het budget komen de verschillende faculteiten voor als kostende aan den staat 4 millioen 518000 fr. maai men vergeet., dat zij aan den staat opbrengen 4 millioen 27000 franc. Inderdaad eeue zeer twijfel achtige eer voor een staat van de negentiende eeuw, dat haar booger onderwijs in filosofie, rechtsgeleerd heid eu medicijnen hem slechts 500,000 fr. in 't jaar kost. Met de openbare bibliotheken is het niet beter ge steld, wanneer we de groote nationale bibliotheek uit zonderen zijn er noch in Parijs, nocli in de provincie steden boekenverzamelingen te vinden, die op de hoogte der wetenschap zijn, een gevolg alleen hiervan dat de sommen, die ';eschikbaar worden gesteld veel te gering ziju, Alle bibliotheken te samen kosten den staat slechts 237000 fr., die eciiter tevens moeten strekken, tot. bezoldiging der beambten en tot onder houd der gebouwen. Men ziet, de heer Thiers zou zich ook nog op ander dan militair gebied verdien stelijk kunnen raakeu jegens het Fransehe vaderland; of hij het doen zal De bien public geeft lieden weder in zake onderwijs een van die balanceerarti- kels, die den heer president tusschen de radicale en de legitiraisteu plaatsen, aan beiden de hand der vriend schap reikende. Noch onderwijs door geestelijken, noch onderwijs door leeken is absoluut goedtekeureu op het gebied van het onderwijs moet men alles behouden enz. enz. Arme J nies Simon. O i t s c li 1 je*, u. cl. Langzamerhand wordt het duidelijk, op welke wijze de bisschoppen den strijd tegen de uitvoering van de wet op de uitdrijving der Jezuïten zuilen voeren, totdat de massa genoeg bewerkt zal zijnom storm te loopen op het ministerie, al "was 'tdan maaralleen door een vernieuwd petitionnement. In Beieren tracht men den jongen koning overtehalen, oin de uitvoering der wet op de. wijze, zooals die in het overige Duitschland plaats heeft, te verbieden. Het schijnt echter, dat deze pogingen onmogelijk met eenig succes kunnen worden bekroond, omdat de uitvoering der wet krachtens 3 opgedragen is niet aan elke. regeering op zich zelve, .'•v.er aait den bondsraad, die elke inbreuk op zijn gezag zal vreten te verhinderen. Bovendien heeft Leierens koning tot nu toe niet de minste geneigdheid betoond, om toetegeven aan de Uitramontaausehe eischen en eenige verandering te brengen in zijn mi nisterie: 'tbeste bewijs, dat de Ultramontaansche zaken daar niet best gaan. In Pruissen slaan de bisschoppen een veel lager toon aau, eu trachten ze hun doel ce bereiken door onderscheid te maken tussóhen 't geen de wet noemt //Ordensfcb&tigkeit" d. i. zoodauige- werkzaamheid, die volgens de statuten zeer bepaaldelijk als eene eigenaardige werkzaamheid der Jezuïten moet worden opgedragen en de algemeene zielzorg, de bezigheid van alle geestelijken. De eerste, de ordens thatigkeit, verrichten ze krachtens hun karakter als Jezuïten, de laatste wordt hun opgedragen door den bisschop, waaruit volgen zou dat de bisschoppen eerst eene verklaring zouden moeten afgeven, wat de Je- jzuïton dan toch eigenlijk wel deden, voor men de hand op hem zou kunnen leggen, waardoor de wet feitelijk werd opgeheven, hare uitvoering ten minste verhinderd. In tussóhen schijnt de Ultramontaansche pers weinig hoop te hebben, dat Bismarck zich deze explicatie zal laten welgevallen en' ze gaat dus voort hem op allerlei wijzen aantevallen en. te beschimpen. Zoo verklaardt heden de Univers: //een kreet van ontzetting en afkeer zou er opgaan uit de pers wanneer eenige regeering, welke ook, zich veroorloofde ook maar het honderdste deel te doen tegen een paar joden of vrijgeesten, wat Bismarck zich veroorlooft tegen de katholieke kerk, dc katholieke bisschoppen en de katholieke geestelijke orden. Heer v. Bismarck doet de wet geweld aau en de constitutie en de rechten des gewetens, en de geheele liberale pers zwijgt of verklaart, dat hij groot gelijk heeft. Engeland» Het oproer in Belfast is eindelijk bedwongen. Waar schijnlijk heeft een stortbui daartoe evenveel bijgedragen als de vereenigde constables en militie-soldaten. Men her innert zich de geestigheid van dien Franschen afgevaar digde, die toen onder Louss Philippe een oproer dreigde uittebveken, de koninklijke familie geruststelde met de verklaring dat het regende. Intusschen is de schade zeer groot. Men begroot ze op meer dan iy2 millioen. Ook het aantal gewonden is zeer talrijk, hoewel er gelukkig slechts twee dooden schijnen gevallen te zijn. Hen' der twee. ecu constable, werd bij eene huiszoekin0- koelbloedig doodgeschoten. Natuurlijk be'nmien de dagbladen uu reeds de zeer gewichtige vraao- te be spreken, wie vau beide partijen eigenlijk de schuld draagt aan deze vechtpartijen, 't Slot dezer discussie zal wel ais altijd wezen, dat dc schuld aan beide zijden ligt, al is het, naar het schijnt uitgemaakt daf de Protestanten bij deze gelegenheid het gevecht hebben begonnen, die echter op buune beurt verklaren dat zij nooit iets dergelijks zouden hebben gedaan] wanneer de Katholieken slechts bij het houden hunner processies binnen hun --;i kwartier waren gebleven, zooals dit ook door hen gedaan was bij hunne Juli- neen is men van oordeel, dat de regeering zich verplicht zal zien, cm de wet op het houden van processies, die 't vorige jaar werd inge trokken weder in werking te brengen, 't Schijnt toch dat o-ee'ne gewapende macht sterk genoeg is om zulke kloppartijen te keeren. Ook in 1864 werd er gedn- rende acht dagen in de straten gevochten. Uit een toen ingesteld onderzoek bleek, dat de stedelijke politie bijna geheel uit Protestanten bestond, die dus voor hunne geloofsgenooten partij trokken, dat de magistraat der stad zonder invloed was etc. etc. Men is aan al deze bezwaren tegemoetgekomen, en toch zijn er nu in 1872 weer 4000 soldaten noodig geweest, om de rust te herstellan, trouwens eerst na een gevecht van acht dagen. Douvres, 24 Aug. Bene groote menigte raensehen versarnelde zich heden morgen aan het havenhoofd om getuige te zijn van het vertrek van den heer Johnston naar Galais. Doze heer, en ziedaar 51 merk waardige van het geval, is voornemens als een andere Leander, het kanaal overtezwemmen. Hij gaf proeven van verbazende vlugheid en kracht. Elke slag die hij deed, bracht hem meer dan zes voet vooruit. Men berekent, dat hij op deze wijze 10 uur hoodig zal hebben om in Calais te komen. Eene stoomboot vol belangstellende passagiers volgt hem langzaam. Zoo dicht mogelijk bij hein bevindt zich zijn broeder met een dokter gezeten in een' kleine boot, om hem wan neer zijne krachten hem mochten begeven, dadelijk alle mogelijke hulp te knnuen toebrengen. Italië. Uit Rome komen allerlei berichten, het een meer het ander minder gewichtig. De vaticaansche partij schijnt tot het laatste oogenblik toe gehoopt te heb ben, dat zij keizer Frans Jozef zou kunnen overhalen om geen deel te nemen aan de bijeenkomst der drie keizers. Ook deze intrigue schijnt niet gelakt. De regeering gaat steeds voort met de uitvoering van de bepalingen, volgens welke alle inrichtingen van onderwijs, die zich niet willen onderwerpen aan eene inspectie van wege de regeering, geslóten moeten worden. Op vier dergelijke inrichtingen is reeds het verbod toegepast. Ook met dc onteigening vau de kloosters gaat men steeds voort. Naar men meent zal Antonelli binnen kort een memorandum zenden aan de katholieke mogend heden, waarin hij protesteert tegen deze inbezitneming - eene vermeerdering van scheurpapier dus. - Op allerlei, wijze zoekt men naar iniddeleu oui de inkomsten van den paus te vermeerderen. Zoo hebben nu weer de zendelingen in alie deelen der aarde bevel gekregen, om van alle nieuw bekeerden een zekere som te te eischen voor den paus. Dezer dagen zijn de eerste geldbezendingen aangekomen. Mousigueur Acosti zoud uifc Ckandernagoi- (OosL—Iudiej eeue som van 1500 st. - Dat overigens de verhouding tusschen de pauselijke trawanten en de bevolking van Rome niet van de meest vriendschappelijke is, blijkt uit het vol gende twee voormalige pauselijke gendarmes ontmoet ten dezer dagen dicht bij de poort Pancrazio een jong mensch, die een humoristisch blad las, waarin o. a. ook een carricatuur gegeven werd van het heilig col lege. Zij vielen óp hem aan,ontrukten hem het blad en sloegen hem, dat hij bijna voor dood bleef liggen, waarop zij de vlucht namen - binnen het vaticaansche asyl. Trouwens 't is te verwachten, dat deze vijandschap steeds zal toenemen. Wij laten hier eene beschrijving volgen, die de Romeinsche correspondent van le. Temps geeft van wat er in Rome's straten al zoo gebeurt. Evenals altijd worden ook nu in den zomer tooneel- voorstellingen gegeven in de. open lucht, maar in de laatste weken ziju deze voorstellingen zeer bepaald politieke demonstraties geworden. Overal speelt men voor eene opgewonden menigte stukken, in welke de geestelijken in 't algemeen, maar vooral de monniken op vreeselijke wijze mishandeld worden. Reeds de titels dezer stukken zijn karakteristiek de abdij van Oastio of Sixtus V; de Vervloekte ("naar den Franschen roman van dien naam); de non van Monzade non van Krctkande slachtoffers van het klooster-, de geheimen der vreeselijke inkwisitieoF de grootinkwisiteur Torguemada en zijne 77 slachtoffers. Het parterre en de galerijen nemen steeds een werk zaam deel aan de opvoering. De volksmenigte ver keert nu en dan in dolzinnige woede tegeu de moniken. 2q valt hen in de rede, fluit hen uit, schudt met de vuisten, schreeuwt: slaat hen dood! slaat hen dood enz. Een straatjongen staat op, eu schreeuwtlaat ons dat canaile doodslaan Woensdag 11. had ik gelegenheid om even zulk eene voorstelling van het stuk Torguemada bijtewonen. Telkenreize, wanneer de grootinkwisiteur en zijne do minicaners op de planken verschenen, werden ze met kreten woede begroet. Canaille, moordenaars, schurken zo o klonk het van alle kanten - wacht wij zullen komen om u le vermoorden. Bij het einde van het stuk wordt de grootinkwisiteur gegrepen, om zelf in de vlammen den dood te vinden, die hij voor de schooue jodin had doen ontsteken. De opgewondenheid was zoo groot, dat het weinig had gescheeld, of men was werkelijk op het tooneel geklommen, om den on°-e- kigen akteur in de vlammen te werpen. In dit stuk speelde een zekere Rossi vèor den kok van het klooster. H'j sprak kwaad van het geheele klooster, behalve ^an dun keuken. Deze is uitstekend schreeuwde hij at zal wel waar zijn% klonk het eensklaps van alle Kanten. Naar men mij verhaald heeft moet de op voering van //den vervloekte" tot nog veel heviger tooneelen aanleiding gegeven hebben. Men oordeele of onder zulke omstandigheden van eene spoedige ver zoening tusschen de strijdende partijen sprake kan zijn. O Hl i ti a. De bevolking van het hemelsche rijk is nog steeds zeer vooringenomen tegen de zendelingen. Den 25 Mei hebben deze daarvan weder een sterk bewijs gekregen. Pater Massa zou 40 Chinezen, die behoorden tot de katholieke missie, overbrengen naarWnsi. Het schip, dat hen droeg, stiet ongelukkig tegen een dei- versterkte poorten van de stad Chinklang. De jeugdige neophyten, meenende dat zij verdrinken zouden, hieven vreeselijke noodkreten aan. De Chinesche bevolking, voor 't grootste gedeelte bestaande uit schippers, ijlde toe om hun hulp te verleeuen. Maar nauwelijks herkenden zij den zendeling en zijne kinderen of de gewone kreet weerklonk: KindereudiefKinderendief In één oogenblik had men het vaartuig met geweld ge nomen, de kinderen gingen van hand tot hand en verdwenen. Massa kon zich alleen redden door zich zoo spoedig mogelijk in een draagstoel te werpen en zich naar den magistraat te laten brengen. De menigte volgde hem steeds roepende: kinderendief! Hare houding werd ten slotte zoo dreigend, dat de troepen een aanval moesten, doen. Dé menigte verspreidde zich, maar kwam spoedig weer bijeen, om een huis der zendeliugen te plunderen. Bij het vertiek van dit be richt vreesde men niet meer voor nieuwe aanvallen, maar had toch de zendeling reeds de hulp ingeroepen der vreemde consuls. Evenals Europit heefc ook China zijne ongeluks profeten, die het naderen van deudag des oordeels verkon digen. Alleen de datum, waarop dit gebeuren zal ver schilt. Zoo werden nu kortelings weder bij duizenden verspreid een' soort circulaires, waarop het volgende te lezen stond z/Met eerbied wordt aan het volk medegedeeld, dat een geleerde, tachtig jaar oud, beroemd door zijne weldaden drie dagen geleden gestorven is. Hij is echter weer uit het graf verrezen en verhaalt dat hij gebracht is van den troon van de godin der ge nade en dat deze hem heeft medegedeeld, dat in 1872 de oogst zeer overvloedig zal zijn. Zij zeide hem voorts, dat den 5 Mei de God der vernieling zou neer - dalen op de de aarde en minstens de helft van. de levende menschen zou doen omkomen. Als iemand twijfelt, dat hij slechts wachte tot den 9 Mei en hij zal zien, dat vau de 10 menschen minstens 7 sterven. De brave menschen zullen gespaard blijven, maar de boozen zullen moeite hebben om te ontsnappen. De geleerde verzekert, dat wanueer zijne voorspelling niet uitkomt, zijne zonen dieven en zijne dochters ge bocheld mogen worden. Indien men met een edel hart drie afschriften van dezen goeden raad verspreidt, zal men aan den dood ontsnappen indien men hem kennende niets doet zal men op afschuwelijke wijze omkomen door bloed te spuwen. Deze dwaasheid is door millioenen menschen ge loofd tout comme chez uous U,eclitzalï©n. Den 26en Augustus 1872 zijn door de Arroodisse- ments-rechtbank te Zierikzee rechtdoende in correctio- neele zaken, de navolgende vonnissen gewezen 1°. C. M., oud 4'1 jaren, geboren te Yerseke, en 2°. W. v. D., oud 35 jaren, geboren te Halsteren, beiden arbeiders, wonende te Oud-Vossenmeer, zijn ter zake vandiefstal van een bosje hooi, deel uitmakende aan den oogst in den akker, veroordeeld elk tot eene geldboete van Één guldenbij wanbetaling, na aanmaning ingevolge de wet, te vervangen door één dag gevangenisstraf, voor ieder hunner. J. R., oud 9 jaren, koewachter, geboren en wonende te Bruinisse, schuldig verklaart aan eenvoudige diefstal, (van twee zilveren horologies) is te dier zake, als hebbende gehandeld zonder oordeel des onderscheids, op grond van art. 66 van het wetboek van strafrecht, vrijgesproken met bevel dat hij naar een verbeterhuis zal worden overgebracht, ten einde aldaar opgevoed en in hechtenis gehouden te worden tot dat hij den ouderdom van 18 jaren zal hebben bereikt. De kosten te dragen door den staat. '1°. G. K., oud 13 jaren, en 2°. W. K. oud '12 jaren, beide koewachters, geboren en wonende te Bruinisse, zijn ter zake van eenvoudige diefstal, met oordeel des onder scheids gepleegd, veroordeeld ieder tot drie dagen ge vangenisstraf. F. W. II., oud 36 jaren, koopman, geboren te Amsterdam, wonende te Rotterdam, is wegens liet als bedelaar gebruik maken van dreigementen en het zonder verlof binnentreden van eene bij eene woning behoorende besloten plaats, ver oordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van '15 dagen. J. F., oud '14 jaren, arbeider, geboren en wonende te Noordgouwe, is ter zake van '1°. misbruik van vertrouwen door ten nadeele van den eigenaar gelden te verduisteren of weerloos te maken, die hem. niet in handen gesteld ge weest zijn dan tot eenigen betaald wordenden arbeid en om er iets bepaalds mede te doen en 2°. eenvoudige dief stal, beide wanbedrijven met oordeel des onderscheids ge pleegd, veroordeeld tot eeue gevangenisstraf van 3 dagen. 1°. J. v. d. R., oud 38 jaren, schippersknecht, 2°. D. V., oud 32 jaren, arbeider, beiden geboren en wonende te Zierikzee, zijn schuldig verklaard aau: diefstal bij nacht door meer dan één persoon, op eene plaats, die niet als bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijkgesteld, wat den sub 2°. genoemden betreft, na reeds te voren tot eene gevangenisstraf voor den tijd van langer dan één jaar veroordeeld geweest te zijn j en te dier zake veroordeeld.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3