Buitenlandscli Overzicht. Gemengde Berichten. trouwen in 't heden, en in de toekomst van 't volk, van ons zelve aan wien hij behoort. Leggen we plechti eerbiedig ons huldebewijs neder voor den Jderos 'tien S«W van ons geslacht «u van ons volk, op wien wij, zijn vollt, trotach mogen v.m I 1 Z?*ulagabl. v. Dordrecht. Aan burgemeester en wethouders p Botterdam is een van 6U0 haudteekeningeu voorzien adres gericht, waarin de aandacht gevestigd wordt op de talrijker Wordende gelegenheid tot uitspatting op den Zondag eu daartegen beperkende maatregelen verzocht worden. Tn liet maandschrift, gewijd aan de lichamelijke op voeding. wordt door tien heer E. de Jong de aam ac i van den minister van oorlog en der betrokken hoo - officieren gevestigd op de onjuiste en zeIfs se' L wijze, waarop de lichaamsoefeningen uj 10 worden m toepssing gebracht. Z. i- moet fy™a" Stiek bij hot leger ingevoerd worden, volgens de re e der kunst en Van het gezond verstand; 1 eu geheel verkeerd toegepast, is zij schadelijk in de lmo ste mate en strekt zij ten verdorve van hen die haar moeten uitoefenen. Uit Weenen schrijft men met betrekking tot de groote internationale tentoonstelling aldaar o. a. het volgende //Onder do Staten, die zich met de grootste mogelijken ijverop eene waardige vertegenwoordiging bij gelegenheid van uc wereldtentoonstelling in 1873 toeleggen, zal Nederland eene eerste plaats innemen. De Nederlandsohe commissie ad hoc is, volgens ont vangen berichten uit den Haag, er op bedacht, dat de ruimte op welke zij zal kunuen rekenen, wordt gebruikt om iu één groot geheel de industrie land erteg mwoordigen en haar daardoor nieuwe markten en nieuwe handelsbetrek kingen te verzekeren. Bij eene oproeping, van de commissie uitgegaan, zet zij dien wensen op den voor grond. Daarom verlangt zij ook eene krachtige ver tegenwoordiging van de koloniën. Ten dezen aanzien is 't van groot gewicht dat sedert den dood van den minister van Binnenlandsche zaken, den heer Thorbecke. de minister van Koloniën, de heer van Bosse de zaak warm ter harte genomen heeft. Hij wordt daarin krachtig gesteund door de Nederlandsohe handelmaatschappij, die eene neer kostbre verzameling van O.-ï. producten, die zij reeds voor de tentoonstel ling te Parijs op her oog had, maar destijds niet ge reed kon krijgen, als nu naar Weenen zal zenden. Ook de Ned waterstaat zal een groote inzending doen. Ia de kring der Holl. industrieelen werkt de heer van Oordfc, na zijn bezoek van Weenen, niet kracht opdat een keur van voorwerpen worde bijeen gebracht. Ook de Ned. kunst zal meer nog door qualiteit dan door quantiteifc trachten uit te munten. Toch is liet aantal ingezonden stukken reeds nu zoo groot, dat men beweert ruimte te kort te zullen komen. De regeering van Nederland heeft uitzichten geopend op de meest mogelijke vergemakkelijking ten aanzien der onkosten." Met genoegen vernemen wij dat onze bekende teekenaar >:le heer Alexander Ver-Huell, binnen kort weder iets van zijne hand het licht zal doen zien. De laatste jaren gaven dan ook maar heel zuinig getuigenis dat hij zich nog onder ons bevond Thans zal 't zijn eene groote gravure door een onzer bekwaamste staal- gravenrs vervaardigd, naar eene schilderij de heeren 7. H. zijnde een tafereel uit de indrukwekkende le gende van //De vliegende Hollander." Met verlangen zal voozeker menigeen met ons dit nieuwe product van onzen geuialen landgenoot te geraoet zien. Wie in de laatste dagen den blik had gevestigd op Frankrijk en zijn regeering te Versailles, heeft gewis de njöcdoogeude klacht nier, kunnen weerhouden altoos nog ziekGewond en nog steeds bloedendeNog niet geheeld die smartelijke wonden! Voorzeker de levensvatbaarheid en he; herstellingsvermogen van de groote natie zijn nog groot en onuitputtelijk; zij zal zich wel weer opheffen van de lijdenssponde; doch hoe lang zal dat nog duren? Twee zaken, ten nauwste met het verloop der ziekte in verband staande, hielden en houden nog ieders aan dacht gespannen: de nieuwe belastingwetten, en de samenzwering Frankrijk weet het wel dat het nog altoos gewond nederligt, 'tgevoeit behoefte aan een geneesheer en aan geneesmiddelen. Den eersten heeft het, althans 'tis de eenige ambitie van den heer Thiers die geneesheer te mogen heeten en hij heeft al de eigendunk van een practicus, die meent de eenige en onfeilbare te wezen. Hoegroot echter is de mate van 'tvertrouwen dat de geneesheer geniet? Ja, zoo de rechter van Frankrijke Nationale niet wist wat de linker dacht en deed en zoo, omgekeerd, de linker de rechter kon wegdenken, dan zou 'tgnau. Nu tracht Thiers als een°overheerschend genie boven die beide vleugels uit te zweven en beiden tegelijk te betooveren met zijn prestige. Als hij maar niet, ten leste afdalende van dat onhandbare zweefpunt, tussohen de beide uitersten zonder een juste milieu te vinden, verpletterd wordt. Gevaar bestaat er; de samenzwering 'tzij dan een werkelijke of slechts een als mogelijk gedachte, bewijst dat genoegzaam. Frankrijk erkent zich ziek, doch 'tkan tmet zich zeiven niet eens worden over de geneesmiddelen. Thiers wil de belasting op de grondstoffen, en meent die teo-en alle economische in politieke bezwaren vol doende verdedigd te hebben. Een tegenontwerp wil een belasting op de handelswinsten. Een derde ('t amendement Casimir-Périer) wil een belasting van 3% op alle winsten van welken aard ook. Daar staan dus de remediënj welk zal nu de patient kiezen? Want in zoover gaat onze vergelijking niet op dat we met een' gewonen zieke te doen zouden hebben, die^ in neemt wat hem wordt aangeboden, 'tIs een patient die zich zelf in de eerste plaats consulteert, en dan wordt het moeielijk. Ondertusschen heeft ook de vijand die de wonde geslagen had een schrede naderbij gedaan door de nadere overeenkomst omtrent de betaling der oorlogs schatting en de intrekking der vreemde bezetting. Velen honden die meewarigheid voor dubbelzinnig. Trouwens Prins von Bismarck kan zonder gevaar den zieke een woordje van troost toespreken, hem tkussen wat opschudden en hem helpen innemen hij zal wel zorgen dat hij weet of eu wanneer de patient zoover zal gevorderd zijn dat hij eens een uurtje kan op zitten en eens door de glazen zien, naar buiten. Dan zal 'toog wel weder getroffen worden door die ver nederende schutting van scherpe pallisaden rondom de afgescheurde deelen van la Belle France, dan zal de herstellende wel weder sterk willen zijn en geducht als weleer. Maar op dat alles wordt door den Ger maan gerekend. En daar komt nu die samenzwering of dat gerucht van samenzwering bij. Wezenlijk of slechts denkbeeldig is zij toch een gewichtig teeken. Voor den heer Thiers is 't bovenal een zaak op leven en dood. Zijn gewone manoeuvre van 't stellen der gouvernements-kwestie kau hij nu wel niet meer aanwenden. Wie zegt het, of men 't défi niet zou aanvaarden en wie ziet dan 't einde van de verwarring Een Monarchale samenzwering dat is in de gegeven omstandigheden, zoo algemeen mogelijk uitgedrukt. Voor de monarchie is een monarch noodig en wie kan de bruikbare persoon zijn Ook nu is 't wederom daar komen wel veel geneesheeren op 't consult, ge roepen of ongeroepen, doch de patient vertrouwt ze eigenlijk geen van allen. Wanneer zal Frankrijk toch eens den man vinden, dien 't zoo zeer behoeft Van uit Engeland richten zich aller blikken met blijde voldoening naar Afrika's barre oostkust, en menig oog zou wel willen doordringen tot in 't bin nenste van die geheimzinnige oorden, waarin de koene zendeling-reiziger Livingstone zoo lang als verloren heeft rondgedoold. Eindelijk is men dan toch zeker dat (le vermaarde Livingstone nog leeft en de wereld weldra weder met een nieuwen schat van kennis zal verrijken. Die man is inderdaad een merkwaardige verschijning in deze eeuw. Uitgegaan om aan arme Hottentotten en Kaffers 't ééne noodige te brengen heeft hij op dat gebied wel eenige verovering behaald, doch ten laatste heeft zijn arbeidsveld hem overwonnen en de priester des Evangelies is een priester der we tenschap tevens geworden en de wegbereider voor anderen die na hein komen kunnen. Ieder ziet vast verlangend uit naar 't verhaal van zijn lotgevallen en ontdekkingen, dat weldra zal openbaar gemaakt worden. 'Aan Euischland kunnen we nog niet denken zonder in een bewolkt verschiet St. Pieters trotsche koepel te zien opdoemen. Meer en meer wordt de strijd tusschen van Bismarck's binnenlandsche staatkunde en Rome nl. 't ultramontaansche Rome, openbaar, 't Is niet te ontkennen dat de paus in de laatste (lagen meer en meer getoond heeft van een passieve iu een actieve houding te zullen overgaan. Prins von Bismarck is een krachtig man, een ijzeren figuur. Zal hij nog lang genoeg leven om 't tweede gedeelte van de levenstaak die hij zich gesteld heeft te voltooien zoo als hij 't eerste gedeelte gedaan heeft? Den Duitschen Cesar heeft hij herboren doen wor den. Nu schijnt hij hem volkomen vrij en los te willen maken van de banden die hem sedert 1000 jaar aan de driedubbele kroon gebonden hielden. 't Is een zwaar en verziend werkdoch een werk den grooten geest waard die 't heeft durven aanvatten. Belgievoor een deel althans, zwemt nog steeds in 't genot van de onverwacht en ongedacht behaal de overwinning bij de gemeenteverkiezingen. Men is nu aan de commentaar van dat gewichtige feit. De liberalen juichen, en met rede. De cleric den zeggen ja, maar en vast tandéknersen ze ondertusschen 0ver den zoo gevoelig aangekomen stoot. Voor 't gou vernement is de slag waarschijnlijk doodelijk. Te be stemder tijd zal 't roemloos vallen zooals 't roemloos gevegeteerd heeft tot dusver. //Slechte tijden," zullen de Jezuïten denken, en waarlijk 't zijn al geen rozen voor die heeren tegenwoordig. Ook in Italië vait weder een nieuw teeken van ontwikkeling optemerken. De paus heeft de geeste lijkheid aangemaand om ijverig deel£ie£nemen aan de bearbeiding der gemeente-verkiezingen die aanstaande zijn. Dit is een gewichtig feit, want het houdt in zich een openlijk optreden tegen Italië. Men ziet er iu dat de paus 't uitzicht op interventie van de een of andere mogendgeid moet hebben opgegeven en'nu op de kracht der geestelijke wapenen zijn beroep zal doen. De regeering van Victor Emmanuel zal dit wel niet met stilzwijgen kannen aanzien. Immers, wanneer de paus rechtstreeks aan de geestelijken opdraagt hun machinerie in werking te brengen bij de verkiezingen, dan is dit niet wel te vereenigen met de conditie waarop 't wereldlijke Rome de zelfstandigheid van 't geestelijke Rome heeft gewaarborgd. Tusschen haakjes zij nog opgemerkt dat dc paus in dc laatste weken herhaaldelijk heeft betuigd dat hij volstrekt geen gevangen man is en dat hij zou kunnen gaan waar hij wilde. Vroeger was dit anders, 't Heugt ons nog dat hij weeklachten (leed hooren als een arme gevangene achter slot en grendel. Hoe is toch alles wonderbaar in de wereld en wat kan een onfeilbaar potentaat toch soms veranderlijk zijn van gevoelen Uit Haarlemermeer wordt gemeldBij het afbre ken van den schoorsteen aan Leeghwater had onlangs een verschrikkelijk ongeluk kunnen gebeuren door het vallen van een der zware deksteenen, die van een aan merkelijke hoogte nederviel en niet genoeg bevestigd scheen te zijn. Juist bij tijds was het werkvolk van de plek gegaan, waar het gevaarte neerkwam. Bij liet verbouwen van dezen schoorsteen kwam ons in her innering, wat voor eenigen tijd werd medegedeeld omtrent de verhooging der trekkracht van schoorstee- nen door het aanbreken van stralen stoom. In den regel toch worden fabrieksehoorsteenen verkeerd ge bouwd. Gewoonlijk loopen deze naar boven nauwer toe, terwijl het omgekeerde het geval moest zijn. Uit de berekening van zeer nauwkeurige waarne mingen met daartoe geschikte apparaten, betreffende de trekking van schoorsteenen van verschillenden vorm is gebleken, dat een schoorsteen met een ver wijding van 1,64 naar boven gebouwd, 20 pCt. meer lucht opzuigt dan een met een cilindrische opening. In Engeland is men zoozeer overtuigd van de juistheid dezer theorie, dat men die reeds op verscheidene plaatsen ziet toegepast, niet alleen bij locomotieven, maar ook bij locomobielen en vaste stoomwerktuigen." Men schrijft uit 's Hertogenbosch, 29 Juni. Het volgende treurige feit bewijst op nieuw, hoe gevaar lijk het is kleine kinderen zonder toezicht te laten. Een paar dagen geleden liep te Geertruidenbèrg het zesjarig zoontje van den arbeider Jan Proost langs een met zand geladen kar. Het kind vond er pleizier in het paard met een stokje te slaan. Endelijk: ont viel hem dat stokje. Toen hij het wilde grijpen strui kelde hij, waarbij hij met het hoofd onder het rad geraakte, wat onraiddelijk den dood ten gevolge had. Te Brest is eeue vrouw aangehouden, die zich schul dig gemaakt heeft aan kindermoord, doch die een zeldzame manier van berouw toonde, niet zoozeer in haar gedrag als wel in de straf die zij zichzelve op gelegd had. Zij was kindermeid te Brest bij Annand Couzien, in welke dienst zij reeds 3 a 4 jaar een groote liefde voor de kinderen had getoond, zoodat zij dus zeer door die familie bemind werd. Eens klaps zeide zij haar dienst op om naar Nieuw Cale- donie te vertrekken, als kindermeid in dienst van ecu zeekapitein. Eenige dagen voor haar vertrek logeerde zij in een hotel te Brest en begaf zich den morgen voor haar vertrek reeds aan boord van liet schip, waarmede zij vertrekken zou. Daar werd zij echter aangehouden op aanklagt van een bediende uit het hotel, die iets wonderlijks in hare manieren opgemerkt had. Sedert 4 jaren sliep zij reeds met liet lijk van een pasgeboren kind, bewaard in kalk. Volgens hare bekentenis was zij gehuwddoch bij afwezig heid van haar wettingen man (een zeeman) van een onecht kind bevallen. Juist tegelijkertijd ontving zij een brief, die de terugkomst van haar man vermeldde, waarop zij uit vrees voor ontdekking het kind doodde. Nauwelijks was het kind do cd of zij zag in dat zij slecht gedaan had, begroef het lijkje in de kalk eu besloot tot straf het immer met zich te dragen, zoo wel tot bewijs van haar misdaad als tot een voorbe hoedmiddel om nooit meer te vallen. Eenige jaren zoo voortgeleefd hebbende, terwijl hare wroeging voort durend grooter werd, droomde zij eens dat zij naar Nieuw-Caledodiü moest gaan om hare misdaad te boe ten. Op het oogenblik dat zij daartoe besloten was,

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3