cement Zierihzee. 872e No.. 62. Woensdag 7 Augustus. 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Bekendmaking. ~0 P M E R K E Ui K. yniHk/i-i:si:iii:coin\M. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden 1.Franco per post 1. Afzonderlijke nommers 5 cent, raet Bijblad 10 cent. PRIJS DER A D VERTENTIENÏ Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. iiie bukken, (Se red&eüe betreffende, gelieve men uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. I.AKIïXMAX. Advertentien worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. AbonmemesteN worden voor DuitscHand, Oostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HH, HAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg, Aoveetemie, en Abonn^meste^ women en VOQr mterdam ,loor de UH. NIJGH VAN D1TMAR, te Rotterdam. De BURGEME F STER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat H. SCHOONIS, Winkelier, wonende 111 deze gemeente, vergunning heeft gevraagd om de bestaande bergplaats van petroleum op het eri, achter het huis, staande op ti; - Varrenaarkt, wijk B. no. 452, te verplaatsen naar de -vüiv.ijde in het pakhuis, wijk B, no. 460, en dat de information de commodo et incommodo betredende dit verzoek zuilen worden gehouden op Woensdag den 7den Augustus aanstaande, te 12 uur des middags, in de gewone vergaderkamer van het Bestuur, ten Raadhuize; zullen de allen, die lagen dat verzoek bezwaren mogten willen inbrengen, alsdan" in de gelegenheid zijn om in hun belang te worden gehoord. Zierikzee, den 3 Augustus 1872. De Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU, De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Bij de verkiezingen too; twee leden der Tweede Kamer, noodzakelijk door de benoeming van de heeren Fransen van de Putte en van Delden tot ministers, hebben de liberalen de overwinning bekaaid. Te Rotterdam is de heer O. van Rees, te Deventer de afgetreden minis ter van fir.antien mr. P. Blussé van Oud Alblas gekozen. Ofschoon wij bijna niet aan zooda- nigen uitslag konden twijfelen, daar de beide kiesdistricten als liberaal bekend staan en steeds afgevaardigden van onze richting ter Tweede Kamer zouden, is toch de verkiezing opmerkelijk, want er is strijd gevoerd, hevigen strijd en de zege is niet zonder heftigen tegenstand bevochten. Te Rotterdam was tegenover den heer van Rees de heer van den Berch van Heemstede gesteld, en het Dagblad zoowel als de Rotter- aamsche Courant, welks laatste zoo als men beweert hare hoofdartikelen uit het bureau van het eerste ontvangt, trokken dapper voor den conservatieven caudidaat te velde. Ook had deze het voordeel, dat hij steunen kon op kerke lijke syuipathien en door drie partijen was aan bevolen, terwijl gone noch op persoonlijke be kendheid, noch op locaal beiaug rekenen kon, ja zelfs aan het district, dat hem afvaardigde geheel vreemd was. Bijna hetzelfde geldt van Deventer. Tegen over den heer Blnssé stonden hier twee broeders, «re heeren Schimmelpenninek. Een van hen was de candidaat der conservatieven, de ander die der antirevolutionairen. Beiden waren te Deventer goed bekend, terwijl voor mr. Blusse' alleen diens daden konden getuigen, want deze woont verre van Deventer verwijderd, heeft nimmer in eecige betrekking tot Deventer ge staan. ia, het is zelfs te bezien, of hij immer als politiek persoon in Deventer geweest is. En toch zijn de beide vreemdelingen, om ze zoo eens te noemen, gekozen. Van waar dit vreemde verschijnsel vraagt men en te recht. Doch het antwoord is niet nioeielijk te geven. Omdat de kiezers uit eigen oogen gezien hebben, »n beginselen hooger achtten dan de meest ^imptuse aanbevelingen. Niets anders dan de Hnseipn der candidaten konden de kiezers bij het doen van hunne keuze leiden. En zij hebben zich daardoor laten leiden. Zij hebben zich niet laten verroeren door bet machtgeschreeuw en de onware schilderingen van enkele leiders en hunne organen, maar alleen gelet op de staatkundige principes der mannen die hun voorgesteld werden, iets, waar het alleen op aankomt bij verkiezingen voor de Tweede Kamer. Zij hebben een krachtige getuigenis afgelegd van hunne verknochtheid aan de vrijzinnige beginselen, en de liberale partij in de kamer op dezelfde sterkte gehouden. Zij hebben een blijk gegeven, dat zij het ministerie willen steunen, en daardoor getoond, dat de keuze des konings in hnnnen geest was uitgevallen. Waar Rotterdam voor den heer van de Putte den heer van Rees het mandaat van volksver tegenwoordiger schonk, bewees het eenstemmig met de denkbeelden van den nieuwen minister vau koloniën te zijn omtrent de hervorming, die het bestuur onzer overzeesebe bezittingen door hem noodzakelijk wordt geacht, want de heer van Rees is ook een voorstander van koloniale hervorming. Waar Deventer in plaats van den heer van Delden den heer Blussé afvaardigt, zet dit dis trict het zegel der goedkeuring op de adressen van dankbetuiging, die den afgetreden minister uitonderscheidene gemeenten toegezonden werden, en toont het instemming met de begrippen der belastingquaestie, door den nieuwen volksverte genwoordiger als lid der regeering in de kamer verkondigd. Nog eens, de afloop der beide verkiezingen is een opmerkelijk, maar tevens verblijdend verschijnsel. Wij verheugen er ons in, oin de de gewichtige vraagpunten van den dag, en om het bewijs, dat er in gelegen is, hoedanig de kiezers die vraagpunten wenschen opgelost te zien. Binnenland. ZIERIKZEE, 2 Augustus. Yoor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Rotterdam zijn uitgebracht 1243 bil jetten (het aantal kiezers bedraagt 2585). Daarvan zijn uitgebracht op den heer O. van Rees 834 en op jhr. mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede 383 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Te Deventer zijn bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer uitgebracht 1011 stemmen, (aantal kiezers 2771) waarvan 668 op den heer Blussé van Oud-Alblas, die alzoo gekozen is. Op den heer A. Schimmelpenninek hadden zich 199, op den heer W. A. A. J. Schimmelpenninek van der Oye 113 stemmen vereenigd. De minister vau Koloniën, de heer Fransen van de Putte, is van zijn buitenlandsehe reis in de resi dentie teruggekeerd. De minister van finantiën vestigt de aandacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending van brieven, gedrukte stukken en monsters van koop waren naar Nederl. Indië, door middel van het stoom schip Conrad van de Maatschappij Nederland, waarvan het vertrek uit het Nieuwediep is bepaald op den 24 Aug. a. s. De brieven en verdere stukken welke men met deze gelegenheid wenscht te verzenden moeteu voorzien zijn van eene bepaalde aanwijzing op het adres waaruit dat verlangen blijkt. Het port der gefrankeerde brieven van 15 grammen en daar beneden is twintig cents, met toepassing op de zwaardere brieven van de schaal van opklimming, die voor de binnenlandsche briefwisseling is vastgesteld. De gedrukte stukken of monsters van koopwaren zijn aan eene gedwougene frankering onderworpen. Het port bedraagt vijf cent voor elke 40 grammen of gedeelten van 40 grammen. De aanteekening der brieven en verdere voorwerpen kan plaats vinden tegen vooruitbetaling van het voren gemelde port eu een vast aanteekengeld, ten bedrage van vijftig cents. Bovendien kunnen de brieven aan het adres van militairen beneden den rang van officier, die zich in Indië bevinden, mits het gewicht vau 15 grammen niet te boven gaande en geene inclnsa bevattende, tegen een frankeergeld van vijf cents met de boven gemelde gelegenheid verzonden worden. (St.-Ot) De Tentoonstelling van Oudheden te Gouda mag alleszins geslaagd heeten. Eeue ruime vestibule en trap leiden allereerst tot een met rouwfloers bekleed en door waslicht karig verlicht vertrek, alwaar oude foltertuigen, en ook het kussen, waarop het stadsbe stuur eenmaal de sleutels der stad aan den Franscheu overheerscher heeft moeten ovérgeven, zijn tentoonge steld. In een volgende, vroolijker verlichte zaal treft men oudheden aan, die op het gebied van wetenschap en kerk te huis behooren. De ruime achterzaal be vat eene rijke verzameling van voorwerpen uit het maatschappelijk en huishoudelijk leven, als handwer ken, keukengereedschap en ander huisraad, eene bin nenkamer in miniatuur, enz. Eene afdeeling dezer zaal is aan de knusten, rederijkerskamers en gilden gewijd. In een volgend, kleiner vertrek zijn afbeel dingen eu plattegronden van Gouda tentoongesteld. In eene benedenzaal is alles bijeengebracht wat meer bepaaldelijk op het krijgs - en staatswezen betrekking heeft. Zoolang de tentoonstelling duurt, behalve des Zondags, liggen in de kerk, tegen gering entreegeld, de teekeningen der gebr. Crabeth ter bezichtiging. Heerenveen, 31 Juli. Toen Maandag morgen de voetpostbode van hier in de gemeente Ooststel lingwerf aankwam, verhaalde hij dat raet het postpa- ket van Heerenveen naar Joure een erg ongeluk was gebeurd. De postbode nl. van hier naar Joure had gebruik gemaakt van eene gelegenheid die zich aan bood, om te kunnen rijden, en had zijn reiszak, waarin het pakket geborgen was, achter zich in het rijtuig gelegd. Door een of ander toeval heeft de zak vuur gevat, waardoor een groot gedeelte van het pakket vrij erg beschadigd is; ook wordt er gezegd, dat er ongeveer 12,000 aan waarde in was, welke gedeel telijk is verbrand. Teriieijden, 3 Augustus. Gisteren namidag om streeks zes uren brak boven deze gemeente een zwaar onweder los, bij welke gelegenheid de bliksem is geslagen in de schuur van den landbouwer P. Rovers te Wagenberg, waardoor deze met al de zich daarin bevinden granen, hooi, stroo, rijtuig, vier kalveren enz. is verbrand de schuur alleen is voor 1000 tegen

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1