Twee achtereenvolgende jaren werd het con gres door tijdsomstandigheden uitgesteld. Geluk kig kan het thans onder de palmen des vredes saamkomen. Het zal dau zeker ook druk be zocht worden en ongetwijfeld zeer belangrijk zijn voor taal- en geschiedkundigen niet alleen, maar ook voor leeken. De taal toch is de ziel der natie, zij is gauseh het volk. Ieder kan er wat leeren, wat goeds hooren, en niemand zal zeker zijn tijd noch geld beklagen door er lid van te worden en er heen te gaan. Onze goede hoofdstad zal het den congresleden bovendien zoo aangenaam mogelijk maken. Wij bevolen het ten zeerste aan. Binnenland. ZIERIKZEE, 13 Augustus. Laatsleden Zaterdag voormiddag had in de Concertzaal alhier de in ons vorig n om nier aan gekondigde vergadering plaats, tot bespreking van het belang eener verbinding van Schouwen en Duiveland aan den vasteu wal van Noord-- Brabant, door middel van een spoorweg van Brouwershaven langs Zierikzee naar Zevenbergen. Aan de oproeping der commissie, bestaande uit de HeerenJkr; W. M. H. de Jonge, Mr. C. van der Lek de Clkrcq, Mr. W. C. de Crane, J. M. Locker de Brüijne, J. de Kater Jz., J. van der Bent en Mr. A. H. Verster, kan tonrechter te Boxtelwas door velen van hier en uit de omliggende plaatsen voldaan. De vergadering werd gepresideerd door den Heer de Jonge, die het doel en het belang kor tel ijk uiteenzette, en daarop liet woord verleende aan den Heer Verster, de toekomstige concessionaris van de aan te leggen lijn. In korte en krachtige trekken toonde deze het belang, de mogelijkheid, en het winstgevende aan van een spoorweg, loopende van Brouwershaven langs Kerkwerve, Zierikzee, Nieuwerkerk, Oosterland, over de Zijpe, (over deze door afdamming of door een brug, dat een punt van latere overweging moet uitmaken), door den Anna-Jacoba-Polder naar Zevenbergen. Te Brouwershaven, dat door zijne goede ligging, de tweede zeehaven van Nederland kan worden, moet natuurlijk een haven worden gemaakt, waar schepen van allerlei kaliber kunnen lossenom van daar hunne waren langs den spoorweg direct naar Duitschland te vervoeren. Die zeehaven moet de levensader van de lijn zijn zonder deze kan zij onmogelijk winst opleveren. Hij twijfelde niet aan het verkrijgen dei- concessie. Dc meest gewenscbte inlichtingen, die hem te dien opzichte van bevoegde zijde waren gegeven, maakten dit bijna zeker, ook ingeval van eene afdamming der Zijpe. In dit geval moet er natuurlijk een kanaal gegraveD worden dat evengoed en even veilig is als het vaarwater der Zijpe. Dat de ontworpen spoorweg nog al veel geld zal kosten, spreekt van zelf, maar is de con cessie verleend dan zal ook het geld er voor de uitvoering zijn, hieraan wanhoopte de spreker het allerminst. Komt liet niet uit Nederland, dat reeds eenige waggons met vreemde spoor- wegaandeelen heeft, dan zullen Engeland en Duitschland het geven. Als men bedenkt dat één Engelschman 6VV millioen aan een Hol- landschen spoorweg heeft gegeven, en toen nog 2 millioen om een zilvermijn in Peru te ont ginnen, dan behoeft men het bekomen van geld niet meer onmogelijk te achten. De som benoodigd voor de opmetingen, pei lingen, het in kaart brengen, reis- en verblijf kosten enz. van de ontworpen lijn, moet Maan dag over acht dagen bijeen zijn, anders verklaart de°commissie zich ontbonden en wordt er geene concessie gevraagd. Is die som er dau wordt de heer Verster concessionaris, en kan vóór den winter de lijn op papier gereed en op het ter rein afgebakend zijn. Eer de vergadering uiteenging was er te dier zake voor ruim Vs ingeschreven. Het ontbrekende zal men nu door inschrijving van particulieren, en gemeentebesturen trachten te verkrijgen. Over het belang en de uitvoerbaarheid is men het tamelijk eens. Veel is er gesproken en .geschreven over ons isolement. Welnu men toone nu ook als er krachtige pogingen worden aangewend om onze alsluiting op de meest voldoende wijze op te heffen, dat we er iets voor over hebben, en we geene alarmblazers zijn. Elk in zijne kring doe dus het zijne, en volge de inschrijvers die op de^ vergadering van hunne sympathie deden blijken. Brouwershaven, waarvoor het in waarheid eene leyensquaestie is, stelle zich aan de spits. Schouwen en Duiveland, Sfc. Philipsland en Noord-Brabant voegen zich er bij. Komt de zaak tot stand clan krijgen de inschrij - vers hun geld terug. En zij zal tot stand komen, als wij maar zorgen dat het van ons niet kunne gezegd worden, dat we, door elk een klein voor schot te weigeren, de tot standkoinmg van eene groote zaak hebben verhinderd. De N. Arnh. Ct., over cle laatste verkiezingen spre kende, geeft niet toe, dat de machteloosheid der con- cervatieven er uit gebleken is. De tehuis blijvenden, zij die meenen, dat 't/,al één pot nat" is, wie naar de kamer gezonden worden, die de politiek voor een grooten knoeiboel houden, omdat de schreeuwers toch den hoofdtoon voeren, dragen de schuld; de onver schilligheid is te groot. Daarom winnen zij, die //willen bezitten zonder te verwerven;" de democratie behaalt de overwinning, die de kiezers betalen. Als wij voortgaan, gelijk wij doen, zegt de V. Arnh. Ct., dan zal onze nijverheid, .gedrukt door domme toepas sing van het vrijhandelstelsel, het hebben afgelegd door werkstakingen. De fraaie gebouwen en villa's zullen in puin liggen, ten gevolge van oproeren en oorlog; de handel zal dood zijn door afschaffing van consignatie- en cultuurstelsel, maar de roode republiek zal haar dag hebben. Zulk een toekomst te stellen, schijnt belachelijk. //Maar met wie hebben wij dau een verbond gesloten, dat wij mogen verzekerd zijn van eeuwigen voorspoed? Zullen hier te lande dezelfde oorzaken andere gevolgen hebben als elders? En wat moet volgens de. wetten van oorzaak en gevolg, hier noodwendig geschieden, wanneer liet volk -r- het kie zersvolk op deze wijze voortgaat het belang van hun vaderland en daarmede hun eigen belang te verwaar- loozen, dan van drie een: roode republiek, coup d'état of annexatie? jj. De zware regen, die Donderdag avond tijdens het afsteken van liet vuurwerk te Scheveningen viel, was oorzaak dat eene groote menigte het terras van het badhuis verliet om in rijtuigen, tramway's, omnibussen enz. een goed heenkomeu te zoeken, zoodat deze als het ware opgepropt met personen waren, en zelfs meer inlieten dan zij konden bevatten. Het gevolg daarvan was, dat er de duisternis droeg ook het hare daartoe bij -op den Scheveningschen weg eene botsing tusschen verschillende rijtuigen ontstond waardoor aan een aantal voertuigen mindere of meerdere belangrijke schade werd toegebracht, dóór het breken van assen, boomen, lemoenen enz. Daardoor werden verschillende passagiers verwond. Den volgènden morgen zag men nog overblijfselen van gebroken rijtuigen op den weg liggen. De Góudsche Tentoonstelling van Oudheden wordt zoo druk bezocht, dat reeds nu meer dan 2000 per sonen, waaronder een aantal uit alle oorden des lands, haar met een bezoek vereerd hebben. Te Leiden is men voornemens een adres te richten aan den minister van .Financiën, waarin wordt verzocht, dat een einde gemaakt wordt aan de, ten nadeele van vele belangen, plaats, hebbende ontduiking van patent belasting, door vele boeren, die boter en kaas bij particulieren aan huis leveren, en dat wel op zoodanig groote schaal, dat sommigen niet eens genoeg hebben aan bun eigen gemaak, maar van anderen boter en kaas opkoopen, om die met goede winst weer te slijten. Een honderdtal gezinnen uit Overijssel maakt zich reisvaardig, om tegen 't einde dezer maand naar Amerika te vertrekken. Aan den predikant Bavink, te Emmerik, in die streken alom gunstig bekend, is 3000 salaris aangeboden, indien hij de landverhui zers vergezellen en zich mede aldaar vestigen wil. Naar men verneemt, moeten de bekende Utrecktsche dieven, de smid Lijnhout en zijn zoon, te Brooklyn (Amerika) met zwaren arbeid het noodige onderhoud winnen. In den ellendigsten toestand hebben zij, nadat de gestolen schatten hun ontnomen, zijn die plaats bereikt. De beide andere dievendie geen ambacht verstaan en de taal van het land niet machtig zijn, leiden nog ellendiger leven. Zij zijn afhankelijk van de lief dadigheid hunner makkers. Op Woensdag 11 September aanstaaude zal door de vijfde afdeeling der maatschappij van landbouw, tuinbouw en veeteelt in het arrondissement Breda, te Zevenbergen eene tentoonstelling van paarden, rundvee, landbouwwerktuigen, bloemen en boomvruch ten worden gehouden. Door Z. K. II. prifis Frederik der Nederlanden en onderscheiden andere belangstel lenden in den bloei van den landbouw, de gemeente Zevenbergen, en gemelde maatschappij zijn een aantal prijzen, ter gezamenlijke waarde vun ƒ670, alsmede een zilveren vergulde- eu acht zilveren medailles uit geloofd. Een zeer druk bezoek staat lit landbouw- feest, dat bovendien door belanglooze medewerking der beide aldaar bestaande muziekgezelschappen op geluisterd zal worden, te Wachten. Nadat men te Ouderkerk a/d Ilssei eenige weken geen sterfgevallen van pokken had gehad, zijn in den loop der vorige week weder drie kinderen bezweken, waaronder een meisje van een schipper, die te tim meren lag. Zoo als indertijd gemeld is, had de Thorbecke- commissie te Oude water aan de centrale commissie voorgesteld de gemeenteraden in Nederland te ver zoeken, het beeld van wijlen Thorbeeke in hunne respectieve raadzalen te plaatsen. Daar dit voorstel niet in behandeling is gekomen, heeft onze sub-com missie in haren eigen kring uitvoering aan dat denkbeeld willen geven, en zich bij gemotiveerd adres tot den gemeenteraad aldaar gewend, met het verzoek dat de raad mocht besluiten liet bee'id van deu man, aan wien de natie zoo dure verplichting heeft, eene eereplaats in de raadzaaal der gemeente te wilieii toestaan. De raad heeft besloten, aan dat verzoek voor ge meenterekening gevolg te geven. De gezondheidstoestand op Ameland, die in de maanden Mei en Juni jl. zooveel te wenschen over liet, (in deze beide maanden toch stierven 41 porsc- soneu, meest kinderen bijna allen tengevolge van kinkhoest en mazelen, en dat op cecc bevolking van p. m. 2300, zielen], is sedert dien tijd aanmerkelijk verbeterd. In de vorige maand zijn slechts 3 kinde ren overleden. In den geneeskundigen dienst is echter nog niet voorzien (de betrekking van geneesheer in die ge meente, waaraan eene jaarlijksche bezoldiging van 600 verbonden is), blijft nog steeds onvervuld. De Staats-Cour. bevat een verslag vau de verwach tingen omtrent den oogst in 1872 in de provincie Gelderland. De veldvruchten staan meerendeels zeer gunstig; gerst, erwten, boonen en vlas uitgezonderd. De vruchtboomen hebben over het algemeen veel van de nachtvorsten geleden. De over het algemeen gunstige verwachtingen, die raeu aanvankelijk van den oogst koesterde, zijn in sommige gemeenten door den hagelslag van 13 Mei jl. niet verwezenlijkt. In de gemeenten Boreolo, Stad Doetinchem, Eibergen, Neede, Luurlo en Zelhera is de rogge geheel vernield en hebben de overige veld gewassen veel geleden. De rogge werd daarop afgemaaid en voor veevoeder gebezigd, en de grond vervolgens met boekweit be zaaid, die een goeden oogst beloofde Deu 25 Juni werd de gemeente Zelhem weder door een zwaren hagelslag geteisterd en ook dit gewas heheel vernield, waardoor de schade aan beide producten op 81,000 begroot wordt. De geheele schade in de genoemde gemeenten hierdoor veroorzaakt, bedraagt ongeveer f 200,000. Tn sommige gemeenten van den Bom meier waard doen de veldmuizen veel schade aan de te veld staande rogge, haver, gerst en tarwe, tengevolge waarvan deze producten, die aanvankelijk goed stonden, een mid- delmatigen oogst beloven. Op het adres, hetwelk in den Haag ter tee kening ligt om het congres van de internationale te weren, hadden Donderdag reeds 850 personen geteekend. 850 van de 80,000 roepen wij op onze beurt, in navolging van het Dagbladuit, dat, zoodra het eene bijeenkomst in liberale richting als onbeduidend wil doen voorkomen, nooit nalaat het cijfer te vermelden der ingezetenen van de gemeente waar zij plaats had. 850 van 80,000! Dus zijn er nog-70,150 - altijd volgens het Dagblad - die niet met het adres instemmen. A6.) Door den gemeenteraad van Deventer is besloten, dat meisjes van 17 jaren, gedurende 3 jaren, enkele lessen aan de hoogere burgerschool voor meisjes zuilen kunnen bijwonen, zonder dat zij daarvoor eenig examen behoeven af te leggen. De stoomboot der Suez-maatscbappij //Prins van Oranje," kapt. Braat, van Batavia, is te Nieuwediep binnengekomen. Volgens de Nieuwe Bijdragen {van Juli jl. zijn er vacant28 openbare scholen voor gewoon lager on- derwijs, 3 openbare scholen voor gewoon en uitgeoreid lager onderwijs, 1 openbare school voor uitgebreid lager onderwijs, 1 bijzondere school voor gewoon ntger onderwijs en 2 gesubsidieerde bijzonaere scholen voor meer uitgebreid onderwijs. Hulponderwijzers wor-en er 72, Uulponderwijzeressen 1 gevraagd.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2