Ja juist, de historie of' de legende ze zijn de de vermelding of de openbaring van een feit, van dit -Kaarsemakërs geest leeft. Niet de minst geslaagde zijn deze twee cou pletten. Toch wensohen we 't gansclie lied in aller handen, zouden we do onderwijzers raden het. zoo spoedig mogelijk aan hunna schoolkin deren te geven. Geen gemaakte opgewonden heid hebben we hier voor ons, die, wanneer ze zingt op ons gehoor den indruk maakt alsof er een Schouwensche riemvvagen over een Zierik- '/.eesch plaveisel ratelt, maar een kalmen geest drift, die wortelt in het bewustzijn van de be- teekenis van 't feest en die zich niet lam zingt. Jongens, jongens als 't maar mooi weer is dien dag, zuchten de bezorgden, niet te heet, geen regen, bedekte lucht.... anders hè 'tzal op dat feestterrein, met al die lampions en dat vuurwerkHoezee! 'klioor straks onzp jongens al aanheffen, voor 'traam van zoo'n. bezorgde, hun geuzenlied Al brandt de zou ons bruin en rood, Geen zon steekt onze geestdrift dood, Al plast de regen stroomend neêr Geen feestvuur bluscht bij meer. Of wachtten ze eertijds voor den slag Ook op een mooien heldren dag V Bij nacht en ontij streden zij, Niet minder [eesten wij. Zoo zij het. Zooveel geld voor één dag Ja, 't is veel geld voor één dag 't is dwaas, zeker maar wie nooit dwaas is geweest, wordt nooit wijs „Zoo'n feest maakt allen 't harte warm." Zoo zingt onze zanger nu pruttelaar, zoo'n warm hart is ook wat waard. Ja maar er zullen zooveel dronken meu- seben weer wezen. Dat 's niet waar. Opge wonden misschien, dol opgewonden, zoodat we misschien heel anders zijn dan anders, dat 's mogelijk, maar dronken. Neen Niets stoort den goeden, blijden geest Vau 't llollandsch broederfeest. Een llollandsch broederfeest worde ons Ziorik- zeesch leest, waar we opwekken onze liefde voor wat de oude Geuzen hebben lief gehad, waar we allen een dronk wijden aan den vadev- landschen grond en 't vers is er goed genoeg' voor meezingen oud eii jong.- „Weest vrij op 't kleine Neerland prat 't Is vrijheids bakermat." Ochochdie opgewondéngeid zegt misschien deze of gene 't zal zoo gauw uit wezen. Zeker Een scherp mes is liet gauwste bot Snijdt ge daarom beter met een stomp gij zot! Binnenland. is nog tot geen bepaald besluit gekomen, daar men voornemens is eerlang eene algeraeene openbare ver gadering van alle belangstellenden te Utrecht t^hou- den, waarin alsdan de eindbeslissing vallen zal en de uitvoering zal geregeld worden. Tegen het vestigen van stichtingen, om daaruit leerlingen voor de hoogere of middelbare scholen op te leiden of hun onderwijs, te bevorderen, werden zeer vele en ernstige bezwaren aangevoerd.- De vereeniging. van Volksvermaken te Goes is voor nemens op Woensdag 31 dezer een wedstrijd te geven, bestaande in eene harddraverij en ringrijderij. Voor de harddraverij mogen alleen paarden mededingen die sedert 3 maanden in Walcheren of Zuid-Beveland aau een inwoner daarvan toebehooren. De inleg daarvoor is bepaald op 1,20. Aan de ringrijderij kunnen deelnemen, boerenjongens van genoemde eilandem Hiervoor wordt geeu inleg betaald. De lijst is ge opend tot 17 Juli a. s. Bij die gelegenheid zullen ongekend prachtige prijzen en premiön worden uitgereikt. De vereeniging noodigt tón sterkste uit tot deel neming. Bij de tweede kamer is ingediend het wetsontwerp tot toekenning van pensioen aan de beide dochters van wijlen den Min. vau Staat en Binnenl. zaken. Mr J. 11. Thorbecke, ten bedrage van ƒ4000 geza menlijk aan beiden, en bij overlijden van eene van beide aan de langstlevende. Het wetsontwerp berust op de overweging dat //de uitstekende diensten door wijlen onzen minister van staat en van binnenl. zaken mr. Jan llndölfph Thorbeeke, gedurende een lange reeks van jaren aan ons- en aan den lande bewezen op buitengewone wijze behooren erkend te worden." De memorie van beantwoording luidt: //de uitste kende diensten door wijlen den- heer Thorbecke aan den staat bewezen, zullen door een dankbaar volk niet licht vergeten worden. - //Opdat van Staatswege, al dadelijk, op buitenge wone wijze van die nationale erkentelijkheid zou kunneu blijken, wordt bijgaand-ontwerp van wet, in overeen stemming met art. 42 der wet op de burgerlijke per sonen, aan de Staten Generaal aangeboden. z/Het strekt tot verzekering van een pensioen aan de beide dochters van den overleden Staatsman, in bedrag gelijk aan dat waarop hij zelf, krachtens die wet, recht verkregen had." Te Alkmaar, Zaandijk,WarlFum zijn Thorbecke- commissies gevormd. De constitutioneele kiesvereeniging te Dokkum heeft den naam Thorbecke aangenomen. De commissie die in de jl. Zaterdag te 's Hage ge-, houden vergadering in,.zake de Jodenvervolging in Eumainë benoemd werd, bestaat uit de hh. mr. H. H. Tels, mr. J. E. 'Goudsmit, L. Pincoffs, J. J. van Baalte, E. L. Jacobson, B. J. Berenstein, mr. D. Polak Daniels, L. D,. Simons, J. E. Andries, mr. A. de Pinto, J. J. Eerares, mr. A. S. van Nierop, mr. A. C. Wertheira, mr. J. A. Levyi mr. C. D. Asser, mr. S. E. Nijkerk, L. P. Jacobs en A. Lehren. De officieren der dd schutterij te Culenbor» hebben hunne aanvrage om ontslag, indertijd «nomen ienge. volge van eene handeling van den burgemeester, terug genomen, toen de commissaris des konings bij dae komst in die gemeente verklaard had dat hij de v. iize waarop de officieren bij genoemde gelegengeid dooi den Burgemeester waren behandeld ten zeerste afkeurt. Uit Geertrnidenberg vernemen wij ongunstige tijdin gen omtrent het nadeel door de veMmiJ,®. de omliggende polders en vooral in den Biettboch veMer- zaaktvele hooilanden hebben geen vierde opgeleverd van hetgeen men er van verwachtte; en m; de g aan- velden, die nog kort geleden -Ik een rijken oocst beloofden, zal het, naar. het .zioti iaat aanzien, nog erger zijn gesteld. Koesterde men aanvankelijk Ie verwachting op welken grond is mij onbekend van deze dieren, wier vernielzucht alleen door hunne ongeloofelijke vruchtbaarheid wordt geëvenaard, bevrijd te zullen worden, zoodra de witte muizen zien ver toonden, deerlijk is men hierin teleurgesteld, ja, hun getal wordt niet onbeduidend vermeerderd, daar zij waarschijnlijk uit gebrek aan voedsel in talrijke groepen van gras- naar de graanpoluers overzwemmen en het ergste voor de te veld staande koolvrachten duen vreezen, Geen van alle in het werk gestelde pogingen otn van deze plaag verlost te worden, heeft eenig zichtbaar effect gehad. De uitslag van^ den prij-katnp den 3en Juli door de postduiven-societeit de Korenbeurs, te Haarlem gehouden van Amiens (Frankrijk) naar Haarlem, zijnde een afstand van 440 mijlen, is als volgt.. Ie en 2e prijs P. de Nobel, aankomst te 1 n. 6 ;u. 3c Gebr. Geijsen, 1 u. 38 in. 4e de Nobel, 1 u. 39 m. 5e Gebr. Geijsen, 1 u. 42 m. Ge van leering, 'i u. 43 m. 7e Gebr. Geijsen, 1 u, 52 m. Serieduiven voor den behaalden prijs bronzen me daille) op de tentoonstelling van 88 Mei 11. te Bdt- terdam, zijn na gewonnen door baton van Heemstra. Volgens het Dagblad zullen de jeugdige toonkun- tenaars en toonkunstenaressen lie met. eene toelftke van Z. M. begiftigd zijn, eerstdaags voor Af, van hunne vorderingen in liet afgeloopen jaar m neven afleggen. De berichten der verschillende onderwijzers luiden zeer gunstig. Onze landgenoot de heer Ferdinand Leenhoff, heeft met zijn werken op de jongste tentoonstelling te Parijs niet alleen de gouden medaille, maar pok het ridder kruis van het Legioen van Eer verworven. Het XJtr. Dbld. bevat een vrij opgewonden versla» van de steenlegging te Dillenburg, Daarin komt 6. a. de volgende merkwaardige zinsnede voor.- Wij zongen ons volkslied, en wij riepen bet Oranje jboven en we omhelsden elkander en we waren «stopelyck" van louter pleizier en blind van tranen." Het Vaderland, dit vermeldende, is ondeugend genoeg om het aange haalde woord te vervangen door «stapelgek." Uit bet verslag van de Ned. lad. Handelsbank, op de jongste vergadering uitgebracht, blijkt dat over 1871 de bruto winsten voor Nederland bedroegoh/207,609,59 Ned. Ct., voor Indië 407,305,32 Ind. Ct. ofte zaïiien 627,134,07 Ned. Ct, d. i. '10»/, pCt van het maatschappelijk kapitaal. De algemeene vergadering heeft de rekening en ver antwoording van het beetutir bekrachtigd, en bet dividend over liet boekjaar 1871 vastgesteld op f 10 per aandeel. Als commissarissen werden herkozen de- heerer. F. H. Bunge en If Daniel Wolterbrek, en als directeur de heer A. R. J. Cramerus. H. M. de Koningin wordt den 9 dezer van haar buitenlnndsche reis in de residentie terugverwacht. Buitenland» Prank r jj b. De zitting der nationale vergadering van Dinsdag is al wederom eene zeer treurige geweest. De discus sion zouden een aanvang nemen over de wet op de belastingen en wei bepaaldelijk op het debiet. De re- geering had zich tegen deze belasting verklaard en wille 't oude lievelingsdenkbeeld vau Thiers bij deze gelegenheid verwelken. Zij wilden er voor i de plaats stellen eene belasting op de grondstoffen. De President der Republiek beweerde dat deze belasting minsten 60 millioen moest opbrengen Toen men aan déze op gave twijfelde verklaarde bij nu niet in staat te zijn de juiste cijfers te geven, maar dat hij zeker wis! dat na 'texpireeren van de verdragen met 'Frankrijk en Belgie het genoemde cijfer hereikt zou worden. Toen daarbij de vrij scherpe opmerking werd gemaakt dat ZIERIKZEE, 4 Juli. De beer J. Mnzure van Zierikzeé, kweekeling aan de rijks-veeartsenijschool te Utrecht is na afgelegd examen tot rijks-veearts bevorderd. Zondag beeft er, volgens vroegere bepaling, te 's Hage eene besloten vergadering plaats gehad van bet centrale comité, belast met het ontwerpen van plans ter ver eering van de nagedachtenis van mr. J. R. Thorbecke. Die vergadering werd talrijk bezocht en heeft zeer lang geduurd. Naar de geruchten, welke ons omtrent deze vergadering ter oore zijn gekomen, werden on derscheidene denkbeelden aangegeven en besproken. Zoo stelde men voor om op het graf van den over ledene eene zerk te plaatsen, eenvoudig met den naam Thorbecke prijkende. Ten. tweede vond het denkbeeld tot oprichting van een standbeeld, ter eere van den staatsman, grooten bijval, daar de volkswensoh zich vooral in dien zin krachtig had geopenbaard, en hier dus de vraag of die vereering in overeenstemming was met het eenvoudig karakter van Thorbecke zelf, buiten overweging moest blijven. De plaats, waar dat s taudbeeld zou worden gevestigd, zou een onderwerp van nadere overweging uitmaken. Ten derde wenschte men de huizen, waar Thorbecke geboren en overleden was, door een blijveuden gedenksteen aan de verge telheid te ontrukken en ten vierde wenschte men het huis, door Thorbecke bewoond, aan zijne kinderen ten geschenke aau te biedenterwijl, indien de nagelatene betrekkingen dat huis mochten verlaten of zij daarvan, om welke reden ook, geen gebruik meer mogten maken, het gebouw zou worden ingericht tot eene staatkun dige bibliotheek. Dit zijn, naar men verzekert, de hoofddenkbeelden die behandeld werden maar me a De gemeente Zwolle neemt ouder zekere voorwaarden voor 50,000 deel in de."leening ten behoeve van den spoorweg ZwolleAlmelo. Te Cortgene heersclien, naar men van daar meldt, in hevige inate de mazelen. Vooral in de achterbuurten zijn de kinderen, huis aan huis, aangetast. Ook vol wassenen beginnen bedlegerig te worden en er wordt gesproken van gevallen van typhus. Reeds zijn, tot stuiting der besmetting, eenige goe deren onteigend en verbrand. De school is gesloten, zoodat men zeggen mag (lat bet gemeentebestuur kracht dadige middelen aanwendt om de uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Verleden week werd de Leidscbe scherpschutters- vereeniging aangenaam verrast met een ruime geldelijke bijdrage vau haren koninklijken beschermheer Z. K. H. Prins Frederik, voor den onderftngen schietwedstrijd, die op 24 Juli te Katwijk gehouden zal worden. Zondag heeft te Rozendaal bet.internationaal festival met veel luister plaats gehad. Vau de vereenigiugen die er aan deelnamen, waren vier uit België. Aan het muziekcorps der dd. schuiterij te Dordrecht en aau de Antwerpsche zangvereeniging «Do Gevaerts van Sint Willebrord zijn zilveren medailles uitgereikt Het feest had plaats in het lnstbosch van den Heer V. E. P. M. Schotten van Asohat's avonds was dit gedeeltelijk sierlijk verlicht.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2