1 P ERIKZEESCHE COIRWT. veer het arrondis- ^4»*. semeiit Zierihaee. 1872. Mo. 66. Woensdag 21 Augustus. 75ste jaargang. nn li, li NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Binnenland. A N. Co. EEN GOED CONGRES. 1S72 ie Brik Kopt. reke- |E M. 2eer goed lp en geurig. Extra fijn geurig. Uitgezochte lorten die al- s in zich ver enigen wat. hpeenfijngeu- Ve thee ver- Sscht. |oemgeurig- verzegelde Wed. ons, ivzien van keertl. Ih.schoo- Zierikzee. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prils per drie maanden ƒ1— Franco per post 1.- Afeonderlijke nomraers 5 cent, met Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADV EET EN TI EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stukken, de redactie betrcffeude, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zeilden aan den uitgever H. LAKEXMAX. Advertentien worden ingewacht tot 's namiddags 3 nre. Advsrtevhen en Abonnementen worden voor BaitseUand, Oostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HH HAASENSTEIN VOGLER, te HaMurg, Lubelc Frankfort a'M., enz. en voor Rotterdam door de HH. NIJGH VA IS D1IMAR, te Rotterdam. Sedert eenige dagen zijn in de gemeente vgrspreidreusachtige bilietteu met een reus achtig wapen van Zeelands hoofdstad, en waar- VUB .reds O]! verren afstand het woord „congres" u tegensehitteft, Op de aanplakborden der ge beente of in de sociëteiten an koffijliuizeu op gehangen, bevatten die billetten het programma der feestelijkheden, enz., die bij gelegenheid van het Nederlandsehe taal- en letterkundig v.grea te Middelburg zullen plaats hebben. Mat eugde hebben wij die aankondiging ■■«groet. De mannen, die, bezield met liefde tot on ze taal- en litteratuur, of haar beoefenende, hare belangen en schoonheden zullen bespreken, in de hoofdstad van ons gewest voreenigd te zien is voorwaar eene gebeurteniswaarop leder Zeeuw trotsch mag zijn. Tot nog toe was dat voorrecht niet aan Zeeland geschonken, en als wilde men ou dat voorrecht nog kooger doen waardeerec, moesten nvoorziene omstan digheden, droevige, pijnlijke, den mensch ont- eerende omstandigheden, het houden van het Congres doen uitstellen. De oorlog toch tns- schen Frankrijk en Pruissen deed het minder geraden zijn, om het congres op den eerst be paalden tijd te doen doorgaan. Thans echter is het genot aanstaande, om de bloem der letterkundigen van Noord- en Zuid-Nederland in Middelburg bijeen te zien en te hooren spreken. Do invloed der taal en van hare beoefening op het volk en zijne ont wikkeling is van onmiskenbare waarde. De taal is g-a nsch het volk", ziedaar de kenspreuk eeuer Zuid-Nederlandsche verceniging eu in die kenspreuk is eene groots waarheid, maar ook een diepen zin weggelegd. Een volk, dat zijne taal verwaarloost, dat ziende blind en hoorende doof is voor ds schoonheden zijner spraak, dat geen belang stelt in de gewrochten van hen, die meer bijzonder hun werk van de beoefening der-taal maakten, dat volk (wij schromen het niet ter neder te schrijven) dat volk heeft de reder, ven zijn bestaan verloren; het ver dient niet meer onder de volken gerangschikt te worden; het gaat ontegenzeggelijk zijn on dergang te gemoet en het behoort dan ook, hoe eer hoe boter, in andere te worden opgelost. Gelukkig valt het hoogst mooielijk zulk een volk aantewijzen. Integendeel treffen we hier en daar de versehjjnseleu aan, dat zelfs tegen woordige gedeelten van volkeren, doch die, door welke gebeurtenissen dan ook, hun vroeger zelfstandig bestaan veiioren hebben, prijs blij ven stellen op ds vruchten hunner letterkunde, die uit dat vroeger tijdperk zijn overgebleven. Ja, om hechts één voorbeeld te noemen, zie op de Hollaudsehe boeren in de Kaapkolonie. Ofschoon reeds eeuwen zijn verloopen sinds die volksplanting zich uit ons Vaderland in Afrika vestigdeblijft de Nederlandsehe taal toch bij hare leden eu kinderen in eere. Hoe klein Nederland onder de staten van Europa moge zijn, het heeft eene taal- en let terkunde, waarop het met recht fier mag wezen. Het aanstaand Congres te Middelburg zal die bewering staven. Als wij daar mannen van Noord- en Zuid-Nederland (want op het gebied der taal bestaan voor Nederland en een gedeelte van België geene grenzen) zullen hooren ge wagen van de schoonheden onzer spraak, als wij ze maatschappelijke toestanden, met de taal in betrekking staande, zullen hooren bespreken en bepleiten, zal het voor ons feest, een heilig feest zijn. En Zeeland's hoofdstad heeft tevens voor genot gezorgd. Het programma bevat eene op gave van uitspanningen, deu leden van het Congres door Middelburg aangeboden. Als men dus zich in vergaderingen en bijeenkom sten met ernstige besprekingen en beschouwin gen heeft bezig gehouden, kau men zich daarna verpoozen. Er is das eene aangename afwisseling. Met volle overtuiging wekken wij dan ook op tot deelneming. Het lidmaatschap kan ver kregen worden tegen betaling van f 2,50, ter wijl de kaarten daarvan te bekomen zijn bij de verschillende Boekhandelaars. Niet alleen man nen, ook vrouwen kunnen lid worden, en deze hebben dan ook toegang tot de vergaderingen en de feestelijkheden. Dit laatste is een uitne mend denkbeeld van het bestuur. Te allen tijde heeft ook het vrouwelijke geslacht deel genomen aan de beoefening onzer taal- en let terkunde en wij kunnen op menig stuk wijzen dat uit eene vrouwenpen is gevloeid. Dat Middelburg dan de dagen van 3, 4 en 5 September eene talrijke menigte binnen zijne veste moge vereenigd zien, is onze hartelijke wensch ZIERIKZEE, 20 Augustus. Naar het Utr. Dagblad verneemt heeft de heer S. Gille Heringa, tegen den winter ontslag gevraagd als directeur van het postkantoor te Utrecht, wegens ongesteldheid der oogen. Genoemde heer is tijdelijk belast met de inspectie der posterijen in Noord-Holland en Utrecht, ter vervanging van den heer J. A. L. F. Steffens, die tot herstel zijner gezondheid een buitenlandsche reis zal doen. De circulaire van onze landgenooten in de Vereenigde Staten, heeft wellicht menigeen met verwondering en tevens blijdschap doen zien, dat de Rotterdamsche Stoomvaartmaatschappij reeds aan 't werk is. De N. Rott. Ctdeelt thans eenige bijzonderheden mede omtrent den stand van zaken. De stoomschepen, voor rekening der heeren Plate, Reuchlin Co. gebouwd, haddeii volgens contract met de bouwmeesters reeds in het voorjaar geleverd moeten worden. De ongelukkige werkstakingen aan de Schotsche werven hebben evenwel ook hier haren invloed doen gelden en vertraging veroorzaakt. Het eerste stoomschip, de Rotterdam, is in de maand Juni le^ water gelaten, en zal in den loop der volgende maand in Rotterdam tot laden gereed zijn. Het stoom schip Maas zal eene maand later in dienst gebracht worden. Beide stoomschepen zijn geheel volgens dezelfde modellen gebouwd, zijn fijn gevormd en heb ben krachtig vermogen (300 paardenkracht nominaal 1300 effectief), zoodat zij gerekend worden in gewone omstandigheden de reis in 12 a 13 dagen te kunnen volbrengen. Zij zijn 259 E. voet lang, 35 voetbreed en 26 voet hol, meten pi. m. 2000 ton en kunnen door het Voornsche kanaal Rotterdam bereiken, waar door de voortdurende grief van handelaars en expedi teuren tegen onnoodige overlading voorkomen is. Voor een beperkt aantal eerste klasse passagiers zijn uitstekende inrichtingen, zoo ook voor 300 landver huizers, wier kooien langs de zijden van het schip onder 't spandek zijn aangebracht. Voor ruimte en behoorlijke ventilatie is goed gezorgd, terwijl ook nog in het tusschendek gelegenheid voor minstens 200 passagiers bestaat. Aan gemengde lading zal er 1600 ton ingenomen kunnen worden, behalve de steenkolen voor eigen gebruik benoodigd. Het stoomschip Rotterdam zal gevoerd worden door kapt. J. Hus het stoomschip Maas door kapt. E. Feddes. Beide gezagvoerders hebben aan de Rotterdamsche beurs een welverdiende reputatie, die niet anders dan het welslagen der onderneming bevorderlijk kan zijn. Terwijl de directe vaart door bijkomende omstandig heden vertraagd werd, is inmiddels in den dienst voorzien door de reis der stoomboot Ariadnekapt. Bakker van de firma W. Ruys Zoon, welk stoom schip na eeue vrij vlugge reis reeds New-York bereikt heeft eu spoedig zal retonrneeren. Twee geachte cargadoors-firma's te Rotterdam heb ben hare pogingen er bijgevoegd, om door gecharterde stoomschepen den dienst reeds nu te doen aanvangen en later te verlevendigen. Deze week vertrekt voor hunne rekening uit de haven te Rotterdam, het En- gelsche stoomschip Violet, terwijl ook in September meerdere afvaarten zullen plaats vinden. Ook van de oprichting van een speciaal kantoor tot bevordering der landverhuizing valt melding te maken. Drie geachte huizen vereenigden zich onder de firma van Es, Wambersie Ruys, om door middel van een uitgebreid net van agenten, zoowel hier als in Dnitschland, de expeditie van landverhuizers over Rotterdam te bevorderen. Hoe het besluit van de algemeene vergadering van 't Nutora het volgende jaar weer te Amsterdam te vergaderen, in de dagbladen wel medegedeeld is 1 De Arnh. Ct. zegt het volgende z/De proefneming om de algemeene vergadering elders dan te Amsterdam te houden, was zoo goed gelukt, dat de vergadering besloot in 1873 bijeen te komen te Leiden; aan het departement Leiden is voor de ontvangst der afgevaardigden een krediet van f 1300 geopend." De Amst. Ct., die nog niet met het hoofdbestuur verzoend schijnt, zegt dienaangaande z/Nu was nog te beslissen of Leiden, volgens zijn voorstel, het volgende jaar, even als Rotterdam nu, de eer zou hebben de vergadering te ontvangen, be houdens eene tegemoetkoming van f 1300. Daarover werd nu eens niet veel gepraat, maar vooral om liet bezwaar, dat de heeren afgevaardigden er //niet onder dak zouden kunnen komenwerd de sleutelstad z/ampart gezet" met 581 tegen 116 stemmen en komt Amsterdam weer aan de beurt." Hoewel de pokziekte goed afneemt te St. Anna- land, zal toch de Augustus-kermis, dit jaar er niet gehouden worden.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1