ari 1872 3,650.330 zielen, te weten Zuid-Iiolland 714,246, Noord-Holland 591,338, Gelderland 436,029, Noord-Brabant 435,262, Friesland 300,257, Overijssel 256,681, Groningen 228,883. Limburg 225,352, Zeeland 181,532, Utrecht 175,037 en Drenthe 107,713. Bergen-op-zoo.vi, 20 Aug. Wij vernemen uit de gemeente Steenbergen, dat de raad aldaar, onder na dere goedkeuring- van het gewestelijk bestuur, besloten heeft f 300 uit de gemeentekas beschikbaar te stellen tot bijdrage in de som die door de verschillende gemeenten, betrokken in liet verkrijgen van een spoor weg van Brouwershaven naar Zevenbergen, voor voor- loopige werkzaamheden, als metingen, peilingen, karteeriugen enz., moet worden bijeengebracht en dat de firma van Loon, de Bam en Co., daarin voor eene som van 100 heeft ingeschreven. Men verwacht voor deze groote en belangrijke on derneming nog eenige bijdragen van particulieren. In de Suraatrastraat te 's Ilagc verwondde Vrijdag nacht een vrouw haren man deerlijk met een mes. Huiselijke twist schijnt daarvan de oorzaak te zijn. Doctor Dozy heeft de eerste hulp verleend en de wonde zaamgesteld. Nieuweniioorn, 21 Aug. De stoomdorschmachine bewijst druk hare goede diensten. Bij goeden aan voer levert zij 70 mud koren per dag schoon in den zak, ja, zoo schoon dat 't op de gewone wijze zoo niet gaat. De kosten bedragen plm. 50 cent per mud. De granen worden geleverd schoon in den zak en nog wel in naar gelang der zwaarte, in vier soor ten. In 26 minuten levert de machine een voer erwten schoon af. Nu reeds weet de ondernemer dertig boeren waar hij achtereenvolgens werken moet. Er zal dus heel wat minder koren ongedorst in de schuren worden opgeborgen, zeker zeer ten spijt der muizen, die anders ongevraagd 's winters 't noodige er goed van namén. Nu rijdt men zijn oogst op de werf, de machine plaats men er bij, en in enkele dagen heeft men al les schoon op den zolder, en zooals vroeger koren staat nu stroo aan den berg. De voordracht van drie dubbeltallen, waaruit door de algemeene vergadering der Stoomvaart-Maatschappij Nederland van 27 dezer de benoeming vau drie directeu ren der Maatschappij zal moeten geschieden, bestaat uit: le dubbeltal: a. de heer J. Bolssevain te Amsterdam, fuugeerend directeur der Maatschappb. de heer G. A. Croockewit te Amsterdam, directeur der Arn- sterd. Bhijnstoomboot Maatschappij. a. de Heer M. L. J. van Asperen, kapt. luit. ter zee bij het Ind. sedentaire Zeewezdn, laatst directeur van het marine-etablissement Onrust, met verlof in Nederland b. de Heer P. van Blijsvvijk llis, directeur van de grofsmederij te Leiden. 3de dubbeltal: a. de Heer C. W. J. Bamann, directeur der Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij te Amsterdam. b. E. W. Fabrifius, Oud Gezagvoerder te Amsterdam. De heer Ch. Viehoff had verzocht bij de voordracht niet weder in aanmerking te komen De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de examens voor bet verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van schooi en van huisonderwijs voor de tweede maal in het loopende jaar zullen worden gehouden op Woensdag 2 October aanstaande en de volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk voor 11 September bevoren behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 'slands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte, die zij verlangen en overlegging-van een of meer getuigsch riften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne geboorte akte, terwijl de dag en plaats hun door den school opziener zullen worden bekend gemaakt. Uit eene vrij goede bron deelt de N. Midd. Ck. mede dat er te Ylissingen nit 'sHage aanschrijving is ontvangen tot het spoedig in orde brengen van alles wat in betrekking staat met den spoorweg, ten einde de lijn hoe eerder hoe liever (vermoedelijk half Sept.) in exploitatie te brengen. De tarieven voor personen en goederen moeten zelfs reeds ontvangen zijn. Door eene commissie bestaande uit de heeren J. van Deinze, hoofdingenieur van den waterstaat D. Grothe, hoogleeraar aan de polytechnische school, Houwens, ingenieur van het stoomwezen, A. Sol, officier-machinist, Crommelin en Mohr, commissarissen der stoomvaartmaatschappij Nederland, geadsisleerd door de gezagvoerders en hoofdmachiuisten derzelfde Maatschappij, de heeren E. Oort B. H. Buaat, J. Graat eu M. Lauereij, is dezer dagen een nauwkeurig onder zoek ingesteld naar de vermoedelijke oorzaak van het breken der schoefvinnen van het stoomschip Prins "van Oranje. (H. en N.JD. Ck.) Gisterenavond te ongeveer 71/.2 ure is te Leiden een kind, 10 maanden oud, tijdens het alleen in een ledikant lag, en de moeder om eene boodschap uit was, van uit het ledikant is een daarvoor staanden emmer water gevallen en verdronken. Uit het artilleriekamp bij Zeist schrijft men o. a. aan het Ukr. Dagblad. Het vuren op de beweegbare schijf scheen eergiste ren groote belangstelling- te hebben opgewekt om het kamp te gaan bezoeken. Het was een vreemd eu belangwekkend gezicht, op een afstand van 800 pas de schijf, als een schip met zwellende zeilen, met groote snelheid - zeker die eener flink doorstooinende boot - dwars door de heide zicli te zien bewegen. Het mikpunt, niet hooger dan 2 en lang ongeveer 8 meter, scheen als doel van een kanon op 800 pas sen niet te groot. Toch waren de resultaten verba zend. Van 50 schoten vielen er ongeveer 35 door heen, terwijl de enkele, die misteu, er kort over, voor of achter heen vlogen. De schijf, zeer licht gebouwd met dunne ijzeren spijlen, leverde een treurig gezicht op, geheel en al, vooral in het midden, als het ware aan flarden. Van de 8 dunne staande spijlen, tot steun der zeilen aangebracht, waren 4 en de boven regel stukgeschoten. De inrichting der baan, waarop die beweegbare schijf wordt voortbewogen, ruim 150 meters lang en als spoorweg ingericht, is zeer belangwekkend en hoogst ingenieus aangelegd. Zij doet den ontwerpen alle eer aan. Een paar dagen te voren werden op 1100 pas sen enfileer-schoten gedaan naar wij vernemen, troffen van de 30 schoten er 21 zuiver het doel, Te 4J/3 uur lieten de mineurs 12 steenmijnen bij partijen van 4 aan 4 springen, hetgeen uitnemend slaagde. Daarna begaf men zich naar de kantine. Onder de mindere militairen bestaat een vrolijke en opgewekte toon, terwijl tevredenheid zich zoowel bij den mineur als den artillerist openbaart. De bakkerij, door de mineurs in het kamp gebruikt is zeer eenvoudig en goed ingerichter zijn twee ovens, ieder voor 68 brooden. Het brood zelf, uit stekend bereid en gebakken, is zeer goed van smaak beter dan in de regel in de garnizoenen. Voor bezigheden der manschappen is behoorlijk gezorgd, hetgeen daaruit blijkt, dat enkele dagen van 's morgens 5 uur tot laat in den avond gearbeid is, om alle werkzaamheden behoorlijk met orde en spoed gedaan te krijgen. Na afloop der oefeningen was het in de kantine zeer volhet getal gasten, waaronder verschillende hoofdofficieren en van het Indisch leger, verdubbelde het gewone getal van de leden der tafel. Het diner was eenvoudig maar zeer goed. Er heerschte een gulle militaire vrolijkheid, en vele hartelijke woorden werden er aan tafel gesproken, ge tuigende van een allerprettigsten omgang en warme vriendschappelijke gevoelens. De muziek van het regeraent rijdende artillerie kwam ten zeven ure de feestelijke stemming nog ver- hoogen. Onder voorbehoud wordt medegedeeld, dat Bottel*: dam na zoovele jaren zonder garnizoen te zijn geweest, daarvoor weder aanvrage bij de Begering gedaan zou hebben, met aanbod om de officieren eventueel scha deloos te stellen voor het kostbare van hun verblijf aldaar, alsmede dat, wegens de opheffing van de ge vangenis te Woerden*- het tegenwoordige garnizoen aldaar voor dat te Botterdam zon in aanmerking komen. In de N. R. Ck. wordt dit gerucht evenwel formeel tegengesproken. Uit Zwolle wordt aan de Standaard ge meld: In het voorjaar werden door mevrouw douairirère Backer al daar aan allen, die zich daartoe bij haar. aanmeldden, kosteloos verschillende soorten van bloemzaden uitge reikt. Van dat heusche aanbod werd door de volks klasse al veel gebruik gemaakt, en zooals thans blijkt, niet zonder vrucht. Er is namelijk van de gekweekte bloemen een tentoonstelling gehouden in het lokaal der manége, daartoe welwillend door het Gemeente bestuur afgestaan. Het was een verrassende aanblik, al die frissche en soms waarlijk prachtige bloemen te zien, die met teedere zorgvuldigheid, misschien hier of daar op een dakkamertje, of voor het venster van een behoeftig gezin gekweekt waren. De fraaiste exem plaren werden bekroond. Waarschijnlijk zullen er aan eenige gratificatiën vereerd worden. Uit Heeren veen meldt menVoor eenigen tijd trouwde zekere dame alhier met iemand uit Duitsch- land en wel tengevolge eener huwelijks-advertentie. Toen echter de wittebroodsweken voorbij waren, is de man, voorzien van 'tbenoodigde reistenu vertrokken, om zooals hij zeide, elders zaken te doen en te zoeken. Tot nog toe is hij echter niet teruggekeerd, zoodat de vrouw besloten heeft, om haar echtgenoot op te sporen. De Arr.-Bechtb. te Zutfen had den 18 jarigen metselaar Karei Jacobs, wonende te 's Heerenberg, wegens deelneming aan de ongeregeldheden daar op 1 April gepleegd, schuldig verklaard aan: medeplichtig- heul van opzettelijke verbreking van afsluiting, en liet m liet openbaar opruien van personen tot het ple"eu van opzettelijke verbreking van afsluiting en hem ver oordeeld tot een halfjaar cellulaire gevangenisstraf en twee geldboeten, een van ƒ25 en een van ƒ100, met suboid. cell, gevangenis van drie en van zeven jaren. Yan dat vonnis in iiooger beroep gekomen, heet! bet Prov. Hof in Gelderland, Jacobs vau het eerste gedeelte der beschuldiging vrijgesproken en voor het tweede gedeelte in het hooger beroep waarvan hij niet-outvankelijk verklaard werd dezelfde straf (boete van 100) behouden. Buitenland, W r a n k r ij 2*. Evenals in de dagen van liet keizerrijk van den keizer deelen de dagbladen tegenwoordig een soort bulletin mede van alles wat de president der repu bliek doet en niet doet. Wij gaven er reeds een zeer curieus staaltje vaiiOp 't oogenblik is 't on derwijs van alle gesprekken (Pévénement saillant zooals de Temps het noemt) de onverwachte komst van den prins van Wales te Trouville. Omstreeks den middag kwam hij. 's Avonds ging hij wandelen en ontmoette den president, die ook wandelde. Zij ken den elkander niet eens. Maar een lid van de am bassade ging den heer Thiers de hand drul'jin en vertelde hem, wie daar liep. Toen spraken d -ftooge personaadjes met elkander. Bij gebrek aan politiek nieuws stelt men zich met deze saillante aardigheid tevreden. Voor de kennis van Fransche toestanden zijn trou wens de beide volgende berichten van veel meer ge wicht. In 0113 buitenlaudsch overzicht spraken we van de processies, die op 't oogenblik plaats hebben naar la Salette en Lourde, waar eenige tientallen jaren geleden de heilige maagd verschenen zou zijn aan een paar herdersknapen. In Grenoble zijn ten gevolge van de aankomst van 700 processiegangen ongeregeldheden voorgevallen. Dat toch Parijs ook zijn contingent zou leveren aan deze dwaasheid, had niemand ooit gedacht. Toen in 1846 de Lasettescke wondergeschiedenis werd uitgevonden, om eene bewe ging ten gunste der Jezuïten in 't leven té roepen, ging er door ganse t Frankrijk een homerisch gelach op en zelfs de Umvers waagde het nauwelijks het nieuwe wonder te verdedigen. Nu hebben de Jezuïten het zoover gebracht, dat reeds duizenden, zelfs hoog geplaatste staatsdienaren zich niet gecompromitteerd achten, wanneer zij aan de maagd van k Sailette hunne hulde bewijzen. Natuurlijk baart de eene rl.w?r.s- lieid de andere. De //Monde'1'' ontfiug den 22 het volgende telegram//De pelgrims zijn aangekomen. Eene bewonderenswaardige manifestatie heeft er plaats gehad. Wij verheugen ons reeds in ééne buitengewone genezing." De Univers meldt//Alle pelgrims bevin den zich zeer wel en zijn in rijtuigen vertrokken. Wij hebben ééne miracaleuse genezing, die geuoegzaam geconstateerd is. En dat op hetzelfde oogenblik, waarop in een Fransch tijdschrift V Union medi- cale, de heer Augusto Voisiu. geneesheer it-, de Salpetrièreeenige mededeelingen doetdie ook met het oog op zulke wonderhistories nog ai van gewicht zijn. Dit feit, zoo verklaart hij, treedt bij de mentale pathologie van het kind altijd op den voorgrondde hallucinaties (een droomerige toestand, dikwijls vergezeld van stuipen, in welke de kranke allerlei gezichten ziet) zijn bijna altijd voorceekenen van krankzinnigheid inderdaad, de nog weinig ont wikkelde rede van het kind is niet in staat om de valschheid van zekere indrukken te erkennen en de dwaling vindt in het jeugdig gemoed een gemakkelij- ken weg. Het kind kan. niet zijn in den toestand van hallucinatie of het is ergeulijk ook reeds krank zinnig en dit is de reden, dat zulke hallucinaties zoo dikwijls de oorzaak worden van aller'ei wouderen. Zoo rust het wonder te Lourdes eenvoudig op de verklaring van een kind, dak na dien tijd opgesloten moest worden in het Unuünnen klooster te Neversen heb ik onder mijne behandeling eene vrouwdie van hare Jcindschheid af de heilige maagd heeft gezien en eene hoofdrol heeft gespeeld in het wonder van la Sailette. Trouwens een tweede bericht van gausoh anderen aard kan misschien dienen om het eerste te verklaren. De heer Michel Bréal, professor aan het collége de france, heeft eenige woorden gesproken over het openbaar onderwijs in Frankrijk (quelaues raots sur Tinstrucfcion publique eu france). Hieruit blijkt, dat in Frankrijk het openbaar onderwijs slechts1/12 kost van het krijgswezen, dat het ministerie-van'onderwijs slechts V4 uitgeeft van het ministerie van marine, i/4 van het ministerie vun openbare werken en -/s van het ministerie van bi nnenlandsche zsmjii. Get openbaar onderwijs verslindt slechts H/2 v"n 0DS> budget. Het Journal des Dcbats, deze woorden be sprekende, voegt er bij, dat zulk een lanu zeker nog menige schrede heeft te doen op den weg der ont wikkeling. Evenzoo beklaagt zich de heer Brcc,, dat de hoogescholen voor den staat geworden oi be ter gemaakt zijn tot een' bron van inkomsten Op

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2