Gemengde BsricTiten. minder heerlijks speeches en eene groota menigte men-- achett, opziende naar de verlichte vensters van het gebouw, waarin de geliefde prins is gehuisvest. De algemeens geestdrift bij deze feesten is echter het beste bewijs, dat de 'opruiingen der clerica'en in Wurtem- ber» en Beieren de liefde voor de Dnitsche eenheid en den toekom stigeu vertegenwoordiger van die een heid niet hebben gedood. Uit alle streken van Duitsóhlaail komen berichten vau de uitvoering der wet op de uitdrijving der Jezuïten. In Maiuz liet de commissaris van politie op het bericht, dat de leden der Jezuïtenorde plaats hadden genomen in den biechtstoel, bepaaldelijk om de biecht aftenemen met het oog op het feest, dat den volgenden dag zou worden gevierd, heil uit de kerk halen en las huu het besluit voor, waarbij hun de uitoefening hunner bediening in Duitschland bevolen en hun gelast werd binnen 14 dagen Maiuz te verlaten. De superieur protesteerde, op giv dat eene dergelijke handelwijze ingreep in de rechten yan den aartsbis schop van Maiuz, die alleen het recht zou hebben aan wie ook te -nen. of verbod te geven om in het vervullen van zekere godsdienstige plechtigheden voorteo-aan, voorts dat, wanneer aan de Jezuïten werd ten laste gelegd, dat zij gevaarlijk voor den staat zouden zijn, deze beschuldiging ijdel laster was, ein delijk, dat de wet slechts sprak van werkzaamheden der orde (Ordcnsthatigheit) waaronder de zielzorg niet begrepen was. De commissaris echter deed, alsof er r.iets gebeurd was en verklaarde eenvoudig dat een dergelijk protest kon worden ingezonden bij een hooger bestuur. in Issenheim verklaarde de prior, dat hij slechts voor geweid zon wijken, en toen men hem en de zijnen plakte hij op dc deur vau de kerk een briefje met het opschrift: gesloten op bevel der over heid. Tot nu tce hoort men niets van ongeregeldheden. F r a n k r ij l£. i)e heer Thiers gaat voort al zijne aandacht te wij den aan de proeven, die met verschillende kanonnen in Trcuvillj genomen worden. Eigenaardig is het op 'jmerken hoe de Frausche bladen de gewoonte maar niet kuuneu afleeren, om hunne kolommen op te vullen, met de mededeeling van de nietigste klei nigheden, belangrijk alleen omdat het hoofd van den staat ze verricht heeft. Yoor ons iigt b. v.' een rap port vau den correspondent van den Temps over bovengenoemde proefnemingen, Tusschen de cijfers hoever elk schot droeg enz. enz. vinden wij de inte ressante mededeeling ik zie den heer Tirébault. De heer Thiers spreekt met hem. Wat laterop dit oogenblik liet de heer Thiers zich een bom brengen door een artillerist eu bekijkt hem. Elders de heer Thiers bekijkt den vierponder. Verder de heer Thiers gaat achter een stuk staan om het te zien laden, enz. enz. Wanneer de groote bladen op dergelijke wijze handelen, kan men ligt nagaan hoe journalen van minder allooi er zullen uitzien. In 'act plaatsje, waar de heer Thiers zijn intrek heeft genomen beersghte dezer dagen groote opgewon denheid. Een Russisch jacht de Sirene stoomde de haven binnen. Nog voor iemand der bemanning aan wal was gekomen hoorde men reeds een verward gëdruisch, dat weldra, toen men ontscheept was, over ging in kreten ais vive i'empereur, a bas Thiers a bas Frontiquet een scheldnaam voor Thiers. De raatrozen der Fransche schepen vielen dadelijk op deze jon gelieden aan en zouden hen vermoord hebben, wanneer niet de politie hen juist bij tijds had gevangen ge nomen. De commissaris maakte proces-verbaal op, maar liet daarop de gevang-men weer vrij. De heer Thiers was woedend en beval den minister van bui- ienïandsche zaken den Russischcu gezant kennis van de zaak te geven. Deze beval, dat oogenblikkelijk het Russische jacht de Frausche wateren zou moeten ver laten en liet der» eigenaar van het schip naar Parijs komen om zich te verantwoorden. Thiers was vooral vertoornd, dat de commissaris de gevangenen op vrije voeten had gestold en liet hem onmiddellijk uit zijne betrekking ontslaan. De president is nog al gevoelig. Al ue jongelieden zullen voor de rechtbank moeteu verschijnen ep. aim de Russen, voor zoover zij in deze demonstratie betrokken zijn, is reeds aangezegd, dat zij zich gereed moeten maken om Frankrijk binnen zeer korten tijd te vetlaten. Dit de provincie komen onophoudelijk berichten, dat de ieening van 42 railliarden wonderen gedaan heeft, ïu de oogen der boeren is nu de republiek toch nog wat anders dan le gouvernement de la Canaillezooals men het laugen tijd uoemde. Immers dan had men het niet zooveel geld geleend. De revolutiemannen zijn niet revolutionair meer, de legitimisten schijnen toch ook wel menschen té wezen, die zich eens kunnen vergissen - anders zou men immers Thiers zooveel geld niet hebben geleend. Thiers heeft succes en het succes is de ijzeren Godheid, die men aanbidt. Engeland. Zooals gewoonlijk omstreeks dezen tijd vanhet;aar zijn ook nu weder de dagbladen opgevuld met berichten over de botsingen tusschten de Katholieken en Oran gisten in Ierland. De processies die dezer dagen weer gehouden zijn ter eere van de Iersche helden eindigden ook nu weer met eeue kloppartij tegen de Orangisten, die meenden deze processie niet rustig hun gan°"° tc kunnen laten gaan. In de meeste plaatsen is de politie gelukkig genoeg geweest haar gezag te kunnen handhaven; in Belfast alleen was de orde nog niet hersteld en waren reeds eenige dooden gevallen. Londen. Een rechtsgeleerd tijdschrift geeft de volgende zeer belangwekkende statistiek Hoewel na de wijziging, die de politie onderging de bevolking van Londen bijna verdubbeld is, is toch het aantal misdaden bepaald afgenomen. In 1831 werden er 72,824 personen gevangen genomen in 1871 slechts 71,861. Men kan zeggen dat het aantal arres- tatiën niet de mee3t betrouwbare gids is om het aantal misdaden te constateren, maar een bewijs dat de misdaden niet zijn toe- maar afgenomen is deze ver- minderiug toch zeker wel, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat sedert 1831 de politiemacht bijna verdubbeld is en dus maar weinig misdaden aan de waakzaamheid der agenten ontsnappen. In 1833 werden door de reehthank behandeld 11,393 gevallen van dronkenschap, terwijl de politie bovendien 18000 personen in vrijheid liet stellen, die slechts voorloopig om dezelfde misdaad in hechtenis waren. Bovendien waren er 5720 gevangenen wegens nachtelijk rumoer, te zamen 35,601. Iu 1871 bedroeg dit aantal slechts 28,241, eene vermindering dus van 7360. Deze getallen geven een vrij voldoend antwoord aan de advokaten der matigheid, die eiken dag stoutweg beweren, dat de dronkenschap steeds meer veld wint. De vermindering der diefstallen, die met geweld gepaard gingen, is nog aanmerkelijker. In 1862 waren er 134 diefstallen met inbraak, in 1871 slechts 109. Diefstal met binnenbraak 1862 105, 1871 slechts 43. Diefstallen in de winkels 1862 25 in 1871 slechts 16. Wij gelooven, zoo vroegt de schrijver er bij, dat wanneer de politie de macht bezat om te vervolgen de eigenaren van die huizen, die als bepaald slecht te boek staan, men weldra uit Londen zou zien ver dwijnen al die schuilhoeken, waarin alle misdadigers dezer groote stad eene schuilplaats vinden. Italië. Uit Rome komen vrij "gewichtige berichten. De paus is zeer verontwaardigd; nu het feit niet meer te loochenen valt, dat verreweg het grootste gedeelte der Ita- liaansche gemeenten door de verkiezing van anticlericale gemeenteraadsleden het bewijs hebben geleverd, dat zij niet wenschen terugtekeeren onder het vaderlijk bestuur van deu heiligen stoel. De pauselijke toorn treft echter niet alleen de Romeinen maar ook bovenal die per sonen uit zijne omgeving, leden van de vereeniging tot bevordering der katholieke belangen, die Z. H. hebben wijs gemaakt dat Rome nog altijd zeer paus gezind was en nu door hunne bewezing dat de vrienden 'thuis zijn gebleven den paus de verklaring hebben ontlokt, dat hij niet veel had aan vrienden, die'thuis bleven, wanneer men hen het meest noodig had. Ten gevolge van dezen toorn deelen reeds eenige dagen de Jezuïtische bladen geeiie syllabe meer mee van de toespraken door. den paus gehouden, omdat zijne mismoedige stemming daarin onophoudelijk op den voorgrond treedt. Bovendien wordt in het "Vaticaan weer druk de vraag besproken of nu niet de tijd voor Pius gekomen zou zijn, om Rome te verlaten. Vroeger moet de paus zich reeds hebben uitgelaten, dat hij vertrekken zou, zoodra de Italiaansche regeering een wetsontwerp bij de kamers indiendewaarbij de op heffing der geestelijke gestichten gedecreteerd werd. De Jezuïten wenscben nu zijn vertrek. Pius toch wordt bij den dag zwakker en men is doodbaug, dat, wan neer het conclave ter verkiezing vau een' nieuwen paus in Rome moest gehouden worden, men iemand zou kiezen, wiens eerste werk zou zijn zich te verzoenen met Italië. Ten gevolge daarvan is Monseigneur de Merode eerst naar Frankrijk vertrokken om de Reinusat te polsen of eventueel het conclave niet ergens in Frankrijk zou kunnen worden gehouden. De Fransche minister antwoordde, dat hij dit onmogelijk kon toe staan, daar de regeering zich een last op den hals zon halen, die haar te zwaar zou zijn, dat zij zich ontel bare onaangenaamheden op den hals zou halen en bovendien eene scheuring der kerk er gemakkelijk het gevolg van zou kuuneu zijn. Hij meeude dan ook, dat men het beste zou doen het conclave in Rome te houden. Daarop is de Merode naar Bel^ie ver trokken met het zelfde voorstel. De paus zou dau nog bij zijn leven naar Brussel vertrekken, 't Is nog niet bekend wat de Belgische regeering op dit voor stel geantwoord heeft. Ook tusschen den paus en zijnen eersten minister is oneenigheid outstaan. Antoinelli, zoo meent men, heeft verklaard zijn ontslag te zullen nemen, zoodra eenvoudige Monseigneur, zoo als de Merode en Nardi het recht hadden 's pausen woorden medetedeelen aan het publiek, zooals zij liet gedaan hadden. De minister meendedat op deze wijze de vijandschap tusschen den pauselijken stoel en Italië steeds grooter zou worden, terwijl verzoening, onverwijlde verzoe ning liet beste middel zou zijn, om den eerbied voor de geestelijkheid weer te doen klimmen. Uit dit alles blijkt dat ook deze oude mau niet altijd op rozen gaat eu dat men zich eenigzins voorbereid moet houden op 'teen of ander bericht vau allerlei groote gebeurtenissen, die plotseling in Rome zouden kuuneu plaats hebben. De Engelsehtnan Ilolloway, bekend dooi' zijne pillen en zalven, zal een gesticht laten bouwen waarin tweehonderd personen uit de burgerklasse kunnen worden opgenomen de kosten zullen tusschen 70,000 a 100,000 ponden ster ling (810,000 a 1,200,000 gulden) bedragen. Gedurende het eerste jaar zal de edelmoedige gever alle uitgaven dekken, en daarna de geheele inrichting overdragen aan een te be noemen bestuur. Er zijn snijboonmolens in gebruik waar van alleen de spil, anderen waarvan de spil en het kamrad of tandrad beiden uit koper bestaan. Bij het gebruiken, ronddraaien, vooral aanschroeven dezer toestellen wordt eene hoeveelheid koper afgewreven, dat als fijn koper vijlsel in de gesneden snijboonen valt. Na herhaalde uitwassching der gesneden snijboonen bleek bij onderzoek, dat zich daar in nog steeds koper door scheikundige middelen liet aan- toonen. Koper nu, in spijzen, kan aanleiding geven tot hevige verschijnselen van vergiftiging. Op deze gronden maakt de geneeskundige adjnuct-inspecteur in Friesland en Groningen de huismoeders op deze omstandigheden aan dachtig, teneinde te voorkomen, dat de in te zouten snij boonen bij gebruik, nadeelige gevolgen veroorzaken. Hij raadt aan om uitsluitend van die snijboonmolens gebruik te maken, waarvan de spil en het kamrad beiden van ijzer zijn gemaakt. Hij noodigt de fabrikanten van zoodanige molens uit, bij de samenstelling daarvan geen koper te ge bruiken, en verzoekt de verhuurders van genoemde molens om de koperen spil en kameraden hunner molens, zoo spoedig mogelijk door ijzeren te vervangen. Een avond in 't Wieselsclie Kamp. Wat zullen de herten wel denken, die men in rnstige avonden, zoo bij troepjes uit de bosscheu in de vlakte kon zien te voorschiju komennu ze door 't kampgejoel in hunne avondwandeling gestoord worden Want zoo rustig als de dag is in 'tkamp, zoo woelig is het er des avonds om en nabij de cantine. Óp de hoofdwegen branden lantarens: de cantine is eiken avond prachtig geïllumineerd, een kolossale W door een kroon gedekt, maakt een schoon effect.; de tonen der muziek lokken u daarhenen. Alle schutters komen daar te zamen, en eiken avond zijn Apel- doorns ingezetenen in menigte opgekomende schoone avonden maken 't mogelijk buiten te blijven, en zoo is dan 't plein voor de cantine rijkelijk bezeter komen schier stoelen en tafels te kort, de muziek van 't8e regiment in fanterie, onder directie van den heer Knol, voert prachtige stukken uit, het muziekkorps van de koninklijke scherp schutters van de Veluwe, onder directie van den lieer En- derlé, laat zich bij afwisseling hoorën, en liet is door deskundigen gezegd, dat dit corps, geheel uit liefhebbers samengesteld grootendeels behoorende tot denambachtsstand, JjWHSke verdienste bezit. De koning verstrekt dit corps ƒ2.50 per dag en per hoofd, als schadeloosstelling voor ver zuimd dagwerk. De kapel van den heer Knol laat nu en dan vaderlandsche liederen hooren, en dan zingt alles mede een marsehlied opgedragen aan de koninklijke scherpschutters van de Veluwe, door den heer Kolf, eerelid dier ver eeniging, wordt telkens met geestdrift begroet: de melodie is geestig en spoedig geleerd, en zelfs Dames stemden mede in, toen 'twerd aangeheven met de woorden: Op; Broeders, op! de koning roept!" 'tls jammer, dat Sire neit in tmidden dier jubbelende schare kan zijn, die geestdrift zou zijn vaderlandsch hart goed doen. De schutters hebben den ernst van den dag op zijde gezet, allerlei optochten houden zemet een tamboer voorop, en fakkeldragers, en zelf potsierlijk uitgemonsterd, banen ze zich een weg dooi de menigte, die gaarne ruim baan maakt; enkelen houden allergeestige speeces, ginds heft een vroolijk troepje den beker omhoog, en klinkt het: »Waar kan men beter zijn," de omstanders vallen mede in, de muziek is terstond ge reed om den zang te ondersteunen; alles juicht, en een zee van licht door Bengaalsch vuur over de menigte geworpen gaf inderdaad eene prachtige slotscène. De feestelijke stem ming heeft nu eiken kleingeestigen schroom opgeslost, stoelen en tafels worden op zijde gezet, en op een ruimen planken vloer, vóór de cantine aangebracht, wordt een bal champêtre geïmproviseerd. In tusschen is 't middernacht geworden, 't uur waaron 't kamp door bezoekers moet ontruimd wordende commisisie voer politie, boe vrijgevig ook, verstaat op dit punt geen gekscheren, de schutters trekken zich in hunne tenten terug, om uit te rusten van de vermoeienissen des daags, en morgen met een scherp oog en vaste hand naar de sierlijke en kostbare prijzen te dingen. De nieuwe wereld breekt zooveel mogelijk met de traditie; van daar, dat de zonderlingste nieuwigheden er worden ingevoerd. Chicago leverde daartoe weder eene bijdrage door dein voe ring van echtscheidingsfeesten. Echtscheidingen komen er zoo menigvuldig voor, dar zij bijna tot den bonton behooren, en reeds lang was de behoefte gevoeld dergelijke gebeurtenis feestelijk te vieren. Eene dame uit de zoogenaamde fashio- nabele wereld heeft iu deze het ijs gebroken. Een groot aantal vrienden en bekenden werden den morgen van de plechtigheid ten harent verzocht en de nu onbestorven we duwe ontving de gelukwenschingen van vrienden en betrek kingen met evenveel gratieen genoegen, als zij nog niet lang geleden de felicitatiën bij haar huwelijk ontving. Het geheele feest was zooveel mogelijk als een zoogenaamd wedding-breakfest" ingericht. De voorgestelde attributen op de taarten enz. waren natuurlijk naar de omstandigheden gewijzigd. Er was een groote eclitscheidings-pudding met een elegant monogram, waarm de letter D voor divorce (echtscheiding) sierlijk door de eigen naamcijfers der dame, was geslingerd. Ook de gebruikelijke geschenken waren aanwezig en 't eenige wat aan 't feest ontbrak was de aan-

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3