Gemengde Berichten. Zeetijding van Zieriksee. zeker altijd een vijand geweest van de beginselen voorgestaan door de slavenlioudende staten van het zuiden, maar inen houdt hem voor een eerlijk man en het zuiden wil twee stappen doen naar het noorden, wanneer dit slechts een naar het zuiden doet, om te toonen dat het ernstig den vrede wil." Sedert tien dagen wonen we als in een fornuis. Gisteren, omstreeks drie uren op den middag teekeiule de thermometer 99 graden fakrenheit in de schaduw. De dagbladen geven eiken dag een' reeks namen van personen, die door zonnesteek getroffen zijn. Hij be- hooren meest allen tot de behoeftige klasse, die ten gevolge van zwakte eene zekere predispositie schijnt te bezitten en' genoodzaakt is langer tijd in de open lucht te werken. Bij zeer veie namen vindt men dan ook de opgave no horna - domicilie onbekend. De heer Stanley (zooals men weet een medewerker van den Herald, die «Heen den bekenden reiziger Livingstone in de binnenlanden van Afrika is gaan opzoeken) heeft ecuige raededeelingen gedaan over de plannen van den beroemden reiziger. Hij was tot de overtuiging gekomen, dat het meer Victoria Nyanza in geene verbinding stond met den Nijl. De voor naamste bron van den Nijl was, meende hij //de Chambeze (niét te verwarren met de Zambese, die zich tégenover Madagascar uitstort in het kanaal van Mozambique.) Livingstone volgde den loop dezer ri vier '70ö mijlen ver. Toen kon bij niet verder wegens ziekte Hij zal echter niet terugkeereu voor hij ook de amict- ti mi^tn der rivier heeft onderzocht, waar mede v«; - r hijniijk nog 18 maanden zullen verloopen. Het uroces van Stokes, den bekenden moordenaar van ir-dv trektalgemeen de aandacht. De pleidooien zijn begonnen. Ni:tegenstaande Stokes Fisk vermoordde op klaarlichten dag, in een druk bezocht hotel, hopen <k vrienden van dec moordenaar hem uit de handen der justitie te zullen redden. Zijn advokaaö volgt deze taktiekde moord is niet met voorbedachte rade gepleegd, ïv;.uh ojïi. vorigeii dag nog beloofde Stokes aan een' vriend, dat iiij den volgenden met hem naar Rhode-Island zou gaan om eene partij bij te wonen. Op den waarop de misdaad bedreven werdwandelde Stek rast eeti vriend voorhij het Grand-Central Hotel. ven hij voor een der vensters eene dame meende te zien staan, die hij kende. Hij ging naar boven, maar keerde dadelijk terug, toen hij bemerkte, dat hij zich vergist had. Op den trap ontmoette hij Fisk, die hem met zijnen revolver dreigde Stokes was dus ge dwongen zich te,verdedigen en doorschoot Fisk alleen om niet zelf doorschoten te worden. Bpanj e, Madrid, 19 Juli. Er is een aanslag gepleegd op het leven van 1. M. den koning en de koningin. Toen de vorstelijke personen omstreeks middernacht uit den tuin van Ketorio naar het paleis terugkeerden, schoten eensklaps vijf personen, die zich geposteerd hadden in de straat vau het Arsenaal hunne pistolen op het rijtuig af, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Een der moor denaars werd oOgenblikjcëlijk gedood twee anderen gevangen genomen. De verontwaardiging is algemeen. Uit alle oorden des rijks komen adressen van geluk- wenschingen in. De koning schijnt plotseling populair geworden te zijn. Wel een' gelukwensching waard. JSiigeland, Londen. Eene vergadering van katholieken is hier ter stede gehouden cm hun leedwezen te betuigen aan de Jezuïten, die uit Duitschiaud zouden moeten worden uitgedreven. Hoewel de vergadering den naam drceg van leekenvergadering waren de voornaamste sprekers toch geestelijken. Het doel der vergadering, sympathie in Engeland te wekken voor de Jezuïten, werd niet bereikt. Integendeel juist deze vergadering schijnt de Protestanten wakker te hebben geschud en meer dan ooit kan Bismarck in zijnen strijd tegen het Ultramontanismc rekenen op de sympathie van Old Engeland. Oostenry k. WëENEN. Üifc Rusland komen zeer onrustbarende tijdingen over de uitbreiding van de cholera. De laatste berichten melden dat dagelijks tusschen de 250 en 260 gevallen voorkomen alieen in Petersburg, waarvan over de 100 met doodlijken afloop. De ziekte nadert al meer en meer de Oosteurijksche grenzen en het is zeer te vreezen, dat in het jaar der tentoonstelling ook deze vreeselijke ziekte onder onze gasten zijn zal. Tot nu toe zijn er hoegenaamd geene maatregelen genomen oin haar te keeren of hare woede te beteugelen'. Lang reeds heeft men gesproken over het bouwen van een groot hospitaal, maar ook dit blijft bij praten. Zeer is het te vreezen, dat dit laisser- lille? een groot verlies van menschenlevens zal na zich slepen niet alleen, maar ook de tentoonstelling zeer in waarde zal doen vermindoren. Dtiitsckland. Tot welke maatregelen de ultramontaaüifche partij in Duitsckland haren toevlucht neemt om het volk op. te zetten tegen allen, aan wie zij de aanneming van de 'wet tegen de Jezuïten wijt, 'blijkt uit het volgende. In den°Münchener volksbote kwam dezer dagen een artikel voor uit Lennep, waarin zeer uitvoerig 'werd verhaald, //dat de groote linnenfabriekanten, van welke de minste nog aan 300 arbeiders werk geeft, allen aanbidders van Bismarck en Protestanten eene strike hunner arbeiders met geweld hebben onderdrukt. Daarop zouden ze hebben verklaard dat de oorzaak van alle strikeellende gezocht moest worden in de Jezuïten en alle katholieke arbeiders hebben wegge zonden, behalve natuurlijk de zoodanigen, die verklaarden dat zij oud katholiek waren. Ten gevolge daarvan zouden eensklaps 3000 arbeiders zonder werk geloopen hebben. Eu toen deze ongelukkigeu liet waagden wat te hard te klagen werden ze ook nog uit hunne woningen gezet en bij elke kleinigheid, die maar scheen te wijzen op plannen van verzet in de gevangenis geworpen. Bovendien moesten ze alle levensmiddelen 20% duurder betalen dan de protestantsche arbeiders. De katholieke geestelijkheid werd op alle mogelijke wijzen beleedigd. Bij een zekeren koopman Peters ontstond brand. Dat ook hadden de Jesuïten gedaan. Toen nu de pastoor Wiilftng, een eerwaardige grijs aard, van een' begrafenis juist daar voorbij kwam richtte de brandweer uit wraak den waterstraal van de brandspuit op zijne borst, ten gevolge waarvan hij doodelijk ziek werd. Zoo handelt liet Protestantisme. Wraak! wraak! En ziehier het geheele verhaal is zoo waar, dat er in Lennep noch een koopman Peters, noch een pastoor Wiilfing bestaat. Zeker de HH. rekenen te veel op hetgeen dezer dagen een pastoor uit Straatsburg schreef, de stad waar tegen woordig allerlei wonderen gebeurenwaar op de vensterruiten woorden geschreven staan, waar de heilige maagd verschijnt, waar rozen in allerlei kleuren boven op de wilgenboomen groeien. Genoemde priester schreef aan den Rhein. Kurier het volgende: Uwe artikelen hebben de kudde, die wij weiden op groene velden met schrik en angst vervuld. Zij hief den kop op, spitste de ooren en strekte plotseling den hals uit naar Frankrijk, het land der vrijheid en der hoop." Zeker waar de kudde, zoo gansch. gelijk is geworden aan zekere dieren - daar is niets onmogelijk. Küstrin 15 Juli. Heden morgen te half een had hier ten gevolge van de nalatigheid van een' wissel wachter een vreeselijk ongeluk plaats op den spoor weg. Een met drie paarden bespannen omnibus wilde, daar de barrière niet gesloten was, den weg passeren. Toen hij midden op de rails stond kwam plotseling de koeriertrein van Bromberg in pijlsnelle vaart aansporen en stootte tegen het voertuig. De paarden bleven ongedeerd, omdat de strengen braken, maar de wagen zelf werd verbrijzeld en in stukken tusschen den lokomotief en den kolenwagen geslingerd. Het achterste gedeelte van den wagen bleef op de lokomotief hangen. De trein kon niet stilhoudeu. In het hangende stuk wagen lag nog altijd eene hoogst- zwangere vrouw, die eensklaps, toen de trein bij een brug kwam werd aangegrepen en met vervaarlijke snelheid over de brug geworpen werd. Gelukkig was ze dadelijk dood. De voerman verloor beide beenen en armen, terwijl zijn gausche lichaam eene groote wond was. Men telt G dooden en drie gekwetsten, van welke er waarschijnlijk geen het leven zal afbrengen. .Bij de herv. gemeente te West-Zaandam werd Zondag de openbare godsdienstoefening teu 7 ure niet gehouden, daar er slechts twee hoorders waren, toen de predikant den kansel beklommen had. Te Appelscha is voor „eenigen tijd voor rekening van het dorp een toren met klok en uurwerk gebouwd; toen de klok arriveerde, zagen velen tot hunne verbazing, dat daarop de na men gegoten waren van de vijf kerkvoogden en van den predikant der Hervormde gemeente met hun neres- pectieve qualiteiten er achter. Men heeft daartegen geprotesteerd bij burg. en wethouders, maar deze zijn niet genegen de klok weer te laten wegnemen, ofschoon zij erkennen dat de klok geen kerkelijk karakter draagt. - Allerwege leest men van door liet op II Juli gewoed hebbende ouweder veroorzaakte rampen. Te Dockum moest de godsdienstoefening gestaakt worden, en te Akkerum werd brand gezien. Onder Tiel sloeg de bliksem in een huiskamer, waarin zich man vrouw en negen kinderen bevonden. De bliksem richtte eenige verwoesting aan doch niemand werd getroffen. Men schrijft uit Maastricht vau 17 Juli aan de N. R. Ot. Gisteren werden te Scharn, Rothem, Meerssen en Wiek, dorpen in de omstreken van Maastricht, circa 20 per sonen door een hond gebeten, die alle teekenen van dolheid droeg. Naar wij vernemen, is hij gisteren avond in hel dorp Rour afgemaakt. In de laatste maanden hebben zich hier bij herhaling dergelijke gevallen voorgedaan. Reeds een paar menschen zijn dientengevolge gestorven. Te Voorst bij Zutphen is de bliksem in den kerktoren geslagen zonder echter brand te veroorzaken. Een paar dagen geleden zijn twee gevangenen uit Mazas ontsnapt onder omstan digheden die van buitengewone stoutmoedigheid en volharding getuigen. Na do zware stijlen voor hun venster te hebben doorgevijld, hebben zij zich van eene hoogte van zes meters, met behulp hunner lakens en dekens aan reepen gesneden, op de plaats laten zakken. Daar zijn ze na een dikke ijzeren deur uit den weg geruimd te hebben, in een zijkanaal van het groote riool ter diepte van 10 meter afgedaald, hebben vervolgens ook de ijzeren deur, die toegang geeft tot het hoofdkanaal, weten te verbrijzelen en hadden nu waarschijnlijk plan langs een der uitgangen naar dc Seine te ontsnappen. Doch 't was ondertussclien dag geworden en men vooronderstelt dus, dat zij zich niet hebben durven vertoonen en nog ergens in het onder- aardsche Parijs verborgen zitten. Alle toegangen worden bewaakt en de klopjacht daar beneden is in vollen gang. - De Corsaire verhaald het volgende curieuse geval. Des morgens tegen II ure begaf een jeudige schoone, de actrice B., zich naar het damesbad op het ile Saint-Louis. Zij werd aangeklampt door een reeds be daagd mau, zeer fatzoenlijk gekleed, die, haars ondanks, aan haar zijde bleef en met den grootsten ernst, maar in de meest overdreven en dwaze uitdrukkingen een liefdesverklaring deed. //Laat mij met vrede, ga uws weegsIk lieb haast, zelfs verspilt gij uw tijd en doet mij tijd verliezen." Zoo had zij herhaaldelijk liem geantwoord, maar alles te vergeefs de man bleef al aandringen, werd al lastiger. //Hoe in 's hemels naam, kom ik toch van dien man afdacht de schoone en op den quai de '1 hotel de Ville gekomen, deed eensklaps een heerlijk denkbeeld het oog der wreedaardige schitteren. //Gij zegt dat gij dol op mij verliefd zijt, dat gij een dwaasheid zoudt doen om mij dit te bewijzen. Welnu daar is de Seine, werp u er in en ik zal gelooven aan uwe onblusch- bare vlam." Zij waren nu op den pont 'd Arcole. Eensklaps met een woedenden kreet grijpt de man haar om haar middel, maakt allen weerstand vruchteloos en in een oogwenk slingert hij haar over de brug in het water en springt haar na, voordat de omstanders den tijd hadden* het te beletten. Tien minuten later waren twee drenkelingen opgevischt de eene, de man, nog onbekend, was reeds een lijk, bij de vrouw gelukte het den toegeschoten genees kundigen de levensgeesten op te wekken zij werd in een rijtuig naar huis gebracht. Men leest in een Amerikaanscli blad//Eenige knapen speelden met knikkers op straat. Een van hen wierp zijn knikker te ver, zoodat een lieer, die voorbij ging, daarop zijn voet zette. De heer struikelde en valt tegen een da me aan, welke hij in zijn val medesleeptbeide tui melen over elkander op een groot varken, dat bezig was belangrijke ontdekkingen in een vuilnishoop te doen. Het verschrikte dier loopt zoo hard als het kan, en verwart zich iu de beenen van een anderen voorbijganger welke voorbijganger, voorover vallende, het touw doet losschieten, waaraan een jongen een bok vasthield. De bok maakte kromme sprongen, en verschrikt twee paarden voor een karde paarden, schichtig geworden, hollen een dwarstraat iu. Daar was in een timmermanswinkel of werkplaats een man bezig een vuurtje van krullen te //bouwen," en had juist zijn lucifersdoosje in de hand. Op het oogenblik dat hij een lucifer heeft aangestoken, hoort hij de hollende paarden, springt op om te zien ..wat er gaande is, en laat zijn brandende lucifer en het doosje in de krullen en spaanders op den vloer val len. Hierdoor ontstaat brand wordt de werkplaats in de asch gelegdom te blussclien worden spuiten aangebracht, maar met zulk een overhaasting, dat zij een spuitgast omver rijden die zijn arm breekt; daarmede liep deze reeks van rampen ten einde. //Nu is de vraag, of de jongen, die de knikker ge worpen heeft, aan ieder beschadigd persoon voor al deze ongelukken schadevergoeding is verschuldigd". Deze week, zoo meldt de Amt. Courant van 11. Zaterdag, is in het instituut van jeugdige blinden te Parijs, een merkwaardig concert gegeven. De muzi kanten, zoowel als de orchestdirecteur, de heer Lebel, waren blind. Hij sloeg de maat met een gesple ten stokje in de holle hand, hetwelk een geluid gaf voor de toehoorders niet merkbaar, maar door het buitengewoon fijn en hoogst ontwikkeld gehoor der mu zikanten met zeer veel juistheid opgevangen en gevolgd, dat liet geheel niets te wenschen overliet. Te Truen in Voor-Pomineren is den 21 Junijjl. een meisje van 4 jaar spoorloos verdwenen. Het kind was door een bende vagebonden medegenomen, doch toen men bij hen kwam onderzoekeu reeds overgedaan aan een troep kunstenaars, waarmede het ook maar enkele dagen had rondgezworven. De politie, die ernstig onderzoek doet, heeft thans het spoor van het kind teruggevonden te Keulen. UITGEZEILD: 21 Juli. Crystal Bell., William Eslots, Zierikzae, Li verpool.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3