mElKZKKSCHK IQIIUM. voor kt arrondis- sement Zierikzee. 1872. No. 70. l Woensdag 4 September. 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. Beke n d m a k i n g. Burger-Avondschool. Een belangrijke gebeurtenis voor Zierikzee. Openbare Raadsvergadering deze veleq, ouwen tanden onderge- Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1.Franco per post 1. Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk ecu dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. i.AKKXJIAV Advertentien worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. a worden voor DuitschlanclOostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HH. HA.ASENSTEIN VOGLEE, te Hamburg, AmvüMiEN en 0„ Rotterdam door de HH. NIJGH VAN D1TMAB, te Rotterdam. PATEN Tld De BURGEMEESTER van Zierikzee, verwittigt de belang hebbendendat de PATEN'TBLADEN voor het loopend dienstjaar van deze gemeente, ingevuld gereed liggen en ter Secret. 'len worden uitgegeven van Woensdag den 4 tot en met Donderdag den 12 dezer maand, en worden de Patentpligtige ingezetenen uitgenoodigd, om in persoon hun patent te komen afhalen, zullende aan hen, die hierin na latig mogten blijven, het patent worden te huis bezorgd door den' deurwaarder der directe belastingen, tegen betaling vaii 10 cent voor ellt onafgehaald patentblad, ingevolge de wet. ZniRiK7.EE, den 2 September 1872. B. C. CAU De COMMISSI!: van TOEZIGT op het MIDDELBAAR ON DERWIJS te Zierikzee maakt bekend, dat het examen voor hén die wenschen toegelaten te worden tot de BURGER AVONDSCHOOL, zal plaats hebben op den 28 September e. k. des avonds te zes ure, en dat zij, die dit examen wen schen af te '.eggen, zich daartoe vooraf in persoon moeten aanmelden bij den Directeur der lloogere Burgerschool al hier, op den 24 of 26 September e. k., des avonds tusschen 7 en 9 ure. SCHNEIDERS v. GREIJFFENSWERTH, Secretaris De lang verwachte en gevreesde slag is ein delijk gevallen. De Staats-Ccnrant heeft het ons bericht, dat de heer mr. B. C. Cau heeft opge houden Burgemeester van Zierikzee te zijn. Had de waardige man reeds voor lang zijn plan te kennen gegeven, om ontslag uit die betrekking te. vragen, en waren de pogingen van gemeen- raad en ingezeten, om hem van dat plan terug to brengen, te vergeefs geweestalthans dat hij bleef persisteren bij zijn voornemen, toch wij weten niet hoe en waarom toch bleef ons eeno stille hoop bij, dat wij mr. Can nog eenigen tijd aan het hoofd van ons gemeentebestuur zouden begroeten. Van personen, van wie men niet gaarne scheidt, koestert men altijd nog eenige verwachting, dat zij hun vertrek zullen uitstellen, en zelfs al moet men de redenen van hun heengaan billijken, dringt men toch zoo gaarne bij hen aan, dat zij nog wat bij ons en in ons midden zouden vertoeven. Zoo ook ging het ons ten opzichte van onzen Burgemeester. Hij was in den vollen zin des woords een Burgerweide)' en de kinderen van zijn gezin konden zich de huishouding zonder dien vader niet voorstellen. Het was in hun oog eene mneielijkheid, ja bijna eene onmogelijkheid, dat de huishouding der gemeente zou geregeld eu bestuurd worden, zonder dat mr. Cau daarbij als vader, als hoofd fungeerde. Doch helaas! het is geschied en als er nog eenigen troost bij den weemoed van het ontslag kau gevonden worden, dan is het in do be woordingen van het kon. besluit, waarbij onze Burgemeester van zijno betrekking is ontheven. Hem is „op verwek, op de meest eervolle wijze ontslag verleendonder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten." Dit is eene onderscheiding, die, hoewel ten volle ver dient, toch liet hart goed doet. En nu dan mr. Cau do pfosidentszetel in den raad eu van het eollegie van dagelijkscli bestuur zal verlaten, nu hij de teekenen zijner waardigheid zal nederleggeu, hebben wij alleen nog een hartelijk vaarwel eu een innigen vvensoh voor hem. Moge het hem gegeven zijn nog vele jaren genot te hebben van de hem ver leende rust, en wat zeker zijne levensvreugde zal verhoogen moge het Zierikzee bij voort during wel gaan. Als de plaats onzer inwoning denzelfden bloei blij ve genieten als haar onder en door zijn bestuur deelachtig was, en steeds voortschrijde op den weg, door hem haar afge bakend, dan dit durven wij gerust ter ne- dorschrijven zal mr, Cau een aangenamen levensavond door brengen, want hij leefde en werkte alleen voor de ontwikkeling en het wel zijn van Zierikzee Le roi est mort vive le roi Ziedaar de gewone begroeting, de gewone uitroep, die bij het overlijden van het hoofd van den staat wordt gehoord. En de overgang, die daardoor wordt uitgedrukt is goed en juist. De teugels van het bestuur mogen niet aan den kapstok ge hangen worden maar moeten bestendig in handen zijn. Eu door de erfopvolging, bij de Grondwet voorgeschreven, is er voor gezorgd, dat bij het overlijden des konings, de troonopvolger dade lijk de teugels van het bestuur in handen neemt. Dezelfde uitroep is in den mond des volks overgebracht op alle betrekkingen die vacant worden. Zonder dat de herinnering aan den titularis verloren gaat, heeft men dadelijk het oog gevestigd op hem, die zijne plaats inneemt. Van daar dan ook, dat wij na het lezen van hot verleende eervol ontslag aan mr. Can in de Staats-Courant zochten naar den naam van hem, die met 's konings vertrouwen begiftigd, de taak van den afgetreden Burgemeester zou opnemen. Wij zochten echter te vergeefs, en terwijl wij dit schrijven is nog niemand beuoemd om als hoofd van het gemeentebestuur op te treden. De taak, die deu aanstaanden Burgemeester van Zierikzee wacht, is ook gcene gemakkelijke, niet alleen om de moeielijkheden, die aan de betrekking uit haren aard verbonden zijn maar ook, eu vooral, omdat hij in do plaats van mr. Cau optreedt. Met den ijver van deze, met de hartelijkheid van diens karakter, met de rond heid van zijn gevoel, met de helderheid zijner denkbeelden, kan het niet anders of die plaats vervanger heeft eeno zware taak te vervullen, indien hij het verlies, dat Zierikzee getroffen heeft, wil vergoeden. Wij loopen niet vooruit op 's konings keuze. Wij doen geene vingerwijzingen. Wij onthou den ons van elke inmenging zij het zelfs in de verste verte in de vrijheid en bevoegd heid, die het geëerbiedigd hoofd van den staat in deze heeft. Maar wat wij kunnen eu wat wij doen is den wcnsch uiten, dat die keuze eeno goede en voor Zierikzee nattige keuze moge zijn. En bij dien wensek voegt zich een andere, to weten, dat het onzen oudsten wethouder, die ingevolge art. 77 der gemeentewet, tijdelijk als burgemeester moet werkzaam zijn, niet aan kracht moge ontbreken, om die betrekking ten beste van onze gemeente waar te uenieu. Aan goeden wil ontbreekt het hem niet, maar wat men wil is niet altijd gemakkelijk te volbren gen. Wij koesteren echter ten deze het meeste vertrouwen. Hadden wij geen recht met het opschrift boven dit artikel? Wij gelooven dat niemand die vraag ontkennend zal beantwoorden. De verwisseling van burgemeester is voor eene ge meente eene belangrijke, ja, zeer belangrijke gebeurtenis. En daarom voelden wij ons ge drongen daaraan eenige woorden te wijden in het eerste nommer, dat, na het kon. besluit, van ons blad verschijnt. Wij twijfelen niet, of wij zijn daarmede, als openbaar orgaan, de tolk van Zierikzee's ingezetenen geweest, en hebben de gevoelens van onze lezers uitgedrukt. gehouden te Zierikzee, den 3 Sept. 1 8 7 2. Afwezig zijn de heeren van der Vliet, Mulock Houwer, Moolenburgh en jhr. de Jonge. De resumtie der notulen van de vorige vergadering wordt aangehouden. Wordt overgegaan ingevolge art. S3 der gemeentewet tot de benoeming van een wethouder, ter vervulling der vacature ontstaan door de periodieke aftreding van jhr. J. L. de Jonge op heden, en als zoodanig herkozen jhr. J. L. de Jonge inet 6 stemmen. De heer mr. Moo lenburgh verkreeg 3 stemmen. Hiervan zal aan den benoemde worden kennisgegeven. Ter visie van de leden wordt gelegd een verzoek schrift van de 1ste hulponderwijzers, Buijk Letzer en Dikkenberg, verzoekende andermaal verhooging hunner jaarwedden, daar op hun vorig verzoek ongunstig is beschikt. Hierna wordt de vergadering gesloten. ZIERIKZEE, 2 September. Bij kon. besluit van 20 Aug. is voor het ruwe zout, benoodigd door fabriekanten tot het zuiveren van eetbare oliënvrijdom van accijns toegekend op den voet van het reglement, vastgesteld bij kon. besluit van 10 Juni 1825 Staatsblad no 52), en voorts onder zoodanige voorzieningen tegen misbruik, als door onzen minister van finantiën worden noodig geoordeeld. Men schrijft uit Vlissingon van 29 dezer Als de geruchten, die in omloop zijn, waarheid zijn' dan zou Z. E. de minister van binnenlandsche zaken, bij rijn jongst bezoek, te Vlissingen afgelegd, beloofd hebben, dat hij eene zoo spoedig mogelijk opening van den spoorweg benevens de belangen van Vlissingen zou bevorderlijk zijn. En is dat zoo, driewerf gelukkig dan het oude Vlissingen, dat uit den mond van den eersten dienaar

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1