uitenlani Gemengde Berichten. Duitschland. Sedert eenige dagen levert de Köln. Zeitung artikelen over de vraag welke der verschillende politieke partijen in Rruissen het meest recht hebben om aan het hoofd te staan van 's lands zaken. Natuurlijk komen daarbij vooral in aanmerking de liberale en de conservatieve of zoogenaamde Kreuz-Zeitung-partij. Enkele mede- deelingen uit deze artikelen doen we, omdat de stand der partijen bijna overal vrij wel dezelfde is en men nergens te vergeefs zal zoeken naar de menners, ie sympathie koesteren voor de Kreuz-Zeilung c- s- schrijver wijst er op, dat zoo ooit aan eenige pai ij gunstige gelegenheid is geboden ooi bewijs te geven van de haar inwonende kracht het niet aan de con servatieve partij is. Toen zij vaa woe. p ^e011 van 1 SI-S de regceriug aanvaardde betwistte bijna niemand haar het gezag. Zij genoot het volle ver trouwen des konings. Zij kon beschikken over een administratie-personeel, dat nergens zijnsgelijke had. Het laud had te veel geloden dan dat men eenige lust zou gehad hebben om nu reeds een nieuwen veldtocht te openen voor de beginselen, die slechts eenige oogenblikkcn hadden gezegevierd. Het ministerie kon dan ook op eene gesloten meerderheid in het huis der afgevaardigden rekenen. De linanti.cn waren in goeden staat. Zelfs in de verte dacht men nog niet aan de regeling van die groote en raoeielijke kwesties, die in onze dagen aan de orde van den dag zijn. Wanneer eene partij'onder zulke omstandigheden niet in staat is het vaderland tot den hoogsten trap van bloei tc brengen, dan is zij eo ipso geoordeeld. En wat is er gebeurd Deze partij heen, al hare sympathie geschonken aan eene //verliezende en verloren zaak." ïa den Krim-oorlog vertegenwoordigde zij en verdedigde zij de belangen van het Russische despotismein den Italiaanseheu oorlog handhaafde zij het recht der dynastiëu tegenover het recht van een volk om in aaneensluiting kracht te zoekenin -'.en Amerikaanschen oorlog verdedigde zij de slavernij, altijd in de hoop, dat op deze wijze de republiek zou ineenstorten en op hare puinhoopen een nieuw keizer- of koninkrijk zou kunnen worden opgericht. In Mexico profeteerde zij de komst van eene nieuwe sera bij de stichting van het keizerrijk, zonder vragen of wel de geheele oorlog tegen Mexico een misdaad was. In Frankrijk verdedigde zij na het sluiten van den vrede de woe lingen van de legitimisten en zelfs, wanneer dat zoo te pas kwam der Bonaparfcisfcen, in Oostenrijk ijverde zij voor de mannen van het Concordaat. En wat is er geworden van wat deze partij lief had P De éénheid van Italië is een feit en de vorsten uit het huis van Bourbon hebben evenmin hunne taak als rooverhoofd- lieden, als vroeger die van koningen bij de gratie Gods met eenigen goeden uitslag kunnen vervullen. En hoe langzaam ook het Italiaansche volk zich herstelle van den clericalen druk, waaronder het jaren lang heeft gezucht, toch heeft liet in den korten tijd van zijn ontstaan kracht genoeg gekregen om ook voor Pruisen reeds een zeer gewenschte bondgenoot te zijn, zooals het dat was <n den strijd tegen Oostenrijk, den staat met wien de Kreuz-Zeitung ons door dik en dnn wilde doen gaan. De groote Araerikaansche oorlog heeft al hare wenschen en verwachtingen teleurgesteld, in Mexico werd het keizerrijk kort na zijne geboorte begraven en Duitschlaud behoorde onder de landen, die het eerst de betrekkingen weer aanknoopten met den rechtmatigen president Juarez. In Frankrijk maken de beschermelingen der Kreuz-Zeitung zich belachelijk, in Spanje zijn de Carlisten er al niet veel beter aan toe als de legitimisten in Frankrijk en de eenigste zege, die deze partij in Europa behalen kon was de verwerping der bondsconstitnde in Zwitserland, die zij voornamelijk te danken had aan hare meest gehate vijanden de radicalen en de Jezuïten. Inderdaad de geschiedenis is een streng rechter. Posen. Dat het der regeeriug met haren strijd tegen de Jezuïten ernst blijft, blijkt uit het volgende berichtGisteren werd in de kerk der Jezuïten al hier het feest ter eere van Ignatius van Loyola met buitengewone pracht gevierd. De bevolking der stad zoowei als der oiniiggenue partijen nam in grooten getale daaraan deel. Heden vroeg "in den mor°-en be gaf zich de betrokken autoriteit naar het klooster om, op grond van de wet tot wering der Jezuïten, aan den prior aantekondigen, dat de Jezmten-con°re°-atie van nu af aan was opgeheven en dat het den volge lingen van Loyola van nu voortaan verboden zou wezen zich rnct kerkelijke of onderwijszaken te be moeien. De kloosterkerk werd daarop gesloten en de sleutel meegenomen. De bewouers van het klooster moeten binnen een' bepaalden termijn eene andere woonplaats kiezen. De tijding van deze gebeurtenissen verspreidde zich met bliksemsnelheid door de stad maar de oproerige bewegingen, waarvoor men gevreesd had, bleven achterwege. Frankrijk. maar daarom niet minder gewichtio- .1 - balans der politiek des heeren Thiers) die zoo gaarne goede vrienden wil blijven met de rechter- en met de linkerzijde, eene politiek op welke wii reeds dikwijls de aandacht onzer lezers vmtieden vinden we in 't geen dezer dagen gebeurd is De ra'ad van Yillefranche had een adres van dank- <e"°" in0, aan den president gezonden voorde bescherming, dic° hij aan de republiek had verleend, maar was tevens verder gegaan en had den wensch uitgedrukt, dat nu ook verschillende hervormingen zouden worden ino-evoerd, zooals leerplichtigheid o. a. die allen te samen zoo wat op het programma der radicale partij stonden, niet te vergeten de ontbinding der Nationale Vergadering. De heer Barthelemy de St. Hilaire, de particuliere secretaris van den heer Thiers, eeu zuiver republiekein zond aan den raad een accusé van den goeden ontvangst en schreef eigenhandig er onder dat de president de Hh. bedankte voor hunne goede wenschen. De republiekeinsche partij schreeuwde tri- umf de rechterzijde daarentegen was woedend. Haar achterdocht was gaande gemaakt, dat nu toch mis schien de ontbinding zou doorgaan. Hare organen riepen den heer St. Hilaire d. i. den heer Thiers ter verantwoording. In het Journal OHiciei verscheen daarop eene nota, waarin werd medegedeeld, dat wan neer de heer St. Hilaire het adres van Villefranclie nauwkeurig had gelezen, hij waarschijnlijk anders zou geschreven hebben en eene ernstige terechtwijzing zou hebben gezonden aan den raad, die zich bemoeide met dingen die hem niet aangingen. De rechterzijde was ten toppunt van vreugde en natuurlijk nu de linker woedend. Maar ook nu is er uitkomst. Officieus deelt de heer Thiers mede, dat de verantwoordelijkheid van deze nota geheel komt voor rekening van den secretaris-generaal van het presidentschap of van de redacteur van het Journal Officie! en dat zij dus eigenlijk van geene beteekenis is. En zoo weet nie mand meer of hij in de president zijn' vriend of ziju' vijand moet zien en zet deze zijne plannen door, steunende nu op dezen dan weder op de andere partij. Intiisschen gaan de republiekeinsche bladen voort het publiek te bewerken om het gunstig te stemmeu voor eene ontbinding der Nationale Vergadering. Altijd uitgaande van het beginsel, dat het nu nog geen tijd is voor zulk eene ontbinding, bespreken zij toch de meerdere of mindere wenschelijkheid en noodzakelijk heid en weten menigeen te overtuigen, dat het heel jammer is dat het geschikte oogeublik nog maar niet daar is. Of dat niet misschien heel spoedig komen zal Engeland. Zeer belangrijk was de discussiedie in de ver gadering van 3 Aug. in het Lagerhuis plaats had. De heer Monk opperde namelijk bij 't artikel diplo matien de vraag of de missie aan het pauselijk hof wettig was, daar hij anders zou voorstellen de gansche som te laten vervallen. In de Engelsche wet komt .namelijk een artikel voor waarin //gemeenschap met den paus" streng verboden wordt. De Morney ge neral antwoordde echter, dat deze .//gemeenschap" welke verboden was, van godsdienstigen niet van poli- tieken aard was, en dat er daarom tegen de wettigheid der missie niets kon worden aangevoerd. Daarop was het treurige thema van de veepest weer aan de orde. De heer Barttelot vroeg de regeering, wat zij gedaan had en deed om de verspreiding der epidemie tegentegaan. De vice-president van den geheimen raad gaf het volgende antwoord ik kan niet anders doen dan de medédeeling herhalen; die ik reeds vroeger aan het huis gegeven heb. In de britsche havens zijn zeven scheepsladingen binnengekomen met vee dat door runderpest was aangetastvier dezer ladingen kwa men uit Kroonstad, twee in Deptford, één in Zeith en één in Hartlepod. De drie andere ladingen kwa men uit Hamburg. Er zijn stappen gedaan om den invoer van Russisch vee te verhinderen maar de re geering meende dat het verbod van invoer van Dnitsch vee eene te gevaarlijke zaak was, daar de vleesch- voorraad in het geheele land niet alleen maar bovenal in Londen zeer zou verminderen. Toen men evenwel tot de overtuiging was gekomen, dat de veepest in Hamburg heerschte, hoewel de Dnitsche autoriteit het bepaald ontkende, had de regeering oogenblikke- lijk het verlof om vee iutevoeren uit Heemsch Hol- stein ingetrokken. Bovendien is er bepaald dat al het vee, 't welk uit Duitschlaud wordt aangevoerd, oogenblikkolijk bij de ontscheping moet worden ge slacht. Mijn departement, zeide de minister voorts, staat als tusschen twee vuren. Aan den eenen kaut verlangt men de meest strenge maatregelen, aan den anderen kant beweert men dat de hooge vleeschprij zen er het onmiddellijk gevolg van zullen zijn. Ik geloof uiet dat dit laatste in alle opzichten juist is, maar dit weet ik wel, dat wanneer de regeering zich aan dusdanige klachten had gestoord, niemand eenige reden zou kunnen opgeven, waarom de veepest zich niet over gansch Engeland zou uitbreiden. De ziekte heeft zeven dagen noodig om tot hare hoogste ont wikkeling te komen de mogelijkheid bestoud dus, dat vee uit Hamburg aangevoerd, in schijn gezond, maar werkelijk reeds door de runderpest aangetast was. Londen. Omtrent de strike van de timmerlieden meldt men het volgende. Het aantal werklieden, die den arbeid hebben gestaakt bedraagt nu 1000, terwijl 400 werk hebben gevonden in de provinciën en eenigen ook naar het vijandelijk kamp zijn overgeloopen. Ieder arbeider ontvangt tegenwoordig uit de kas der onder linge vereeniging 12 shilling, 't welk op den duur niet voldoende is. Het comité beraadslaagt echter tegenwoordig over een geheel nieuw plan. De arbei ders zullen den strike blijven voortzetten tegen vijf of zes van de grootste firmas, die de grootste contraeten gesloten hebben en dus 't minst in staat zijn de strike uittehouden. De anderen zullen den arbeid hervatten en wekelijks eene som storten in de kas der vereeni ging waardoor de werkstakers in de gelegenheid zullen zijn om, daar zij grootere toelage ontvangen, langeren tijd bun verzet vol te houden, 'tïs evenwel twijfelachtig of het comité vermetel genoeg zal zijn dit gewaagde spel te spelen. Italië. Het resultaat der roraeinsche verkiezingen is lieden bekend. De uitslag is geheel in overstemming met hetgeen men meende te mogen verwachtten. Niette genstaande de scheiding tusschen de liberale en demo- kratische partij, die niet bijgelegd is, is de clericale partij met groote meerderheid geslagen. Er zijn uit gebracht ongeveer 8300 stemmeu. De eerste candidaat der liberale lijst kreeg 4672 stemmen - de clericale candidaat, die nog het meest deelde in de gunst van het publiek kreeg slechts 1599. Dit is des te opmer- kelijkelijker, omdat onder deze 1600 ook nog gerekend moeten worden 700 stemmen, die door de geavauceerde partij zijn uitgebracht. Een even volledige overwinning hebben cle riberalen behaald bij de proviuciale ver kiezingen. Ook daar was de verhouding tusschen clericalen en liberalen ongeveer dezelfde. De rust is in Rome geen oogeublik gestoord. Des avonds was de stad met vlaggen versierd en verlicht. Opmerkelijk is een artikel dezer dagen in de Dore della Versta ver schenen, welks schrijver den minister Lanza verant woordelijk stelt voor al het kwaad der katholieken in den laatsten tijd aangedaan en ronduit verklaart dat 'tvan nu af aan een strijd zal zijn'op leven en dood, een strijd waarin de dood voor Lanza zal zijn. 'tls nu zoover gekomen, zegt het clericale orgaan, dat wij op den troon of terug in de katakomben van Rome moeten, 't Schijnt dat de heeren van 'tVaticaan dan hunne toevlucht zulleii moeten zoeken onder den grond. Spanj e. Omtrent de reis van den koning komen uit Madrid de meest gunstige berichten. Overal, maar bovenal te St. Sebastiaan schijnt hij 't voorwerp te zijn van aller hulde. Uit alle omliggende dorpen komen deputaties aan om hem geluk te wenschen met zijne redding. Dc koning heeft eene revue gehouden over de troepen die even opgewonden waren als 't groote publiek. De Imparcial geeft eenige berichten over den op stand op Cuba, die nog maar altijd niet geëindigd schijnt te zijn. Hoeveel dit eiland reeds aan het moeder land heeft gekost blijkt uit de volgende opgave13,600 opstandelingen zijn gedood 43,500 zijn gevangen ge nomen en 69,640 hebben zich onderworpen. Zeker wel een bewijs dat de opstand veel grooter uitgebreidheid heeft verkregeu dan men eerst meende te kunnen toegeven. Jules Favre zou dezer dagen in Versailles pleiten. Bij de opening der zitting verklaarde de president, dat een der gezworenen, in zijn eigen naam en in dien van verscheidene anderen, hem geschreven had, dat zij niet als jury in deze zaak konden zitten, daar hun haat jegens Jules Favre zoo groot was, dat zij vreesden dezen op de aangeklaagden te zullen overbrengen. De president verdaagde de vergadering, daar men aannemen moest, dat de jury niet onpartijdig was. Twee leeken-monnikken zijn dezer dagen, bijna op hetzelfde uur, in het hotel der invaliden te Parijs gestorven. De een was 76, de ander 80 jaar. Een leek-monnik is de naam, welken men aan invaliden geeft, die zóó verminkt zijn dat zij de hulp van anderen behoeven. Men noemt hen leeken-monniken, omdat zij hun tijd in volkomen ledigheid doorbrengen. Van zoodanige ongelukkigen telt het'gesticht er 63. Deze menschen moeten zeiven de personen betalen, die hen behulpzaam zijn, waarvoor zij eene bepaalde som ontvangensommigen 6, andere 4, nog anderen 2 francs 'smaands. De hulp wordt dus niet zwaar betaald: 15, 10 of 5 cents daags. Toch is het baantje zeer gezocht. De twee invaliden, die nu gestorven zijn, hadden te zamen slechts één been en geen handen. In het Roththal bij Bern heeft een treurig voorval plaats gehad. Twee toeristen, de heeren Merz en von Allmen en hun gids Bischoff, zijn door eene lawine overvallen. Sedert eenige dagen waren zij vermist, zoodat een ontdekkingstocht van Lauterbrunnen uit werd voorbereid24 gidsen en een aantal dalbewoners trokken in een vreeselijk onweder uit om te zoeken, en vonden werkelijk zoowel Merz als het lijk van von Allmen. Laatstgenoemde schijnt door de lawine met groote snelhar in eene diepte te zijn geworpen; hem moet boveptfrn een steen hebben getroffen, want aan zijn voorhof was eene gapende wonde; verscheidenesteenenbedekfn'zjiu lichaam waaruit men opmaakt dat de ongeluk^ eenige dagen onder de sneeuw heeft doorgebracht, zcja^0-tot de sneeuw reeds was gesmolten en slechts de. nc® achterbleven. Met merz is een wonder geschiedv in pet midden, der beide overigen, door een touw Jü „„bondon; de sneeuwval trof hen te gelijk, h| brak C11 00k hij gevoelde dat hij werd medegeslee^ eUe vaart. Toch

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3