Binnenland. Anticritiek. der büitenlandsche fabrieken. Dan is het de plicht der Nederlandsche industrieelen, om te trachten de büitenlandsche fabrieken op zijde te streven, en 7.00 mogelijk van de Nederlandsche markt te weren. En moet er dan een verwijt van gemaakt worden aan de liberale pers, als zij zwijgt over do „benadeeling" der bmnenlaudseke industrie, waar zij overtuigd is, dat op onze markten de Nederlandsche manufacturen natuurlijk meerdere voordeelen hebben op de büitenlandsche, omdat de laatste aan invoerrechten, zij het dan ook tot een gering bedrag, onderworpen zijn? Ligt nu de oorzaak van het kwijnen der inlandsche fabrieken in de invoerrechten bij verzending naar buiten, wederkeerig moet zulks ook mei de büitenlandsche zijn. Wij herhalen daarom, dat wij dc beschuldi ging, der liberale pers aangewreven, verre van ons werpen, en dat wij in do insinuatie van het Dagblad een nieuw bewijs zien voor de goede trouw, waarmede dat orgaan der open bare meening zijne taak vervult. Wij willen niet optreden als protectionisten van de büiten landsche industrie ten koste van de Neder landsche, maar wij willen ook evenmin uitslui ting van die büitenlandsche industrie ten behoeve der inlandsche. Dc regeering heeft met vrij gevigheid onze markt m opengesteld voor lede ren fabrikant, onverschillig waar bij is geves tigd, 0111 cene eerlijke concurrentie in het leven te roepen. E11 waar wij andere regeeringeu dat voorbeeld nog niet met dezelfde vrijgevig heid zien volgen, moet liet onze industrieelen aansporen, om door betere waar en goedkoo peren prijs, de büitenlandsche fabrikaten op zijde te komen en van onze markten te weren. ZIERIKZEE, IS Juni. Ziehikzee, 20 Juli. Door beleefde aanbieding van den heer mr. J. P. Am.ersfoovdt, welk aanbod door het Iloofd-Bestuur der Hqllandsche Maatschappij van Landbouw is aangenomen, zal er den 4 Juli a.,s. op de Badhoeve in Haarlemmermeer een uitnemende gelegen heid gegeven worden aan alle leden der bestaande Maatschappijen van Landbouw met hun vrouwen, op vertoon van hun diploma, om kennis te maken met al de nieuwste landbouwwerktuigen. Vooral worde de aandacht van heeren landbouwers -gevestigd op den stoom-hooidroger van Gibbs, welk werktuig versolt gras in droog hooi verandert binnen tien minuten tijcis. De werktuigen zullen allen inbeweging vertoond worden. Aanvang 's morgens te 10 ure. VVÈGWIJZER NAAR DE BADHOEVE. Van Amsterdam met rijtuigen o. a. verkrijgbaar aan de Stations der Hollandsche en Rhijn-Spoorwegen, en bij Mr. Kroondijkj aan den //Laatsten Stuiver," Leidsche Bosch; afstand langs Overtoom en Sloo- t er weg 7000 meters straatweg. Van Haarlem met rijtuigen o. a. van het Spoorweg- Station van uit de Schalkwijkerpoort langs Zomervaart, Ringvaart, Port de Liede, Spaarn- wouderweg en Slooterweg; afstand 9000 meters grindweg. Van het Station Halfw eg met rijtuigen van mr. Hoogland afstand 5500 meters grindweg. Uit Weraeldinge meldt men van 14 Juni het vol gende De uitreiking der provinciale belooningen voor getrouw schoolbezoek in 1871, op heden, bezorgde jong en oud alhier weder een dag van waar genot. Behalve 13 getuigschriften (waarbij voor 6 kinderen van behoeftigen eene gift ad 2,50) door den hoofd onderwijzer, werden door den president van 't school verbond nog een GOtal prijzen uitgereikt aan die leerlingen, die daarop door hun trouw schoolbezoek aanspraak hadden een en ander werd afgewisseld door toepasselijk gezang der kinderen en toespraken van burgemeester, wethouder, president en vice-president van 't schoolverbond en onderwijzer. Alvorens werd overgegaan tot het onthaal der kinderen opchocolaad en koek was den onderwijzer eene even ongedachte als aangename verrassing bereid. Namens een 23tal kinderen werd hem, bij monde van twee zijner oudste leerlingen, op hartelijke wijze een keurig inkfctoestel met zilveren penhouder aangeboden èn als bewijs van hoogachting èn omdat hij thans jarig was. Ieder was zeer aangedaan, de jarige wel het meest, door dit treffend bewijs van liefde zijner leerlingen. Ook de lieer inspecteur van 't lager onderwijs in Zeeland, die het feest voor een gedeelte bijwoonde, betuigde met een eu ander zijne Uooge ingenomenheid. Voorzeker, waar zóó bestuur eu inwoners met de regeering medewerken tot aanmoediging van getrouw schoolbezoek, kan dit niet anders dan gunstig werken op bet onderwijs. Eerstdaags zal eene kleine wijziging in den vorm der briefkaarten worden gebracht. De inlichtingen onder aan zullen vervallen, waardoor men meerder ruimte verkrijgt voor het te schrijven adres. In de zomervergadering der Provinciale Staten van Zeeland, welke den 2 Juli a. zal geopend worden, zal o. a. behandeld wordenhet weder invoeren der tolheffing op den grooten weg 2e klasse van Zierikzec naar den Steiger te Zijpe. De Hollanders aan de Kaap vergeten hunne stara- genooten niet, en blijken ook in de herwinning onzer onafhankelijkheid voor 300 jaar, op 1 April jl. fees telijk herdacht, belang te stellen. De lieer Mijburgh, consul-generaal der Nederlanden, heeft zich althans bereid verklaard bijd.iagen te ontvangen voor de oprich ting vnn een Zeemanshuis te Brielle en heeft reeds ruim 900 voor dat doel kunnen overmaken. De oude wallen van Middelburg, sedert lang van gedaante veranderd en thans lot zoo schoone wandel plaatsen hervormd als men ze elders nauwlijks vindt, waven op den heerlijken zomer-avoud van den 1 7 voor een gedeelte eenvoudig maar met smaak verlicht. Midden in de breede vest lag een fraai verlichte muziektempel, waaruit beurtelings de liefelijke tonen opstegen van Bellini's «Norma," van Vf/di's //Lom barden," straks van Mendelsohn's //Hoclizeitsmarscli" of van Abts keurig //Abendlied," afgewisseld door een opwekkeude wals of polonaise. Het volkslied en de banieren met de Würtembersche en Oranjekleuren, herinnerden aan don vier en vijftigsten jaardag van Neêrlauds koningin, terwijl eene ontelbare menigte de wandelpaden en Singel vulde en met blijkbaar genoe gen dat kleine volksfeest genoot of gadesloeg, hetwelk haar bereid was door de vereeniging uit hat volk voor het volk. Een der nabijgelegen villa's die van den raadsheer Pickc was bij deze gelegenheid zeer fraai geïllumineerd'.1,.' De kamer van koophandel te 's Ilage heeft een adres tot den minister van financiën gericht, om de aandacht te vestigen op de onzekere wijze van het brievenvervoer, gebleken uit de vermeerdering van het aantal vermissingen. De kamer verzoekt dat maat regelen genomen wordeii" om aan dien toestand zoo spoedig mogelijk een "einde 'te: maken. Van de zoo nuttig werkzame vereeniging Schufcte- vaêr, is thans te Zaandam' eene afdeeling opgericht, die aanvankelijk reeds 77 leden telt. Eerstdaags zal zij haar dcfiuitief bestuur kiezen. Naar men verneemt zon bij den raad van state aanhangig zijn een ontwerp-besluit, bepalende het nieuwe maximum van het getal notarissen, naar aan leiding van de laatste lOjarige volkstelling. (Weekhl. v. Notarisambt.) De Arrondissements-Rechfcbank te Deventer heeft heden uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen den heer Van Vloten en hem veroordeeld tot vijftien dagen cellulaire gevangenisstraf benevens een geldboete van 300 eu in de kosten van het geding, met bevel dat het vonnis zal worden aangeplakt te Groningen, te AVinschoten, te Deventer eu te Bloemendaal. De eisch van 'het openbaar Ministerie luidde, zooals men weet, een maand cellulaire gevangenisstraf en eene geldboete van 300. De welwillende beoordcclaar van mijn boekje//De Zierikzeesche Vrijheidsdag" verplicht mij tot het geven van een kleine repliek. Laat mij dit doen in gemeen- zamen vorm, als tot hem sprekendezoo vermijd ik veel omhaal van woorden, als: //geeerde beoordeelbar," //vriendelijke criticus" enz. en ik geloof dat mijn criticus er niet boos ora zal worden. Ik begin met een paar kleinigheden, dat ruimt al vast wat op. U zegt dat accoord, akkoord inoet zijn. De Woordenlijst van dc Vries en te Winkel geeft op: accoord. Hebben die heeren 't mis, dat kan ik niet helpen, doch ik houd mij voor 't gemak maar aan hen. Kroniek is beter dan kronijk, zoo als u terecht opmerktik meen ook wel te weten dat in mijn manuscript kroniek staat en daarom moet dit abuis maar naar den bak der drukfouten, die er tot mijn spijt nog in 't boekje zijn, ondanks mijn vlijtig zoeken doch dat is de schuld van den zetter. Die zetters zijn voor een schrijver nog lastiger dan de recensenten, met dezen kan men nog eens praten en de bezwaren opheffen, doch die lompe drukfouten blijven daar staan ten eeuwigen dage. Ook zelfs in de Zierikzeesche Courant heeft de zetter u en mij weer parten gespeeld. In sommige afdrukken van dat blad vind ik ml. nog eene aanmerking van u, die ik echter in mijn exem plaar der Courant niet vind. Zij betreft de spelling van t woord beeldenstorm. Vindt u waarlijk l>eelkl- storm welluidender Ik houde liet met het gebruikelijke "beelclen^om, zooals de woordenlysi, het trouwens ook opgeeft. De nieuwe spelregels schijnen u niet zeer bekend te zijn. /,Het verhaal is over 't geheel prettig geschreven en laat zich aangenaam lezen." Zie, daar ben ik al ruim mede te vreden dit is ai heel vee! voor mij en voor de koopers van t boekskc ook. //Geselliedkundige waarde heeft het niet." Dit moet nog blijken. ïk zal er wel oppassen aan mijn eenvoudige schets op zich zelf eenige waarde als diepgaande geschiedkundige studie te hechten. Dit was mijn doel met liet schrijven ook niet en met liet oog op den overvloed van stof. en mijn beperkt bestek ook niet mogelijk. Maar als uit geschriftje eens de aanleiding werd, om tot de volkomen klare oplossing der Kaarsemakers-kwestie te geraken, door bevoegde gesehiedvorschers tot een- grondig onderzoek uit te lokken, dan verwierf toch het boekje ook voor de geschiedkundige wetenschap zich wel eenige waarde. //Populairgeschreven is het ook niet." Nu ja, wat noemt u populair? 't Was voor mij nog al moeielijk een toon te kiezen. Als ik mij lezers dacht, die van de geliecle historie niets weten, dan kon ik 't hun ook onmogelijk in vijftig bladzijden duidelijk cn omstandig vertellen. Stelde ik mij een eeniffszins en een meer beschaafd publiek voor, dan zou wat u met //populair" schijnt te bedoelen, niet veel kans hebben van te bevallen. Waarlijk, ik ben nunl. wel te vreden dat ik uw lof van prettig en aangenaam geschreven te hebben verwerven mocht. Bij 'tgeen u omtrent die gebruikelijke phrase vaü- 't //martelaarsbloed" zegt, schuil ik weg achter Beèts, die ons, pas onlangs, nog zoo welsprekend herinnerd heeft hoe moeielijk 't is iets te zeggen, wat nog nie mand vóór ons gezegd heelt. Zie, is uw eigen uit- drnkkiug van //afgezaagd en onfrisch" zelf niet ai erg afgezaagd Doch, waar 't meer op aankomt, dat 5* de waarheid van mijn phrase, en die zal wel ongekreukt blijven. Wat ik over Modet gezegd heb steunt o. a, op 't gezag van Hooft (1 deel VI boek, pag. 404405 der editie van Dr. Hecker.) Hij zegt nog al wat vau Modet, die zeker wel ijver had, doch menigmaal iuei met verstand en vast niet zonder eigenbaat. Ohm-lotto de Bourbon zei later vau hem dat bij niet moest, heeten Modet maar LnmodeL U kunt verder in Ge rard Brandt's Historie der Reformatie mijn harde oordeel nog meer bevestigd vinden. Zie deel I 11. 529, 718 enz. enz. Ik erken evenwel dat dit overigens zijn verdiensten voor de goede zaak niet weg neemt, doch hier te Zierikzee heeft liij meer kwaad gedaan dan goed. Ik kan u ook nog- een warm verdediger vari Modet aanwijzen, die m. i. evenwel Hooft's eu Brandt's uitspraken niet kan ontzenuwen. Zie Johau Barueth Hollands en Zeelands Jubeljaar I5'721772. (Dord recht 1772) bl. 137 en verv. In 't kort vindt men Model's wedervaren te Zierikzee ook in //Tegenwoordige Staat van Zeeland," deel I bl. 394 en verv. Zie xoo, nu zijn de kleinigheden afgedaan en kan ik overgaan tot een zaak van meer gewicht. Ik moet beginnen met iets te zeggen dat naar pe danterie zweemt eu dat ik toch niet mag inhouden. Gelieve 't in goeden zin en niet als een speldeprik op vatten. Uit 'tgeen u schrijft racen ik te moeten op maken dat ik ovei Kaarsemaker uog meer gelezen heb dan u. Saus vanite, j'en sais pins long que vous, zou zeker Eransch advocaat zeggen, en toch ben ik niet overtuigd. Ik heb op mijn tafel liggen het boek van mr. A. J. de Ruever (Middelburg 1778') bevattende de redevoering van A. Caropuuysen over Lieven Janssen Kaarsemaker, dc stukken die voor gedenkschriften van Kaarsemakcr doorgaan cn nog onderscheidene bijzon derheden en ophelderingen; en toch, hoe meer ik dat alles herlees en overpeins, des té minder kan ik het erkennen als historisch. 1/ zult dat ook wel niet mem- kunnen als u 't bock eens onbevooroordeeld pat :e/n., en overdenken. De Kanter heeft uit deze bron geput, en ik heb hem slechts genoemd, omdat ik weet dat de meeste mijner lezers de Kanter gelezen hebben en de Ruever niet zoo algemeen bekend is. De mij ook zeer wel bekende plaats uit den //6e: - waardijen" Bor kan op.s niet helpen. Ik weet wei dat de man in kwestie een persoon is, die bestaan heeft. In het boek van de Ruever komt hij onder verschillende namen voor eu hij teekende zich naar t schijnt dikwijls met variecrende namen. De Ruever kan zelfs niet uitmaken hoe hij eigenlijk geheeten heeft. Maar dit is alles de vraag niet. Ik heb mij in mijn boekje mogelijk voor in de historische eritiek oninoewijden wat sterk uitgedrukt; ik bedoelde dat er in de geschiedboeken geen Kaarsemaker ah held van zulk eenals ze waar was, werkelijk interessante historie bekend is. Dit is op zichzelf al een zeer verdacht geval, dat den gemoedelijken onderzoeker wel moet opwexke tot misnoring, omdat het hem aanleiding geeft tot twijfel. Twijfel nu is óp Tgebied van wetenschap geoorlootd.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2