en dat, als andermaal de nood mocht dringen, weder jonge helden zou bezielen; een Zierikzeesch feest, om dat het ons doet herdenken aan 't geen drie eeuwen geleden in onze stad heeft plaats gehad. 't Krachtige koor van //Luctor et Emergo" nog aanmerkelijk versterkt door tal van liefhebbers en onder de leiding van- den verdienstelijken directeur den heer Grüters, herdaeht als nu 't lijden, strijden en overwinnen van 't oude Nederland van drie eeu wen geleden en verbond daaraan een treffende uit voering van eenige coupletten van 't Wilhelmuslied voor dubbel koor. Hartverheffend was de indruk te weeg gebracht door dat oude Wilhelmus uit den mond der kinderen, als tegenklank van 't nieuwe Wilhel mus door de mannen aangeheven. Aan de beteekenis- volle denkbeelden waaraan het schoone "Wilhelmuslied zoo rijk is, verbond de redenaar op geniale wijze tal van opwekkende toespraken, toasten zouden we haast zeggen, woorden die opweldenuit een warm, diep gevoelig hart en niet faalden een weg te vinden tot het hart van de hoorders, waar zij de innigste snaren deden trillen. In breede trekken schetste hij tevens het lijden en strijden der vaderen onder en tegen de Spaansche tirannie om eindelijk stil te staan bij de beschouwing van den toestand hier ter stede in de dagen van 15 72. Naar aanleiding van de volksmeening omtrent den Zierikzceschen held van 1572 Mr. Lieven Jansz. Kaarsemaker ontwierp hij 't beeld van den man in wien alle burgerdeugden vereenigd zijn tot een schoon geheel, en van 'tvolk dat ook nu uog die deugden op prijs stelt en ze daarom aan zijn ideaal van den heldhaftigen burger zoo gaarne toekent. Dat ideaal stelde hij als een loffelijk voorbeeld om na ta streven want daarin ligt de grootste eer die wij aan 't groote voorgeslacht bewijzen kunnen. Met krachtige opwekking tot betrachting en in eere houden der oude Vaderlandsche deugden eindigde de talentvolle spreker zijn redeterwijl andermaal het zangkoor zijn feestgalmen deed hooren en ten slotte de geheele vergadering met diepgeroerde borst instemde in de hartverheffende bede Ons schild en ons betrouwen Zijt Gij, o God en Heer Op u blijft Neerland bouwen, Verlaat ons nimmermeer, Laat ons Godvruchtig blijven U dienen te allerstond, Al wat onteert verdrijven Van Neerlands vrijen grond. Eere den feestredenaar die ons. feest zoo waardiglijk op :11de en wijdde! Epcg- den zangers en hun voor- g-ftü^er 'die aan de plechtigheid zooveel luister bijzetten Eere, driewerf eere, aan de Zierikzeesche burgerij die een zoo goed begonnen feest zoo recht goed heeft gevierd en voleindigd Ondertusschen was liet getal feestgenooten uit Schou wen, Duiveland en elders allen met de nationale- en oranjekleuren op hoed of borst, tot duizenden aangegroeid. Velen prijkten met oranjesjerpen of banden waarop: Leve de Vrijheid, of Ilulde aan Kaar.semaker enz. De regen begon echter zoo aan te houden dat men een oogenblik vreesde dat er van het geheele feest niets zou komen. Gelukkig dunde het wolkgordijn en brak te elf ure de oranjezon door, terwijl de optocht op het kazerneplein word saamgesteld. Vreugde en opgewondenheid begonnen allerwege te lieerschen, aller zorgen waren vergeten, alle knorrepotten verdwenen, en vroolijk wapperdende ontelbare vlaggen en wimpels over de vlottende menigte. Omstreeks twaalf ure zette de stoet zich in bewe ging om zijn in den feestwijzer beschreven weg te vervolgen. Het doel er van was eene historisch over zicht te geven van het ontstaan en den voortgang van den krijg, dien onze vaderen tegen Spanje heb ben gevoerd, door bijeenvoeging van groepen, die eik op zichzelve een geheel uitmaakten en tegelijker tijd eenig denkbeeld konden geven van de opeenvol ging, der voornaamste gebeurtenissen in die dagen. De helden van den Vrijheidskrijg werden voorafgegaan door Spanjaarden, en Spaanschgezinde Nederlanders, die op het ontstaan van den opstand invloed hebben geoefend. Hij werd geopend door een korps muziekanten van het 5de Regement Infanterie, onder leiding van den heer Henri Pii3ch, ensaamgesteld uit: I. Twee Trompetters met de Wapens van Zicrik- zee (te paard). II. Banierdrager der Koninklijke vlag (te paard). III. Tien Spaansche voetknechten. IV. Vertegenwoordigers der verschillende Raden, voorafgegaan door twee boden (te voet). V. Edellieden aan het hof van Margaretha van Panna, (te paard.) VI. Geuzenedelen, (te paard) voorafgegaan door 10 bedienden (te voet.) VII. Alva met zijn zoon Don Erederik, gevolgd door tien Spaansche Legerhoofden (te paard) en voorafge gaan door den drager der Spaansche banier (te paard) en tien Spaansche voetknechten. VIIE. Egmond en Hoorne (te voet), voorafgegaan door de dragers van de roede en het zwaard, en gevolgd door een Spnnusch kapitein (te voet) en tien Spaansche voetknechten. 1 IX. Geuzen vloot voogden en Geuzen (te voet). X. Zierikzee 15721576, voorafgegaan door het korps muziekanten der stedelijke dienstdoende schut terij van Zierikzee, onder leiding van den heer Hugo Griiters. Bij deze afdeeling behoorden Mr. Lieven Jans- zoon Kaarsemaker, liet Slagcrsgilde, de Schuttersgilden St. Joris, en St. Sebastiaun. XI. Prins Willem van Oranje en gevolg (te paard.) XII. Groep helden uit dien tijd (te voet.j XIII. Banierdrager der Unie (te paard.) Een korps muziekanten van het 6de regiment in fanterie, onder leiding van den heer P. Stenz, sloot den prachtvollen trein. Hij leverde in waarheid een treffenden aanblik- op, die rijk gecostumeerde optocht. In de volmaakste orde ging bij voort en aan deuren en vensters waren talrijke belangstellenden en lieve schoonen, die aan velen er van een fraai bouquet toewierpen. Langs straten en havens hadden zich dichte rijen van nieuwsgierigen geschaard om hem te zien voorbijtrekken. Allen ver vulde hij met bewondering en sympathie. Allen ge noten. En zeker kon de feestcommissie een gedeelte der gelden door jood, katholiek en protestant, door rijk en arm, bijeengebracht, niet beter besteed hebben. De costumes, geleverd door den heer Mulder te Utrecht waren keurig' netjes, solied en emaakvol afgewerkt. Hij verdient ons aller dank en aanbeveling. Toen omstreeks 2 uur de optocht zijn eerste route had afgelegd, stroomde de menigte naar het Feestter rein tuschen de twee houten bruggen, om de matinee musicale, gegeven door de muziek van het 5e'regi ment Infanterie, onder directie van den lieer Iienri Pusch bij te wonen. Daar werden de op het pogramma vermelde muziekstukken op voortreffelijke wijze uit gevoerd en steeg de feestvreugde steeds hooger, steeds mooier werd het weer, steeds lastiger zwierden driekleur en wimpel, steeds luider werd de feesttoon. En toen te 5 uur de optocht, grootendeels langs een andereu weg, de stad andermaal doortrok, toen werd hij overal met daverende lioerah's begroet. De Watergeuzen zwaaiden vroolijk hun enterbijlen en zongen en jubel den lustig door. Bij half zeven keerde de stoet op het plein achter dc kazerne weerwaar een donderend hoerali werd aangeheven over den goeden afloop. De onvermoeide voorzitter van den optocht, de heer J. van der Vliet bracht allen zijn hartelijken dank. Ook namens de heer mr. B. O. Gau, eere-voorzitter der feestcom missie, sprak hij een woord van hulde. Met innige erkentelijkheid voor de vele moeiten, tijd en zorgen werd een woord gericht tot den secre taris van den optocht den hear mr. J. A. Bolle Lz. en deu voorzitter der feestcommissie jhr. mr. G. L. Schorer. Toen deze daarop een krachtvol woord wijdde aan de vrijheid en het vaderland, en voorstelde ter eere van ons vaderland een algemeeaen uitroep aan te heffen toen selieen er aan de opgewonden toejuichingen geen einde te komen. De muziek viel telkens met een vaderlandscli lied in en de vreugde steeg ten top. De stoet werd ontbonden en ieder haastte zich naar het feestterrein. Alleen een photographic zou het kunnen weergeven. Ik waag het echter er een kleine beschrijving van te geven. Verbeeld u eene ruimte van 300 ellen lang en 200 ellen breed, doorstroomt van een breede haven, omgeven met olmen, aan beide einden houten ophaalbruggen. Op de groote ruimten langs de havens bewegen zich de jubelende feestgenooten. De boomen aan weerzijden met guirlandes vereenigd vol lampions en giorno's". Een paar palmen beneden de dekzerken, de haven muren omzoomd met een lijn lampions, even als de bruggen, bovendien inet vlaggentropeeëu getopt. Aan de eene zijde een prachtige muziektempel, geheel ver licht en versierd met een groote door gas geillumineerd Apollo-lier. Van afstand tot afstandvlaggen en medaillons, ter eere der heiden uit de 16de eeuw. De huizen aan weerzijden niet loovers versierd en velen er van schitterend geillumineerd. Hier met TV. v. O. ginds SchouwenDuivelandZierikzee, daar met sterren, verdermaar waar zou ik eindigen. Met dit ter rein smolt het tweede gedeelte der Oude Haven, van de laatste brug tot aan den Dam, tot een schoon ge heel in een. Ook daar waren de boomen met groene festoenen verbonden, waaraan honderden lampions en giorno's. Ook daar waren vele woningen met groen behangen geillumineerd, met TV. v. O. of aan den grond legger onzer vrijheid. Staande op eene dier bruggen maakte dit alles, met de twee verlichte poorten bij de eerste brug, door de vriendelijke maan beschenen, en in het stille water weer kaatst een onbeschrijfelijken aanblik, een schitterend effect. De haven was als in een vurige lijst gevat. Te 10 ure deden'de watergeuzen onder directie hunner vlootvoogden, allen in costuum, in hunne fraaie vaar tuigen, door de eerste brug, hun intocht. Van deze smaakvolle opgetuigde booten waren het want en de boorden geheel met lampions behangen en omboord. Daarin vooral heerschte gulle feestvreugde, groote opgewondenheid. Daverende toejuichingen vielen hun teil deel. Eene prachtige goudel met een fraaien troonhemel, mede geheel verlicht, bevatte het muziekkorps van het reegenoemde 5e regeincut Infanterie. Bij afwissel!:v. zich dit met. dat in de sierlijke tent tot aller genoegen hooren. Honderden vuurpijlen, zwermpotten, sterren, bommen, molens, pauwenstaarten, .""iqucttcn, allen met veel kleurige sterren werde- de eerste brug en op het genzeuvaartuig Lir: )r et Emergo onophoudelijk afgestoken, en veroorzaakten soms een oorvërdoownd geknetter. Zingend en joelend, dol van pret, was de feestelijke menigte bijeen, nu en dan door BengaalsQ.li vuur in eent tooverachtigen gloed gehuld, en hst prachtige bouque waarin de koninklijke kroon met de ietter YV en de jaartallen 1572LS72., stond als 't ware te vroeg in gloed, en herinnerde te snel aan liet naderend einde van den eersten feestdag, die door geen enkelen wan klank outstemd werd. Ternauwernood uitgerust van den vorigen dag- gingen we 's YVoeiisdagsmid b'gs naar de matinee mu sicale, waar in de tent op het feestterrein do muziek van het 5e regiment eenige stukken uitvoerde. Om streeks zeven ure deed de feestcommissie, gevolgd door de Watergeuzen in costuum, met -vlaggen en wimpels, een tocht door eenig»? straten, uitkomende op de Nieuwe Haven, waar de gecostumeerde optocht niet door had kunnen trekken. Niet weinig' droeg dit tot algemeeu genoegen bij. Ofschoon de muziek tempel weder geheel verlicht was en er hier en daar nog geïllumineerd werd had het feestterrein cc - van zijne fantasie verloren en bepaalde het eene wandeling door dc fraai gedecoreerde e? m straten. Den vorigen avond waren die niet goilluu1' omdat de menigte zich ter feestplaat.'-. id.a Ilec nederig Kapellestraatje, de Molenstraat, de I, j het Korte en het Lange Groenendanl, de St. Domus- straat, het Vischslop, de Nieuwstraat, de Nieuwe .j Haven, de Korte St. Jansstraat, de Ppststraat, dc Dam, het Maalstraatje. de Verre Nieuwstraat, de Blijenhoek en andere hadden zich als om strijd, de eene al fraaier dan de andere, in feestgewaad go- dost, in lanen en poorten herschapen, met guirlande-, kransen en loovers getooid. De sierlijk opgerichte poorten in de Poststraat, de Lange Nobelstraat en aan het Hervormd ibaeonie- Arraengesticht waren aan de vrijheid gewijd De pomp in de Verre Nieuwstraat was in eene prachtige piramide veranderd, met deze opschriften ,/De Spaansche dwingeland Trotsch op zijn reuzenkrachten Dorst zich vermeten 't Volk van Neerland te verachten." //Dweept dat verachtelijk volk Van vrijheid, recht en wetten, Het zet zich tegen mij Y'Yelaanik zal 't verpletten." z/Op cl' eeuwige zuil des roems Staat Neer)amis naam gedrukt Eu wordt nbor vreemden trots Daar nimmer afgedrukt." Verder troffen wij in die straat nog aan: //Halt Aiva, toen de Watergeus 1572. Den bril u lig'cte van den neus, 13/2. Zaagt gij dat het geweld van Spanje Deri roem vergroote van Oranje." z/Dc nacht verdween, de dag brak aan. 1572. Eu Neerlands volk herleeft, 1872. 't Is God alleen die redding bracht, Hem zij de Eer alleen." //Van nood en dood uit angst en lijden "1572. YVou God ons Vaderland bevrijden, IS72. Van Spaansche juk en dwinglandij Hij maakte ons dooi' Oranje vrij." 1572. //Door Godes kracht en 't voorgeslacht 1872. Iieeft Willem de Zwijger de vrijheid gebracht." Bij velen prijkten chassinetten met het beeld van Willem den Zwijger, de inneming van den Briel, enz. Zoo bevond zich in de St. Dom:^straat eene groote lantaarn met onderstaande opschriften z/Lang leve het Vorstelijk huis". //Hulde aan den Zierikzeeschen optocht". //Eere aan het Gemeentebestuur van Zierikzee". ,/IIoerah! Geen Alva maar de Watergeus was over winnaar, gedachtig onzer voorouders". Gaarne zouden wij deze beschrijving verlengen doch onze ruimte verbiedt hut. Onze lezers denken echter niet dat we de niet vermelde minder karakteristiek vinden. Tot iaat iu den nacht heerschte er drukte en ge woel, knalden vreugde schoten en sisten voetzoekers, in menigte. Velen waren op het feestterrein, waar de muziek ons veel schoons en goeds te genieten gat.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2