ZIER 1KZ BSC1I E Mi RA XL sernent Zierikzee. voor het arromlis- 1872. No. 65. Zaterdag 17 Augustus. 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1.Franco per post 1. Afzonderlijke nommers 5 centmet Bijblad 10 cent. PRIJS DER AD VERTEN TI EN Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Alle stokken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAMAiW Advertentien worden ingewacht tot ?s namiddags 3 ure. f Advertenties en Abonnementen worden voor Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland aangenomen do^d^HH. HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg Lubck, Frankfort a/M., enz. en voor Rotterdam door de HH. NIJGH VAN D1TMAR, te Rotterdam. BEKENDMAKING. v BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat besmettelijke, ziektebekend onder den naam van het ncl~ eis. Klaauwzeer zich in deze gemeente heeft geopen- rd het mad vee van den' landbouwer TONUS bt), en dat elk stuk vee, dat door of vermoed wordt daardoor te zijn igetast, van de openbare wegen verwijderd moet blijven, :dat de krocht der besmetting moet geacht worden ge leken te zijn. Hij waarschuwt op nieuw allen tegen het gebruik van iet vleesch en dc zuivel van door mond- en klaauwzeer imgetast vee, en in het bijzonder tegen het gebruik der n ek, die r.aar het oordeel van deskundigen,' bepaald schadelijk is bij het gebruik en aan kinderen volstrekt worden onthoudenterwijl volwassenen die niet anders lan, gekookt moeten gebruiken. In het algemeen herinnert hij aan het voorsclirift der .vet, dat «wanneer zich bij eenig stuk vee verschijnselen ,van eene besmettelijke ziekte openbaren, de houder of moeder verplicht is daarvan onmiddelijk kennis te geven aan den. Burgemeester der gemeente, waar zich het vee bevindt." Zierikzee, den 13 Augustus 1872. B. C. CAU. Tf KON DI GING. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee maakt Dekend: dat het kohier voor de belasting op het Personeel, ic. 5. voljaarsregt, alsmede de kohieren van het Patent- •egt, wij Ken B en D, allen van deze gemeente, dienstjaar 18° 7i/73) den 12 dezer maand door den heer Provincialen nspecteur der Directe Belastingen te Middelburg executoir rerkiaarti, op hedea aan den heer Ontvanger der Directe belastingen alhier worden ter hand gesteld ter invordering, tn dat ieder verpligt is zijn aanslag op den bij de wet be taalden voet te voldoen. Zierikzee, den 14 Augustus 1872. B. C. CAU. Een n u 11 i y werk. Er zijn wel eens vergaderingen, die wij ainbts- salve, of om andere redenen moeten bijwonen, lie wij echter niet met zooveel genoegen aan gekondigd zien, ais die welke jl. Zaterdag linnen onze veste gehouden werd, over de ver binding (en nog wel door ecu spoorweg) van inze eilanden met den vasten wal. Men. zou -een Zierikzeeënaar of Sehouwenaar of Duive- ander moeten zijn, om niet ieuere poging, die vordt aangewend, om ons uit onzen weezenstaat op te beffen, met blijdschap te begroeten. En waar wij ons eerste artikel, nadat wij de redactie der Zierikzeesche Courant op ons hadden geno men, wijdden aan de verbinding, zou ons bloed dan niet sneller in de aderen vloeien, als wij sien, dat men onze denkbeelden apprecieert, en in uitvoering wil brengen, nog wel op grootscher wijze, dan wij aangaven, wat wij slechts in eenvoudigheid, maar niettemin in allen ernst te berde brachten Op grootscher wijze? Ja, want wij spraken slechts van eene verbinding door een rijweg, en nn zal men ons een .spoorweg schenken. Wij zullen verbonden worden aan liet groote Earopeesche spoorwegnet- De winter, met zijn ijs en met zijne verbreking ven alle gemeen schap zal ons niet meer hinderen. Onze hrieven, onze Couranten, onze eerste levensbehoeften rallen niet. meer twee il drie, ja meer dagen op r.ick doen wachten. Wij zullen, in een woord, liet, meer afgesloten en opgesloten zijn. Heil den man, die het denkbeeld eener ver binding het eerst in zich voelde oprijzen. Zegen aan hem, die dat denkbeeld uitwerkte. Voor spoed aan hendie het zullen ten uitvoer brengen! Wij gelooven, dat al de bewoners onzer eilanden met dien wenscb zullen instemmen. Zie, dat was nu eeus een goed onderwerp geweest voor Nurks van Brommen. Met zulk eene representatie zou hij roem en eer, lof en hulde hebben ingeoogst. Wat hebben wij er aan, of men ons en onze naburen al over den hekel haalt? Neen, roem het goede, steun ieder poging die tot vooruitgang, tot welvaart, tot ontwikkeling wordt aangewend, maar vit Diet op iedere kleinigheid, die ons minder wel gevallig is. Aan iedere roos groeit een doorn, en wie de roos plukken wil, moet niet bevreesd zijn, den doorn te trotseeren. Maar wie om den doorn de roos niet durft plukken, zal nimmer een bloemtuil verwerven waarin de sehoone roos eene plaats bekleedt. Dat sebijnt Nurks van Brommen en ook de eigenaar der kermis tent, waarin hij zijne voorstellingen geeft, niet te beseffenanders zou er wel eerder ot al thans met meer belangstelling zijn melding ge maakt van de vergadering van jl. Zaterdag en de besluiten daarin genomen. Nurks van Brommen is (ziedaar onze vaste overtuiging) geen Zierik zeeënaar, geen Sehouwenaar, geen Duivelander, en de eigenaars van het blad, waarin hij zijne beschouwingen ten beste geeft begrijpen hunne roeping, hunne verplichting als Zeeuwen niet. Hekel het kwade, het booze en wat ge af- keuringswaardig in de mensohen vindt, maar zie ook het goede, het prijzenswaardige niet over het hoofd. En als nu eenige belangstellende en achtenswaardige ingezetenen onzer eilanden eene poging wagen, om ons eene lang gewenschte, vurig verwachte en hoogst noodzakelijke ver binding met het vaste land te schenken, on dersteun dan die pogingen. Zie, zulk eene poging is een „Lichtbeeld," dat veel meer waard, veel schooner, en veel nuttiger is, dan al de „schaduwbeelden," die Nurks ons tot hiertoe te aanschouwen gaf. Maar, en hiermede komen wij tot ons doel, is het in waarheid een nuttig werk, (en wie twijfelt er aan is het werkelijk ter vol doening onzer wenschen, (en de vele stemmen, die er tot hier toe opgingen, bewijzen het, is het bepaald ons verlangen, om met het vaste land vereenigd te worden, dan ook de handen uit de mouw, de beurzen uit den zak, en de brandkast outsloteD, want zonder arbeid en geld kan het werk niet tot stand komen. Zijn wij goede Zeeuwen, echte Schouwenaars, of Duive landers, dan laten we de commissie ook niet met beschaamde kaken zitten. De verdere uitvoering van haar mandaat hangt van ons af. Vindt zij ondersteuning, zij heeft ijver genoeg, en het werk zal volvoerd worden. Dit is zeker, dat wij het onder een er lichtste „lichtbeelden" zullen rekenen, als e Zeeuwsche geest van medewerking, van hulp, zich in deze niet verloochent. Binnenland. ZIERIKZEE, 16 Augustus. Na de bespreking in ons vorig no. van liet Pro gramma van het Xllde Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres, wordt ons o. a. nog meegedeeld dat in de algemeene vergaderingen, nog zal gesproken worden doorden heer Max. Rooses te Gent, over het postverkeer tusschen Noord- en Zuid-Nederland, inzonderheid met het oog op vermindering van het dagbladportdoor dr. E. Laurillard* te Amsterdam over woordspelingen in onze taal, en door den lieer Adolf Muny, te Brugge, over het onderwijs in het leger. Uit het kamp op de Wieselsche heide wordt dd. 11 Aug. aan het Utr. Dagblad geschreven. Heden avond zijn wij aangekomen, omstreeks 8 ure. We vonden l3/4 uur van Apeldoorn een fraai kamp van nagenoeg 350 tenten. Het gezicht daarop van den straatweg van Apeldoorn was frappant. Meer nog waren we getroffen, toen- we in het kamp zelf kwamen. Alles is uitmuntend gerangschikt en in de beste orde. Zoowel de regelingscommissie, als de kamp en politie-commissie hebben eer van hare voortreffe lijke samenstelling van dit schoon en uitgestrekt kamp. A-an de voorzijde vindt men de tenten voor de ko ninklijke familie, met de tent van Z. M. den koning in het midden, Een breede weg scheidt dit gedeelte af van het eigenlijke kamp. Vooraan vindt men een rij tenten voor hoofdofficieren en daarachter een breede rij voor officieren en bestuurders van weerbaarheids- vereenigingen. De regeling is eeuvoudig en zeer ge makkelijk, en met een enkele wandeliug kan men zich perfect op de hoogte van de inrichting stellen. Pom pen, keukens, enz., alles wat voor een geregeld kamü noodig is, vindt men gereed gemaakt. Wat echter den bezoekers en den leden der scherpschuttersveree- nigingen, het aangenaamst zal zijn, is, dat de groote kaniue prachtig en op ruime schaal vervaardigd is opgemaakt. Deze nuttige en noodzakelijke tent, voor bijeenkomsten tot aangenamen kout en gezellig verkeer ingericht, is even groot als schoon. Zij is nagenoeg 300" voet laug, goed verlicht en fraai gedecoreerd! Bij het binnentreden treft het oog 't eerst een prach tig middenstuk van den heer Krakeel uit 's Plage. Dat schooue werk bestaat uit een keurig geschilderd piëdestal, waarboveu een trotsche vaas met sierplan ten prijkt. Rondom het piëdestal zijn verschillende tropheëu van geweren en jacht- en krijgsbenoodigdheden allen verguld of verzilverd, aangebracht. Op liet pië destal vindt men het Nederlandsche wapen, en de wa pens van 's Hage, Utrecht, Gelderland, alle prachtig geschilderd en versierd. Op den wand van liet mid denportaal ziet men de wapeus van den koning en de koniugiuen fraaie portretten door den heer Stortenbeker uit 's Hage ingezonden. Dat deze doel matige en met smaak versierde kantiue veel bezoekers zal trekken, laat zich denken. Mocht het weder gunstig zijn, dan worden tal van bezoekers verwacht, en zal dit fraaie kamp een ver- eenigingspunt zijn voor de bewoners van den ganscheu omtrek, voor velen van verder afgelegen plaatsen en zeker niet het minst voor allen, die in 's lands weer baarheid belang stellen. Wij mogen deze voorloopige mededceling niet eindigen, dan na een enkel woord gezegd te hebben van de schietbanen, die alle, 14 in getal, met de meeste zorg zijn ingericht eu alle naast elkander lig gen, zonder dat er het minste gevaar voor de schut-

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1