van den staat zulke woorden mag vernemen Ja, o benijdenswaardige stad die al zoo dikwijls zijt teleurgesteldnu kunt gij er zeker van zijn, dat de» tijd van uw lijden en zuchten spoedig voorbij zal zijn; en weldra de morgen van een schoonen dag voor u zal aanbreken J De spoorweg, waarnaar gij zoo lang gesnakt hebt, ligt ter exploitatie gereeduw hulp-station, waarvoor de staat duizenden guldens hèeft veil gehad, is geheel klaaralleen nog maar de draaischrijf en de locomo tieven-loods in orde gebracht en gezorgd dat gij zoet water in uwe veste krijgt, om de stoommachines te kunnen voeden en gij kunt u vrijelijk gaan ontwikkelen. Handel en scheepvaart zullen in en rondom u gaan herleven, en nogmaals - de tijd van uw lijden en zuchten is voorbij. Stel u nu maar gerust en verbeug u in uw lot, en verdrijf alle vrees voor nog meer teleurstelling, want zie, alles werkt te zamen, om uw belang te bevorderen. Geen eigenbelang drijft de ambtenaren van de staats spoorwegen om het werk van den staat te rekken. Neen, met den mees ten ijver en naauwgezetlieid ijveren zij voor het welzijn van den staat. Mor dus niet meer, maar houd u stille. Met nog eens wat weken of maanden, of tot den zomertijd van 1873 te wachten, zijt gij niets achteruit. Met den tijd krijgt gij toch uw spoor en zijt gij in het bezit van de beste zeehaven van Europa. Vergeefscke moeite zou het zijn, als men, door u nog lang aan den sleur te houden, mocht willen beproeven u den loef aftesteken. De natuur zal van zelve medewerken, om een tal van schepen binnen uwe havens te voeren, die hunne ladingen, wijd en zijd met het spoor zullen vervoeren. De maatschappij van exploitatie van spoorwegen moge bezwaar maken om vooreerst nog de lijn Mid delburgYlissingen in exploitatie te brengen, geen nood ook zij is nauwgezet in de bevordering van het algemeen welzijn. Als de tijd daar is, dat zij uwe wenschen kan bevredigen, zal zij tooneu, wat zij is, en wat zij vermag. Daarom juich en jubel o goede oude Sclieldestad Veel heeft inen u beloofd veel zult gij hebben. Immers hebt gij het al dikwerf ondervonden, dat eerlijke en onpartijdige mannen altijd hun woord houden? Een laudbouwer te Gellicum heeft in den grond van zijn huis een schat van eenige duizenden gevonden, bestaande in zilveren en gouden munten uit den tijd der republiek. Yolgens in omloop zijnde geruchten zou thans de staatsbegrooting voor liet volgende jaar zijn vastgesteld en met een voordeeiig slot sluiten, terwijl liet zich bevestigt, dat de begrooting voor oorlog drie millioen meer zal bedragen dan ten vorigen jare, omdat deze begrooting tevens de buitengewone uitgaven zal be-, vatten, welke in het belang der landsverdediging naar het inzicht van den minister van oorlog worden ver- eischt. Al de militaire wetten, in den loop van dit jaar door de vorige regering ingediend, 'zouden dooi den tegenwoordigen minister van oorlog worden terug genomen. (J?- D-) Er liep een gerucht, volgens hetwelk de eigenaar der zaal ,/Concordia", in de Lombardstraat,te 's Gra- venhage, zou hebben besloten om het congres dei- Internationale, dat Maandag aanst. moet aanvangen, niet toe te laten. Wij kunnen dat gerucht bepaald tegenspreken. Maandag, ten 11 ure, vangt het congres aan. Het zal tot Zaterdag daarna voortduren en de zittingen zullen geregeld dagelijks ten 11 uur aanvangen en des middags eindigen. Alblasseream, 28 Aug. De stoomboot de Batavier, van Botterdam naar Londen varende, heeft gisteren hier in de Noord den geheelen dag vastgezeten. Voor een ander vaartuig willende uitwijken raakte het schip op het drooge en pogingen door andere stoombooten beproefd oin het los te krijgen waren vruchteloos, zoodat men tot lichten moest besluiten. Nadat door twee andere vaartuigen veel goederen waren overge nomen, is de Batavier eindelijk des nachts los gekomen. Geen aangenaam oponthond voor de talrijke passagiers! Borne, 28 Aug. Na in den afgeloopen nacht deze plaats verontrust te hebben door het plegen van al lerlei baldadigheden en geweldenarijen, hebben de we vers aan de weverij van de heeren Spaanjaard lieden ochtend gezamenlijk het werk gestaakt. Beeds vroeger hadden de werklieden aanvraag om loonsverhooging gedaan, die hun ook was toegezegd zoodra de tijden wat beter werden. Doch hoewel de drukte aan de fabriek toeuam bleef de loonsverhooging uit, wat niet weinig reden tot misnoegen gaf. Eene tweede grief is dat de eigenaars der fabriek gewoon zijn hune werk lieden gedeeltelijk te betalen met bons voor artikelen uit den kruidenierswinkel van hunnen broeder. Een en ander zette natuurlijk kwaad bloed. Toch heett men noch getracht langs vreedzamcn weg de zaak te schikken. Gisteren avond, na afloop der werk zaamheden, is door de wevers aan den lieer J. Span jaard, hoofd der firma' verzocht de gevraagde loons verhooging toe te staan en de betaling iu bons af te schaften. Beide voorstellen werden door den fabrikant direct afgewezen. Toen is de mijn gesprongen. De werklieden schoolden samen, trokken in massa het dorp door en vormden plannen tot wraak. Heden nacht zijn dan ook in een viertal huizen, alle bewoond dooi de gebroeders Spanjaard, de glazen ingeworpen. Zelfs het pakhuis der firma bleef niet verschoond. Geen ruit is heel gebleven. Ook de inboedel in de genoemde woningen weid grootendeels beschadigd. Heden namiddag ten 6 ure zijn hier huzaren aan gekomen om de rust te herstellen. Stand De Rotterdamsc?ie courant sprak van de demonstratie der //verbitterde menigte" tegen de leden der Inter nationale. Het Dagblad bezweert het volk toch niets van dien aard te doen. Die raad herinnert aan den barmhartigen Ier, die een dief door het volk vervolgd ziende uitriep //Ik hoop toch niet dat zij hem met de ooren aan de deurpost zullen spijkeren Bericel. Door den raad dezer gemeente is besloten, dat er hier geen collecte meer gehouden zal worden voor den gewapenden dienst, dewijl de staat verplicht is om hen, die in zijn dienst ongelukkig worden, te verzorgen.- Bhenoij. Fortuua, die zoo blind is als een blinde mol en grillig ook, heeft dezer dagen, met voorbijgang der deuren van vele behoeftigen een gegoed land bouwer te Gellicum, G. v. J. kwistig hare gunsten verleend. Bij het wegruimen van eeu trap in zijne woning vond hij eerst één zilveren munstuk, daarna een schop vol; men laadde het geld in een pet, men kreeg nog eens de pet vol, en nog herhaalde malen, zoodat de vondst duizende guldens beloopt. De jongste muntstukken vertoonden het jaartal 1792. Te Crefeld, Bijn-Pruissen, zijn 110 werkbazen dooi de rechtbank tot eene geldboete veroordeeld, omdat zij kinderen, nog in hunne schooljaren, in 't werk houden en deze door de voorgeschreven werkuren de school verzuimen moesten. Als er bij ons ook zulk eene schoolwet bestond, de rechters zouden handen vol werk hebben. DE KERMIS. Wederom naderen de dagen van het kermisvermaak. Het zal ook ditmaal zeker niet ontbreken aan tal van gelegenheden tot ontspanning en amusement. Voor heden vestigen we inzonderheid de aandacht van het beschaafde publiek, dat van de kermisuitpanning ge diend wil zijn, op de ondernemingen van den heer ZANT VOORT en van den heer YAN YEEN. Bij ondervinding weten we dat deze heeren geen kosten ontzien om hunnen bezoekers gedurende de kermisdag;en allerlei genot te bezorgen. In de feestelijk gedecoreerde Concertzaal zal zich het uitgelezen en talrijke gezel schap van den heer Gustav Stein laten hooren. Wij beloven ons veel en afwisselend muzikaal en spiritueel genot van 'tgeen de artiste» des heeren Stein zullen ten gehoore brengen. Zelfs voor het gezicht zal er te genieten zijn. 't Is nu eenmaal manier dat er aan het' Café-Concert ook acrobatische verlooningen verbonden worden. Nu, elk vinde wat naar zijn smaak. Niet ieder heeft- muzikaal gehoor, niet ieder verstaat Eran- sche, Engelsehe, Duitseke, Zweedsche liederen maar acrobaten zijn in alle talen zichtbaar. Hoe 't zij de Concertzaal belooft veel intéressants. Bij den heer YAN VEEN zullen we eveneens een talrijk muziek- en operetten-gezelschap, versterkt door acrobatische voorstellingen, kunnen bezoeken. Het programma van den heer Plat belooft veel schoons. Wij wenschen de wakkere ondernemers zoowel ZANT- VOORT als VAN VEEN een druk bezoek toe tot loon voor de opofferingen die zij zich voor de ker- misgangers getroosten. Buitenland. F r a n k r ij li- Eigenlijk gezegd politiek nieuws is er weinig of niet. Hebben sommige dagbladen gedurende eenige dagen goedgevonden, om hunne kolommen te vullen met allerlei pessimistische beschouwingen over de drie- keizersbijeenkomst in Berlijn, de heer de Remusat heeft met den adem zijns monds deze donkere wolken aan den politieleen hemel uiteengedreven. //Niets," zoo verklaarde hij, in de vergadering der permanente com missie, //niets geeft ons het recht aan te nemen, dat men met deze bijeenkomst nog een ander doel zou beoogen dan een vreedzaam. Zeker is het, dat zij voor Erankrijks niets dreigends heeft. Men vergete boven dien niet, dat niet zoozeer de vorsten, als wel de kabinetten de politiek maken, en bovenal van deze zijde is er niets, dat ons kan verontrusten." Voorts doet de minister van finantien zijn uiterste best, om Erankrijk zijne finantieële verplichtingen te doen na komen. In den nacht tusschei; S en 29 Aug. pas seerde te Chalons een trein "ai 15 wagons, geladen met 32 millioen thaler om r aai Ouitschland te ver trekken, ter betaling van hei lm. e milliard dat op 7 Sept. afgedaan moet zijn. De o. derende som wordt in wissels betaald. De algemeene aandacht wvdt nc-.r getrokken dooi de redevoeringen, die nu overal in le generale raden in de provinciën worden uitga ipnke» Politieke onder werpen mogen in de vergi.de.-iugen niet behandeld worden, maar in den form van een //wensch" heeft ieder prefect natuurlijk het 'eelo;, zooveel vrijheid te dezen opzichte te veromio' m vis hij wenschelijk oor deelt. Algemeen is de ud.-nit deze, dat de republiek zich in de laatste zes maanden zeer vele vrienden verworven heeft, onder de boeren vooral, omdat zij onder het keizerrijk nooit zoo'u uitmuntenden oogst hebben gehad als nu onder de republiek. Mocht Thiers zijn plan doorzetten, cm eene tweede kamer intestelien, die aan vele leden tl c v Nationale eene retraite zon kunnen aanbieden, of hij zich genoodzaakt zien om toetegeven aan het steeds dringender verlangen, om deze Nationale te ontbinden, dan is er geen twijfel, of de republikeinen (de conservatieven namelijk) zouden de meerderheid hebben in de eonstitueerende vergadering. Rustig is het overal, zoozeer, dat men zonder be zwaar den staat van beleg meent te kunnen op heffen. Rustig overal, behalve aan de grenzen van Spanje in de bureaux van het dagblad EUn-Yer,. Aan de grenzen begint men last te krijgen van de Spaansche Caiiisfcen. Iu Luchon, eert badplaats, ver schenen in een koffiehuis, waar de badgasten zich gewoonlijk versamelen in den nacht van 21 op 22 Aug. ongeveer 70 Carlisten, dia //in naam van Carlos en de zedelijkheid de deuren opeurameiden, de kasten open braken, koffers en kisten plunderden en een gijzelaar N. B. meenamen, een' ongelukkigen croupier, om gein machtig te worden voor zijne iosiating. Gelukkig had de prefect tijdig genoeg eene bende gendarme.-: weten te versameien, die de H. H gedeeltelijk ten minste in naam van Erankrijk in de gevangenis zette. Ook in de bureaux van 1'Uuivers is het stormweer. De heer Louis Veuillot, men kent dezen vurigeu Ultramontaan, heeft zich in 't hoofd gezet, dat de Bartholomeusmachtwaarin de edelste protestanten, op de meest schandelijke wijze werden vermoord, eigenlijk Jang niet zoo'n laagheid was, als men wel wil doen gelooven. //Het protestantisme", zoo redeneert hij, was een aanval gericht tegen de maatschappij en dus tege» den godsdienst, die de basis is der maat schappij. De protestanten voerden oorlog, zij hadden meer dan één slag verloren, hadden het gesloten verbond verbroken, trotseerden de justitie enz.' De meesten waren bij verstek veroordeeld, maar voelden zich sterk genoeg om zich weinig of niet om de koningin en den koning te bekommeren, 't Was de plicht der regeering deze manuen ais zij ze krijgen kon, omdat zij bij verstek veroordeeld waren, gevangen te nemen en kort en goed optehangen. De koningin, die dit niet durfde te doen, nam als een echte leerling van Macóhiaveïli en C'aluijn (sic!) //list te baat en liet in één nacht 25"00Q van deze menschen wurgen." Schandelijk niet waarNeen, zegt Veuillot, want dit getal is veel kleiner dan de republiek deed ont hoofden in eene enkele provincie. De godsdienst is onschuldig aan alle misdaden, die er in de wereld gepleegd worden en misdaden zijn er alleen daar.{ waar men zijne wetten niet opvolgt of verbreekt. Niet de godsdienst heeft den engel der vernietiging opgeroepen, 't is niet zijne schuld, wanneer God aan anderen de taak oplegt om hem te wreken. Integendeel, steeds treedt de godsdienst in het gevolg van den engel der vernietiging op als een engel van barmhartigheid en van troost." O zeker de heer Waddington had wel gelijk, toen hij in eene vergadering verklaarde, dat een der eerste eischen, welke men aan de republiek zon mogen stellen deze is, dat zij niet vijandig optrede tegen den godsdienst, maar toch, wanneer de gods dienst zoo'n taak op zich neemt, om 25000 menschen in één nacht te vnrgen, dan is 't maar beter dat zij hem als een boozen geest 'tland uitjage, tegelijk met de ultramontaansche Cariisten, die moorden en plun deren in naam der zedelijkheid. Het wapen, dat de republiek in dezen strijd zal moeten gebruiken zal wel geen ander wezen dan het onderwijs, dat //zijne vrucht- baarmakende wateren over het gansehe land zal moeten uitstorten." JD u i t s c li 1 a ii d. Een zeer ernstige werkstaking heeft in Pruissens hoofdstad op dit oogenblik plaats. In de fabriek voov spoonveg-materieël hebben de arbeiders ten getale van 2000 strike gemaakt en verklaard, dat zij het wei-k niet zouden hervatten dan wanneer hun loon 20 verhoogd was. De heer TJnruh, de door de regeering' benoemde directeur dezer fabriek, verklaarde, dat men, wanneer dit verzoek werd toegestaan genoodzaakt zon zijn met verlies te gaan werken. Voorts verklaarde hij. dat wanneer niet binnen twee dagen minstens s/4 der arbeiders hun werk hadden hervat, de fabriek, voor goed gesloten zou worden. Daarop hebben de machine- fabriekanten, teu getale van 150 eene vergadering gehouden, waarop allereeerst werd uitgemaakt, dat

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2