M arrondis- sement Zierikzee. 1872. No. 68. Woensdag 28 Augustus. 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Kettiigeving. Bekendmaking. EENE GOEDE TIJDING. Deze Courant versoMiut DINSDAG en VRIJDAG avond uitgezonderd op REESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1.- Franco per post ƒ1.- Afzonderlijke nommers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERTENTIJ5N: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 ceut. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 et. Mie stukken, de ïêdacüe betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever H. I.AKENMAN. Advertentien worden ingewacbt tot 's namiddags 3 ure. po Abo"NEMENTEN worden voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HH. HAASENSTEIN VOGLER, te Hamhurg, Advertentien en Abc.,woruen mterdam door de Htt. NIJGH VAN DITMAR, te Botterdam. De Bil Ftf'-EivïEESTÉR van Zierikzee brengt ter kennis van •ie Tugezexiitfn-. dat ei' ou Woensdag den 28sten Augustus e, k.-j des namiddags te één ure, op het Raadhuis alhier eene openbare Vergadering van den Gemeente-Kaan zal gehouden wpi den. ZiEftimr., den '20 Augustus 1872. De Burgemeester, B. C. CAU. De BïJROïïMEESTER van Zierikzee maakt bekend: dat de besmettelijke ziekte, bekend onder den naam van her. Cvï O N J)~ en K LAAUWZEER zich in deze gemeente heeft ueppenb^ard onder 'net rundvee van den landbouwer wa.ri.5M" van WESTEN, en dat elk stuk vee, dat door die ziekte is aangetast., of Vermoei wordt daardoor tezijnaan- gt-.tast, van de opeisbare wegen verwijderd moeten blijven, totdat de kracht, dei- besmetting moet geacht worden ge weken te. zijn. Hij, waarschuwt op nieuw allen tegen het gebruik van het vleesch en de zuivel van doer M o n d- en K1 a a u w z e e r aangetast vee, en in het bijzonder tegen het gebruik der MELK, die, naar het oordeel van deskundigen bepaald schade)ijic ie bij het gebruik en aan Kinderen volstrekt moei worden witiiouden, terwijl .volwassenen die niet an ders dan gekookt moeten gebruiken. Ia het algemeen, herinnert hij aan het voorschrift der wet; »dat, wanneer zich bij eenig stuk vee verschijnselen van »esne besmettelijke ziekte openbaren, de houder of hoeder bverpligi is daarvan onmiddelijk kennis te geven aan den »Bvirg'.v. .-.-r te, waar zich het vee bevindt." Zleiukzee, den 26 Augustus 1872. B. C. CAU. Algemeec is de klacht, en terecht, dat het het vleesch zoo duur wordt en is. Voor den ambachtsman is er geen denken aan, om een stukje vleesch op schotel te hebben, en menig burger en ambtenaar, zelfs met een „fatsoenlijk" inkoinen moet zich het genot ontzeggen, vleesch te proeven. Ja, wat nog meer zegt, wie vleesch kan verkrijgen, moet zich nog vergenoegen met eene mindere kwaliteit, want het beste vleesch wordt niet ten onzent verorberd. De veeteelt en vetmesting geschiedt voornamelijk met het oog op den uitvoer en de hooge prijzeu, die voör het raad, tot verzending naar buiten bestemd, besteed worden, kunnen onze slagers niet be talen, of zij zouden net vleesch, nog duurder dan het thans is, vau de hand moeten doen. Dat dit onmogelijk is, zal wel geene ver melding behoeven. Wij moeten ons dus vergenoegen met vee, waarbij de vetmesting niet gelukt, of waarbij ï>oh verschijnselen openbaren, die, hoewel on schadelijk voor de gezondheid als zij dit al zijn toch de ontwikkeling van het dier hebben tegengehouden, en den landman gedwongen bet te verkoopen. Het beest wordt geslacht, zijn vleesch in den handel gebracht, en de onhandig menigte koopt dit vleesch en eet het, maar moet ondervinden, dat het niet de voedings waarde beeft, die men er van mocht verwachten. Die toestand is niet verblijdend, maar toch waar. Het is daarom eene goede tijding die wij vernemen, dat zich in Australië eene maat schappij gevestigd heeft, die het vleesch der runderen, welke daar in overvloedige, ja, over tollige menigte voorhanden zijn, bereidt, in blikjes pakt en naar'tjdoederland verzendt. Dit vleesch wordt thans in ons vaderland verkocht voor 40 a 45 ets per half kilo. Wij beseffen het, dat die prijs de finantieele krachten van vele ambachtslieden nog te boven gaat. Maar dit weten wij, dat men thans zuiver en goed vleesch krijgtvleesch, dat eene groote voedingswaarde bezit, en waarvan de helft der kwantiteit misschien gelijke uitwerking heeft als het geheel der in ons land geteelde en gemeste dieren. Zoo als elke nieuwigheid heeft ook de in voer van dit vleesch met tegenstand te kampen. Behalve dat onze landaard en ons volkskarakter afkeering is van nieuwigheden, die niet bevonden zijn deugdelijk en proefhoudend te wezen, en die men dus niet zoo spoedig aanwendt of in toepassing brengt, heeft men' ook getracht het Australisch vleesch te belasteren. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant heeft zekere mijnheer Bos aangevoerd, dat de wijze van bereiden slecht en het vleesch te gaar was. Het eerste argument is eene onjuistheid en het tweede is, vooral voor ons, onbegrijpelijk. Hoe toch durft meo in Nederland, waar algemeen de gewoonte heersckt, het vleesch eerst te koken en daarna te braden, nog spreken van vleesch dat „tegaar" is En de bewering van slechte bereiding zal gelogenstraft worden door ieder, die de proef met het Australisch vleesch genomen heeft. Zoolang het blikje gesloten blijft, is men voor alle bederf gewaarborgd. Moet men het vleesch gebruiken, dan kan men dit doenkoud of warm, en met gekruide sausen. Men is dus ten allen tijde gereed. Is een blikje te veel voor één maal tijd, dan warme men het overblijvende weder op, zoodat het vleesch op nieuw onder het vet verborgen is en bij de warmste temperatuur, dat is dus onder de ongunstigste omstandigheden, kan het minstens 8 dagen in goeden staat be waard worden. Hebben wij dan geen recht, om deze ver melding eene goede tijding te noemen? Het vleesch en het vet zijn beiden scheikundig onderzocht en bevonden niet alleen zuiver eu smakelijk te zijn maar een krachtig voedings middel op te leveren. In Engeland maakt het bereids grooten opgang. In de gasthuizen wordt het met goed succes aan de herstellenden toege diend. Op een gastmaal, waaraan verscheidene leden van het parlement gezeten waren, werd het onlangs opgedragen en door ieder om het zeerst geprezen. Alles voorspelt dan ook dat het een grooten opgang zal maken. Wij hebben gemeend, voor eene enkele reize, de politiek of de journalistiek wel eens te mogen laten rusten, om in ons hoofdartikel op deze goede tijding te wijzen, te meer, daar de taak Tan den courantier zich ook uitstrekt tot de maatschappelijke vraagstukken en het op het gebied van politiek voor ons vrij kalm en rustig is, zoolang de 3e Maandag van September niet zal gehouden zijn. Binnenland. ZIERIKZEE, 26 Augustus. Tot ons genoegen hebben we opgemerkt dat Nurks van Brommen nu ook eens een lichtbeeld laat zien aan zijn publiek. Wat ouze Eeestcourant van 16 Juli daarmede te maken heeft vatteu we niet rechtook niet, waarom de inhoud van dat nommer over 't geheel een neep moet hebben, uitgezonderd 1 Buitenland, (Krijgt dit soms later een speciale beurt Beschouwt hij onze Feestcourant als eene mislukte proeve van typographische kunst, met zooveel te meer recht kunnen wij de aanhaling van onze Feestcourant in zijn //Licht en Schaduwbeelden" beschouwen als eene mislukte proeve tot 't leveren van uZeenwscheLicht- en Schaduw beelden", 't ware misschien beter geweest zoo hij dezelve nooit begonnen had.) Maar wat we nu zeggen wilden is, dat ook dit. lichtbeeld weer zoo'n raar lichtbeeld is. Jt Is een soort vau protest tegen de verbetering der onderwijzerstrakteinentcn. Nu, we lateu dit aan. zijn plaats voor 't oogenblik doch Nurks, schijnt wel een ietwat verkeerde voorstelling te hebben van 't traktement der onderwijzers. Hij redeneert aldus de traktementen zijn niet zoo gering, want door allerlei bijpostjes en baantjes beloopen zij soms al heel wat. Als we ook zoo eens mogen redeueeren, dan doen wij dit op deze wijze Als een onderwijzer van zijn eigen vermogen b. v. f 1000 rente geniet, dan kan men wel volstaan met hem nul gulden traktement te geven, daar zijn inkomen immers al vrij wel is, veel kooger dan 't minimum. Nurks moet in 'toog houden dat er sprake is van 't geen de onderwijzer geniet als onderwijzer en dat al de kleinigheden van de bij-baantjes met zijn traktement en met de verplichting der Gemeentebesturen, om zijn arbeid fatsoenlijk te beloonen, niets te maken hebben. Wij geven overigens toe, dat de prov. Zeeland wat de onderwijzers-traktementen betreft, niet onder de karigste behoeft geteld te worden. Het is er echter verre van af, dat er niet nog veel zou moeten gedaan worden om te kunnen roemen in den overvloed die de Zeeuwsche dorpsonderwijzers "genieten. Zierikzee, 26 Augs. Het sensatie-makende bericht uit Helmond aangaande de gewelddadige ontvoering van een persoon door drie Oapucijners, is thans in zoover opgehelderd, dat er hier geenszins aan misdadig geweld niet te denken valt. De persoon in kwestie was een ongelukkige krankzinnige, die vervoerd werd van Meerenberg haar een gesticht bij Helmond, en welk gesticht door Capucijners bediend wordt. Door een ingezeten van Renkurn zijn bij het om werken van zijn tuin eenige koperen munten uit den romeinscken tijd gevonden. De eigenaar heeft ze nog niet alle kunnen ontcijferen, doch hoopt spoedig hier mede klaar te zijn. Naar wij vernemen, heeft de regeeving dezer dagen concessie verleend aan den heer Fraser voor een stoomvaart-verbinding van Nedeclandsch Indië met Australië, een zaak, waarvoor sedert jaren op de ko loniale begrooting een post voor memorie was uit getrokken. De overeenkomst moet bereids geteekend zijn. ter wijl de te verleenen subsidie op de Nede.rlandsch-In- dische begrootiug voor 1873 zal worden gebracht. Tijd) Volgens de provinciale verslagen beliep de bevol king van het koningrijk der. Nederlanden op 1 Jan

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1