Openbare Raadsvergadering heele onteei'ing. Toon betwijfelde de regeering echter de bevoegdheid van den wetgever om eene louter zedelijke verplichting tot rechtsplicht te maken. Ook meende zij, dat onze staatsvorm niet toeliet de ouders en voogden op boete en lijfsdwang te noodzaken aan hunne kinderen en pupillen onderwijs te doen geven. Maar daar tegenover mag niet uit het oog verloren worden, dat de staat verplicht is voor zijn eigen welzijn zorg te drageu eu dan dé kinderen moet beschermen tegen de nalatigheid, het vooroordeel en de winzucht der ouders. En waar de grondwet het dragen van wapenen tot handhaving der onafhankelijkheid van den staat en tot beveiliging van zijn grondgebied, een der eerste plichten van alle ingezetenen noemt, kan er geen bezwaar zijn, ook de ontwikkeling van In t toekomstig geslacht door het middel van den eerplicht te bevorderen. Dit is een niet minder goed middel, om liet geede doel te bereiken en daarom is het te hopen, dat regeering eu wetgeving thans niet voor dat middel terugdeinze. gehouden te Zierikzee, den 20 Aug. 1 87 2. Afwezig zijn inet kennisgeving de heeren jhr mr. G. L. Sckorer, C. van der Vliet uitlandig en jhr. de Jonge wegens ongesteldheid, mr. Moolenburgh, mr. Moens, en van der Grijp wegens ambts-bezigheden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Vvordt mede gedeeld eene missive van Gedep. St. houdende goedkeuring raadsbesluit tot besehikking uit den post van onvoorz. uitg. Wordt benoemd tot lid der plaatselijke schoolcom missie jhr. mr. G. L. Schorer met algemeeue stemmen. Door die commissie waren daartoe aanbevolen jh. mr. G. L. Schorer en mr. 1'. A. J. Bouvin. Op voordracht der plaatselijke schoolcommissie wordt overeenkomstig' het voorstel van Burg. en Weth. be sloten een 6en hulponderwijzer aan de armenschool en een 3en hulponderwijzer aan de tusschenschool ieder op een jaarwedde van ƒ350 aantestellen. Den adres van L. de Bie betrekkelijk het iu gebruik bekomen van gemeentegrond wordt gesteld in handen van Burg. en Weth. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten tot aanstelling van eene gemeen te-vroed vrouw op eene jaarwedde van ƒ200. Op een verzoek van de directie der Stads Brei en naaischool om eene verhooging te bekomen van de jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas wordt na gehoord te hebben het advies van Burg. en Weth. om daarop afwijzend te beschikken, besloten dit ter visie te leggen van de leden van de llaad. Wordt op daartoe gedaau verzoek remissie van Hoofdei, omslag verleend ad ƒ0,45 aan B. Joppe wegens vertrek naar eiders. Bij monde van den heer P. Labrijn wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebracht op de ge meente rekening over 1871 strekkende tot goedkeuring en ontvang op ƒ109536,07 en in uitgaaf op ƒ104923,100 goedslot op ƒ4663505. Dien overeenkomstig wordt besloten. Burg. en Weth. bieden aan den Baad de gemeente- begrooting voor 1873 aan, welke met de ingekomen begrooting van de schutterij, en de gesubsidieerde armbesturen voor 1873 in handen gesteld van de heeren mr. Moolenburgh, van der Yliet en jhr. mr. Schorer tot onderzoek en rapport. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten de belooning aan den leeraar tijdelijk belast met de waarneming der lessen in de staatswetenschappen aan de Hoogere Burgerschool vast te stellen op 400 'sjaars. Tot leden der commissie van onderzoek der in te komen reclames tegen het lste suppl. kohier voor den hoofdelijken omslag van 1872 worden benoemd de heeren jhr. inr. Schorer,' Koole en van der Vliet. Door de commissie ad hoe wordt rapport uit ge bracht op het voorstel van Burg. en Weth. tot wijzi ging van de inrichting der 2e openbare school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, en over eenkomstig het advies der commissie goedgekeurd. Die wijziging strekt dat op die school ook de be ginselen der landobuwkunde en de handwerken voor meisjes zullen onderwezen worden en dat op die school een hulponderwijzeres bevoegd tot hetgeven van on derwijs in de nuttige handwerken voor meisjes op eene jaarwedde van ƒ400 zal aangesteld en de betrekking van hulponderwijzer aan die school zal opgeheven worden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Binnenland. ZIERIKZEE, 30 Augustus. Zierikzee, 28 Aug.. De gemeenteraad heeft in de zitting van heden besloten op voorstel van burgemeester en wethouders, naar aanleiding van het advies dei- plaatselijke schoolcommissie het personeel aan de ge meenteschool voor minvermogenden en aan die voor onverinogenden elk met een hulponderwijzer te ver meerderen Z. M. heeft aan Mr. J. A. Jolles, als afgetreden minister van justitie, een pensioen verleend vari 3970 'sjaars; - pensioen verleend aan: D. Oudt, gewezen rijksveldwachter der 2e klasse te Punnerend, van f 163; W. de Kramer, gewezen rijks veld w. 3e kl. te Bols ward: van 64 en W. C. Hazevcld, gewezen rijksveldw. 3e kl. te Assen, van 86 's jaars - benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gez. 2e kl., H. II. van der Vegt. Het stoomschip Prins Hendrik, kapt J. Hendriks, is den 25n dezer des voormiddags van Batavia ver trokken met volle lading, 25 passagièrs en 24 kinderen le. klasse, 5 passagiers 2e. klasse en 85 militairen. Jl. Dinsdag werd te Amsterdam in het Odeon de vergadering van aandeelhouders, der stoomvaart-maat schappij Nederland gehouden. De voorzitter, de heer C. J. A. den Tox, deelde aan de vergadering mede, dat de thans fungeerende directeur, de heer Ch. Vielioff, verzocht had buiten aanmerking te blijven, en derhalve niet op de voordracht was geplaatst. Nog was ingekomen een schrijven van den heer G. A. Groockewit, dat hij ditmaal niet in aanmerking wenschte te komen. De voorzitter meende echter het beslaande tweetal te moeten handhaven. Eindelijk deelde de voorz. nog mede, dat liet de bedoeling was dat de heer C. W. J. Bamann, indien hij werd verkozen, zijne tegenwoordige betrekking als directeur der kon. stoomboot-maat schappij zou behouden en dat het bestuur der laatsge- noemde maatschappij de vereeniging van beide be trekkingen goedkeurde. Enkele stemmen verhieven zich tegen de gelijktij dige waarneming van verschillende betrekkingen. Men meende dat er geen bezwaar zou bestaan om de directeuren zoo hoog te salarieeren, dat zij zich tot die betrekking konden bepalen. Ook werd geklaagd over den korten tijd die den aandeelhouders gelaten was om de voorgedragen personen te beoordeelen of daarnaar onderzoek te doen en vroeg men of de personen ook bediscussieerd konden worden. Dit laatste werd van vvege het bestuur ontraden. Tot stemming overgegaan bleek het dat voor het le dubbeltal gekozen werd de heer J. Boissevain met 200 stemmen, terwijl 73 stemmen op den tweeden kandi daat, den heer G. A;'-Cröockewit, \vareu uitgebracht. Van het 2e dubbeltal werd gekozen de heer M. L. J. van xkspeven, die 257 stemmen verkreeg. 1 2 Stemmen waren uitgebracht op den 2en kandidaat, den heer P. van Bijswijk Bis. Van,het 3e dubbeltal viel de keuze op den lieer Bamann, met 142 stemmen, terwijl op den 2en kandidaat, den heer Fabritins, 134 stemmen werden uitgebracht. Een der aandeelhouders vroeg bij het sluiten dei- vergadering het woord om hulde te brengen aan den zeer verdienstelijken afgetreden directeur, den heer Viehoff. Hij meende dat de maatschappij hem dank verschuldigd was voor het vele, wat hij voor de maat schappij gedaan had en waarvan zij later de vruchten zou plukken. Een luide toejuiching die op deze woorden volgde, tooude dat een groot getal der aanwezigen daarmede instemde. De heer Viehoff dankte met een enkel woord voor deze manifestatie. Tot leden der commissie, welke de rekening dei- maatschappij zal nazien, werden benoemd de heeren L. Pincoffs, C. Fellinger en F. A. van Hall, te Utrecht, en tot plaatsvervangers de heeren M. Mees, H. van Eeghem en llooy aards van Scherpenzeel. Door de maatschappij tot bevordering der bouwkunst zijn de volgende prijsvragen uitgeschreven: - Buiten gewone en eerste prijsvraageen beursgebouw- tweede prijsvraageen eereboog, te plaatsen bij gele genheid eener nationale feestviering, vóór of in eene straat, ter breedte van 15 meters; - derde prijsvraag een badkamer in eeu deftig woonhuis. Bij kou. besluit van 16 Augustus is nader geregeld het port der gedrukte stukken en monsters van koop waren, die tusschen Nederland en Duitschland worden gewisseld. Met wijziging in zooverre van artt. 3 en 5 van het besluit van 20 September 1868, zal het port der ge drukte stukken en monsters van koopwaren naar den maatstaf van 50 grammen worden berekend en het hier te lande in te vorderen enkele port alzoo vijf cents per 50 grammen of gedeelten van 50 grammeu bedragen. Dit besluit zal van kracht zijn te rekenen van 1 September a. s. Het belachelijke verzinsel van de Maasbode, dat drie personen, welke zich bij de vrijmetselaars-loge te Dordrecht hadden aangemeld, ziek waren geworden door schrik bij de receptie opgedaan, is door het bestuur dier loge weersproken. Dit heeft in een door tloii heer A. J. Mouten, regeereiiil meester,, eu J ■Buren Jz. ondertekenden brief aan de Maasbnfc de onwaarheid daarvan medegedeeld. Genoemd blad plaatst die ontkenning, met de volgende woorden der redactie er onder «Zou de Dordsche loge nu inderdaad ineoneri dat met dit schrijven de door ons gedane mededeeling voldoende wederiegd is Dan bedriegt zij zich zeer. Voor weldenkende lieden heeft eene verklaring van de loge niet de minste waarde." Onbescholier taal lazen wij zelden. Deventer, 27 Aug. Naar men verneemt is door dr. J. van Vloten verzet aangeteekend tegen het indertijd bij verstek tegen hem uitgesproken vonnis door de Arrondissements-vegtbaiik alhier. De behan deling dezer zaak zal derhalve in eene der eerste zittingen na de vaeantic in September weder aai: de orde komen. Zondag had in den Zoölogisch Botanischen tuin te 's Hage een eigenaardige wedstrijd plaats, die zeer veel toeschouwers lokte. Een OOcal duiven, bchoo- rende aan leden der Haarlemsche postduiven-soeieteit //de Korenbeurs" te Haarlem, die 's morgeus van Haarlem waren afgezonden, werden 's middags 1 uur 35 min. losgelaten, benevens vooraf nog twee, die aan den heer Stutterheim te Roosendaal behoorden. De duiven togen in vrije vlucht eerst rechtstandig naar boven, keken daarna een paar malen rond en verdeel den zich vervolgens in twee groepen, die weldra uit het gezicht waren. Een telegram bracht ten 3'/? ure uit Haarlem het bericht dat de eerste aldaar was aangekomen ten 2 uur 20 min.; uit Boosendaai werd geseind dat aldaar de eerste duif was teruggekeerd ten 3 ure. Met den trein van 5,03 werd een mand met zes duiven gezouden, zijnde de winners van de daartoe uitgeloofden prijzen (medailles). Des avonds zijn de duiven weder per spoor n-uir Haarlem teruggezonden. Het geheel kan goed geslaagd genoemd worden. Volgens de Stoompost zou door de heeren A. E. Maas te Scheveningen en mr. J. H. W. Kool te Am sterdam, bij de hooge regeering concessie zijn aange vraagd voor den aanleg eu de exploitatie eener haven te Scheveningen, naar een door dep ingenieur Galand ontworpen plan. De burgemeester moet reeds, naar men zegt, gemachtigd zijn liet plan in den gemeente raad te brengen. De minister van Binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de Commission.- belast met het examineeren van hen, die eene akte van bevoegdheid als hulpapotheker of als apotheker wenschen te ver krijgen, zitting zal houden op Dinsdag 3 September e. k. en volgende dagen te Amsterdam. De St. Ct. bevat het besluit bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de op den 16n Januari 1872 te Bome gesloten overeenkomt tot nadere wijziging- van de internationale Telegraafovereenkomst van 17 Mei 1865 en tevens den tektst dier overeenkomst zelve, met de daarbij behoorende bijlagen. Op een land te Asperen, is door een zeer arme jongen een gouden tienguldenstuk gevonden, terwijl te Gillekum l1/^ uur van hier, gisteren uit den grond, door verbouwing, ruim een schepel zilver geld is gehaald, waarbij stukken van 300 en 80 jaren oud; doch de meesten zijn drieguldenstukkeu. Of de vin der, een arme metselaar, iets ter belooning heeft ge kregen, is nog onbekend. Meestal valt liet zwaar iets te geven van hetgeen men zoo gemakkelijk ontvangt! Men meldt uit 'sHage: Na al de beweging die men hier over het aange kondigde congres van de Internationale gemaakt heeft, zal waarschijnlijk, misschien ten spijr, van de agitateurs, die bijeenkomst geen doorgang hebben, omdat de eenige localiteit die men voor de vergaderingen bier had kunnen krijgen, naar men verzekert, niet meer ter beschikking van die zoo gevreesde heeren zou zijn. Van den eenen kant wordt beweerd, dat de politie hierin de hand heeft gehad, maar veel waarschijn lijkm is eeii ander gerucht, namelijk dat do eigenaar of verhuurder van liet (lanslokaal Terpsichore de kans niet heeft willen loopen van de eventualiteiten, welke aan dit congres mochten verbonden zijn. Eene vereeniging, die den eigendom wil afschaffen, kan dan ook bij een eigenaar niet veel sympathie vinden. Uit Venlo wordt bericht dat de gemeente van den Staat, die een stukje grond tot vergroeiing van hel stationsterrein noodig heeft, voor dien grond eene som van f 30,000 per hekfare eischt, ofschoon de hektare geen 800 waard is. En dat kort nadat de gemeente van het domein op zeer voordeelige voorwaarden goede gronden had bekomen De Tioentsche Ct. deeld mede dat de arbeideis op de fabriek der hh. gebr. Oardinaal, op de hun gestelde

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2