Binnenland. Wij twijfelen niet aan onze levensvatbaarheid, wij hebben nog een vast geloof in ons volks karakter, maar-juist dat geloof, doet het ons bejammeren, dat jaarlijks op de staats-begrooting zulk eene enorme som door het hoofdstuk oorlog wordt ingenomen. Nederlandsch zonen hebben hun karakter nimmer verloochend, zij zullen het ook nimmer verloochenen. Ons vertrouwen is groot en sterk, dat als de nood aan den man kwam, ook zonder een staand leger onze vijanden zouden ondervinden, dat de mannen uit het kaas- en botervolk hunne voorvaderen niet zouden beschamen. Ons bestek gedoogt niet om in het breede uiteen te zetten, hoedanig de organisatie zon moeten plaats hebben, om bij een onverboedscheu oorlog dadelijk een geoefend leger te hebben, ja, wij bekennen gaarne, dat dit plan niet door ons overdacht is, maar tegenover de verzeke ringen van de „uitstekende krijgskundigen van den nieuwsten tijd," die X. bedoelt, staat de vraag van andere deskuudigen, of voor ons land een staand leger met zoovele officiereu in wer- kelijken dienst geene overtollige weelde moet heeten ZIERIKZEE, 1 October. Zierikzee, 30 September 1872. In eene op heden door de arrondissements-rcchtbank gehouden buiten gewone openbare terechtzitting werd de heer jhr. rar. P. J. E. Rethaan Macaré als rechter in die rechtbank geïnstalleerd. Als een bijzonderheid wordt hier nog vermeld dat deze plechtigheid werd verhoogd door de tegenwoor digheid van eenige dames. Middelburg, 27 September. Heden had de aanbe steding plaats, bij enkele inschrijving, van het jagen of het door stoombooten sleepen der schepen, vaar tuigen enz. door 't kanaal van Zuid-Beveland, gedurende drie jaren. Minste inschrijvers waren a. voor het jagen per paard, per jaar 189, K. Rijstenbil en L. Luijk te Wemeldinge en te Kruiningen b. voor het jagen per paard 298 en sleepen per boot 4000, beide per jaar, J. vd. Berg Mz. te Bruinisseen c. voor het sleepeu per boot 8500 per jaar, D. Bolier, te Scherpenisse. Dezer dagen zijn de plannen en statuten verschenen van eene maatschappij, die zich ten doel stelt: 1°. het leggen en exploiteeren van een drijvend ijzeren droogdok bij de eilandeu Middelburg en Amsterdam, nabij Batavia; 2°. het oprichten op die eilanden van de hoodige etablissementen voor reparatie van schepen, benevens steenkolen- en goederenloodsen en verdere inrichtingen ten behoeve der scheepvaart, en 3°. tot het leggen en exploiteeren van een tweede dok van kleinere afmetingen te Soerabaija. Deze maatschappij, door onze grootste reeders en kooplieden ontworpen, schrijft thans eene leening nit van 2.400.000, waarin men aandeelen of wel obligatiën rentende 6% 'sjaars bekomen kan. De statuten, plannen en verdere be scheiden dezer zaat liggen voor belangstellenden mede ter inzage bij den heer secretaris der kamer van koop handel en fabrieken te Schoonhoven. De Minister van Koloniën maakt bekend dat het voornemen bestaat drie Nederlandsche jongelieden, beneden den leeftijd van twee-en-twintig jaren, die aan het eindexamen der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus hebben voldaan, in Pruisen practisch en theoretisch te doen opleiden tot technische ambte naren voor het boschwezen in Nederlandsch-Indië. Nadere bijzonderheden vermeldt de St.-Ct. No 229. Op 1 Juli dezes jaars was de effectieve sterkte van het leger als volgt: groote, generale, provinciale en plaatselijke staf, militaire administratie en geneeskundige dienst 170 officieren met 77 offic.-paarden; iufanterie 1046 offic., 42034 troepen, 71 offic,-paarden, ont brekende aan de formatie 20 offic. 1496 troepen, 8 offic.-paarden cavallerie 177 offic., 8986 troepen, 318 offic.- en 2361 troepen-paarden, ontbrekende aan de formatie 14 offic., 332 troepen en 11 offic.-paarden, terwijl 3 troepen-paarden overcompleet warenartil lerie 387 offic., 11014 troepen, 180 offic. en 1620 troe pen paarden, ontbrekende aan de formatie 29 offic. ter wijl overcompleet waren 403 troepen, 16 offic., en 59 troepen-paarden. Genie 92 offic., 958 troepen, 2 offic.-paarden, ontbrekende aan de formatie 10 offi., 65 troepen en 13 offic.-paarden. Men leest in het Vaderland.//In het Café concert Lyon zijn Zaterdagnacht ongeregeldheden voorgevallen. De gebroeders Bonheur vertoonden hunne somnambu- listische en machnetische kunsten, hetgeen aanleiding gaf tot een protest van sommigen der aanwezigen, die zeiden //niet bedrogen te willen zijn," waardoor eenige opschudding ontstond. Eenige jongelui deden daarop de heeren Bonheur fiasco maken, door in een horloge over het zich daarin bevindende fabrieksnoramer een postzegel te plakken, zoodat de slapende, geblinddoekte broeder natuurlijk in de onmogelijkheid was ooi het nommer te zeggen (hetgeen hij anders gewoonlijk, zonder dat het horloge geopend is, aan het verbaasde publiek vertelt). De eigenaar van het horloge, volgens de verzekering van ooggetuigen, ietwat aangeschoten, sprong op het orkest en deelde klappen uit aan de machnetische heeren. De slapende koos dadelijk het hazenpad. z/Yechtpartijen waren het gevolg, een bezoeker ver anderde van karakter en werd werkend lid van het gezelschap, door op het orkest een oratie te gaan houden tegen de voorstelling der gebroeders; men kwam volgens dien geachten spreker niet in de tent om narigheden te zien en zich te laten beetnemen, doch om zich te amuseeren. Men zegt ons dat in het ontstane tumult enkele handtastelijkheden tot ver wondingen aanleiding hebben gegeven. Eenigen der rustverstorende ontmaskerenden hebben hedennacht in het politie-bureel doorgebracht. Het tooneel dat de groote tent moet hebben aangeboden, was een van toomelooze verwarring. Tafels stoelen en Juciferspotjes, glazen en bakjes, vonden hun weg in de ruimte. De Café-chanteuses vlogen verschrikt in het rond." De Haagsche Nieuwsbode meldt, dat het lid der Tweede Kamer dr. Jonckbloet tot lid van den raad van state benoemd is, in plaats van den heer mr. de Vries. Tilburg, 25 Sept. Op den weg van Hilvareubeek naar Tilburg, is gisteren avond een rijtuig, waarin vier personen gezeten waren, omgeslagen, waarbij de heer C. V. Broekhoven, oud ongeveer 61 jaren, het leven heeft verlorentwee hunner hebben vrij ernstige kneuzingen bekomen. Heden middag is een kind, oud 20 maanden, in een kuip met water gevallen en levenloos er uit gehaald. In den morgen van 29 Sept. is onder de wijk Hasselt aldaar het huis van de weduwe J. Smarius, bewoond door N. van Helvoet, met de voorraad meu belen en 3 of 4 weefgetouwen, met de daarop in bewerking staande wollen goederen in de asch gelegd. Een schaap, een varken en drie geiten zijn doo" de vlammen verkoold. Aan de spoedige hulp der brand spuiten is het te danken, dat de daarbij staande gebouwen mede niet een prooi der vlammen zijn ge worden. Het huis, dp schuur en de meubelen, zoo ook de in bewerking zijnde wollen goederen zijn bij de Zutphensche maatschappij geassureerd. Amsterdam, 26 Sept. Alhier zal weldra een feest gevierd worden, zooals er nog nimmer een gevierd is iu de Ned. herv. kerk, gedurende de 3 eeuwen dat zij bestaat. Op den 7 November aanstaande hoopt namelijk Ds. Isaiic Prins den dag te gedenken, waarop hij voor 70 jaren het leeraarsambt in de herv. kerk aanvaardde. Gedurende die 70 jaren is hij onafgebroken als predikant bij de hev. gemeente werkzaam geweest. Op den 7 November 1802 werd Ds. prins te Ede als pred. be vestigd in 1807 te Langezwaag in 1815 te Oud- Beijerlandin 1817 te Alkmaarin 1822 te Dordrecht, en in 1825 alhier. Zooals gemeld is, zal hij met 1 Jan. 1873 zijn emeriaat aanvragen. Indien ooit eene rust welverdiend mogt heeten, dan is het voorzeker de zijne. Voor den Hoogen Raad te Arasterdam is behandeld het geschil tusschen mr. S. G. Wiersma en zijne echtgen. Jonkvr. L. A. Vegelin van Claerbergen, te Haarlem, wier huwelijk door echtscheiding ontbonden is verklaard. Door de Arrond.-Rechtbank te Haarlem werd bepaald dat het zevenjarig zoontje bij den vader zou verblijven, terwijl het Prov. Hof in N.-Holland den knaap aan zijn grootvader, te Leeuwarden, toewees. Tegen beide beslissingen heeft de moeder zich verzet. Delft verkeert sinds eenigen tijd in een periode van onveiligheidschertsend maar niet teu onrechte heeft men den inwoners geraden zich van een revolver te voorzien. Gisterennacht zijn dieven ingeklommen door een raam van het bovenhuis, bewoond door Mevr. de Wed. Storm van der Chijs, en hebben daar eene som van ƒ500 aan geld ontvreemd. Zij waren zoo voor zichtig eenige voorwerpen van waarde, die in hun bereik waren, te laten liggen. De Minister van Marine heeft ter kenns van be langhebbenden gebracht, dat de Zeekaap te Egmond aan Zee, in den nacht van 19 Sept., door het on- weder getroffen en vernield is. Te Brouwershaven is gearriveerd het stoomschip Rotterdamkapt. Hus, bestemd naar de directe vaart van Rotterdam op Nieuw York. Genoemd schip heeft de reis van Glasgow tot Brouwershaven volbracht in 64 uren; de gemiddelde vaart bedroeg 123/10 mijl. De Rott. Ct. bericht: „Naar wij vernemen zou bij Z. K. H. Prins Hen drik het voornemen bestaan, op een niet zeer verwijderd tijdstip een reis naar Oost-Indië te ondernemen. „Z. K. H. zou, naar men ons bericht, den tocht derwaarts doen met een der stoomschepen van de maatschappij „Nederland» en wel met de Ptau van Oranje Het Huisgezin deelde dezer dagen den dood mede van den heer Kraaij vanger, daarmede bedoelende den voormaligen katholieken geestelijke die tot het prote stantisme was overgegaan, liet Huisgezin verhaalde dat deze met harden handen-arbeid in zijn onderhoud had moeten voorzien, en in het gasthuis te Haarlem in de armen van een priester, die hem troost gaf, was overleden. In de Nieuwe Rotterdamche Courant van Zaterdag 28 September 11. bericht thans een vriend van den heer Kvaaijvanger, predikant Poolman, dat deze nog in leven is, wel door arbeid, maar nooit door ligten of zwaren handenarbeid in zijn onderhoud voorziet, en het geheele verhaal uit de lucht is gegrepen. Wij hopen dat door geene toevallige omstandigheid het Huisgezin belet wordt van de Nkuioe Rotterdam- sche Courant kennis te nemen, zoodat het zijne lezers beter kan inlichten. Eindelijk zal ook te Gouda eens werk gemaakt worden van het gemeente-archief! Reeds is op de begrooting eene som van 400 uitgetrokken om het aanwezige te catalogiseeren, waardoor men niet langer in het onzekere blijft verkeereu of er van al het be langrijke, dat Gouda bezeten heeft, wel iets bewaard is gebleven. In de Prov. Gron. Ct. leest men het volgende Met groote ingenomenheid begroeten wij de eerste aflevering van den vierden druk van Rellstab's 1812. Wie kent niet dit werk van dezen genialeu puifcschen schrijver, op meesterlijke wijze door onzen gouverneur in de Nederlandsche taal overgebrachtWij herin neren ons niet, ooit roet meer genoegen een anderen historischen roman gelezen te hebben, 'tls een ju weeltje van de echte soort, dat in ieders handen ver dient te komen. Hier te lande werden de eerste drukken, niettegenstaande den hoogen prijs, letterlijk van de pers weggenomen. En daarom juichen wij het denkbeeld der wakkere uitgevers toe, die thans den tijd gekomen achten tot het ondernemen van eeuen uiterst goedkoopen druk, in de vaste overtuiging, dat Rellstab's 1812 een volksboek is, dat altijd weder door zeer velen zal worden ter hand genomen en ge noten. Deze vierde druk zal in 12 afleveringen worden uitgegeven. Al het meerdere wordt den in- teekenaren gratis geleverd. Iedere aflevering, bevattende ongeveer 80 bladzijden duidelijken druk, is gesteld op den uiterst geringen prijs van 30 centen. Wij twij felen niet of het jaar 183 2 zal ook nu weder op nieuw zijn weg vinden tot Nederlandsche lezers en lezeressen en hun voortdurend vele aangename en leerrijke uren verschaffen. De aandacht van reederijen, zeeassurautie-maatschap- pijen en van hen die verder op de uitrusting, van handels vaartuigen invloed kunnen oefenen, wordt bij vernieuwing gevestigd op het bestaan van kustseinposfcen (sémaphores) in Deneraarken, Frankrijk, Italië, Noorwegen Oosten rijk en Portugal, door welke de gelegenheid is geopend tot het wisselen van tijdingen met schepen in zee. De overbrenging der berichten tusschen de schepen en de kustseinposten en omgekeerd, geschiedt uitslui tend door middel der seinen, voorgeschreven in het //Algemeen Seinboek, ter dienste van alle natiën," uitgegeven te Rotterdam bij PI. Nijgh, welke seinen door bijna alle zeemogendheden van Europa zijn aan genomen. Alleen de schepen welke van deze sein- middelen zijn voorzien, zijn dus in staat om zich langs dezen weg met de kust iu gemeenschap te stellen. Voor ieder telegram dat door tusschenkomst van een seinpost naar zee verzonden of uit zee ontvangen wordt, is, boven het tarief voor het telegraphiseh ver keer met den staat, waarin de post licht, een' som van 1 gl. per enkelvoudig bericht van 20 woorden verschuldigd, met opklimming van 0,50 gl. voor elke 10 woorden daarboven. Bij verzending van tijdingen naar kustseinposten worden de kosten, volgens den gewonen regel, van de afzenders geheven die van uit zes ontvangen berich ten komen geheel ten laste der geadresseerden. Nadere inlichtingen omtrent den vorm en de inrich ting der telegrammen kunnen hij de Nederlandsche telegraafkantoren worden verkregen. (St. Ct.) De Staats-Ct. van heden behelst het verslag omtrent het vergelijkend examen voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeineu, gehouden te Dtrecht op den 30 Juli 1872 en volgende dagen. Aan mevr. Elise van Calcar is de eer tc beurt ge vallen, door de Nederl. vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handswerksnijverherd met goud be-

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2