Binnenland. ZIEIiïKZEE, 23 Juli. EINDEXAMEN DEK IIOOGERE BURGER SCHOLEN IN ZEELAND. Zaterdag deu 20en Juli zijn te Zierikzèe de examens geëindigd van hen, die liet diploma verlangden der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus. Aan dat examen werd door vijf kandidaten deelgenomen, die allen het verlangde diploma mochten verwerven. De namen dezer heeren zijn J. Borghstijn van de H. B. School te Middelburg, P. J. Broker r/ t/ Goes, G. van den Berge n tf n f/ Zierikzee, A. van Bloois J. Ochtman Wij wensehen den toegelaten heeren en in 't bijzonder van onze hoogere burgerschool geluk met den uit slag. Zij zijn de eersten onzer inrichting, aan wie 't voorrecht te beurt valt, het diploma te verwerven. Het zij hun ten zegen Mochten zij door hun voor beeld de andere jongelieden aangespoord hebben tot ijver en volharding, dan zal onze hoogere burgerschool nog velen van hen ten heil wordenOnze beste wensehen aan 't Gemeentebestuur voor de stichting der school, welke thans hare eerste rijpe vruchten heeft opgeleverd aan de Commissie van Toezicht voor de welwillende waardeering, die 't middelbaar onderwijs alhier van haar mag ondervindenaan de ouders, die hunne zonen aan de inrichting toevertrouwen Den Directeur en den Leeraren geluk met hunne leerlingen Te Sloterdijk vervoegde zich dezer dagen op liet raadhuis een man, die zich als een doofstomme voordeed en zelfs een leitje met griffel bij zich droeg. De ambtenaar ter secretarie gaf hem een reispenning maar, de zaak niet vertrouwende, droeg hij den veld wachter op, in burgerkleeding den vreemdeling te volgen en een gesprek met hein uit te lokken. Dit gelukte. Op de schijnbaar in allen eenvoud gedane vraag //zeg eens, wat kost zoo'n mes daarbij wijzende op een pakje messen, dat de aiuler als negotie bij zich droeg, ontving de veldwachter terstond het duidelijk uitgesproken antwoord //zeven stuivers Onraidde- lijk volgde de arrestatie van den vreemdeling, die naar Amsterdam werd getransporteerd en door- den cipier der gevangenis als een oude bekende begroet. Iiij was reeds bij herhaling in handen van het gerecht geweest. Woensdag avond omstreeks 7 ure ontstond er brand in de woning van den papierfabrikant D. Dijkgraaf te Beekbergen. Toen de brandspuit het terrein bereikt had, viel er aan blusschen niet meer te denken en strekte het vernieleude element zich uit over de fabriek van genoemden fabrikant, alsmede over de belendende papierfabriek van de wed. G. J. Palm. Een bouw- schuur van eerstgenoemde en hangschuur en pakhuis van laatstgenoemde werden mede een prooi van het vuur. De vlammen hadden zoo schielijk de overhand, dat niets noemenswaard is kunnen gered worden. Een en ander was echter tegen brandschade verzekerd. Ds. W. Diemer, predikant bij de Christelijk gere formeerde gemeente te Alpheu, heeft deze week de gevangenisstraf van twee dagen ondergaan, omdat hij een echtpaar van Woubruggen, drie dagen nadat het huwelijk burgerlijk voltrokken was, kerkelijk heeft inge zegend, zonder vooraf de huwelijksakte te hebben gezien. Iu de afgeloopen week is te Oudewater eene duif gevangen, op den rechtervleugel gemerkt Sociëteit De Vereenigde Vrienden Cape llen ]N°. 139 Voor de betrekking vau vader en moeder in het Diakonie-weeshuis dei Ncd. Herv. gemeente te Utrecht, hebben zicli 70 sollicitanten aangemeld. Bij het lezen van dit groot aantal personen die er niet tegen opzien om de verantwoordelijkheid der opvoeding van honderden, ja duizenden kinderen te aanvaarden, gevoelen wij ons met eerbied en trots voor ons Vaderland bezield. Zeventig personen, en wie weet hoevelen er nog komen zullen, die allen in staat en bereid zijn ora deze inoeielijkste aller zorgen, voor de toekomst van ons land van zooveel gewicht, op zich te nemen. Of zou het den meesten dier zeventig minder te doen zijn om de weezen, dan om een baantje?1 Dat de heeren van Utrecht dan toch goed toezien er zijn reeds zooveel gepasporteerde militairen, voor malige kleermakers, schippers en koetsiers tot wees vaders gepromoveerd, en waarlijk er is te veel aan vast, én voor de weezen én voor de maatschappij, dat men ook nog op iets anders mag letten dan op de begeerte van hem, die door de betekking //bepaald geholpen" zou wezen. 's Hertogenbosch, 17 Juli. De kassier B.te Eindhoven is verdwenen, naar men zegt, met een belangrijk dificit. Kleine fabrikanten te Eindhoven alsmede te Helmond zouden daardoor zeer zijn benadeeld. Dordrecht, 17 Juli. Heden is alhier de 27ste algemeene vergadering van het Nederlandsch. onder wijzers-genootschap geopend, welke tot en met Zater dag aanstaande zal worden voortgezet. Nadat de leden door den districts-schoolopziener, den heer van Deventer, met een hartelijken welkomstgroet waren ontvangen en de heer Goedhart eenige mededeelingen had gedaan, werden de geloofsbrieven onderzocht en daarna de vergadering door den heer van Otterloo, voorzitter van het genootschap, geopend en werden verschillende huishoudelijke zaken afgedaan. Als plaats van bijeen komst voor het volgend jaar werd Arnhem bepaald. Onder de ter vergadering opgekomenen bevond zich, behalve een aantal mannelijke vreemdelingen, ook mevr. de wed. Storm geb. van der Chijs. '18 Juli. Heden heeft de vergadering van het Nederlandsch onderwijzers-genootschap hare beraad slagingen voortgezet. Door de gewestelijke vereeniging in Friesland was een voorstel gedaan om een adres aan de regeering te richten met verzoek het minimum van bezoldiging der openbare onderwijzers van 400 op 700 te brengen, en het minimum der hulponder wijzers op 350, alsmede om de zoogenaamde bij scholen op te heffen. Dit voorstel werd verworpen daarentegen werd een voorstel van het hoofdbestuur op dezelfde zaak betrekking hebbeude aangenomen. Na de pauze werd het onderwerp behandeld eener behoorlijke aansluiting van het lager en middelbaar ouderwijs, waarbij tevens over de bewaarscholen ge sproken werd als voorbereiding voor de lagere school, en besloten eeu adres aan de regeering te richten, om de bewaarschool bij eene wet te regelen. Vervolgens kwam de school- of leerplichtigheid ter sprake; de vergadering kwam tot de conclusie, dat de wettige regeling der leerplichtigheid alleen in staat was het schoolverzuim te bestrijdendat de onmiddellijke wettige regeling daarvan noodzakelijk was, en alzoo het hoofd bestuur gemachtigd werd bij de liooge regeering de noodige stappen te doen om die wettige regeling te verkrijgen. - Hiermede werden de werkzaamheden der vergadering gesloten. Breda, 20 Juli. Gisteren hebben de leden van het Nederlandsch onderwijzers-genootschap, na hunne ge houden algemeene vergadering te Dordrecht, in grooten getale een bezoek aan onze stad gebracht, en het merkwaardige, als de beide hoofdkerken en het ge bouw der militaire akademie enz., bezichtigd. Zij hebben daarna een uitstap naar het Ginneken- en het Mastbosch gemaakt en zich des namiddags aan een vriendschappelijke!! maaltijd bij de wed. van Alpen in den Zandberg vereenigd. Woensdag morgen had te Harlingen, op de Lon- densche boot, een vreeselijk ongeluk plaats. De werk man H. v. S. had het ongeluk, dat terwijl hij aan de lier stond te draaien, hem, bij het veeladen een os met zoo een geweldigen kracht in den rug viel, dat hij met zijne borst tegen de lier beklemd raakte, zoodat hij zich noch voor, noch achteruit kon bewe gen. De os heeft hem met zijne horeus zoo geweldig van binnen gekneusd, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Inmiddels is hij naar het nieuwe verplegingsgesticht overgebracht. Men leest in het Vaderland: In het laatste nommer van de Economist wordt gezegd dat de laatste woorden van Thorbecke in som mige dagbladen niet geheel juist zijn opgenomen, en dat de afscheidsgroet vati den grooten staatsman werd uitgesproken in de volgende woorden z/Zeg aan mijne vrienden, dat ik hun dankzeg voor den steun mij geschonken, en aan hen, die mijne vrienden niet waren, of meenden dat niet te zijn, dat de tijd, naar ik hoop, zal komen, waarop zij in zien, dat zij mij miskend hadden." Onze lezers zullen zich svaarschijnlijk herinneren, dat wij den dag na het overlijden van Thorbecke zijn afscheidsgroet in eenigzins andere woorden hebben overgebracht. Die woorden waren ons ter hand gesteld door den vriend die ze zelf van de lippen van den stervende heeft opgevangen, zoodat aan de juistheid wel geen twijfel kan zijn. Waar is het echter dat Thorbecke ook tot zijne niet-vrienden een woord heeft gesproken. Dat wij ook dien groet niet terstond meedeelden was op uit drukkelijk verzoek, om redeneii, die w-: meenden te moeten eerbiedigen. Thans kan er ook .voor ons geen reden mee' zijn tot zwijgen. De woorden, zoonis zij werkelijk zijn uitgesproken, zijn de volgende //Breng aan allen, met wié ik zoovele jaren a.m de belangen van het vaderland gewerkt heb. miju laatste groeten over en zeg hun -dat de stervende vriend is heengegaan, erkentelijk voorden sleua dien zoo velen hem in moeielijke tijden gaven. Zeg aan mijne niêt-vriénden, dat, naar ik vertrouw, de tijd zal komen, waarop zij zullen inzien dat zij mij mis kend hebbeu." Bij het te Gouda te houden 600-jarig jubilé, op den 26sten Juli eerstkomende, zal volgens besluit ven de feestcommissie tot opluistering van het feesteen gondeltocht met verlichte en versierde vaartuigen worden gehouden. Voorts zal er een roeiwedstrijd, een steek spel en eeu aantal andere volksvermaken plaats hebben. Buitenland, r a r* li Y ij Lu De verhouding tussohen den heer Thiers en de rechterzijde is na de discussie, waarvan wij vroeger melding maakten, toen do president zich ijk verklaarde voor de handhaving der - publiek, hoe langer zoo meer eene gespannen verhouding geworden. De rechterzijde had zelfs m de r%. Iweek, Woens dag, bepaald het plan den president doen c.-r. votum van wantrouwen te dwingen Toev. van de regeering, Toen de heer de Meaux, die het eet-rt het vuur opende, van de tribune kwam zèide hij dan ook tot zijne vrienden: '„ik heb nu de kat de bonden, doet gijl. nu het overige Ongelukkig of gelukkig begon de heer de Meaux ook - ver het lega te spreken op eene wijze, die de militairen uiei;aan genaam kon zijn. Thiers maakte daarvan dadelijk zoo behendig gebruik, dat de rechterzijde uir, vrees, dat het geheele leger zich tegen haar Verklaren zou van haar voornemen afzag. ïntusaelicn meene men niet, dat het den heer Thiers met zijne liefde voorde linkerzijde ernst is. Hij heeft haar noodig voor ..line belasting op de ruwe stoffen, maar Werpt, «anuera- de verontwaardiging der rechterzijde te groot wordt, haar subiet een paar kushandjes toe. Zoö verklaarde hij Vrijdag, dat wanneer men in de vacantia eene poging mocht, willen doen, cm de vergadering te ont binden (waarvoor de cierieu'en en legitimisten vooral bang schijnen te zijn) de regeering zich .tegen zulk eene pbging zou verzetten. Intusséhen kómt' men meer en meer tot de overtuiging, dat de iaktiek door den heer Thiers, om in de belastingkwestie zijn zin te krijgen zijn prestige steeds moet. verminderen. Ieder die tegen deze belasting is wordt behandeld als de heer de Meaux, na wiens speech de president eenvoudig verklaarde, dat hij hoopte ook eens een man tegenover zich te zullen vinden, die van de zaak «at wist. Zoo verklaarde hij Vrijdaghet verwondert mij niet, dat de commissie, die uit manufacturiers bestaat De heer Flotard - lid de: oomtóissie nam oogenblik- kelijk het woord om deze insinuatie naar hehooren te straffen en zeide „ik ben geen manufacturier en gij hebt geen recht ons op deze wijze aantevaileh. De heer Thiers antwoordde met eene aardigheid van vrij dubieus gehalte: ik vraag deu heer Fluiurd ver giffenis, dat ik hem manufacturier genoemd heb. Ik wist niet dat dit eene beleediging was. De heer Flotard. Daarover sprak ik niet. Maar ik mag niet toelaten, dat gij over ons spreekt alsof wij slechts onze eigen belangen hebben gediend. De heer Thiers. De heer Pouyer Qaertier zou over dezen titel niet beleed igd zijn. Het is waar, in de commissie zijn een paar vau die geleerden, die men staathuishoudkundigen noemt, enz. Men ziet er valt wat aftedingen op den toon. Bovendien debiteert de president zoo nu en dan eenige dwaasheden. Om te bewijzen b, v. dat eene belasting niet drukt, rekende hij der vergadering 'voor dat er voor de belasting minder papier gefabriceerd werd dan na dien tijd, waaruit dus zou moeten blijken, dat de belasting, dus de hoogere prijs het debiet deed toenemenVooral in 't zuiden vau Frank rijk begint zich tengevolge van deze manoeuvre eene zekere animositeit tegen den president der republiek te openbaren. Volgens heden onifangen berichten heeft de Natio nale vergadering met 345 tegen 248 stemmen besloten gehoor te geven aan den wenscb van Thiers en de ruwe stoffen te belaV.u, Amerika» In eene correspondentie van den Teinps vinden WC o. a. het volgende: „De zuidelijke staten zullen zoo veel mogelijk hun best doen om de verkiezing vau Greely tegenover Grant te verzekeren, De eerste is

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2