B u i t e n 1 a n d. J 200 a 300. 't Is hem gebleken dat de voor vijvers zoo schadelijke waterplant, de meeste meststoften in waarde overtreft. Het Dagblad somt al de onzinnige denkbeelden op, die op de congressen der internationale zijn overwogen of aangenomen en wil op dien grond, meeneu wij uit zijn artikel te moeten opmaken, dat liet congres niet in den ilaag zal gehouden worden. Het meent dat de residentie daardoor zal worden het brandpunt van liet Europeesch gevaar. Het is mogelijk dat wij ons bedriegen, maar wij verwachten, dat dit congres volkomen fiasco maken zal. Ons volk houdt niet van vreemdelingen en liet verstaat hen ook niet, zoodat wij niet behoeven te vreezet! dat //de vlam der discussie" zich op deze wijze onder onze werklieden verspreiden zal. Hoe mint er notitie men van de woelgeesten neemt, die in den rlaag samen willen komen, zooveel te minder schade zu en zij uitrichten. In elk geval zijn ook op hen van toe passing de bepalingen der wetten van 13 Augustus '1849 en 22 April 1855. Worden deze overtreden, dan is de Nederlandsche politie nog wel bij machte om ze te handhaven, en zij behoeft niet te vveezeu (lat de Hollanders de partij zullen trekken van hen, die zich, door het iu praktijk brengen hunnner beginselen te Parijs, voor altijd geschandvlekt hebben. Wij verwachten intusscben spoedig van den Stan daard het betoog' dat ook (ie bijeenkomst van liet Groot Oosten in den Haag in het vervolg moet ver boden worden, daar volgens dit blad de vrijmetselarij nog veel gevaarlijker is dan de internationale. (Arnh. Ct.) Wij lezen in de Giwiinger Ct. //Men vraagt of, nu gebleken is, dat het Ameri- kaansch .spek trichinen be va' het niet noodzakelijk is dat spek, hetwelk tegenwoordig alom verkrijgbaar is, le doen onderzoeken. Als men in Duitschland tegen den verkoop er van waarschuwt, mogen onze gezondheidsraden en commission deze zaak zeker wel niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Naar wij verne men. houdt hier ter stede het geneeskundig staatstoe zicht zich reeds niet zoodanig onderzoek onledig." Naar wij vernemen, zijn reeds voor de harddraverij te Goes, op Woensdag 31 dezer, 90 paarden, waar onder 14 harddravers, en voor de ringrijderij 70 mededingers aangemeld. Yoor eenige dagen begaf zich eeu ingezeten van Deventer^ de heer v. L., met zijne familie op reis naar de hadplaats Eras. Terwijl het gezelschap te Keulen op het perron van het station stond te wachten en mevr. v. L. eene portemonnaie te voorschijn haalde, om daarin eenig geld te zoeken, gleed plotseling een arm over haren schouder en ontrukte eene behendige hand met verbazende snelheid haar dat voorwerp, dat ongeveer ƒ600 inhield. Voor mevrouw nog van den ahrik was bekomen, was de brutale dief met het ge- stoiene verdwenen. Alle onderzoek bleef tot heden vruchteloos. Zw. Ct. .O uitscliland. Over den toestand in Elzas en Lotharingende stemming der bevolking enz. brengt eene correspon dentie uit de nieuwe Buitsche provinciën de volgende belangrijke bijzonderheden. Een zekere heer Bloque, een-geboren Eizasscr, die zich als een renteuier in Parijs had gevestigd, gaf eenige jaren geleden aan zijne geboorteplaats eene vrij aanzienlijke geldsom, waaruit jaarlijks cle prijzen moesten worden betaald, welke men zou verleanen aan de beste leerlingen van alle geloofsbelijdenissen, om daardoor //het onderwijs zooveel mogelijk te bevorderen." Na den oorlog evenwel is genoemde heer lot de overtuiging geko men, dat onder onderwijs alleen moet worden ver staan onderwijs in de fransche taal, waarom hij dan ook zijn geld terug vorderde. J)e Buitsche regeering meende echter, dat ook andere vakken door den heer Bloque bedoeld waren en behield het geld. Zoo had eeu rijk fabrikant, die als een zeer hu maan mensch bekend staat, een school laten bonwen voor eene arme gemeente. Niet zoodra had de Dvm.suhe regeering het schoolwezen geregeld of de schooi moest worden ontruimd en de onderwijzer zich vergenoegen met de herberg, die voorloopig beschik bar- werd ge teld. Steeds nog verlaten een groot aantal Elzassers hunne woonplaats om naar Frankrijk 4e verhuizen niettegenstaande Duitschland door vermindering van belasting enz. al het mogelijke doet om de geïrriteerde stemming eenjgszins tot bedaren te brengen en de Buitsche bladen va het mogelijke ih..:," om den Elzassers aan hun verstand te brengen, hoe zij door hunne scheiding van Frankrijk finantiëel ten minste zeer veel voordeel hebben, daar zij b. v. niets hebben te betalen in de drie milliard, die Frankrijk tui leent.. Be liefde voor het oude Vaderland is echter nog sterker dan de liefde voor het geld. Berlijn. De minister van eèredienst dr. Falk is druk bezig met het opstellen van eeu zeer uitvoe rig o-eschrift, waarin op grond van statistieke opga ven "duidelijk wordt gemaakt, dat de bezwaren, dooi de ultramontaansche partij in der tijd aangevoerd teo-en de wet op het schooltoezicht, in de praktijk ongegrond zijn gebleken. Be geestelijken hebben zich niet genoodzaakt gezien hunne betrekking als school opziener neerteleggen en de regeer ing heeft slechts enkele geestelijken uit hun ambt behoeven te ontzet ten, waaruit duidelijk blijkt, dat (1e wet niet zulk een doodenden invloed heeft op het godsdienstig' leven uit oefent als volgens de dreigementen der HH. Windthorst en Mallinkrodt het geval zou zijn. //Het water des ongeloofs," zoo declameerde het ultramoiitaiiisme, „zal alles overstrooineu wanneer deze wet aangenomen wordt." Tot nu toe is er van zulk eene overstroom ing en hare verwoestingen niets gehoord. Essen. Aan allen, die bevreesd waren dat de werkstaking onder de mijnarbeiders een' grooten invloed zou uitoefenen cp den prijs der steenkolen is onder staand bericht zeker zeer welkom De strike loopt ten einde. Heden morgen hebben van de 14,8So arbeiders, die den 17 Juni en later het werk hebben gestaakt 8677 den arbeid hervat. Iu de mijnen Carolus Magnus en Constantijn de Groote wordt weer met het geheele personeel gewerkt. Ook van een twintigtal andere mijnen is bericht ontvangen, dat binnen eenige dagen alles weer zijn ouden gang zal gaan. Ook uit Oi5ER.iiA.usen wordt gemeld, dat reeds meer dan de helft der arbeiders hebben te kennen gegeven, dat zij zoo spoedig mogelijk het werk wenschen te hervatten. Wiesbaden. Be koetsiers hebben strike gemaakt, zoodat de straten pvervuld ziju met wandelaars. r a n li ij 1c. Be groote leening en Thiers houding in zake de belasting op de ruwe stoffen honden alle dagbladen bezig. Niemand twijfelt aan den goeden uitslag der uilgegeschreven leening. Men berekent zelfs, dat liet buitenland zoo tuk zal zijn op de ren tegelden van het nog altijd schatrijke Frankrijk, dat een milliard ineer dan men noodig heeft in Engeland, Oostenrijk en Italië zal worden geplaatst, terwijl Frankrijk zelf minstens over vijf milliard zal inschrijven, al was 't alleen maar om te toonen, dat allen van welken rang en van welken stand ook, zich alle mogelijke opofferingen willen getroosten om zoo spoedig mogelijk den ge- haten Prussien te verdrijven van den heiligen vader- landschen bodem. Minder optimistisch zijn de beschouwingen over de binnenlandsche politiek van den heer Thiers. Hij heeft na langdurigen strijd de overwinning behaald, zijne geliefkoosde belasting is aangenomen maar hoe Boor nu eens de eene partij dan de andere te vleien of bang te maken, door onophoudelijk te dreigen met zijn ontslag, door eerst alle andere belastingen onmogelijk te maken en zoo ook leden, die in begin sel tegen deze belasting waren, te dwingen hunne stem er aan te geven, omdat er toch geld moet zijn. Maai de gevolgen blijven niet uit van zulk eene handelwijze. Eigenlijk is er geene partij, die den heer Thiers recht meer vertrouwt en 't is zeer te vreezen, dat wanneer de vergadering iu het najaar weer bijeenkomt de pre sident op de eene of andere wijze een echec zal lijden, dat hein zal dwiugen zijn ontslag te nemen. Hoe weinig trouwens Frankrijk uit zijn ongeluk geleerd heeft, hoezeer de geest der lichtzinnigheid ook nu nog den boventoon voert, kan blijken uit een artikel in den Gaulois, dat wij, juist omdat het zoo kavaktevisliek is, eenigzins uitvoerig mededeelen. Wanneer, zoo schrijft de bekende romanschrijver Ernst Fegdeau, jaarlijks duizende voorname vreemdelingen naar Duitschland trekken, om er hunne rijkdommen te laten dan geschiedt dat niet, zooals men ineent, om den voortreffelijken invloed der bronnen dat alles bestaat slechts in reisbeschrijvingen maar eenvoudig omdat Duitschland een groot speelhuis is. „Nu dan," zoo gaat hij voort, //dank der roulette en het trente et quarauto kon Duitschland zich overdekken met een net van spoorwegen, eene menigte bekoorlijke steden bouwen, voorzien van wandelingen, parken enz., scliolen, hospitalen en kazernen bouwen en ons eindelijk over winnen. Maar nu verlaat Duitschland den weg, langs welken het tot zijnen hoogsten bloei gekomen is en besluit, overmoedig op zijn geluk en toegevende aan Protestantsche huichelarij zijne speelhuizen opteheffen. Het volgende jaar zal in al de staten, die kening Wilhelm //onder dén en hoed heeft gebracht" geen speel bank meer zijn. Op den marmeren grond van de Casinos van al die steden zal dan gras wassen, dui zende muziekanten zullen van honger sterven (sic de hotels en restaurants zullen bij honderden gesloten worden en in de kamers, die men gewoonlijk zoo duur verhuurde, zullen slechts vlooien, muizen en motten huizen. Duitschland echter zal zich niet kunnen beklagen, want - het heeft alles aan zich zelf te danken. Welnu mijne dierbare medeburgers I eene schoone ge- gelegenheid wordt ons aangeboden om ons te wreken, laten wij ze niet voorbijgaan Be nationale vergade ring behoeft slechts bij eene wet te verklaren, dat het spel in gansch Frankrijk weer geoorloofd is. liet schijnt weinig en toch is het zoo iets grools. Be redding van het land ligt in (lie woorden". Daarop telt de lieer Feijdean achtereenvolgens alle badplaatsen aan de kust en in de gebergten op, die eensklaps in zoovele Eldorados zullen veranderen, waar onophou delijk een stroom van zuiver goud zal vloeien. Inder daad! men slaat vreemde wegen in oin Frankrijk weer tot zijn hoogsten bloei te brengen. Spanj e« Omtrent den aanslag op het leven van koning Aniadeus eu zijne* gemalin schrijft de Imparcial het volgende Om tien ure des avonds kreeg de heer Mata de gouverneur der provincie, bericht', dat men een aan slag zon doen op den koning. Hij stelde een onderzoek in en bevond dat het meer dan noodzakelijk was strenge voorzorgsmaatregelen te nemen. Op zijn bevel verdeelde de kommissnris van politie een aantal politie agenten in burgerkleeding langs den weg, dien de koning passeren moest. Ook een wijnhuis, dat aan de Plaza Mayor gelegen was, werd streng bewaakt. Spoedig zag men uit dit huis 14 tot 16 menschen komen, die zich daar gewoonlijk schenen te verzamelen. Zij verdeelden zich schijnbaar in drie a vier verschil lende groepen, maar bleven werkelijk onophoudelijk in elkanders nabijheid. Toen zij in de straat Arenal gekomen waren werd er een aan het begin der straat op post gezet. l)e politie zag al deze toebereidselen, maar had geen reden om geweld te gebruiken, daar allen zich stil gedroegen en naar het scheen geene wapens bij zich hadden. Be koning was 's middags te paard uitgereden, maar was ongeveer 9 ure in het rijtuig der koningin naar den Eetorio gegaan. Baar bleven hare Majesteiten met den brigadier Burgos tot omstreeks middernacht. Toen keerden zij naar het paleis terug. Juist voor het gebouw van het ministerie van finantien ontmoette het koninklijk rij tuig dat van den gouverneur Mata, die juist naar Eetorio wilde gaan om den koning te volgen. Toen deze in de staat Arenal gekomen was verdeelde zich de groep, die daar voor een koffiehuis had post gevat aan weerszijden der straat en vuurde a bout portant vier of vijf schoten op hem af. De koetsier zweepte oogenblikkelijk de paarden voort, de brigadier Burgos plaatste zich voor de koningin, maar de koning stond dadelijk op en verklaarde den adjudant, dat men nu niets meer te vreezen had van den aanslag. Intusschen hadden de politieagenten reeds een aanval gedaan op de misdadigers, c'le gouverneur zelf en zijn adjudant Castellanos stegen uit hun rijtuig en ondersteunden de politie. De strijd duurde lang. Drie der moorde naars met revolvers gewapend, boden heftïgen weder stand en trachtten tevens te ontvluchten. Een zag men de vlucht nemen in een koffiehuis. De politie echter vervolgde hem en nam twee personen gevangen, die klaarblijkelijk ook in den aanslag betrokken waren. Be overige agenten namen op de straat nog eenen bandiet gevangen, die zich tot het laatst toe verdedigde en zooals later bleek, de waard uit het wijnhuis was. Een auder werd'in den strijd gedood. Zijn lijk werd naar liet hospitaal gebracht. De gevangen bandieten kon men slechts met moeite beschermen tegen de woede van het publiek. Bij onderzoek bleek, dat de gedoode moordenaar een man was van omstreeks vijftig jaar, slecht gekleed en gewapend met een geweer en een dolk. Drie revolver schoten velden hem neer. De Imparcial verhaalt verder, dat admiraal Topete ook bericht van den aanslag ontvangen had en reeds naar het paleis was geweest om den koning te ver zoeken niet uitlegaan. De koning echter sloeg de waarschuwing in den wind, omdat hem reeds"'zoo dikwijls iets dergelijks overkomen was. Topete had van het plan vernomen door een hooggeplaatst officier, die den dienst verlaten heeft. Op weg naar huis was hij toevallig in een straat opgehouden door een rijtuig, dat den weg versperde. Aan den anderen kant van dit rijtuig- stonden eenige mannen, die zich onbeluis- terd wanende elkander mededeelden, dat alles voor de afreis des konings gebeuren moest. De officier haastte zich alles aan Topete medetedeelen. 't Is onmogelijk eenige beschrijving te geven van den geestdrift, waarmede Ainadeus door de bevolking der hoofdstad ontvangen wordt. ïngezonclea Stukken. Mijnheer de Redacteur Gun s. v. p. onderstaand een plaatsje in uw veel gelezen blad, waarmede u zeer zult verplichten Uw bestendige Lezer, M. 1. H. Met genoegen heb ik in de Courant van Vrijibm i 19 dezer no. 57, het verslag gelezen der feestviering

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3