Ik/KKSCIIE COIRWT. voor het arrondis- semen! Zierikee. 1S72. No 64. Woensdag 14 Augustus. 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD KERMIS—ZIERIKZEE. OPROEPING. AFKONDIGING. KENNISGEVING. Een Zierikzeesche opmerking. 35"/,, mi, 88';ll, 89i/4 29% 25'/, 41"/i, 4t"/i« 98'/, 80'/, 97V. 89'/, 76'/, 75% 02'/, - 59'/, 59»/, 64'/, 0-4»/, •158'/, 52 99'/,, 95 V, -14V. ■100 iu»;, 57'/» 79'/. 2,75 - 6,— - - 8,— - 7,50 Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1Franco per post 1. Afzonderlijke nomraers 5 centmet Bijblad 10 cent. PRIJS 'DER ADVERTENTIEN Per gewonen regel 10 cent. H u w e 1 ij k s - Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 et. Alle Hekken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEX5IAIV. Advertentien worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. B K K E NDMAKING. De BCHiOEMEESTER en WETHOUDERS v.,n Zierikzee, oaken bekend dat de gewone JAARHaRKT of KERMIS alhier kal aanvangen den laatsten Maan dag in Augustus, en gedurende twee we ken :.<il worden gehouden, zijnde van den Augustus tot den September aanstaande C- aanvraag vooï het plaatsen van Schouwburgen zal uiterlijk vóór den 21 Augustus aanstaande moeten geschie den met .vrachtvrije brieven bij den Marktmeester alhier, rii wien de kramers zich op dezelfde wijze zullen moeten aanmelden. Geene wanklankgeven.de orgels, rijielaars, horoskooptrek- kers of bedelaars zullen op de Kermis worden toegelaten. Zierikzee den 7 Augustus 1872. De B urqemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. ïlereteekeia voor eervolle n langdurig'e en merkelijke dien s t l>ij de Schutterij en De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee lettende op de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van der. 13 Januarij '1852 (Prov. blad no. ril). 'u verband met Z. M. Besluit van den 5 December Ü851 (Staatsblad no. 149), houdende Instelling van een I'ereteeken voor eervolle langdurige werkelijke dienst bij e Schutterijen. Roepen bij deze op zoodanige leden der Schutterij in eze gemeente, die in de termen van voornoemd besluit erkeeren, en het Eoretecken verlangen, om zich vóór den 4 dezer maand, met overlegging van dienststatenter :emeente-secretarie aantemelden. Zierikzee den 7 Augustus 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Het HOOFD van het Gemeentebestuur te Zierikzee naakt bekenddat de kohieren van het Patentregt, wijken 1 en C, van deze gemeente, dienstjaar 187a/73, den 9 dezer iiaarid door den lieer Prov. Inspecteur der Directe Belas ingen te Middelburg executoir verklaard, op heden aan Jen heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier worden pr hand gesteld ter invordering, en dat ieder verpligt is Ijnen aanslag, op don bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Zierikzee, den 12 Augustus 1872. B. C. CAU. i De BURGEMEESTER vi zierikzee brengt ter kennis tan de Ingezetenen, H~ 0p Woensdag, den 14 Augustus W - - - nam'" -gs te lJ/2 ure, op het Raadhuis alhier, ne openb- - Vergadering van den Gameente-Raad zal boud-.4 worden. "i.ERiKZEE den 10 Augustus 1872. De Burgemeester. B. C.JDAU. De Zierikzeesche Nieuwsbode vertoont nu dan „Zeeuwschm Licht- en Schaduwbeelden der directie- van den heer „Nurks van Brom- ■u." Wij hebben op zich zelf niets tegen eene dergelijke onderneming, maar de wijze, waarop de „beelden" ter beschouwing worden voorgesteld is, naar ons inzien zeer in strijd met de roeping, die een nieuwsblad heeft te vervullen. Wij althans vatten onze taak, ge heel anders op, dan om onze kolommen te bezigen tot het luchtgeven aan allerhande zwart gallige denkbeelden, aan verschrikkelijke visi oenen aan verschrikkelijke nabetrachtingen en dergelijke. Tot hiertoe hebben we noeh niet veel „Licht beelden" bij den heer „Nurks van Brommen" aangetroffen. Trouwens in een zijner eerste, (wij meenen de openings) voorstellingen heeft hij het verkondigd, dat hij zijn naam niet zon verloochenen. En hij heeft woord gehouden. Nurks van karakter en van denkwijze ziet hij liefst alles van de schaduwzijde, schijnt veel van „brommen" te houden, zelfs, waar in ons oog geen reden tot brommen is. Neem de menschen zoo als zij zijn 1 dat is de regel, die allereerst betrachting waardig is, Zoekt ze te verbeteren dat is de leuze, die ook in de vaan van den publicist moet geschre ven staan. Maar die verbetering zal men nimmer verkrijgen als men bestendig gispt en veroordeelt. Er moet meer gedaan worden dan geploegd, om te kunnen oogsten. Er moet ook gezaaid en gewied worden. Van dat beginsel uitgaande, zijn wij van meeuing, dat de heer Nurks van Brommen eene verkeerde wijze heeft gekozen voor de beschou wing zijner beelden. Wij weten het, dat het boek des dagelijkscken levens het beste boek is voor het leeren der kunst om goed te leven maar men moet, om die kunst te leeren met verstand en met oordeel des ondersckeids lezen. Wie dat niet doet, zal het nooit ver brengen in de wetenschap die hij beoefenen wil. En wie zich opwerpt tot gids of leermeester bij de beoefening, heeft wel eene aangename, maar toch zeer moeielijke verplichting op zieh genomen. En wat heeft de heer Nurks van Brommen ons tot hiertoe aangewezen of doen zien Het lust ons niet, zijne „beelden" nog eens in her innering te brengen. Wij achten ze die eere onwaardig. Maar wie de veelal scheeve „voorstel lingen" heeft bijgewoond, zal met ons moeten erkennen, dat het niet veel bijzonders was, en vooral niet veel leerrijks bevatte. Het waren óf oude afgezaagde, overbekende gebeurtenissen, óf zeer onbeduidende, geen belang inboezemende voorvallen, [die hij in zijne voorstellingen tot beelden vermomde. Adres aan zijne laatste representatie. Wij hopen, ofschoon wij het niet durven verwachten, dat de heer „van Brommen" zijne „Nurksheid" spoedig zoo ver drijve, dat hij een einde make aan zijne opvoeringen of, wat wij nog liever wilden in een anderen vorm en op andere wijze zijne „beelden" doe be schouwen, vooral ons wat meer „Licht" en mindere „Schaduw" gevende. Hij weet toch zeei goed, dat schaduw zonder licht onmogelijk is en de Zeeuwen hebben tjeli nog eene veel te goede lichtzijde, om de schaduwkant op den voorgrond te stellen. Aan het ons toegezonden Programma van het XIIde IVeiierlaudsch Taai en Letterkundig Congres ontleenen wij het volgende: Het congres zal worden gehouden te Mid delburg op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 3, 4, en 5 September 1872. De van elders komende congresleden zullen, voor zoover ze niet met andere gelegenheden zullen aangekomen zijn, aan den vooravond van het congres aan het station van den spoorweg worden afgehaald en zich begeven naar het schuttershof „de Edele Handboog" en aldaar plechtig ontvangen worden door den burgemees ter van Middelburg, eere-voorzitter. De zittingen van het congres en de afdee- lingen worden gehouden in de concertzaal en in het gebouw van het provinciaal bestuur. Het congres wordt Dinsdag te 9 ure geopend door den voorzitter der regelings-commissie. Op de algemeene vergadering, die 3 September en volgende dagen wordt gehouden, zullen tien voorstellen behandeld worden, en 15 sprekers over de in het programma omschreven zeer belangrijke onderwerpen, het woord voeren. Behalve over deze onderwerpen, hebben nog een vijftigtal heeren uit Noord en Zuid bericht dat zij aan de werkzaamheden van het congres zullen deelnemen. In de afdeelingen zullen, behalve de vragen door de regelings-commissie aanbevolen, behan deld worden: le afdeeling. Nederlandscke taal- en letter kunde. 2e afdeeling. Nederlandscke geschiedenis en oudheidkunde, opvoeding en onderwijs. 3e afdeeling. Nederlandsch tooneel, zangkunst, en boekhandel. Men is lid van het congres tegen betaliuf van f 2,50. Bewijzen van lidmaatschap zijn o. a. te ver krijgen bij den boekhandelaar S. Ochtman Jz. te Zierikzee. Ofschoon een omstandiger programma dei- feesten later verkrijgbaar gesteld zal worden, stippen we hier nog aan dat op Dinsdag 3 Sept. 's avonds 71/» ure in de zaal van het schutters hof dichtstukken, zullen worden gedeclameerd, 's Avonds te 8 ure, muziekuitvoering op de markt, door de sociëteit „de Vergenoeging." Ver lichting van het raadhuis, 's Woensdags feest- concert door de confrérie van St. Sebastiaan. Donderdags 's namiddags half zes ure feest maaltijd; 's avonds te half acht ure feestviering op het Molenwater, muziekuitvoering met ver lichting van een gedeelte dier wandelplaats, te besluiten met het afsteken van vuurwerk. Zij, die dit verlangen, kunnen's Vrijdags een rijtoer maken naar de zeebadplaats Domburg.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1