Gemengde Berichten. Burgerlijke Stand te Zierikzee. hij deze verdragen had gesloten, (Rouher) liet land op den rand van een' afgrond had gebracht, achtte de eerste minister van Napoleon zich gerechtigd het woord te nemen, vooral ook om te vragen dat de stukken betrekkelijk dc tarieven zouden gedrukt worden. Blijkbaar wilde itóuher bij deze gelegenheid optreden rwScdigër van het frijhandelastellël om zoo de aanhangers"van uit systeeu Op zijne hand te krijgen. En reeds vroeger werd var. competente zijde verklaard, dat «iemand beter in stdat Was de onhoudbaarheid van Thiers' protectionistische tnorieën aantetooneu dan juist Roulier. wünelijks echter had hij de Tribune beklommen of''wen hoorde zulk een vreeselijk geraas, gesis, gefluit', geschreeuw enz. dat niemand den spreker veojtaon kou. thiers zelf het zich verleiden om eenige hartelijkheden v,« zeer dubieus gehalte te dehiteeren. Eene .opwerking van Rouher, dat wc gebonden waren door tractateu, beantwoordde hij met de verklaring dat de heer Itouhér voor die tractaton verantwoordelijk was. Ai-of dit tot dc aak iets afdeed. En toen ook zijne redevoering nu. én dan afgebroken werd door allerlei rumoer kreeg hy de lachers op zijn zij door de op werking M. H Als ik het land geruïneerd had er zijn hier wel andere personen, die daarvan meer weten. De heer Thiers- speelt gevaarlijk spel. E n g e 1 a n cl. De eene gelukkige tijding volgt tegenwoordig op de ander.;, Nog nauwelijks heeft dc telegraaf aan de natie de blijde tijding gebracht, dat de Alabamakwestie geeu kwestie meer is. of namens het ministerie van financiën wordt een financieel overzicht van de drie laatste maanden bekend gemaakt dat niemand gun stiger wensclien of denken kan. De inkomsten van deze drie maanden overtreffen die van dezelfde drie maanden des vorigen jaars met meer dan een raillioen pond. De Times wetlscht het land geluk met dezen toestand, die getuigt van algemeene welvarendheid. Wanneer de industrie klaagt in deze dage» dan is 't alleen omdat ze geene handen genoeg vinden kan om alle bestellingen, dié dag aan dag gedaan worden ten uitvoer te brengen. De inkomsten der spoorwegen nemen onophoudelijk toe. De actiën der spoorwegen rijzen steeds, even eens de anndeelen in industrieëele ondernemingen, van welke er eiken dag nieuwe ontstaan, goede zoowel als slechte, om aan het kapitaal een uitweg te verschaften. Tegelijk echter meant het blad te moeten waarschuwen tegente onbedachte speculaties, daar in zulke tijden als welke we nu beleven eene krisis bijna even ma thematisch zeker kan worden berekend als eene zons verduistering Londen. De observer verklaart officieel te kunnen medécfeeleu, dat het bericht als zou de zoon van Lord Gladstone tot de katholieke kerk Tjn overgegeven onjuist is. V. De regeeriilg heeft in zake de wet op de stemming eene vrij povere overwinning behaald. Met eene meerderheid van dooreengenomen 20 stemmen zijn de verschillende amendementen door de Lords op de wet aangenomen, verworpen voor zoover de regeering zich er tegen had verklaard, aangenomen voor zoover hij meende zich er mede te kunnen vereenigen. Toen de vergadering een weinig tot bedaren was gekomen las dc heer de Xtemuset het verdrag voor dat dooi' den heer Thiers met den keizer gesloten, aan de goedkeuring van de kamer onderworpen moet worden. Volgens dit verdrag zal 500 millioen fr. betaald moeten worden twee maanden nadat het ver drag geratificeerd was, 500 millioen de eerste Februari 1873, 1000 millioen den eerster. Maart 1874 en 1000 imliioeu den eersten Maart 1875. Frankrijk heeft echter het rc-ok.t ook reeds vroeger te betalen en mag daartoe kieiseie sommen storten in dc Duitsche schat kist, echter nooit minder dan 100 millioen, terwijl as de betaling in Maart '74 het aan Duitschland fbiantieële waarborgen kan aanbieden, die dan de be zetting van het Fiansche grondgebied door Duitsche sioepea overbodig zouden maken. Eu wanneer het in staat mocht zijn zijne 8 milliard te betalen op een' vroegere» termijn dan zal volgens dc verklaring van den minister „de dag der betaling ook de laatste dag zijn van--de Duitsche bezetting." Het verdrijven der Duitsche troepen is dan nu nog maar eene kwestie van geld. Duitschland beeft echter geweigerd liet aantal zijner troepen te verminderen en zoo zal het armé land waarschijnlijk neg langen tijd 50000 vreemde soldaten raceten voeden. Wel zullen naarmate de be talingen vooruitgaan sommige departementen ontruimd worden, mar.-ook daar zal Frankrijk in geen geval eenige versterkingen mogen aanleggen. Men verwacht dat de regcering nu zeer spoedig eene leening zal sluiten misschien tot het volle bedrog van het aan Duitschland verschuldigde. JBohain, Ae werkstakingen hebben hier een klein ■proer veroor.viakf dat echter door tusschenkomst van de gewapende ment nog bij tijds onderdrukt werd. Arbeiders van S.Loncourt en de Tresmoy trokken zingende de st;:.< dooi' en belegerden een huis, waar sommige arbeiders r.og altijd geweigerd hadden dcel- te nemen aan de strike. De gendarmerie liep gevaar overvleugeld te worden toen een paar bataillons los- daten arriveerden. Deze bewegingen zijn ook vooral daarom van gewicht, omdat men meent, dat de Bona- partisten ergebruik van zullen maken om aan de regeering m.oeielijkheden te berokkenen. ^De Londensche politic heeft in een oud huis in Highbury, ergens achter in een steegje, een „fabriek van verminkten" ontdekt. Men nam er de kinderen in den teersten leeftijd op, verdraaide hun de voeten, mismaakte het lichaam, platte den schedel af, vouwde de leden met geweld samen om hen eenarmig te doen schijnen enz., en dat alles op verzoek der verwanten, die zich dan later van deze kinderen bedienden om het meelijden der voorbijgangers op te wekken, Het misraakeu van een been kostte 30 shillings (ƒ18), zonder den kost en op conditie dat liet kind nog geen jaar oud was. Was het dit, dan moest men 24 betalen. Een kind eenarmig te maken kostte f 48 zoo was er voor alles een tarief. Men gaf' ook les aan volwassen bedelaars in het huichelen van gebreken, zoodat jaar lijks een aantal valsche blinden, menschen schijnbaar zonder voeten en met denkbeeldige borstkwalen van hieruit hun intrede deden in de wereld. Deze voor treffelijke inrichting, die met een dozijn harer beambten weldra haar afschuwelijkheden Yoor het gericht zal hebben te verantwoorden, was bij de bandieten van Londen wel bekend en dreef haren goddeloozen handel onder de iirma Willes Batnan C°. Spanj e. Toen in den afgeloopen herfst de koning van Spanje eene reis ondernam door de oostelijke provinciën werd hij overal met groole toejuiching ontfangen. Men vreesde toen, dat er nu een nieuwe tijd, een tijd van rust voor Spanje was aangebroken en dat de verschil lende partijen het niet wagen zouden vijandig op te treden tegen de mannen, die zich rondom den troon van Amadeus hadden geschaard. Spoedig daarna brak de Carlistische opstand uit en bleek deze hoop ijdet te zijn. Deze opstand is nu overwonnen. Uit Navarre wordt bericht, dat ook de laatste opstaudelir.gen de wapenen hebben neergelegd en dat nog slechts twee benden eene van 17 en eene van 11 man de wegen onveilig maken. De koning schijnt nu weder van een reis veel te verwachten en heeft dus besloten een tocht te ondernemen door die provinciën, in welke de opstand het krachtigst is geweest. Hij zal door drie zijner ministers vergezeld worden. Zorilla zal te Madrid blijven om een wakend oog te houden op de hoofdstad. Een goeden indruk heeft het gemaakt dat het nieuwe ministerie, niettegenstaande het bijna overal te vergeefs had aangeklopt om geld zich toch gehaast had aan de verschillende onderwijzers hunne traktementen uittebe- talen, waarin de vorige reg.eering steeds achterlijk was gebleven. Zou men eindelijk begrijpen, dat alleen door goed onderwijs de toestand van Spanje verbeterd kan worden R usland en Polen. Als eene bijdrage tot kennis van den inwendigen toestand van dit groote rijk diene liet volgende, 't welk dezer dagen door de Aigemeene Zeitung gemeld werd//In de Russchisch orthodoxe kerken zijn niet alleen geene orgels maar mag ook niet gepredikt worden. De prediking in de katholieke kerken van Polen en der vroegere Poolsche provincies Lithouwen, Volkyme en Podvlie is dan ook een doorn in 'toog van de Russische popes en van de met dezen verbondene politie. Elke leerrede die door een katholiek geestelijke wordt uitgesproken moet natuurlijkeerst door de politie, worden onderzocht goedgekeurd, waardoor vele priesters genoodzaakt zijn om in elk geval zoo weinig mogelijk prediken. Ongeveer acht dagen geleden wilde de pastoor Hocynski in het dorp Krynice weder eene leerrede uitspreken en bracht overeenkomstig het reglement zijn stuk naar een Russchische commissaris van politie. Natuurlijk was er gezorgd dat er geen enkel verdacht woord in voorkwam en de pastoor was vol moed, dat hij zijn manuscript zonder aanmerkingen terug zou ontfangen. Maar wie kan vooruit weten wat de wijs heid vau de Russische politie besluiten zal. Bij het lezen van de manuscript werd de commissaris plotse ling purperrood van woede. „Wat - zoo schreeuwde hij tegen den verbluften pastoor - Gij waagt het om zoo'n ding onder mijn oogen te brengen? Weet Gij dan niet, dat daarop Siberië en de doodstraf staat Hier, hier zijt Gij vermetel genoeg om te beweren dat Christus aan liet kruis is gestorven voor de vrij heid der menschenPoolGij pleegt hoogverraad Gij bedoelt daarmede natuurlijk niets anders dan dat Cristus zijn leven heeft geofferd voor de vrijheid der PolakenDat mag voor mijn part Uw latijnsche Christus hebben gedaan, maar onze Russische orthodoxe Christus is aan het kruis gestorven opdat allen zich met ver- schuldigden eerbied zouden buigeu voor onzen aller- genadigsten Czaar". En eigenhandig streek de ge strenge Heer de geïncrimineerde plaats door om er zijne opvatting van de beteekeuis van Jezus kruisdood voor in de plaats te stellen. Uit Uekraine zeer ongunstige berichten over den oogst van dit jaar. Reeds meer dan acht weken heerscht daar nu reeds eene tropische hitte waardoor niet alleen de groei van de plant wordt belemmerd maar ook het ongedierte op bijna ongelooflijke wijze toeneemt. Reeds zijn de vruchtboomen door rupsen en insekten geheel kaalgevreten en daar zij nu op deze wijze geen voedsel meer kunnen vinden vallen ze met gansche zwermen op de tuingroeaten en het gras. Het slecht opgekomen zaad wordt door sprinkhanen opgevreten en levert een treurig gezicht. Het anders zoo vruchtbare land wordt met hongersnood bedreigt. In Iiiew5 de hoofdstad der Ukraine neemt de cholera eiken dag toe. l)en 12 en 13 Juni werden aangetast 4-04 en stierven 182 personen. Van af den 31 Mei toen de epidemie zich 'teerst had vertoont tot aan den 14 Juni waren 1317 personen aangetast en 532 gestorven. Het hevigst moet zij woeden onder de bedevaartgangers, die het orthodoxe klooster in Kiew bezoeken en uit gansch Rusland gedurende den zomer naar deze plaats stroomen. Hun aantal bedraagt jaarlijks 200,000. Van goederhaud verneemt de Le'uhcke (Jt. het vol gende „De gevangenis voor vrouwelijke veroordeelden te Woerden zal, zooals reeds bekend is, worden inge richt tot magazijn van kleeding en audere militaire benoodigdheden, daar Woerden, als zijude een centraal punt, daarvoor zeer geschikt wordt geacht. Tot hoofd ambtenaren bij eene dergelijke inrichting, als zijnde van civielen aard, worden gewoonlijk gepensioneerde militairen benoemd. Onder de personen daartoe aan den Minister voorgedragen, komt ook voor de met pensioen ontslagen kapitein Janseu, voor de betrekking van adjunct magazijnmeester, en wel met cumulatie van het aan hem toegekende pensioen. Voor dergelijke cumulatie wordt echter de goedkeuring vereischt van den koning en Z. M. moet bij die gelegenheid aan den minister hebben te kennen gegeven, niet met die voordracht te kunnen instemmen." Gisteren is ont dekt, dat te Utrecht bij een aanzienlijke dame is ontvreemd tegen eene vermoedelijke we arde van ƒ400,000, De politie, van de zaak onderricht, doet ijverig nasporingen. Drie personen, sedert eenige dagen verdwenen, wordeu verdacht; onder hen meent men dat zich de maker van de ijzeren brandkast dier dame bevind. In de vorige week zou het huis Rotschild een en dertig waggons, met goud beladen, uit Duitsch* hebben ontvangen. De lieer von Rotschild had de be taling van het hein door Pruissen verschuldigde iu munt verlang. De spelden zijn niet zoo oud als menigeen wel denkt. Eerst in het begin van de 15e eeuw ver drongen zij de doorntjes waarmee de rijken hunne kleeren vasthechtten. De uitvinder van de spelden was zekere Tourangeau te Parijs. Ze waren in den beginne zeer duur. Lodewijk IX gaf aan zijne dochter een bruidstooi, waarin een collectie spelden een be langrijke plaats bekleedde. De uitdrukking „spelden geld" bewaart de herinnering aan den eertijds hoogen prijs dier kleine toilet-benoodigdheden. In Engeland was de speld vóór den tijd van Hendrik VUI onbe kend. Anna Boleyu bracht ze 'teerst uit Frankrijk mee, en niet geheel onwaarschijnlijk is zeker de gissing, dat het volksvooroordeel, alsof een geschenk, uit spelden en naalden bestaande, die, zooaU men zegt: „de liefde afsteken," aan het treurig lot van de genoemde prinses ontleed is. Van 28 Juni tot en met 5 Juli. Geboren: Een zoon van K. Brandenburg en J. Tabernee. Een zoon van A. Verbrngge de Braai en A. Conmou. Eene dochter van C. van Schelven en .T. vau Setten. Eene dochter van J. van Burgh en J. van den Bout. Eene dochter van A. Buijze en N. A. Monuóe. Eene dochter van A. Rombouts en J. S. Haringx. Eene dochter van L. Nijs en M. Verlinde. Eene doehter van A. van den Berge en J. A. Landheer. Overleden: M. H. Elsevier, oud 14 m., d. G. L. Biesheuvel, oud 5 w., z. Z. Papeveld, oud 9 m., d. C. J. Keunings, oud 35 j., ongeh. d. N. A. Monnee, oud 33 j., vrouw van A. Buijze. Als levenloos aan gegeven. Eene dochter van II. Fimlsom, en J. Vereijke.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3