Buitenlandscli Overzicht. Gemengds Berichten. //Op Zaterdag den 24 Augustus e. k., 's namiddags om half twee, Kal te Utrecht, in het gebouw voor .kunsten en wetenschappen, ae jaarlijksche algemeene vergadering var. de Nederlandsehe vereéniging ter verstrekking van dadelijke hulp aan min bezoldigde onderwijzers en tot bevordering een er voortdurende ver betering der onderwijzer-tractemeuten gehouden worden. Aan de orde zal worden gesteld om te beraadslagen over het indienen van een adres aan de regeering tot verhooging van het minimum der jaarwedde van open baar hoofdonderwijzer op f 700 tot klassificafci®^. scholenen, na elk tiental dienstjaren, vechoogmg der jaarwedde. De journalistiek is een danaïden-arbeid, die waar schijnlijk wel voortgezet zal worden tot den jongs ten dag. Nu, dat kan zijn nut hebben. Maar een bij zonder faveur mag 't voor een journalist heeten, als hein vergund wordt ten jongste dage een buiten landscli overzicht te schrijven. Een voorproefje daar van hebben wij heden en op dit oogenblik den 12 Augustus 1872 is het een jongste dag. Gisteren dachten we al haastzouden we de moeite maar niet sparen en pen en inkt laten rusten, als morgen de profetie uitkomt, wie zal er dan nog aan denken ons geschrijf te lezen Denk eens aan, wat een drukte dat zou ge ven als daar zoo op eens de wereld ging vergaan, wei niet onverwachts 't is al maanden geleden .voorspeld - maar toch zoo op eens, zoo midden in 'al dat natte stormachtige weer dat den veelbeloven- den oogst in groot gevaar brengt, zoo midden in al die groote en kleine quaestien die dan wel voor goed op de lange baan geschoven zouden worden, zoo midden in i badseizoen, die eenige uitvlucht voor 'de groote. politieke mannen en wien dan zelfs die rustige oogenblikjes nog zouden ontgaan, zoo midden in alles Neen, 'fcis toch maar goed dat Onze Lieve Heer zich niet aan die dwaze voorspellingen stoort en vast vooreerst nog geen termen gevonden heeft om 't. groote finis te willen. 't Zou anders een heele opruiming wezen De Alabama-quaestie was in eens uit, de Laurium-quaesfïe ook ea de Berlijnsche Erstan- kungs-Frage even zoo. Yau het congres der Interna tionale te 's Gr^enhagc zou niets komen evenmin als van 't coijp der drie Keizers te Berlijnvan 't eene. congres ui dus de 'groofcen en van *f andere de kleintjes ui ft te duchten ..hebben. Don Gharlof; V heg dan zeker Spanje nooit en de Vereenigde Stiffl kregen Mexico ook niet. Doch sottisSfr a part't Is maar jammer dat er hier en daar in achterhoeken en niet achterhoeken menschen waren, dom genoeg om de profetie van het vergaan der wereld op dezeu 12en Augustus ernstig op te vatten. Het is immers maar al te waar dat er in Bohemer» of daar ergens lieden hun boeltje te gelde gemaakt hebben om zich althans eerst nog eens. eenige yrooïijke dagen fce verschaffen. Wat een teleurstelling voor die arme drommelsMaar aan den anderen kant wat een schande voor onze eeuw van licht dat er in zooveel opzichten nog zoo schrikbarend veel duisternis heerschfc. LichtDaar zij lichtdit schep pingswoord mag nog dagelijks heinde en ver weergal men onder de arme domme massa's die omdwalen in de duisternis, opdat ze niet nog door den jongsten dag overvallen worden zonder het machtwoord des Scheppers van den eersten scheppingsdag begrepen te hebben. Eu nu uit de duizelingwekkende sferen van asrrologischen onzin terug naar de lage aarde met haar -gewriemel van denkende en woelende menschenkiudereii Groote dingen gaan er dezer dagen niet om. Er is stilstand in de groote politiek om de grootheden der aarde in de gelegenheid te stellen de noodige waterkuren te ondergaan en zich wat op te frisschen voor de aanstaande campagnes. Het is evenwel niet waar dat de heer Thiers, zooals men eerst verzekerd heeft, te Trouville heel burgerlijk en zonder uiterlijk vertoon de baden ge bruikt als een gewoon- menseh. Ook daar evenals te Versailles is de President van een soort van hof houding omgevenzelfs een klein legertje waarin alle wapenen vertegenwoordigd zijn en een klein vlootje ontbreken niet. Men zegt dat Thiers zich te Trouville vooral bezighoudt met de voltooiing van de wijsgeerige werken, die hij vóór dc groote gebeurte nissen van .1870 onderhouden had, en met proeven van nieuwe kauonnen, dat is dus methaphysiek en gewone physiek een genie uie ze goed kan laten harmonieerenVerder zegt mea dat de particuliere telegraaf van Trouville nacht en dag door bezig is om den president steeds op de hoogte te hoi,den van wat er binnen en buiten omgaat. Vooral wordt er veel befceekenis gehecht aan de manifestatien die in de provinciën plaats hebben bij gelegenheid van de thuis- komst der afgevaardigden. Over 't algemeen genieten de gematigden van alle richtingen de meeste sympathie van de zijde hunner kiezers en dit is zeker 'een g-oed teeken. Nog steeds geeft men zich over aat» bespiegelingen over t de beteekenis van 't groote succes der leening. Niet weinigen kunnen 't nog niet op dat Frankrijk eell groote natie is, zoo enorm groot, meer 1 40 milliardsMeer verstandigen zien er in een 1 "s van vertrouwen dat Europa stelt in de oprecht- 1 ff waarmede Frankrijk zegt vrede en rust te willen. Enkele zwartgalligen we belmoren er ook half en toe meenen dat de leening vooral bewijst dat Europa verzot is op effectenspel en dat de groote bankiers het publiek wel goed kennen en 'weten dat zij voortaan ook bij den gmwelijksten oorlog niet bang behoeven te zijn hoe zij de gouvernementen geld zullen bezorgen om het dure spel te betalen. Als die mon- sterleeniiig, waaraan Frankrijk na een eeuw nog kwijnen zal, eens totaal mislukt ware, welk eeu flinke les zou 't geweest zijn voor de groote mogendheden om voortaan wat voorzichtiger te zijn in het uitlokken van zulke bloedige, gruwelijke oorlogen. En nu, welk een sprekende aanmoediging Waarom heeft Bismarck geen 40 milliards gevraagd 't Publiek geeft ze toch gaarne want 't krijgt nu des te ineer papiertjes voor 't voordeelio-e, nuttige,, zedelijke spel a la hausse et ei la baisse. °Zeker is 't dat wij voor ons zouden weu- schen dat er hier te lande maar een raillioenste o-edeelte van de ambitie voor de Fransche leening bestond voor onze brug over den Oceaan, onzen spoorweg-Brouwershaven Zevenbergen, onze land bouwondernemingen, onze vleeschproductie enz. Te Parijs had den 8 Augustus de prijsuitdeeling plaats aan het College Chaptal; bij die gelegenheid heeft de lieer Leon Say Prefect van de Seine eene merkwaardige rede gehouden. Hij legt daarin den vinger op de wonde waaraan Frankrijk bloedtn.l. gebrek aan ontwikkeling der lagere klassen. Een hor reur noemde de heer Say 't dat in Parijs, dat zich zoo gaarne de hoofdstad der beschaafde wereld noemt, nog zooveel duizenden kinderen opgroeien zonder eenig onderwijs hoegenaamduit .die bron van on kunde en verwildering welt het onreine vocht op dat een jaar geleden de straten van Parijs met bloedig slijk bezoedelde. Dat Frankrijk arbeide aan zijn wederge boorte maar dat het dit vooral doe door de hand te slaan aan een krachtige verbetering der opvoeding van het jongere geslacht De lieer de Kératry heeft te Marseille eeti afscheids rede gehouden in den vorm van een brief aan de leden van de Kamer van Koophandel. Hij bespreekt daarin andermaal de redenen die hem genoopt hebben zijn ontslag te nemen. Hij wilde de radicale partij te Marseille in haar gevaarlijke macht knotten en dit is hem door de omstandigheden,- of zooals hij zegt, door 'tGouvernement belet, zoodat hij meest terug treden. Als opvolger van den heer de Kerafcry i* benoemd de heer Limbourg prefect van PHerauit. Berichten uit Marseille doen vermoeden 'dat ook de Generaal Espi- veut, bevelhebber der divisie van de monden van de Rhone zal moeten, bezwijken voor het drijven der ra dicalen. 'tls onbegrijpelijk hoe de heer Thiers zoo weinig beteekenis schijnt te hechten aan deze teekenen des tijds, die zoo bedenkelijk zijn voor zijn conser vatieve Republiek. Men is thans gereed gekomen met de nieuwe re glementen op de recruteering en mobilisatie van het leger. Daarbij kwamen twee beginselen ter sprake het Duitsche volgens 't welk al de regementen lokaal zijn, d. i. bestaande uit de manschappen van een zelfde landstreek, zoodat dus kennissenstad- en dorps- genooten steeds bij elkaar blijven en in geval van mobilisatie de miliciens zeer spoedig bij hun korps, dat in den omtrek ligt kunnen aankomen, en het oude Fransche systeem van al de recruten te verspreiden over geheel Frankrijk ten einde daardoor eeu volkomen insmelting van de bestanddeelen der natie te ver krijgen, doch dat het. nadeel heeft van een snelle mobilisatie zeer të belemmeren. Men heeft nu bepaald voor het actieve leger bij 'toude stelsel te blijven, vooral uit vrees voor den geest van federisme die nog altoos in de proviucien leeft, terwijl voor de reserve het Duitsche stëlsel is aangeiiomeu. Bij Pion te Parijs is een merkwaardige brochure verschenen, waaraan de Temps een lezerswaardig artikel heeft gewijd. Plet geschrift behandelt de vraag of het in het algemeen en voor Frankrijk iu liet bijzon der niet beter ware al de diplomatieke missiën in te trekken eu te vervaugen door consulatendaar de ondervinding toch leert dat de consuls zich veel ver dienstelijker maken door 'tgeveu van juiste inlichtingen en het uitoefenen van weldadigen invloed in hun werkkring, dan de diplomatieke vertegenwoordigers, die vaak slechts de Fransche praalzucht in het'bui tenland representeeren. De samenkomst der drié keizers te Berlijn ivordt thans als zeker vermeld ook de grootvorst-troonop volger van Rusland zal van de partij zijn. In sommige opzichten vinden wij zulk een vorsten-congres, gevaar lijk voor het liberale beginselde geschiedenis heeft dit meermalen geleerd. Toch zou 'tzeer veel waarde hebben als tengevolge der besprekingen van de drie groot-machten, althans de zucht naar wraak van Frankrijk werd krachteloos gemaakt. Dezer dagen werd bij geruchte vermeld dat Engeland al zekere maatregelen van handelspolitiek had ontworpen als represaille op de handelspolitiek van den heer liners, doch latere berichten hebben dit weder tegen gesproken. Vrijdag nacht ten 4 ure heeft eindelijk het parlement uitspraak gedaan over het voorstel Butt tot laking van het door den rechter Keogh uitgesproken vonnis. Met 126 tegen 23 stemmen werd hel voorstel ver worpen en blijft aldus de wakkere strijder voor het recht en waarachtige welzijn der Iersche burgerij in zijn eer gehandhaafd, Maar toch is 't een bedroevend verschijnsel dat er onder de uitverkorenen van Engeland nog 23 mannen gevonden worden die de schandelijke knoeierijen der priesters bij de verkiezingen gepleegd, en door Keogh ontmaskerd en gebrandmerkt goed keuren. Van Ierland mag men wel zeggen dat zelfs 't licht dat er in is, duisterheid is. Naar aanleiding van deze zaak brengt de Times in herinnering een vonnis van den rechter Fitzgerald, waarin deze de grenslijn heeft aangewezen tusschen wettigen invloed en onwettige imidatie door de geestelijkheid uitge oefend op de verkiezingen. //Een priester, zegt deze magistraat, heeft het recht van raadgeving eu advies zoo hij het gepast oordeelt kan hij het gewicht van zijn persoonlijken invloed in de schaal der verkiezingen leggen. Maar hij heeft het recht niet een beroep te doeu op de vrees, den schrik of de bijgeloovighcid zijner hoorders. Hij moet geen hoop geveu op be looning, noch dreigen met straf 't zij in deze of in de toekomende wereldhij moet b. v. niet dreigen met excommunicatie of onthouding der sacrementen, noch het stemmen voor dezen of genen kandidaat voorstellen als een zonde of een misdrijf dat vóór of na den dood ge straft zal worden." In éón woord, voegt de Times er bij, hij mag niet doen wat juist een aantal priesters van de diocese van Galway gedaan hebben bij de verkiezing aldaar, op bevel van hun bisschop en met mede weten van drie prelaten. Xfceclitzadken* Door de Arrondissements-Rechtbank te Zierikzee zijn, in dato 12 Augustus 1872, de navolgende vonnissen gewezen A. D, wed. van A. B., oud 30 jaren, arbeidster, wonende te Noordwalle is ter zake van eenvoudigen diefstal veroor deeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf. I. G., oud 12 jaren, koewachter, geboren en wonende te Oosterland is ter zake van eenvoudigen diefstal veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. A. v. d. M., oud 31 jaren, arbeider, geboren en wonende te Zonnernaire, is wegens het moedwillig toebrengen van slagen aan iemand, geenerlei ziekte of beletsel van te wer ken veroorzaakt hebbende, veroordeeld tot eene geldboete van f 8,met subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen. C. v. tl. V., oud 45 jaren, metselaarsknecht, geboren en wonende te Zierikzee, is ter zake van 1°, het moedwillig toebrengen van slagen aan iemand geenerlei ziekte of belet sel van te werken veroorzaakt hebbende 2°. liet opzettelijk, buiten de gevallen van art. 434 tot en met 462 Code Pénai, schade toebrengen aan eens anders roerende eigendommen 3°. beleediging met woorden aan een bedienend beambte ter gelegenheid van de waarneming zijner bediening gedaan; en 4°. mondelinge bedreiging met moord onder voorwaarde, veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf en twee geldboeten eene van f 8,en eene van f 5,50 met subsidiaire gevan genisstraf van één dag voor elke boete. A. Q., huisvrouw van C. K., oud 57 jaren, geboren te Tholen, wonende te St. Maartensdijk, is wegens laster ver oordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf en twee geldboeten elk van f 8,met één dag subsidiaire gevangenisstraf voor elke boete. 1°. J. Q., oud 35 jaren, wagenmaker, 2". II. v. d. B. oud 38 jaren en 3a. P. "W., oud 40 jaren, arbeiders, allen geboren en wonende te Stavenisse, zijnde eerste ter zake van beleediging met woorden aan een bedienend beambte in de waarneming zijner bediening gedaan en de beide laedsten wegens wederspannigheid, gepleegd door twee personen zonder geweer of wapenen, veroordeeldde eerstgenoemde tot eene geldboete van f 10,met 3 dagen subsidaire ge vangenisstraf, de tweede tot eene gevangenisstraf van 3 dagen en derde tot eene gevangenisstraf van 6 dagen. Terwijl ten opzichte van alle hierbovengenoemle veroor deelden verzachtende omstandigheden zijn aangenomen. De doopsgezinde gemeente te Sappemeer heeft aan da vrouwen het kiesrecht voor het beroepen van predikanten verleend, naardemaal de vrouwen in den regel meer belang stellen in het kerkgaan dan de mannen. In het Utr. Dbl. leest men het volgende«Voor eene maand overleed te Tilligte (Overijssel) de onderwijzer. Zijne vrouw wilde met hare kinderen de gemeente'verlaten, om elders aan den kost te komen, en had reeds de verkooping der huis- meubelen laten aankondigen, toen de burgemeester haar kwam zeggen, dat 5 onderwijzers uit de buurt op zich ge nomen hadden, om elk een dag per week de school te Tilligte waar te nemen, en wel 5 jaar lang. Het gemeen tebestuur had daarmede genoegen genomen, en zal aan de weduwe, die nu natuurlijk blijft, het volle traktement van haren man uitbetalen." In de nabijheid van Nümberg is in de Meesthaler ijzergieterij de stoomketel gesprongen waarbij 14 personen zwaar gewond ofgedood werden. Volgens de Revue des Deux Mondes bevinden zich thans aan de hoogeschool van Zürich niet minder dan drie en zestig vrou welijke studenten, waarvan 51 (44 russische, 1 eugelsclie, 3 zwitserschen, 3 duitsche) de colleges van de faculteit der me dicijnen twaalf die van de faculteit der wijsbegeerte volden. Onder deze zijn tien russische,eenOostenrijksche,een duitsche. Van de studenten in de medicijnen vormen de dames het vierde gedeelte. Reeds hebben sedert 1867 zes vrouwen metgoed gevolg zich op de praktijk der geneeskunde toegelegd. Een van haar is met een geneesheer te St. Petersburg gehuwd, eene

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3