Buitenla n d. brandschade verzekert!, terwijl liet daarin verbrande, dat niet verzekerd was, op ongeveer 1500 wordt begroot. Op het Mnnnikkenhof onder deze gemeente sloeg de bliksem in een hoop te veld staande rogge, die eindelijk vuur vatte, doch door personen, die zich op den akker bevonden, werd gebluscht. Onlangs werd uit Geertruidenberg bericht van het overgroot aantal muizen dat zich in de omstreken dier stad vertoondeen de vraag uitlokte naar een middel, om de landlieden van die plaag te verlossen. Uit Gouda wordt geschreven, dat in enkele pottebak- kerijen aldaar zoogenaamde muizenpotten worden ver vaardigd, in den vorm eener ronde bal, die van binnen hol en verglaasd is en van boven van een ronde opening voorzien! De buitenzijde der bol is ruw. Deze potteu worden voor de helft met water gevuld, de oppervlakte van liet water met een weinig liooizaad of zemelen bestrooid, waarna men de potten plaatst, daar waar de muizen het meest hare rooftochten verrichten. De muizen, door lust tot onderzoek ge dreven, loopen in de opening, storten in het water en kunnen door de gladheid der wanden den pot niet verlaten. In dien toestand worden zij door den laud- man gevonden en verder onschadelijk gemaakt. In de Friencl der armen en rijken komt onder staand beproefd voorbehoedmiddel tegen de varkens ziekte voor: Een landbouwer in Zuid-Iiolland verklaart, dat dit middel sedert het jaar 1851 door hem is toegepast, en zijne varkens tot dusverre (1870) voor alle ziek ten heeft behoed. Hij had in 1851 tien varkens, en wel 6 stuks van dat jaar en 5 stuks van Eebr. 1850, waarvan in maand Juli 1S51 vijf stuks welke in een weiland verblijf hielden, door gemelde ziekte werden aangetast, waaronder een in hevige mate. Dadelijk werd aan elk dezer 10 varkens gezuiverde salpeter toegediend, het aangetaste driemaal daags 3 eierlepeltjes vol, nog gezonden de halve dosis, met dat gevolg dat de vier aangetaste varkens reeds den tweeden dag teekenen van beterschap gaven, en de hoeveelheid salpeter trapsgewijze kon verminderd worden. Deze goede uitkomst gaf ge- zegdeu landbouwer aanleiding om in het volgende jaar de salpeter als voorbehoedmiddel te beproeven. Hij gaf dus in het laatst der maand Mei bij toene mende warmte aan ieder zijner varkens tweemaal daags een eierlepeltje vol salpeter, vermengd in de gewone hoeveelheid wei- en karnemelkde varkens bleven allen gezond en werden zeer vet. In 1853 werd het zelfde voorbehoedmiddel met even gunstigen uitslag aangewend. Van dit voorbehoedmiddel worde één eierlepeltje Smaal daags gebruikt van Mei tot October. Bij ver schijnselen van ziekte, driemaal daags 2 eierlepeltjes. (Ziekte-verschijselen zijn blauwe vlekken onder den buik). De salpeter (Nitras potassae) komt in den handel voor onder den naam van Petersburger potasch. Daar zij gezuiverd moet worden, is liet beter om haar bij een drogist te halen. Het oude pond (de 5 ons) kost in liet groot bij den apotheker 70 cents. Zr. Ms. konsul-geueraal te Tripoli vestigt de aan dacht der Nederlandsche scheepvaart op liet voordeel hetwelk liet vervoer van zout uit Tripoli naar Syrië zou kunnen opleveren. Die handel, vroeger veel door Nederlandsche vaartuigen gedreven, is thans door hen geheel verlaten, doch hebben in de laatste jaren Ita- liaansche schepen belangrijk voordeel daarin gevonden, terwijl zij dan in Syrië granen en andere voortbrengselen inladen voor Genua en Marseille. Daarbij dient in herinnering gebracht te worden, dat het in Syrië in te voeren zout uit Tripoli moet zijn, niet uit Sicilë of Griekenland, ofschoon aldaar van. betere kwaliteit en wellicht gemakkelijker te verkrijgen, daar de in voer van vreemd zout in het Turksche rijk is verboden. In het bijzonder zouden Nederlandsche zeilschepen die Malta aandoen met bestemming naar den Levant, er voordeel in kunnen vinden hunne lading aan te vullen met zout te Tripoli." (St. Ct.) 's Graven"hage, 2 Aug. Dezer dagen heeft zich hier ter stede een afdeeling der Bacli-Vereeniging ge vormd, welke Vereeniging zich ten doel stelt de werken van J. S. Bach, door middel van uitvoeringen, in ons land meer bekend te doen worden. In de maand October a. s. zal de algemeene vergadering dezer ver eeniging gepaard gaan met eene uitvoering van eenige vokale (waaronder ook eenige koorwerken zullen worden opgenomen) en instrumentale werken van Bach tot welk doel de luthersche kerk reeds beschikbaar is ge steld. Onze stadgenoot de heer C. Wintz, die met de heeren J. C. Tenhoven en J. van Santen Kolff, het bestuur van de afdeeling der Bach-Vereeniging uit maakt, heeft de leiding en direktie der koren op zich genomen. Woerden, 1 Aug. (L. Ct.) Heden is de gevan genis voor veroordeelde vrouwen alhier opgeheven on zijn deze ten getale van ruim 100 per extra-spoor trein naar 's Hertogenbosch overgebracht. Het gebouw, thans ontruimd, komt op verlangen van liet departe ment van oorlog weder te zijner beschikkingnaar men wil om te dienen tot oorlogsmagazijn ten behoeve der Utrechtsere linie en tevens tot kazerne. Met de opheffing der gevangenis komt eene niet onbeduidende bron van inkomst voor de bevolking te vervallen. De levering toch der meeste levens- en andere behoeften, ofschoon in liet openbaar aanbesteed, bleef voor het meerendeel hier ter stede en droeg dus tot de algemeene welvaart het hare bij, gezwegen nog van de ambtenaren en hunne gezinnen, door wier vertrek menige woning ledig komt. Van de geruchten., als zou de gemeente een sterke artillerie-bezetting bekomen, hoort men niets bepaalds. De herhaalde veroordeelingen van den magnetiseur J. J. Weteling, wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde, hebben dien heer genoopt om ter open bare kennis te brengen, dat hij zijn vaderland gaat verlaten en zich te Eraukfort a/M. zal vestigen. Dr. Verwey, te 's Gravenbage, heeft aan den ge meenteraad aldaar eenige beschouwingen onderworpen over het adres tot afschaffing van de kermis. Hij verklaart zich tegen de afschaffing en motiveert die zienswijze. Wel wenscht hij eene trapsgewijze ver betering. Delft, 3 Aug. Als een geschiedkundige bijzonder heid deelen wij mede dat liet op lieden 3 Augustus, drie eeuwen geleden is, dat op last van graaf van der Marck, vrijheer tot Lumey, als luitenant van den Prins van Oranje, de Nieuwe Kerk alhier ten gebruike werd afgestaan aan de Hervormde gemeente. Op dien datum werd daar de eerste predikatie voor die gemeente gehouden. DC.) De Standaard zal eenige artikelen wijden aan ons middelbaar onderwijs. In zijn inleidend artikel zegt hij dat over twintig jaar de geest, die nu in onze hoogere burgerscholen heerscht, heerschen zal in de kringen van de keur onzer natie. De Standaard ziet daarin een gevaar voor het godsdienstig geloof. Men moet dan ook gereedelijk toegeven, dat, daar de op leiding wetenschappelijk is, op onderzoek en kritiek berust, het geloof er niet veel bij winnen kan. Maar moet op dien grond de wetenschap gekeerd worden of moet er een schifting worden gemaakt tussclien de leeraren en slechts diegenen worden benoemd, wier wetenschappelijke studiën tot eene conclusie hebben geleid, welke overeenstemt met het geloof van den Standaard? Er wordt op de hoogere burgerscholen geen onderwijs gegeven in het geloof maar in de we tenschappen en omdat deze elkander nu niet bij alle menscben verdragen, zou, indien wij de redeneering wèl begrijpen, maar latere artikelen zullen dit uitwijzen de wetenschappelijke cursus als gevaarlijk moeten worden tegengegaan. Wij zijn met van die meening. Als de begrippen, die de Standaard aan neemt, de waarheid zijn, dan zullen ze ook wel zege pralen over alle andere opvattingen en zal liet geloof niets van de wetenschap hebben te duchten. (A. C De Tijd deelt mede dat zijn hooofdredacteur, de heer J. A. Smits, is overleden. Volgens het Genfcsche blad le Bien Public zijn de Staten van Zeeland geneigd om tot op zekere hoogte toe te geven aan de vertoogen die door Belgische en andere vreemde grondeigenaren in Zeeland tegen «het ontworpen nieuwe polderreglement zijn ingediend. Volgens gerucht zon bij het ministerie van oorlog het voornemen bestaan om bij ieder regement van ons leger 2 luitenants aan de bestaande formatie, toe te voegen en deze te bestemmen voor speciale diensten. In verband daarmede zou aan de onderofficieren, die voldoend examen voor den rang van 2eu luitenant hebben afgelegd, maar die wegens gebrek aan plaatsen niet konden benoemd worden, alsnog zonder nader examen de rang van 2en luitenant verleend worden. (U.D.) Haarlem, 3 Aug. Naar men verneemt zouden heden ochtend twee officieren van liet hier in garnizoen liggende regement huzaren in liet Bloemendaaldsclie bosch hebben geduelleerd, en moet een hunner eene lichte verwonding gekregen hebben. Dezer dagen heeft de kamer van koophandel en fa brieken te Helder een aantal ingezetenen, leden van den gemeenteraad, cargadoors, scheepsagenten en anderen, uitgenoodigd tot bezichtiging van een plan tot uit breiding der daar bestaande havens, ontworpen dooi den lieer G. Scholten, gemeente-bouwmeester. Een veertigtal personen hebben aan die uitnoodiging voldaan. De plannen zijn-grootsch, ze omvatten o. a. het ver lengen der buitenhavens over eene lengte van 10,000 meter, waardoor een lig- en losplaats van 600 meter verkregen wordthet leggen van een spoorweg langs dat gedeelte, het maken van een bassin r.n terrein enz. Waarschijnlijk komt liet geheel op 2]/2 raillioen te staan. Men hoopt dat de regeering met de plannen even ingenomen zal zijn als de ingezeteden. Op 26 September a. s. zal te s' Hoge gehouden worden de 26e algemeene vergadering, en gevierd worden het vijf en twintig jarig butaan der Holland - sche maatschappij van landbouw Een tentoonstelling zal als naar gewoonte die feestelijkEEl opluisteren. Ouder de punten van beschrijving voor dc vergadering komt o. a. voor liet voorstel, met preadvies van het hoofdbestuur, van de Geldersche maatschappij van landbouw om in plaats van jaarlijks, ééns om de vier jaren, een tentoonstelling te doen houden, bij beurten telken jare door de Hollandsclie, Geldersche, Zeeuwsche en Friesche maatschappij van landbouw. Het prseadvies van het hoofdbestuur luidt ongunstig, o. a. en vooral ook //omdat de ondervinding geleerd heeft, dat door het niet-houden van eeo jaarlijksche algemeene tentoonstelling, het ledental cn daardoor ook de geldelijke inkomsten der maatschappij verminderen." De opbrengst der maatsch. tot exploitatie van staats- spoorw. gedurende de week van 23 tot 29 Julijl. was f 110,5951/2 tegen lii,513J 2Y2, in dis week van 1871. Sedero 1 Jan. jl. was de opbrengst gemiddeld per dagkilometer 14.1S, tegen 13.65 in 1871.. Duitschlaud. 'tSchijnt nu vrij zeker te zijn, dal tegelijk mei. den keizer van Oostenrijk ook de keizer aller Bussen de hoofdstad van het Duitsche rijk met een bezoek zal vereeren. De dagbladen meenen, dat dit bovenal voor Frans Jozef eene blijde tijding zal zijn, omdat zijne regeering nu reeds gedurende 16 jaren al het moge lijke doet om met Rusland op meer intiemea voet te komen. De vrees, dat de vriendschap tuèschen Pruissen en Oostenrijk daaronder lijden zon, schijnt zeer ongegrond. Natuurlijk ontbreek!, het niet aan mensclien, die nu reeds inlichtingen weten te geven over de beteekenis dezer samenkomst der drie monarchen Vrij wel is men het er over eens, dat er eene vinger wijzing voor Frankrijk in ligt om zyne wraakgierige plannen tegen Duitschlaud wat te verdagen. Immers zonder bondgenooten zullen de Franschen na de on dervinding, die zij in 1870 hebben opgedaan, wel niet meer te velde trekken. En wie zou die bondgenoot kunnen zijn De kleinere staten van Europa zeker niet. En wanneer nu blijkt, dat de drie monarchen der groote staten een sqort van geheim, heilig verbond hebben gesloten, dan is de vrede voor langen tijd verzekerd en kunnen de inschrijvers op de milliarden-leening vrij wel gerust zijndat hunne rente hun trouw uitbefeald zal worden - Goddank Posen. Het provinciaal bestuur van dit gewest heeft een besluit genomen, waaruit duidelijk blijkt dat er ook in Duitschlaud op het gebied van het onderwijs heel wat te verbeteren valt, maar tevens dat de verschillende besturen te dezen opzichte met den besten geest bezield zijn. Van alle kanten kwamen verzoekschriften in van onderwijzers om verhooging van traktement - niet gansoh onnatuurlijk, wanneer men bedenkt dat een groot aantal dezer mannen, (fiè toch volgens de beste berichten alle slagen hebben gewonnen tegen Oostenrijk en Frankrijk, nauwelijks 100 thaler in 't jaar luidden om van te leven. Plet bestuur heeft nu officieel mede gedeeld dat eene som beschikbaar is gesteld om ver deeld te worden onder de slechtst bedeelden, maar, wat nog beter is, het heeft besloten, dat in alle ge meenten, die niet met de stukken kunnen bewijzen, dat zij niet in staat zijn te betalen, het maximum van den. onderwijzer zal worden gebracht op 180 thaler behalve vrij woning en vrij brand. Bovendien zal zooveel mogelijk aan meer bejaarde onderwijzers eene personele toelage moeten worden uitgekeerd. Zeker, wanneer de staat de gemeente nu een weinig helpt, dan zal een gedeelte der milliarden ten minste goed besteed worden.- Berlijn. Nu de leden der internationale zich ge reed maken, om eene algemeene vergadering te houden in 's Gravenhage, vestigt men weer van verschillende kanten de aandacht op de pogingen welke Pruissen en Oostenrijk gesamenüjk willen aanwenden om de zoogenaamde sociale kwestie tot een goed einde te helpen brengen. Zooals men weet zou vooreerst te Berlijn eene bijeenkomst worden gehouden van mannen van 'tvak, die de regeering zonden dienen van con sideratie en advies. Deze vergadering zal nu in den herfst worden gehouden en menigeen verwacht daarvan veel. In elk geval zal het zeer zeker zijn nut doen, wanneer de kwestie nog eens door andere mannen dan alleen door internationalen besproken wordt. Straatsburg. De toestand in deze nieuwe Duitsche stad wordt met den dag gunstiger. Overal is men ijverig bezig om alle sporen van het bombardement nittewisscheu. Nieuwe straten worden aangelegd, de

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2