renden brief heeft meester gemaakt, maar wel, dat hij in zijne openbare verdediging den majoor Tergau beschuldigd heeft, hem tot die daad aangezet te hebben. De raad van eer zal nu hebben te onderzoeken, of en hoeverre genoemde luitenant de militaire discipline overtreden heeft. De gemeenteraad van 'sGravenhage heeft, overeen komstig het-praeadvies van B. en W., de aanvrage om grond op den Scheveningschen weg door de heeren W. Leusink en Zoon alhier ten einde daarop villa's te bouwen, afgewezen. Men zag in zoodanigen aan bouw, in plaats van verfraaiing van die wandeling, integendeel verlies van het fraaie en schoone. Als commissaris der Nederlandsche Handel-maat- schappij is gisteren herkozen de heer A. Wertheim; tot commiss-plaatsverv. werd gekozen de heer H. J. C. Bienfait, ter vervanging van deu heer L. A. Bienfait. Deventer, 29 Juli. Teu einde de alhier in gar nizoen liggende eskadrons huzaren te inspecteren is heden avond ten vijf ure Z. K. H. de Prins van Oranje alhier gearriveerd en in het hotel de Moriaan afgestapt. De minister van marine brengt ter kennis van be langhebbenden, dat ten gevolge van het heerscln n der cholera te St. Petersburg en in Pruissen, de toepassing van quarantaine-maatregelen is bevolen ten aanzien vau alle binnenvallende schepen, die na 20 Juli 1872 een der noordelijke havens van Rusland, of wel de Pruissische havens Koningsbergen of Memel verlaten hebben. Dalfsen, 30 Jnli. Sedert eenige dagen was de toevoer van visch, zoowel van die welke hier gevangen werd, als ook uit het naburige Ommen, zeer groot, zoo zelfs dat de markt overvoerd was en niet alles gekocht i3 geworden. Onder de aangebrachte snoek kwamen zelfs enkelen voor, welke 20 a 25 pond wogen. Olst, 30 Juli. De roggeoogst is hier in vollen gang. De kwaliteit is uitmuntend en de kwantiteit overtreft die der laatste jaren. 's Gravenhage, 30 Juli. Het heeft H. M. de koningin behaagd voor eenige exemplaren in te tee kenen op de net bewerkte spoorwegkaart van Middel- Europa voor reizigers, fabrikanten en kooplieden, ontworpen door den heer J. W. R. Gerlach, chef eener afdeeling bij de maatschappij van staatsspoor wegen, op steen geteekend en uitgegeven door de heeren A. A. en A. C. Nunnink, lithógrafen alhier. Wijüe, 30 Juli. De veestapel verkeert hier en in den omtrek in den besten welstand. Het vee is zeer hoog in sprijs en het wordt zelfs van week tot week duurder. Tot nu hebben zich nog geene gevallen van tongblaar voorgedaan. Texel, 29 Juli. De jagt op waterwild is geopend onder gunstige omstandigheden. Het terrein alhier met zijn kreken, poelen en plassen is ruim voorzien, zoodat de jager dan ook nu reeds met goeden buit huiswaarts keert. Zelhem, 29 Juli. De roggeoogst is thans bij ons in vollen gang. Wat inen echter van de gevolgen van den hagelslag in deze gemeente vreesde, wordt bevestigd, daar van de meeste akkers de opbrengst niet meer dan een vierde van die van andere jaren bedraagt. Die boekweit, welke niet door den hagel isgetroffen, geeft de beste verwachting, terwijl de boekweit, welke daardoor getroffen werd, nauwelijks het zaaizaad zal teruggeven. Steen wijk, 29 Juli. De verwachtingen van den te velde staanden oogst in de e streken zijn als volgt Tarwe staat uitmuntend en doet zoowel van zaad als stroo eenen ruimen oogst te gemoet zien. De rogge staat zoowel wat stroo als korrel betreft zeer goed. Met het maaijen hiervan is een aanvang gemaakt; de daarbij verkregen zaadkorrel valt echter niet mee, maar schijnt door de sterke droogte niet den vollen wasdom te hebben verkregen. Haver en gerst staan ook zeer goed en beide be loven een* goeden opbrengst. De uitgezaaide boekweit staat mede zeer mooi. Erwten en boonen doen zonder uitzondering eenen buitengewoon grooten oogst verwachten. In het loof der aardappelen heeft zich omstreeks de helft van deze maand op enkele akkers de bekende ziekte geopenbaard en langzamerhand breidde zich deze uit. In de vroege aardappelen heeft zij zich bijna uitsluitend tot het loof bepaald, daar onder de gerooide slechts enkele zieke aardappelen wordeu aan troffen. De opbrengst is zeer goed en de hoedanigheid best. De late soorten hebben prachtig gebloeid en doen ook, wanneer de ziekte niet te veel de knol aantast, een ruimen oogst verwachten. Wortelen en mangelworteleu staan zeer goed en geven reeds een' grooten opbrengst, of dojn dezen te gemoet zien. Kool staat slecht en schijnt van insekten en de felle droogte te lijden. Vruchtboomen hebben veel van nachtvorsten geleden, zoodat over het geheel de oogst gering zal zijn. Gras is steeds in ruime hoeveelheid voorhanden geweest. Van de hooilanden is eene goede hoeveelheid hooi en van uitmuntende hoedanigheid gewonnen. Ook voor de tweede snede van het hooi en. de naweide is de staat der graslanden gunstig. Herwijnen, 29 Juli. De aardappeloogst gaat hier bovenmate. Bij eene goede opbrengst blijven de prijzen hoog. Thans brengt het mud 2,80 op, dat in de vorige week 3,20 a 3,30 deed. De ziekte vertoont zich in zeer geringe mate en neemt weinig of niét toe. Men hoort hier veel over de groote menigte muizen klagen, die veel schade aan het koren toebrengen. Bij de terugkomst uit Duitschland van den aarts bisschop van Utrecht, is aldaar in de Oud-Katholieke kerk eene plechtige godsdienstoefening.gehouden. De cholera nadert schrijft men en zegt men en fluistert men. Het is mogelijk, dat zij nadert, maar tot dusverre lazen wij iu geen enkel Duitsch blad eenige mededeeling, waarop die bewering berust. De cholera is te Siut Petersburg', maar op de grenzen en kusten van Duitschland zijn strenge maatregelen genomen; voorts is de afstand tusschen de Russische hoofdstad tot de Pruissische grenzen aanzienlijk en vormt eene dun bevolkte streek, waar het verkeer, in vergelijking met dat van het overige Europa, weinig beteekent. Mocht dus die ziekte naderen, dau is zij nog op verren afstand ea zal de zomerwarmte wel voorbij zijn, eer zij zich hier vertoont. Dat men voorzorgsmaatregelen beraamtis nooit kwaad voor de hygiène moest doorloopend zorg ge dragen worden; maar laat het publiek zich toch niet zoo voorbarig ongerust maken en nu al zich zelven en anderen vrees aanjagen voor een gevaar, dat nog te ver af is, om dreigend te worden genoemd. Zorgeloosheid is af te keuren, maar zich nu reeds zoo bezorgd te maken over dingen die gebeuren kunnen, leidt tot niets. Eiken dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad. Iu doorgaaus wel onderrichte residentie-kringen 'loopt het gerucht, dat' cle heer Geertsema voorbereidt, eu spoedig aan den raad van state zal verzenden, een ontwerp van wet tot regeling van 'thooger onderwijs. Ofschoon de minister daarbij een //dankbaar gebruik" zou 'hebben gemaakt, van den gewichtigen arbeid', waaraau de heer Thorbecke schier zijne laatste krachten heeft besteed, zou 'in hoofdzaak tot richtsnoer zijn ge- nomen 't wets-voorstel van den heer Fockden 17 Maart 1869 bij de Tweede Kamer ingekomen. Gelijk men zich herinnert, sloot dit laatste ontwerp zich nauwer aan bij de denkbeelden der staats-kom- missie, benoemd bij kon. besluit van 15 Jan. 1849 (St.bl. no. 3), dau bij de «aan Duitschland ontleende beginselen," neergelegd in 't wetsvoorstel van den min. Heemskerk Az., del. 25 Febr. .1868. Telegraaf, Het Hbl. heeft ontvangen bet heugelijk bericht, dat de Noordzeesluizen van Velzen door de verschillende hoofdingenieurs geïnspekteerd en in alle opzichten goedgekeurd zijn. Onder begunstiging van goed weder heeft 11. Woens dag te Göes het feest van de vereeniging voor Volks vermaken plaats gehad. Bij' de harddraverij zijn de prijzen behaald als volgt le prijseene prachtige pendule, door Stoffel Schip per, van Wenieldiugen. 2e prijs: een compleet chaistuig, door Pièter van Acker, van Sloe. 3e prijs: herlijn zilveren bouilloir, door Dingenis Schipper, van Wemeldinge. Premie voor den verst, afkomende, zijnde een fraai hoofdstel, door A. Vroegóp van Ellewoutsdijk. Ten 5 ure begon de ringrijderij waaraan 56 perso nen deelnamen, de uitslag hiervan was als volgt lc prijseen paar iiiassief gouden knoppen door Lieven Pieterse. 2e prijseen zilveren horlogie, door Pieter Staal. 3e prijseen zilveren tabaksdoos, door Maarten van der Hagen. 4e prijseen wekker, nieuw model, en premie zijnde een sigaarpijp met zilver gemonteerd, door Pieter Olyslager. 5e prijseen zakmes met zilveren heft door H. Oele Az. 6e prijs een zilveren hovlogieketting, door M. de Teoye. 1 7e prijs een zilveren lucifersdoosje, door L. Staal. Na afloop daarvan begaf zich de stoet in optocht naar de sociëteit van Ongenuchten Vrij, alwaar de prijzen werden uitgereikt. De Zeeuwsclie maatschappij van stoomvaart, ten jare «1842 opgericht, is in eene onlangs te Middelburg ge houden vergadering feitelijk ontbonden verklaard ten gevolge van den voor de maatschappij nsdccüg ui vallen afloop van het procé9-tegen" het-rijk. E; eene commissie van liquidatie benoemd. Zelhem, 29 Juli. Men vleit zich hiér alge een met het tot stand komen der spoorwegüjn Zntpbei, locholt, omdat door de plaatsing van een station aan de griu.- weg op ruim 20 minuten afstands van het dcrp Zelhem Uit zijn afgelegen toestand zal geraken. In de afg .jopen week is de lijn, voor zoover zij door de gemeente oopi., uitgebakend en in kaart, gebracht. Naar wij verder met zekerheid vernemen, is dezer dagen docr de Pruisv clie Regeering de concessie tot aanleg tusschen Boe jlt en de hollandsche grenzen bij Diaxprlo verleend, waar door het eenigste bezwaar, dat tegen dcn aanleg der lijn bestond, is vervallen-, Te Groningen neen -".en zijne maatregelen tegen de hitte; behalve sproeiwagens worden de straten met brand:, bevochtigd. Op verschei dene scholen wordt i uren 's morgens geen on derwijs gegeven. oeek is door de plaatsei. schoolcommissie, in o u met den burgemeester, aan de onderwijzers in overw: ging gegeven het onderwijs in de morgenuren te doen geven. Andermaal zijn p. m. twee en twintig duizend jonge zalmen uit de inrichting voor kunstmatige vischteelt van het Zoölogisch genootschap Natura Arüis MagisL;» in de rivier de Yssel in vrijheid gelaten, waarvan Let groo'.ste deel op 15 Juli li. in de nabijheid vanZutfen. de overige nabij Yelp. Nadat de dienstknecht J. v. d. W. te Hardenbcrg sedert 12 dagen zoek was en niemand anders dacht, dan dat hij verdronken was als zijnde het laatst gezien bij de rivier de Vecht, heeft men hem eergisteren, na eenige dagen gevischt te hebben, bijna verbroeid in een hooischuur gevonden, bij zich hebbende groene appelen, bessen, roggeuarea en een flesch met water. Volgens zijn verklaring heeft hij zich "s daags iu hooischuren schuil gehouden, terwijl hij zien 's nacht» bezig hield met gemeld proviand op te doen, waar hij al dien tijd van geleefd heeft. Deze zonderlinge handelwijze is te onbegrijpelijker, omdat die persoon zeer goed bij zijn veratand is. De Haagsche sectie aer internationale beeft 'Zondag te 's Hagé een vergadering gehouden tot het bespre ken van punten, die betrekking- hebben op het aart- staande congres. De vergadering ging uiteen,- zónder dat besluiten genomen worden. LI. Donderdag hebben 87vreemdelingen met extra- treinen aangekomen, het koloniaal militair invalidenhuis uit belangstelling bezichtigd. Het totaal vreemdelin gen, die gedurende de maand Juli Bronbeek hebben bezichtigd bedraagt 3686. Buitenland. "F* a. n lc i' xj is. Nadat de Nationale Vergadering gedurende eenige zittingen, gewijd aan de discussien over de vraag, welke ruwe stoffen getroffen zouden worden dcor dn belasting, welke zoozeer geliefd is bij dfeh heer Thiers, vrij wel hare kalmte had bewaard, is de laatste zit ting weer een toonbeeld geweest van wanorde. De commissie, belast met het instellen van een onder zoek naar de contracten gesloten door liet gouverne ment van de nationale verdediging (Gambetta e. s.) bracht rapport uit. Dit rapport was niets minder dan eene doorloopende beschuldiging, niet gestaafd door bepaalde bewijzen, uitgebracht op een oogenblik dat de beschuldigden niet iu staat waren zich te verdedigen. De linkerzijde was woedend. Gatübet1 zelf sprak geruimen tijd op zijne opgewonden man' De wan orde nam onophoudelijk toe, vooral tt Gambetta aantoonde, dat de commissie vergeter ad om de meest gewichtige uitspraken van eeni&. ;ctuigen a decharge in hare rapporten te laten drukken. Het geheele zitting-verslag is dan ook gevuld met opmer kingen van bruit rechts en bruit links, met interpel laties, exclamaties enz., totdat bij de stemming de geheele linkerzijde zich onttrok ei- de conclusie der commissie werd aangenomen met 3? 1 kagen één stem. De heer Thiers heeft eene langdurige conferentie gehad met de commissie, geformd om de meerdere of mindere noodzakelijkheid van eene prorogatie der kamer te onderzoeken. De president heeft alle moge lijke inlichtingen gegeven, maar ook nu Veer rond 011 ruiterlijk verklaard, dat men aan hem de republiek had toevertrouwd en dat hij dezen regecringsform zou beschermen met al zijne macht dat hij zich verplicht rekende te regeeren, zooals hij tnrsndo dat goed was en dat zijn gouvernement al zou doen wat in zijn vermogen was, om de republikemsche regec ringsform steeds meer geliefd te maken bij de nati' Deze verklaring is ook vooral daarom van zoo gr

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2