aelitig plichtgevoel tegenover den edelen doode, „die 't merk van zijn beeld heeft gedrukt" op onze staatsinstellingen. En daarom bovendien willen ook wij „van onzen dank doen blijken," omdat „liet Nederlandsche volk," zooals de Commissie zoo juist bemerkt, door die daad zich zelf vereert. Het is, gelijk Opzoomer 't zoo schoon uitdrukt, „het volk, dat zijne groote dooden eert, eert zich zelf; het toont, wat het op prijs steltzijne hulde roept de geesten, die nog sluimeren, wakkerze prikkelt tot navol ging; ze wekt tot leven op en tot werken." liet goed, dat menschen doen, blijft na hun dood. Zoo moge 'tzijn met hem. Maar ook Thorbecke had zijne zwakheden En zijne richting was niet die van velen in den lande Wat zullen we antwoorden tot hen, die zoo sproken Is er iemand, die zelfs Vader Willom vrij kent van gebreken? En toch, als 'tschoone Wilhelmuslied wordt aangeheven, ontblooten we allen 't hoofd. Zoo het dan zwakheid is staande aan 'tgraf van Thorbecke, zich te laten bekeerschen door een eerbiedig gevoel voor zijne deugd en grootheid, zoo 't zwakheid is op 'dat graf een beeld te plaatsen, zonder ook maar aan den voet één hoekje te willen schenden, dat dan de hoeren tegenstanders do strekte toonen alle monumenten onder den voet te halenwij zullen dien moed aan niemand be nijden Tliorbecke's richting was niet die van velen in den lande. Zeer zeker niet. Thorbecke had zijne beginsels, zijne wegen, en voor die be ginsels werkte hij als jongeling, langs die wegen leidde hij als man en als grijsaard den Neder landsehen staat Inderdaadzoo 't huldeblijk aan wijlen Thor becke niet nationaal mag wordenomdat ook hij in dit leven zijne tegenstanders had, dan is voor deze natie de tijd van algemeen hulde betoon aan wien ook voorbij. Maar gelukkig, zoo spreken we niet. Zijn er onder ons, die een anderen kant wilden gaan dan wijlen onze Thorbecke, toch kliukt hun, over 'tgraf des stnatmans, 'twoord van Op- z joiner tegen: Alles was harmonisch in hem Talent en deugd laat niemand koud de man, „die in alle dingen was uit één stuk", dwingt de bewondering ai' van elk. Ieder erkent zijne roem rijke meerderheid De natie zal haar weten te huldigen. Ons rest eene aangename taak de Sub-Oom- missie alhier dank te zeggen voor de recht kiesche wijze, waarop zij onze bijdragen koopt te ontvangen. Aan ieder zijn vrije wil in den ruimen zin des woords. „Er prijs opstellende in die nationale zaak zich van allen aandrang te onthouden," zendt zij geen inteekenlijst rond, laat zelfs aan hen, die eeno circulaire ontvingen, vrijheid 0111 't inschrijvings-biljet ter zijde te leggen. Althans de biljetten zullen niet worden afgehaald, maar kunnen na invulling aan één der leden worden terugbezorgd. En voor ben, die liever hunne bijdragen zonder inschrijving wenselien te brengen, ook voor hen heeft de Commissie de gelegenheid gelaten. Laten we dan met den wcnsch eindigen, dat velen in deze gemeenteen uit Schouwen en Duivelaud, door hunne inschrijvingen of per soonlijke giften toonenhoe zeer zij de boven geciteerde woorden van Opzoomer erkennen: „het volk, dat zijne groote dooden eert, eert zich zelf!" Lezers, de natie wil Thorbecke een huldeblijk stichten; laten wij allen daaraan medewerken! Binnenland. ZIERIKZEE, 8 Juli. Met genoegen hebben wij de benoeming van liet nieuwe ministerie gezien. Het is samenge steld als volgt: Mr. G. de Vries, justitieJ. D. Fransen van de Putte, koloniënMl'. J. W. Geertsema Cz. binnenlandsche zaken Mr. A. van Delden, finantien; graaf van Limburg Stirum, oorlogterwijl de heeren baron Gericke van Hervvijuen en Brocx hunne portefeuilles van Buitenlaudsche zaken en marine behoudenDe nieuw benoemden hebben jl. Zaterdag ten 10V3 ure den vereischten eed in handen des konings afgelegd en reeds werd ten 1 ure een minister raad gehouden. Wij hebben dus een zuiver liberaal ministerie, zonder inmenging van eenige andere kleur.; en daardoor een waarborg voor het herstel van de eenheid der liberale partij, want, zijn de heereu de Vries en van Delden als liet ware de vertegenwoordigers der oud- liberale partij en de lieeren van de Pntte en Geertsema, die dor jonge liberalen-, de lieeren Gericke en Brocx hebben steeds bewezen de liberale party met hart en ziel te zijn toegedaan, terwijl de nieuwe minister van oorlog, erkend voorstander is der vrijzinnige beginselen. Wij wenscken 011s land geluk met deze op lossing van den ministerieelen crisis, en ver trouwen, dat het nieuwe ministerie door alle liberalen met ingenomenheid en sympathie zal worden ontvangen. Zeer waarschijnlijk zullen de wetsontwerpen van eenig aanbelang worden ingetrokken, dewijl zij de zienswijze de'r nieuwe ministers niet zullen uitdrukken. Doch ook zonder de wijziging van die ingediende ontwerpen, blijft er zooveel voor- tebereiden, dat wij in dit zittingjaar wel geene bijeenkomst van de Staten-Generaal meer zullen hebben. Door de arrondissements-rechtbank te Zierikzee is, ter voorziening in de vacature vau rechter in die rechtbank, ontstaan door do benoeming van mr. J. C. E. baron van Lijnden tot rechter in de arrondis sements-rechtbank te Rotterdam, de volgende lijst van aanbeveling opgemaakt: 1. mr. L. J. van Gelein Vitringa advokaat rechter plaatsvervanger te Arnhem 2. Jhr. mr. P. J. F. Renthaan Macaré substituut-griffier bij de nrrondissements-rechtbank te 's Bosch3. Mr. J. H. L. van Busen, kantonrechter te Tholen. Het zendingsfeest te Wolfhezen heeft Woensdag onder begunstiging van het fraaiste weder en onder een toevloed van eene zeer groote schare plaats gehad. Men schat de aanwezigen op 12 a 15,000 personen. Algemeen roemt men de orde, welke dit feest, tot het laatste toe; kenmerkte. In de op 11. Zaterdag tc 's Hage gehouden verga- dcring der centrale Tliurüecke-coinmissie is met 33 tegen 8 stemmen besloten tot oprichting van een standbeeld en met 21 tegen 17' stemmen beslist, dat omtrent de plaats var. 'tstanbeeld geen praeadvies zal worden uitgebracht. 13e volgende bijeenkomst zal te Utrecht worden gehouden. De sub-commissie voor liet Thorbecke-monument bestaat te Gorinchem uit de heerenMr. li. J. Dijk- meester, Voorzitter; Mr. A. H. van Tienhoven, Secre taris; J. van Houten, Penningmeester; Mr. A. J. E. Jolles en Mr. W. Wynaendts, leden. De Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben den heer Just de la Paisières, griffier der Staten, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend, onder dank betuiging voor de langdurige en getrouwe diensten gedurende een recks van jaren door hem in die be trekking bewezen, onder toekenning van een jaarlijksch toelage van ƒ1000 uit de provinciale fondsen. Vlissingen, 6 Juli. Groot was de belangsbelling door 't publiek Donderdag middag bij de opening van 't nieuwe badhuis aan den dag gelegd. Heerlijk weder, in 't vooruitzicht iets voor de eerste maal te zien, lokte de menigte naar buiten. De weg van Vlissingen naar 't nieuwe gebouw was dan ook met wandelaars bedekt, op 't strand en den zeedijk krioelde liet van toeschouwers en belangstellenden. liet was geen onaardig gezicht die joelende menigte op 'tstrand gade te slaan, die zich daar vermaakte onder liet spelen van muziek door het gezelschap //Ons genoegen." Wanneer 't publiek dezelfde belangstelling, bij 't begin dezer onderneming getoond, blijft aan den dag leggen, dan mag men deze onderneming als gevestigd beschouwen. Wij hopen, dat deze nuttige zaak in 't belang onzer stad steeds in bloei zal toenemen, en de ondernemers spoedig in staat gesteld zullen worden aan het badhuis een nog grootere uitbreiding te geven. De ijzeren deuren van de groote sluis bij Veere moeten weder uit de hengsels genomen worden, omdat zij niet goed sluiten en water doorlaten. Om dit deugdelijk te herstellen moet het op het land geschieden. De ingebruikstelling dier sluizen en het verkrijgen van een vasten waterstand in de haven en kade van Middelburg wordt daardoor denkelijk zeer vertraagd. sGra.veniia.ge5 Juli. Gisteren namiddag is in de Koninginnegracht nabij den dierentuin eentreurig ongeluk plaats. Een zoonfjV vip --u ^enlamschen schipper, die met zijn pakschuit aldaar lag, viel door eenig toeval overboord. Dadelijk sprong de vader den zoon na. Dikwerf had de man zoowel eigen betrekkingen als andere personen gered. Maar ditmaal werd hij- helaashet slachtoffer zijner menschlievendiieid en ouderliefde. Hij zonk plotseling in de diepte. Spoedig waren vader en zoon nu wel uit het water gehaald de zoon kreeg ook zijn bewustzijn terugmaar de vader kwam niet meer-bij, niettegenstaande er spoedig geneeskundige hulp werd aangewend. De N. Rott. Ct. meld nog deze bijzonderheid omtrent dit ongeluk. //Toen het voorviel, passeerden juist eenige sectiën schutters onder bevel van den kapitein De Leth, en het laat zich wel begrijpen, dat vele dier schutters geen oogenblik aarzelden, om pogingen Lot redding in het werk te stellen. Zij werden eciilcr daarin belet door hunnen kapitein,, die hen gelastte door te marcheercn. Een hunner, de schutter Hartink, zonderde zich, niettegenstaande hst bevel van zijn kapitein, van de compagnie af en begaf zich, na zijne wapens te hebben afgelagd, gekleed te water en redde dan ook het zoontje, terwijl de vader zoo goed als dood werd opgehaald. Maar hiermede was de zaak nog niet ten einde. Bij den terugkeer van het schijf schieten, ging de compagnie de plek, waar het onge luk plaats gehad, voorbij, en toen de schutters ver namen dat de schipper zijne vaderliefde met den dood had moeten bekoopen, werden den kapitein De Leth allerlei verwijten daaromtrent gedaan, ja zelfs wilden eenige schutters hem te lijf, hetgeen door de politie belet werd. Op het plein gekomen, waar de schutters werden afgedankt, werd de kapitein wederom bedreigd en zou het tot feitelijkheden zijn gekomen, indien de politie eveneens niet tusschen beiden ware gekomen." De nieuw benoemde Ministers hebben Zaterdag in handen des Konings den eed afgelegd en daarna ministerraad gehouden, onder het voorzitterschap van den Heer Brocx. Alle departementen zijn overgenomen, behalve dat van Justitie, daar de Heer Jolles afwezig was. Z. M. heeft benoemdtot Minister van Staat mr. P. P. van Bosse en tot Bidder der orde van deu Nederlandschen Leeuw, Mr. P. Blussé van Oud-Albias. De voorzitter van het prov. genootsch. voor Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant heeft in een gehouden zitting hulde gebracht aan Mr. Thorbecke en aan den overleden mede-stichter Dr. Hermans. Tot eerelid werd benoemd de heer H. M. C. van Oosterzee; tot bestuursleden werden herkozen jhr. Mr. P. J. Bidder van der Does de Bijc, Dr. A. E. Ingen- housz, Mr. J. Versfeit, Mr. A. E. X. Luyben, Dr. A. A. van Heusden en de Heer M. H. Bezemer. Eu ter vervanging van de bestuursleden de heeren J. A. Gerlach Jr., die om reden zijner hooge jaren ontslag nam en van Oosterzee, die buiten de provincie ver trok, werden gekozen Mr. W. D. Bosch en de heer J. H. van der Burg. De heer Nonhebei, geneesheer te Amsterdam, die zich door zijne methode om verwrikte ledematen en andere ligchaamsgebreken te herstellen, reeds hier te lande zooveel naam gemaakt heeft, verlaat heden Amster dam en begeeft zich voor eenigen tijd naar Schotland, waar men zijne hulp heeft ingeroepen. Het vervoer langs den Nederlandschen Bhijnspoor- weg heeft gedurende de maand Juni 1872 opgebracht: aan reizigers 180,460; aan goederen f 49,208aan direct verkeer van reizigers en goederen 183,611 te zamen 416,279. Sedert 1 Mei 1872 was de opbrengst van reizigers en goederen 815,149. Uit den Oranje-Vrijstaat in Zuid-Afrika wordt gemeld, dat de heer Hamelberg tot consul-generaal in Nederland is benoemd in plaats an wijlen den heer Iiiddingh. Een hulde aan Thorbecke. Een nationale hulde, om welke te brengen zeker een behoefte is voor zcér velen, uit alle deelen des lands. Plaatselijke commission werken mede, met de algemeene commissie te 's Hage, om aan die hulde uitdrukking te geven in een zichtbaar beeld, in een zijner waardige stichting wellicht. Ook onze plaatselijke commissie te Dordrecht richt zich tot de burgerij van Dordrecht, overtuigd, zegt ze, dat ook Dordrecht niet achter zal blijven, nu het geldt een nationaal huldebewijs te brengen aan den man, wiens verlies Nederland zoo zwaaar heeft getroffen, een blijk van hulde en dankbaarheid te geven aan den grooteu staatsman, wien, bij zoovele andere uitnemende hoe danigheden die hem sierden, de ontwikkeling onzer intellectuele en materieele belangen zoo na tc r harte ging. - Zeker wijdde Thorbecke voor oen groot deel zijn leven die bevordering der intellectuele en roaterieele belangen van zijn volk, en zulk een persoonlijkheid zelve wekt eerbied, bewondering, maar ooklhvekt geloof en ver-

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2