Buitenland. Zeliïem, 9 Juli. Naar men van gocderhaml ver neemt, is bij de op last van het gemeentebestuur ge dane opneming der schade wegens den hagelslag op 18 Mei en 25 Juni jl. gebleken, dat hierdoor 598 hektoren met rogge, boekweit en aardappelen vernield zijn. De schade is begroot op ruim 81,000, waarvan meer dan ƒ15,000 wordt geleden door volstrekt be- hoeftigen, die alles hebben verloren, en waaronder er velen zijn, die ten tweeden male hun oogst in weinige oogenblikkcn hebben zien verwoesten, doordien zij hun land met rogge, dat den 18den Mei was ver- hageld, hadden omgeploegd en daarin boekweit gezaaid. l)e toekomst is zeer donker, daar ook velen der.meer gegoeden groote verliezen hebben geleden. Men hoopt dat het provinciaal bestuur, evenals vroeger, onder anderen na den brand te Haaften in 1866, termen zal vinden, om deze toch reeds niet welvarende ge meente te hulp te komen; waartoe wij vernemen dat door het gemeentebestuur pogingen worden aangewend. Verzekerd tegen hagelschade was hier niets. De ar beiders en geringe landbouwers zouden hunne kleine pereeelen ook niet verzekerd kunnen krijgen. Verschaft liet provinciaal bestuur nu geen hulp, dan zal men er toe moeten overgaan de algemeene liefdadigheid in te roepen, daar de gemeente zelve en hare ingezetenen niet genoegzaam kunnen helpen om te voorkomen dat ruim 80 huisgezinnen tot den bedelstaf worden gebracht en in den aanstaanden winter ten laste der armen komen. Volgens het Dagblad zal zijne Majesteit dc Koning zich deze maand naar Zwitserland begeven. Gouda 9 Juli. Gisteren avond deed de schutters raad alhier uitspraak in de zaak van den auditeur tegen den schutter li. J. B., welke zaak eenige dagen te voren gediend had. De schutter had bij de inspectie van 17 Juni jl. bevelen van den kommauderenden oflicier niet gehoorzaamd, ook niet na daartoe te zijn aangemaand, waarover hij onderhouden werd. Na afloop der inspectie bedreigde hij den officier. Over eenkomstig de conclusie van den auditeur, heeft de schuttersraad in deze feiten gezien verzet tegen den meerdere door woorden en daden, en H. J. B. uit de schutterij weggezonden, met verwijzing, onder goed keuring van het plaatselijk bestuur, in een geldboete van 50 'sjaars gedurende zijn nog overigen diensttijd. \N. 11. C.) Blijkens het uitgekomen alphabetisclie register op liet Dolitieblad over 1871, zijn in dat jaar gesignaleerd 1357 -pnx.armon, woiM.ryrl,ft 7 Q Vl'PPmflp.li nffen. ont vlucht uit gestichten 72 bedelaars, vermist 30 brieven met geldswaarde 23 personen, die aan de nationale militie dienstplichtig waren, hebben hunne gemeente waartoe zij behooren, verlaten zonder dat hunne te genwoordige verblijfplaats bekend is. Er zijn gevon den 13 drenkelingen, 29 drijvende vaartuigen ontvreemd 26 vaartuigen gepleegd 42 veediefstallen 17maal is valsche munt in omloop geweest; diefstal of verwisseling van effecten en andere geldswaarde hebbende papieren, waarvan de nummers bekend zijn, is 44rnaal voorgekomen. Te Breda is eene sub-commissie van 15 leden voor het Thorbecke-gedenkteeken gevormd. Men meldt uit Botterdam, dd. 5 dezer aan de Telegraaf „Alhier zijn verscheidene schepen, met aardappelen geladen om naar Engeland getransporteerd te worden, cloor het volk verhinderd van wal te steken. Mr. A. M. L. de Leth, te 's Plage, wien in ver schillende bladen ten laste gelegd was dat hij, als komraandant eener compagnie schutterij bevel zou ge geven hebben om op te rukken toen eenige manschap pen pogingen wilden aanwenden tot redding van den schipper en zijn kind, die zich - zooals men zich her innert - in levensgevaar bevonden, heeft zich ver antwoord. Aan eenige schutters, die voorgaven te kunnen zwemmen, werd onmiddellijk verlof gegeven om zich te water te begeven, en eerst toen de ove rige manschappen elkander aan den waterkant verdron gen en meer wanorde veroorzaakten dan zij hulp verleenden, werd, vooral op dringend verzoek van den geneeskundige, aan de compagnie bevel gegeven haren weg tc vervolgen. Eeitclijk verzet der manschappen heeft niet plaats gehad, de hulp der politie is dus niet noodig geweest. Uit Plellevoetsluis meld men aan het Dagblad het volgende staaltje van nauwgezetheid Terwijl dc stoombaggermolen in de haven werk zaam was, passeerde de stoomboot Ariadne 'met zulk een snelheid, dat de man, die aan den slinger der wich stond, zoodanig werd getroffen, dat zijn linker arm werd verbrijzeld en een amputatie moest plaats hebben. De gemeente-geneesheer liet den patiënt onmid dellijk naar de gemeente-ziekeninrichting transporteeren: doch ontving daar - tot zijn verbazing - tot tweemalen de aanzegging van den burgermeester, dat die man niet mocht worden opgenomen, vóór dat er bewijzen wa ren overgelegd voor de kosten van opneming enz. Gelukkig dat de bekwame geneesheer Albers, en de officier van gezondheid lc kl. Kluge, zich daardoor niet uit het veld lieleu slaan en voortgingen met de amputatie, anders ware de man wellicht door bloed verlies bezweken. Men meldt aan den Standaard uit 's Plage „De doopplechtigheid van den zoon van PI. K. H. prinses Marie der Nederlanden zal den 18 Juli a. s. met grooteu luister te Neuwied worden gevierd. De Duitsche keizer zal zich van Ems derwaarts begeven. De jonge vorst zal den naam vanFrederik ontvangen. P r a n k r ij k. Nu liet traktaat tusschen Prankrijk en Duitschland is goedgekeurd en geratificeerd, waardoor de ontruiming der door de Duitschers bezette provinciën bijna geheel afhankelijk wordt gemaakt van de betaling der nog verschuldigde drie milliarden of van 't verschaffen van zulke soliede waarborgen, dat zelfs v. Bismarck ze vertrouwen moet, heeft de Pransche regeering zich gehaast bij de nationale vergadering het volgende wetsontwerp intcdieuen. Art. I. De minister van finantien wordt gemachtigd op het grootboek der openbare schuld te doen in schrijven eene rentesom die tegen 5% een kapitaal kan verschaften van 3 milliard fr. Art. II. De minister zal deze som kunnen vermeer deren totdat gedekt zullen zijn de achterstallige schulden en de uitgaven bij de uitgifte der leening te maken. Art. III. Ten einde zeker te zijn van de ontfangst der drie milliarden, die nog aan Duitschland ver schuldigd zijn en de bevrijding van het grondgebied te verhaasten, zal de minister van finantien overeen komsten kunnen sluiten met de bank van Prankrijk en andere finantieële genootschappen. Men meent, dat de leening in den loop der maand Juli uitgegeven en gretig genomen zal worden. Pauijs. Op den vijfden en zesden Juli zijn in de synode van de protestantsche gemeenten in Prankrijk de debatten voortgezet over de vraag, of de candidaten zouden verplicht zijn de verklaring afteleggen, dat zij vasthielden aan „de belijdenis der kerk, zooals die is geformuleerd door de algemeene synode." Ook nu bleef de synode voortgaan op den eens ingeslagen weg, niettegenstaande van meer clan ééue zijde de waar schuwing tot haar kwam, dat zulk ecu eisch de dood moest ziju van alle ware vrijheid. „Gij zijt geroepen," zoo sprak een onderling uit Lyon, om deu vrede te handhaven en in plaats daarvan sticht gij brand. Gij zult ons niet kunnen overtuigen, nooit zult gij liet kunnen, dat de geloofsbelijdenis van u 61 mannen de geloofsbelijdenis der kerk is." Den meesten indruk maakte eene redevoering van den heer Gaufrès, waaruit wij eeii uittreksel mede- deelen, omdat veel van 't geen hij zeide van toepas sing is of zal zijn op ons vaderland. „Ik hoor u van niets spreken dan van de kerk't geloof der kerk rechten der kerk, dienaar der kerk. En de veelvuldige herhaling van dit woord is niet een toevalze is het gevolg van den katholieken zuurdeesem, die in liet protestantisme is binnengedrongen, luderdaad er is op dit gebied geen ander verschil tusschen den protestaut en den katholiek dan dit: de eerste is in onmiddellijke aanraking met God. De kerk is hem slechts hulp middel om zijne verhouding inniger te maken. Voor den katholiek daarentegen is de kerk het kanaal, waardoor alle goddelijke gaven tot den mensch komen, Gij hebt u geplaatst op de helling, die voert tot den afgrond van het katholicisme. Dit is zoo waar, dat wij zonder eenige overdrijving kunnen zeggen, dat onze synode en het laatste vati- caansch conoilie bijeengeroepen zijn om dezelfde redenen, en dat zij om hun doel te bereiken gebruik maken van volkomen dezelfde middelen. De ultramontaansche partij heeft een middel gezocht tegen hetgeen zij noemde het „liberale catholicisme," gij zoekt een middel tegen liet protestantsch liberalisme." Om zijn doel te bereiken heeft het vaticaansch concilie eene nauwkeu rig geformuleerde belijdenis opgesteld - Gij zijt bezig om hetzelfde te doen Zijne toevlucht te nemen tot formules is voor het katholicisme eene vernedering, hoeveel te meer dan voor liet protestantisme. Gansch anders dachten de leiders der vroegere, groote gods dienstige bewegingen, er over, de Herformers in de zestiende eeuw, het Jansenisme iu de zeventiende, de Bevêil in de achttiende. Men dacht er niet aan om de kerk te prediken, men beriep zich op de onmiddellijke ingeving des heiligen Geestes. Sedert twintig jaren schijnt deze levenwekkende geest van ons geweken te zijn," enz. En eindelijk. Maar er is eene wet, die in de kerk altijd de meeste kracht heeft, deze, dat men geen werkelijkeu invloed heeft dan door liet Christelijk leven. Alleen dit heeft werkelijk bestaan. Al liet andere is hersenschimmig. Werpt dan in het vuur al deze papieren, die slechts getuigenis kunnen afleggen, dat gij vervallen zijt van de grootheid uwer vaderen. Vereeuigt u om aanteblazeu de vonk van liet Goddelijk vuur. Hoeveel indruk deze redevoering maakte, zij kon gcene verandering brengen iu de stemming. Het protestantsch ultramontanisme zegevierde. Parijs. Van den vroegeren minister van oorio°- Vaillant verhaalt men het volgende Volgens een oude gewoonte wordt do post, die de wacht houdt voor 't hotel van den minister van oorlog gekommandeerd door den luitenant. Zoolang nu Vaillant minister was liet hij dezen officier dagelijks bij zich eten en om hem alle verlegenheid te besparen had hij in de wacht kamer der dienstdoende officieren de volgende bekend making laten aanplakkenart. I. de dienstdoende officier der eerewaclit is dagelijics aan tafel (ie gast van den minister. Zijn adjudant gaat precies 55/o naar beneden om den officier in de salons van den maarschalk te brengen. Art. 2. De officier wordt dooi den maarschalk in persoon ontfangen. Deze schudt hem de hand en stelt hem telkens aan zijne vrouw en de overige gasten voor. Art. 3. De maarschalk leidt den officier gearmd naar de eetzaal. Daar plaatst hij zich aan de linkerhand van den maarschalk, welke gasten er ook mogen zijn. Art. 4. Daar des maar schalks vrouw alleen water drinkt, raag men haar geen wijn presenteren. Na het eindigen vau het diner gaat de officier met den maarschalk iu de rookkamer en neemt de hem geboden sigaar aan. Art. 5. Na verloop van een half uur stelt de mapscindk den officier voor een partij whist te spelen. Deze slaat regelmatig het verzoek af, op grond, dat zijn plicht hem op zijn post roept. Dan gaat hij heen. JT> uitschland. De redevoeringen door den pans in den laatsteu tijd gehouden en de brief door Z. H. aan kardi naal Antonelli geschreven hebben eer,' gansch andeven indruk gemaakt dan men in Po me verwachtte. Van gewoonlijk goed onderrichte zijde, wordt gemeld, dat de rijkskanselier reeds lang voornemens was meer krasse maatregelen te nemen tegen den revolutionairen bisschip van Ermeland, maar daarin werd verhinderd door den keizer zeiven, die Jiever niet wilde, dat de zaak tot zulk een uiterste zou komen. Maar toen de paus ronduit kwam verklaren, dat weldra een steen zou vallen van den' hemel, die den grooteu kolossus (het Duitsclie rijk) van zijn voetstuk zou werpen; was ook Willielms geduld ten einde en gaf hij verlo'' tot het nemen van het besluit, 't. welk dezer dagen werd gepubliceerd, waarbij het traktement van den bisschop wordt ingehouden. De Magdeburger Zeitung zegt in Staat te zijn ge steld tot mededeeling van den woordelijkcu inhoud van het besluit in den Bondsraad, aangaande de uit voering der wet betreffende de Jezuïten-orde. Volgens dat blad luidt het als volgt le. Daar de Jezuïten-orde binnen het gebied van liet Duitsche Bijkis uitgesloten, mag aan de tot haar behooreude personen niet worden toegelaten als zoo danig, inzonderheid in kerk en schooi, ecuige functie uit te oefenen of missiën te houden. 2e. De nederzettingen der genoemd orde moeten ontbonden zijn binnen zes maanden na den dag waarop- de wet in werking treedt. 3e. De maatregelen tot uitvoering tier wet worden in de voorkomende gevallen voorgeschreven door de Politie der lands. 4e. Aan de Bonds-regeeri.ngen wordt aanbevolen, de bepaling betreffende de aanwijzing van districten of plaatsen, tot verblijf van verdreven Jezuïten in den regel slechts clan toe te passen, als de uitgewe zene verklaart buiten staat te zijn, zelf een niet ver boden verblijfplaats te kiezen. 5e. De Bonclsregeeringen worden verzocht a. aan de Bijkskanselarij bericht te geven van elke volbrachte ontbinding eener nederzetting van de Je zuïten-orde b. zoo spoedig mogelijk aan de Bijkskanselarij me- detedeelen, of aan vreemdelingen, dan wel aan Duit schers, tot de genoemde orde behooreude, het verblijf in zekere districten of plaatsen verboden, of eeue an dere verblijfplaats, aangewezen is, cu daarbij op te geven de namen en betrekkingen der personen op wie de maatregel is toegepast c. de noodige inlichtingen te doen inwinnen, om. te doen blijken of er binnen het gebied van de Be- geering des lands ordeu, of op den vuet ocner orde geregelde ccrporatiën bestaan, die raet de Jezuïten- orde verwant zijn, en binnen drie maanden het resultaat van dat onderzoek aan den Bijkskanselier mede te deelen. Evenals te Trier heeft ook de provinciale autori teit te Dusseldorf last gegeven, voortaan geene leden van geestelijke orden of congregatiën als onderwij zers of onderwijzeressen op de openbare scholen toe te laten. De Vicaris der St. Nicolaas-kerk fce Dantzig is tot eene maand vestingarrest veroordeeldwagens uit drukkingen op den kansel betreffende de vrijheid van drukpers. "Wegens het voortdurend gebrek aan woningen, voor de werkende klasse te Berlijn worden er nog dadelijks op het Slachtersveld buiten de stad houten

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2