Buitenla nd. Binnenland. ZIERIKZEE, 25 Juni. Z. M. heeft ben. tot dir. van het postk. te Zevenaar B. Boom, thans dir. van het postk. te Tholen. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Utrecht J. Gordon Spandaw, thans betaalmeester te Breda. Ie Rotterdam, Nijmegen, Rijssen, Zaandam en te Middelburg hebben zich plaatselijke commissien voor een huldeblijk aan wijlen Mr. Thorbecke gevormd. Sedert eenige dagen bevindt zich de luit. Grant, zoon van den president der Vereenigde Staten, in ons land en thans te Amsterdam. Eergisteren is hij bij Z. M. den koning ten gehoore toegelaten. De Hooge Raad heeft gisteren ontzegd den eisch in revisie van de Zeeuwsche Maatschappij van stoomvaart, tot schadevergoeding door den Staat wegens het ver- I ongelukken van een harer booten nabij Stavenisse. De Hooge Raad besliste dat de Staat niet verantwoordelijk was voor de onnauwkeurigheden eener kaart, waarop het vaarwater, waar de boot verging, was aangegeven als bevaarbaar, en dat verder de gedaagde ook niet gehouden was de aanwijzingen dier kaarten te volgen, maar zelve gerechtigd om dien weg te volgen welke haar het geschiktst voorkwam. De goederentrein die Vrijdag avond te S1/* uur van Arasterdam naar Utrecht vertrok, is bij laatstgenoemde plaats tegen een zandwagentrein aangereden, waardoor van dezen laatsten een paar wagens in 't water ge raakten en van den goederentrein eenige verbrijzeld werden. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. In de mededeeling omtrent den landbouw wisselt weder als gewoonlijk het goede en het minder goede elkander af, maar het goede heeft verreweg de over hand. De veldgewassen staan bijna zonder onderscheid zeer gunstigaardappelen, moesgroenten, rogge, haver, gerst, boekweit beloven buitengemeen veel, de hooi oogst is in vollen ganghet hooi komt, begunstigd door droog weder, uitmuntend binnen. De fijne vruchten echter hebben veel geleden door de nachtvorsten in het voorjaar, en in appel- en perenboomen richten de rupsen hare jaarlijksche verwoestingen weer aan. Te beginnen met 1°, Juli zal de Wekkerweekblad voor onderwijs en schoolwezen, in plaats van eenmaal, tweemaal 's weeks verschijnen. De prijs zal slechts met ƒ1.50 per jaar worden verhoogd. Van 16 Augustus tot en met 1-1 September e. k., zullen m de legerplaats bij Millingen worden vereenigd circa 11,000 man en ongeveer 1300 paarden. Al de aldaar te vereenigen troepen zullen hoogstwaarschijn lijk staan onder het opperbevel van den generaal-majoor R. A. Jackson, bevelhebber iu de 3e militaire afdeeling en zal de luitenant kolonel van deü geueralen staf J. V. D. Dittlinger chef van den staf in de 2e militaire afdeoling, als chef van den staf der in dc legerplaats bij Millingen te kampeeren troepen fuugeeren, terwijl aldaar als chef der intendance fungeert de luitenant kolonel C. 0. E. d'Engelbronuer, intendant der 2e klasse. Naar wij vernemen zal de heer Van Vloten iu vei ze; komen tegen het vonnis, waarbij hij door de rechtbank te Deventer, in zake ds. Mosselmans, is veroordeeld. Naar de betrekking van hoofdonderwijzer in het huis van coirectie te Hoorn, waaraan een tractement van 1200 'sjaars verbonden is staan niet minder dan 103 sollitanten. Het Dagblad bericht Naar wij uit gewoonlijk goed onderrichte bron ver nemen, zou de heer van Reenen, aan wien de taak de taak zou zijn opgedragen tot het samenstellen van een ministerie, van de vervulling daarvan afgezien hebben en die taak alsnu zijn opgedragen aan den heer mr. G. de Vries, lid van den raad van state. Het programma voor de plechtigheid van het leggen van den eersten steen voor den Willemstoren te Dillenburg, op Zaterdag 29 Juni 1872 is als volgt vastgesteld Vrijdag 28 Juni, 's avonds 6 uur ontvangst der buiteulandsche genoodigden aan het spoorwegstation, 's Avonds 8 uur begroeting der genoodigden en gezellige bijeenkomst. Zaterdag 29 Juni, 's morgens 6 uurklokkengelui en feestschoten. Na de Godsdienstoefening in de Evangelische kerk aanvangende ten 8/12 uur, begint de feestelijkheid voor de eigenlijke steenlegging ten uur, met de bijeenkomst der feestgenooten in de zaal van het raadhuis voor den optocht naar het terrein voor den bouw, op de ruïne van het slot Dillenburg, gezang, feestrede. Het leggen van den steen, gezang. 's Middags 1272 uur: feestmaal in het hotel zum Hirseh. 's Namiddags 4 uurgezellige bijeenkomst met harmonie-muziek in den tuin van Neuhoff. 's Avonds 8 uurfeest bal in het hotel de stad Frankfort. //Bleef ook" zoo schrijft de heer J. P. de Keyser in de Juni-aflevering van den Tijdspiegel 0. a. //de regeling van het hooger onderwijs nog steeds achter wege, en zijn de gymnasien een voorwerp van de aanhoudende zorgeloosheid de rregeering het middel baar onderwijs is geregeld, en nu moge de ervaring reeds hebben geleerd, dat vrije studie zich kwalijk paart aan twaalfjarigen leeftijdmen moge reeds de verrassende ontdekking hebben gedaan, dat een doctorsgraad in de plilosophia naturalis nog geen paedagogische kennis en paedagogischen tact waarborgt deze verdienste heeft het middelbaar onderwijs, dat het de natuur wetenschap brengt binnen liet bereik des volks. Rijker kennis, ruimer blik, meer praktischen geest verwachten wij daarvan. «Maar godsdienst en zedelijkheid? //Zouden zij inderdaad wat van de natuurwetenschp te duchten hebben? Weinig vertrouwen moet hij wel stellen in zijn God, die vreest dat het onderzoek van de werken des Schepperé het hart zal vervreemden van den Werkmeester. //En toch, niet alleen van lichtschuwe Ultramontanen, die in den Geest hun doodvijand erkennen, niet maar van onbuigzame confessioneelen, die in een verouderde wereld-beschouwing eeu bestanddeel van den gods dienst zien, óók van andere zijden vernemen wij de klacht over eenzijdigheid, bedenkelijke eenzijdigheid. //Mist die klagt wel allen grond? z/De natnur-wetenschap stelt den mensch tegenover de werkelijkheid, tegenover het stugge feit, tegenover een onverbrekelijke keten van oorzaken en gevolgen, die hij opmerken, onderzoeken, wellicht zelfs begrijpen kan, maar waarvoor hij bukken moet. Welaanhij leere eerbiedig te buigen voor de orde van het heelal hij leere zich een deeL te gevoelen van het groot ge heel. Maar hij leere daarbij dat er nog een andere wereld is, de geestelijke, en dat haar bestaan een feit is, even onloochenbaar als het bestaan der stof; hij erkenne in zich den vertegenwoordiger eeuer hoogere wereldorde, bestemd om de natuur te beheerschen zijn vorming zij ook aesthetisch, zedelijk en godsdieustig. //Kennis is macht; dat is een phrase, die vooreen waarheid geldt. Alleen in zóóverre is kennis macht als een wapen macht is: alles hangt af van de hand die het wapen voert. Is het de hand van den held of van den sluipmoordenaar z/Het weten sta in den dienst van een edel beginsel. Zelfs eene veelzijdige. ker)"is hoeveel te meer éénzijdig realistisch onderwijs, is onvoldoende om het persoon lijke leven krachtig te ontwikkelen, zelfstandige, edele karakters te vormen. z/En het godsdienst-onderwijs moet het zich niet vergenoegen met enkele snipper-uren, opgedrongen aan jongelieden, wier geest reeds door een vollen school tijd is afgemat? Wordt het niet als bijzaak, en minder, met blijkbare geringschatting bejegend? En de studie der klassieke oudheid, zoo eigenaardig geschikt om edele, krachtige karakters te vormen kwijnt ze niet tot stervens toe?" Een bediende van de heeren JHa velaar Zoon kassiers te Rotterdam, een wissel moelende incasseeren aan boord van een schip, viel van de loopplank in het water, waaruit hij spoedig werd opgehaald; de portefeuille met wissels en geldswaarde echter was ge zonken, en toen zij en de daaruit gevallen bankbil jetten en wissels werden opgevischt, vermiste men nog verscheidene wissels en eene waarde aan bankbiljetten van ruim /'2000. Door een kwaadwillige hand is verleden week 's nachts te 12 uur brand gesticht in de houtzagerij van J. v. d. Made te Klundert, waardoor stoomzaagmolen eeue menigte voorhanden hout, benevens drie huizen op de molenwerf staande, en nog zeven nabijgelegen wouingen met schuren, door het vuur werden vernield. De brand liet zich zoo gevaarlijk aanzien, dat men de geheele gemeente in gevaar zag. De veroorzaakte schade wordt berekend op ongeveer 50,000. De meeste woningen waren geassureerd de inboedels echter niet. De justitie uit Breda iieeft zich naar de Klundert begeven om die), dag en den volgenden nacht het onderzoek voort; ,ze<met dat gevolg, dat tegen zekeren G. v. L., kostganger bij T een bevel van aan houding is verleeud met last tot overbrenging naar het huis van arrest te Breda. Men denkt dat wraak neming over eene vervolging wegens diefstal op ge meld erf, sedert eenigen tijd aanhangig, tegen T. D. kostbaas van den aangehoudene, tot deze misdaad heeft geleid. Kerkn ieuws. Evang. Uuth. Keuk. Drietal: te Zaandam dd. H. C. Lohr, W. S. F. Meiners en F. Domcia Nieuwenhuis, predikanten te Kampen, Bergen op Zoom en Beverwijk. Mijn laatste woord aan -,i Meer Wertkeii, naar aanleiding van zijne Anticriiiekin het vorig nomner dezer Courant. Weled, Heer In uwe Historische S c li c t onderwerpt gij u, zooals het een fatsoenlijk schrijver betaamt, aan het oordeel van den lezer; daarom dacht ik niet dat gij over de openbaar uitgesproken meening van nog slechts écn lezer zoo kregelig zoudt geweest zijn maar, zegt de Redactie van het Woordenb. der Nederl. taal, Afl. 4, - 't was reeds in 1866 in een door haar gewaar merkt berichtDe eene dag leert den anderen. Zoo zal men later b. v. Akkoord vinden, in plaats van Accoord, gelijk wij vroeger schreven. Gij hebt dus ook te dezen aanzien ongelijk, en daar er in uw boekje kronijk, kronijken en kronijkschrijvers staat, moet gij 't mij niet kwalijk nemen, dat uw geloof aan kro?iiek in uw manuscript, mij een beetje verdacht voorkomt, en ik onwillekeurig denk dat gii, even als ik, met de spelling van de Vries en te Winkel niet zeer bekend zijl. Omtrent Modet. die mij onder vijl' verschillende namen bekend is, hadt gij korter kunnen zijn. De door u aangehaalde werken zijn daarvoor te over bekend. Nog bijna ontelbaar veel schrijvers spreken van hem. Ik verwijs u, om slechts enkelen er van te noemen, naar de werken van te Water, van Male, naar 1' Histoire de Bruges, Jaerboeken van van Broer Cornells, Uyttenhooven, Kist en Royaards een handschrift van de 16e eeuw, van den ntomut: Jean Ballin, berustende in de bibliotheek van Mons enz. enz. Het gelegenheids-literatuur-seheppende Nederland is rijk aan zulke boeken. Zij rechtvaardigen uw harde oordeel over hem vol strekt niet. Modet /Vertrok uit de stad, en ontving den 31 December 1576 een getuigenis van den Magi straat, dat hij zich alhier eerlijk had gedragen in 't'ainbt als dat behoort." Nu kom ik aan de zoogenaamde fijne pik. Over Kaarsemaker hebt gij meer gelezen dan ik zegt gij; dit kunt gij onmogelijk weten, vermits gij mij nooit gesproken hebt. De heldendaden van Kaarsemaker noemt gij eene 'legende en 'tgevecht aan 'tNieuwe Hoofd geheel verzonnen. Dit beweren hebt gij te bewijzen. Noch in uw Zierikzeesche Vrijheidsdag, noch in uwe Anticritiek, hebt gij een enkel bewijs voor uwe stelling bijgebracht. Ik wacht na het feest afdoende en dus niet 9chipperachtig te vernemen, dat de bronnen waaruit de Kauter, de Ruever en dr. Camphuysen geput hebben vaisch, en alzoo de dadeu van Kaarsemaker eene legende zijn. Tot zoolang blijf ik aan hem en zijne werken gelooven. De Kanter, die notaris en geen bandiet was, be hoorde tot de geloofwaardige personen, „ora ailerley instrumenten ende geiuygschriftenhoedanig die mogen zijn te bekragtigen". Nu korat het mij onver klaarbaar voor dat iemand, aan wien het publiek een schier onbeperkt vertrouwen schenkt, en die steeds zoo nauwkeurig moet zijn, zoodra bij een ander ge bied betreedt, zich zoo schromelijk zou vergeten, om in het laatst der 18e eeuw eene legende te gaan weven, en die als geschiedenis te boeken. Dat overigens zijne betrekking hem niet tot geschiedschrijver stempelt, spreekt van zelf. De uwe doet dit u ook niet. Hoe gij nu bij uwe verkregen wetenschap, dat de heldenfeiten van Kaarsemaker eene iegende zijn en 't gevecht aan 't Nieuwe Hoofd geheel verzonnen, op den 16en Juli zijn //figuur gaarne met eeu lustig hoezee zult helpen begroeten"; hoe de commissie onzer feestviering, aan wie gij uwe schets heb opgedragen; en wat de persoon, die in den optocht Kaarsemaker moet voorstellen, dragende de banier van Zierikzee, moeten doen; begrijp ik niet. Gelooven zij u op gezag dan moet natuurlijk dat uommer van het optochts programma vervallenmen kan toch in onze dagen op klaar lichten dag geen logende-man vertoonen. 23 Juni 1872. De aankondiger can uw boekje. "F5 r gl ia li r- ij k Nog altijd discussieert de Nationale over de leger- wet. Het eene artikel voor, het andere na wordt met groote meerderheid van stemman aangenomen. De haat tegen Duitschland is gelukkig niet sterk genoeg, om de HH. van het zwaard ziende blind te maken. Men maakt geen aanspraak meer op den eeretitel van de eerste natie der wereld, in cas van oorlog bovenal, men neemt van den vroeger zoo geminaeliten vijand over wat men meent te kunnen gebruiken b. v. het éénjarig vrijwilligerschap. Maar de legerwet en hare behandeling- hebben veel van hare belangrijkheid verloren, nadat de vertegenwoordigers der verschillende //conservatieve fractien" Donderdag 11. een bezoek hebben gebracht aan den lieer Thiers. Alle gedepu teerden, zoowel als de dagbladen van allerlei kleur houden zich bezig ract 'tgeen er toen tusschen den

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2