaat; Gilpin, de kwaker, die voor de afschaffing van de doodstraf ijvert, heeft een werk onderhanden waarin zal worden bewezen, dat zelfs het ophangen van schilderijen verwerpelijk isMiall plaagt zich mét het ontwerpen eener bil, waarbij de 'met bestaande geldelijke ondersteuning voor Dissenters wordt inge trokken- Sir W. Lawson, als matigheids-apostel, bevindt zich op'reis', ten einde het inzamelen van de hop tea-en te werken, daar hij op die wijze de brouwers tot rede wil brengen Whalley, de vijand der Katho lieken, heeft een werk onderhanden over de Pausen, en Disraëli heeft het bijzonder druk om zijne gedachten over eene allen omvattende kerk, waarin Christenen, Joden, Buhddisten eu Muzelmannentien genoegelijk naast elkander zitten, tot rijpheid te brengen. Uit de jongste te Londen gehouden verkooping van Kaapscke diamanten blijkt, dat de velden minder lucratief worden. De prijzen waren ferm en voor kleine brillanten zelfs hooger clan ooit te voren. Voor een waardevermindering van juweelen bestaat geen vrees. JD u i t s c h 1 a n d. De kwestie tussohen de regeering enden bisschop van Ermeland is vooral na het laatste besluit van graaf Bismarck, Waarbij den weerstreveuden prelaat dank werd gezegd voor zijne bereidverklaring, om zich te schik ken naar den wil der wet, maar hem tevens werd aangekondigd dat men de meest volkomene onderwer ping aan die wet eischte, het onderwerp geworden van alle gesprekken. Natuurlijk. Velen en daaronder vooral de redacteuren der Zuid-Duitsche bladen, die elke daad van von Bismarck vrij vinnig kritiseren, velen meenden, dat de rijkskanselier voor den laatsten' beslissenden stap wel terug zou deinzen en den moed niet zou bezitten om het traktement, dat de bisschop van staats wege geniet, intetrekken. Toch is dat gebeurd. En de halfofficiëele bladen verkondigen daarbij luide, dat de bisschop ook tegelijkertijd in zijn ambt zou geschorst zijn, wanneer niet von Bismarek liever wilde wachten met het nemen van eene beslissing in deze zaak, tot dat de wet regelende de verhouding tusschen staat en kerk zou zijn aangenomen, waardoor hij meer vasten grond onder de voeten zou hebben. Tegelijk met deze wet zal waarschijnlijk ook een ontwerp worden, aan geboden over het verplicht burgerlijk huwelijk. Overigens amuseert men ziöh in de hoogste kringen zeer en wanneer openbaring van krankzinnigheid ooit een amusement kan1 zijn, terecht met 't geen dezer dagen Victor Hugo schreef naai1 aanleiding dér driekeizerbijeenkomst. In dit - merkwaardige stuk schrijft Frankrijk's dichter.- Laten wij tegenover de drie. keizers drie datums stéllen-: clen14 .Juli,' den 10,; Augustus,- - den' '2;T September! 7. Ve 14 Juli heeft de Bastille verwoest en beteekent vrijheidde. I Q Augus tus heeft de Tuilerzeëh van mar króón beroofd en beteekent gelijkheid; de 21 September heeft de republiek geproclameerd en beteekent broederschapDeze drie ideeën kunnen gemakkelijk triomferen over drie legers. Aan de ééne zijde staan drie n\ahnen, aan de-andere zijde alle volken. Trouwens deze drie mannen zijn drie almachtigen. Zij hebben Alles,'den scepter, de geschrevene wet, ieder hunner heeft zijnen God eu zijne priesters. Zij hebben echter" beulen, rechtbanken en de kunst om de slavernij te. vestigen op de kracht der slaven. Hebt hij het vreeselijke Pruisische mili taire strafwetboek gelezen? Dat zijn dus de almach tige Goden. Wij daarentegen hebben alleen dit, dat wij menschen zijn. Vrienden, Frankrijk zal overwinnen Eene drieëenheid van keizers kan eene drieëenheid zijn als elke andere, maar zij is 'niet de eenheid. Alles wat niet één is, valt in deelen uit elkander. Zoo hebben wij allereerst de hoop, dat zij elkander zullen opvreten daarna dat de aarde zal sidderen. En om de aarde te doen sidderen onder de voeten dezer koningen, daartoe is één diiig 'voldoendeonze don derende stemmen. Zóo gaat het voort, tot dat ein delijk de schrijver verklaart, dat het Parijs van ban ton gemakkelijk klaar zal komen met het Europa der Attilas. Italië. De verhouding tussohen het. Yaticaan en Frankrijk schijnt steeds'vriendschappelijkker te zullen worden. De paus ontfingden afgezant van Thiers, den heer Bourgoing op de meest intieme wijze. Algemeen is men" van oordeel, dat de president der Fransohe republiek nog maar altijd zijn wrok tegen het ééne Italië niet kan onderdrukken en zijn best doet om in dejezuïten een steun, te vinden "tegen Duitschland en Oostenrijk. Italië zelf kan zich natuurlijk bij zulk eene behandeling niet recht behagelijk gevoelen. Bovendien is de kwestie van den Mont Cenis-tunnel ook niet zeer vriendschap pelijk opgelost. In plaats van de eerst geprojecteerde mijnen worden er nn op 600 meters afstand van de" opening kleine forten en gemaskeerde batterijen aan gelegd. Italië beantwoordt deze vriendelijkheid op volkomen dezelfde wijze en zoo zullen de beide volken elkander de hand kunnen drukken, terwijl de monden der kanonnen aan weerskanten eene gansch andere taal spreken. Rechtzaken. Door de Arrondissements-Becktbank te Zierikzee, rechtdoende in strafzaken, zijn op den 27en September 1872 de navolgende vonnissen gewezen •1°. J. A. G., arbeider te Tholen, schuldig verklaard 'aan -1°. het maken van nachtelijke geruchten, tot verstoring van de rust der inwoners, 2°. beleediging met woorden aan een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening ge daan, is te dier zake bij verstek veroordeeld tot twee geld boeten, de eene van f 7.50, de andere van f 10.met subsidiaire gevangenisstraf van twee dagen voor de eerste en van drie dagen voor de tweede boete. 2». G. B. Cz., oud 13 jaren, geboren en wonende te Scherpenisse, arbeider, is ter zake van diefstal met inklim- ming op eene plaats, die niet ais bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijkgesteld, met oordeel des onderscheids gepleegd, veroordeeld tot eene gevangenistraf van drie dagen. 3°. N. Ph. S., te Zierikzee, is ter zake van het moed willig toebrengen van eene verwonding aan iemand, geenerlei ziekte of beletsel van te werken van meer dan 20 dagen veroorzaakt hebbende, bij verstek, veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 8.bij wanbetaling binnen twee maanden na aanmanihg te vervangen door twee dagen gevangenistraf. 4°. C. 3. van K., oud' 23 jaren, geboren en wonende te Zierikzee, opperman, is op het hooger beroep aan een von nis van het kantongerecht te Zierikzee van 26 Angs, aan- geteekend door den officier van justitie en waarbij hij ter zake van het smijten van een steen in eene omsloten plaats en tëgén het huis van een ander was veroordeeld tot eene geldboete van f 3.met 1 dag subsidiaire gevangenisstsaf, schuldig verklaard aan verbreking van afsluiting en te dier zake, met ontvankelijk verklaring en ter.niet voldoening van het hooger beroep en vernietiging van liet vonnis van den kantonrechter te Zierikzee, veroordeeld tot betaling eener geldboete van f 3.met subsidiaire gevangenisstraf vail '1 dag. Ten aanzien van de veroordeelden sub. no. 2, 3 en 4 gemeld, werden verzachtende omstandigheden aangenomen, terwijl allen werden veroordeeld in de kosten van liet rechtsgeding, wat den veroordeelde sub. no. 4 betreft, zoowel die in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Een jongen te Zwolle struikelde midden op straat, werd door een rijtuig met twee paarden overreden, stond onge deerd op en kreeg van den voerman uit blijdschap een gulden en van een jufvrouw' een boterham. In de vorige week, 's mórgens om een uur of tien, stond' een prachtg New- fonlander in de straat de la Chapelle te Parijs als in diep .gepeins den stroom van voorbijgangers en rijtuigen -aan te zien. Een zwarewagen komt' in volle vaart aanrijden. "Een kind-*«van 'drie-'"jaretf, niet dènkende aan' gevaar, dribbelt 'over den weg vlak voor den wageneen kreet van ontzetting ontsnapt den toeschouwers, de al te zorgelooze moeder valt in zwijn, te vergeefs tracht de voerman paard en wagen te stuiten daar doet, sneller dan de gedachte de hond een geweldigen sprong, hapt ter vlugt het kind op, snelt onder den wagen door en zét het wichtje, ongedeerd aan de overzijde neer. De kruidenier orn dén boek bere kent, dat het edele dier twee kilogram aan klontjes heeft opgepeuzeld, hem door de opgetogen bewoners der buurt vereerd. In de '17de eeuw werd de* volgende wetsbepa ling iri Engeland ingevoerd: Alle vrouwspersonen, zonder onderscheid van ouderdom, stand, betrekking of godsdien stige gezindte, die nadat deze wet in werking zal zijn gé- treden, den eenen of anderen mannelijken onderdaan van Z. M. door welriekende watertjes, blanketsel, schoonheids middelen, ingezette tanden, valsche haren, Spaansche wol ijzeren keurslijven, hoepelrokken, schoenen met hooge hakken, enz., tot een huwelijk weten te dwingen, zullen volgens de bestaande wetten op tooverij, hekserij, enz.; ge oordeeld eu gestraft worden, zullende gezegd huwelijk, iiadat de schuld van de beklaagde ten volle gebleken is, van nul en geener waarde worden verklaard?" Vraag van eenhypochon- dristIndien deze wet in de 19de eeuw en ook hier te lande van kracht was, hoevele huwelijken zouden van nul en geener waarde zijn? Op'16 Oct. a. s. zal te MariaHoofébëke in Bel gië dicht bij Gent, het nieuwe kerkgebouw van de Protestant sche gemeente ingewijd worden, waarbij vele belanstellen- den uit Noord-Nederland, worden te gemoet gezien. Dicht hij Maria Hoorebeke bevindt zich het bosch, waarin de Geuzen zich verzamelden en naar het welk zij Bosch-Geuzen ge noemd werdén. In dat bosch, dat nu het eigendom van een roomsche is, zullen den volgenden dag toespraken ge houden worden in protestantschen geest, een bewijs van den verdraagzamen geest welke in België heerscht. (Aldus deed dit bericht de rondte door verschillende Ned da^-en weekbladen; Maria Hoorebeke, op welks wijk Corseele deze protestantsche gemeente gevestigd is, ligt nabij Oudenaerde het spoorwegstation Heijne is er 't naast bij, als men over' Gent en de Pinte, den ijzeren weg naar Oudenaarde neemt. Wy brachten m t stdle dorp menig genoeglijk uurtje door De gemeente dagteekent van de tijden der hervorming- Toen hestonnen daar de zoogenamde «Seven kruijs*emeiten of de Vlaamsche olijfbergMaria Hoorebeke, Etichave Mater en vier nabijgelegene. Te Etichove wordt in het kleine huiskerkje nog eenmaal 's jaars gepredikt en zijn een paar protestantsche huisgezinnen even als te Matere Het zoo genaamd genzenbosch is het overblijfsel, van een veel groo ter woud het terrein is heuvelachtig en zeer schoon ziin -de omstreken. Het kath. Hoorebeke onderscheid zich door -het scherp tegenover staan der twee bekende Belgische partijen. Onder Panna en tot op de tijden van Jozef II en nog onder diens opvolgers hadden de protestanten er bittere vervolgingen te verduren. De Fransche omwenteling maakte daaraan een einde.- In den laatsten tijd zijn er vele won deren m den Elzas geschied. De maagd Maria en vele hei ligen hebben zich vertoond; mag men den Corsaire geloo- ven, dan is een der Matste wonderen op geheel onverwachte wijze opgehelderd. Te Catenois vertoonde zich eiken avond de maagd Maria met eene witte vlag en spoorde de boeren tot opstand aan. De pruissische schildwacht, welke van de verschijning getuige was, riep werda en tot driemaal toe

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3