ZIMIRZEESUIE COURANT. sement Zierikzee. voor het arrondis- -Zout 1872, No. 48. Woensdag 12 Juni. 75ste jaargang. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD BEKENDMAK KENNISGEVING. Staten-G-aneraal. Openbare Raadsvergadering isniiddel tegen zmjr, en Rioest^ vrachten, het 'nichten, ak diensten bel 'ra. ïn 1/ cats Cts, schadelijke Ideelen, be~ -iespijn. Het DE JONG srinjf. van Chemisch vraten. Doze Courant verdut DINSDAG en VRIJDAG avond, uitgezonderd op FEESTDAGEN. Vrijs per drie ma.au.ilen ƒ1-Franco per post L- Afzonderlijke nomvners 5 centmet Bijblad 10 certt. PRIJS DER ADVERT EN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- G eb oor te en Doodberichten van 16 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 ct. Ule stukken, «Ie redactie betreffende, gelieve inen uiterlijk een dag voor de uitgave in te zenden aan den uitgever il. lAhTXJIAW Advertentien worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. Advbktkntibn en Abonnementen worden voor DmbeUmd, Oostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HH. HAASENSTETN VOGLER, te Bamiiirg, T/ubek Frank tori a/M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, WeenenPraag, Basel, St. Gallen, Geneve- en Lausanne. Degenen die zicli met primo "l t i i op deze Courant abonneereü, ontvangen <le vooi' dien tijd verschijnende Hommers kV f11 Si De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZierlJ-mu maken bekend dat de heer P. O. OLIVIER, wonende in deze gemeente, vei gunning heeft gevraagd, op het perceel, kadastraal bekend sectie A nis. 1327 en 1328, gelegen aan de Noordzijde der Verrenieuw- st-'.'iat in dezé gemeente, voor de opterigten firma OLIVIER Oib., eene Meekrap-Fabriek te stichten, en dat de information de ieommodo et incommodo bc- '-effende dit verzoek zullen worden gehouden op Woensdag den 12 Jünij aanstaande, te 12 uur des middag.:, in de gewone vergaderkamer van het Bestuur, ion LUi idhuize; zullende allen, die tegen dat verzoek ixi/.waren mogten willen inbrengen, alsdan in de ge legenheid zijn om in hun belang te worden gehoord. Zierikzee, den 5 Junij 18 72. De Burgemeester en JVethouders B. C. CAU. 7)e Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De BURGEMEESTER vau, Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op W oensdag, den 12 Junij e. k. des namiddags te één ure, op het Raadhuis alhier, eene openbars Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierikzee, den 7 Junij 1872. De Burgemeester, B. C. CAU. Do .Eerste Kamer heeft jl. Vrijdag avond Uare werkzaamheden hervat- met eene zitting, waarin s.' de ministers tegenwoordig waren en die geopend werd, met een woord van warme hulde, door den Voorzitter gebracht aan de ua- gedaehteviis van mr. J. R. Tkorbecke, wiens overlijden de kamer officieel vernam uit eene missiën- an den eeuigen zoon des overledenen. „Ik zai niet trachten," sprak de voorzitter, „de grooto verdiensten van den overledene naar waarde te vermelden, maar vertrouw aller mee- maï "H te spreken, door liier hulde te bren ger .-.ui! hst edel karakter, de voortreffelijke talenten en de warme vaderlandsliefde van dei, staatsman, aan wieu Nederland zooveel te danken heeft en wiens nagedachtenis zeker ook bij ons in eere zal blijven!" Het doet ons goed', zulke taal in 's lands vergaderzaal te hooren en het lenigt de wonde, die geslagen was door de wijze, waarop het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gravenhacje zich vermeten beeft van den overleden staatsman te spreken. Zoowel in het overzicht van zijn le ven, als in het verslag zijner begrafenis von den wij woorden, die ons diep griefden, en die zeifs ook, als het iemand gold van veel minder verdiensten afkeuring wekken, ge dachtig aan de spreuk de morluis nil nisi bene. De kamer nam daarna kennis van het ko ninklijk besluit, waarbij de tijdelijke waar neming van het Departement van Binnenlandsche Zaken wordt opgedragen aan den Minister van Koloniën, alsmede van verschillende missieven, boekwerken en stukken, waaronder een verze geld afschrift van een protest van Burgemees ter eu Wethouders van Maastricht, aan den Staat gericht, tegeu deu afstand van vestiuggrond aan den heer P. liegout. Nog waren ingekomen de jongst aangenomen wetsontwerpen van de Tweede Kamer. Deze werden naar de afdee- lingen verzouden. Nadat de Voorzitter nog verslag had gedaan der audiëntie bij den Koning tot bet aanbieden van het adres van rouwbeklag in het overlij den van H. K. M. Prinses Hendrik, deed de heer v. Bosse, namens de overige Ministers, me- dedeeling van de ministerieels; crisis, daarbij te kennen gevende, dat, wanneer niet reeds het besluit tot het vragen vau hun ontslag dooi de Ministers genomen ware, zij zich verplicht zouden hebben geacht de aandacht van Z. M. den Koning te vestigen op den invloed, dien het overlijden van den hoer Thorbeeke kan hebben op den loop van zaken. De Tweede Kamer beeft liet voorloopig- ver slag barer rapporteurs over de wijziging der militiewet aan de leden rondgedeeld. Het maakt een treurigen indruk, als1 men leest, dat aan het onderzoek van dit wetsvoorstel, waarin eene zaak van zoo groot gewicht voor het volksle ven behandeld wordt, slechts 49 van de 80 leden deel genomen hebben. De belangen der natie schijnen niet zwaar te wégen hij de volksverte- woordiging. Volgens dit voorloopig- verslag heeft de uit breiding van het jaarlijksch contingent ernstige bedenkingen ontmoet, terwijl voor de afschaf fing van het stelsel van jilaatsvervanging eu nnmmervervvisseling, de voor- en tegenstanders nagenoeg gelijk stonden. Men wensebte niet- dadelijke afschaffing, maar overgangs-maatre- gelen, ook, omdat het genoemde stelsel te diepe wortelen geschoten had. Behoud van nummer- verwisseling werd aangeprezen. Aan het verslag zijn toegevoegd twee nota's, een van den heer de ltoc van Alderiverelt, en een van den heer Stieltjes. De eerste wil de militie- en schutterij wetten in één verband ge bracht te zien, zoodanig dat zij dienen zouden tot invoering van den algemeeuen oefenplicht en tot vorming van eene reserve van geoefende manschappen. De laatste wenscht eene vaste sterkte der militie, en wel van 15000 man voor ieder contingent, waarvan 1000 man voor de zeemilitievoorts toekenning van voordeo- len aan het bezit van kennis bij den milicien, niet van geld. De vrijstellingen moeten ver minderd worden, zoodat b. v. eenige zoons, die geen kostwinners voor l'amilien zijn, ook moeten dienen. Eindelijk wil de heer Stielljes dat de militie door den Minister nu en dan langer dan vijf jaren wordt in dienst gehouden, en betreurt hij het, dat zulks niet met do lich ting van 1867 is gebeurd. gehouden te Zierikzee, den 10 Juni 1 8 7 2. Afwezig de lieeren mrs. Moolenburgh en Moens. De notulen der vorige vergadering worden na resumtie goedgekeurd. Wordt medegedeeld en voor kennisgeving aange nomen eene missive van Ged. Staten begeleidende het goedgekeurd kohier van den hoofd, omslag over 1872. Komt ter tafel eene circulaire van Ged. Staten (Trov. blad no. 56,) houdende mededeeling der nadere regeling der jaarwedden van de gemeente-ontvangers volgens hetwelk de gemeente Zierikzee valt in de 7e klasse waarbij het minimum der jaarwedde is bepaald op f 700 en het maximum op f 1000 waarop wordt besloten aan Ged. Staten kennis te geven, dat volgens het gevoelen van den raad het billijk en redelijk is, dat die jaarwedde op liet maximum wordt gesteld. Wordt ter visie van de leden gelegd ter gemeente secretarie de rekening van de commissie voor de grindwegen in Schouwen. Wordt gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren jhr. J. L. de Jonge, jhr. mr. Schorcr en van der Vliet, de rekening van het burgerlijk armbe stuur over 1871. Voor kennisgeving wordt aangenomen ct. een brief van het college van het dagelijksch bestuur van het waterschap Schouwen, houdende mededeeling deraaubesteding vanhet onderhoud der havenhoofden b. een brief van de commissie voor de feestviering houdende dankbetuiging voor de toegekende subsidie. Wordt remissie van hoofdelijken omslag verleend op daartoe gedaan verzoek, wegens vertrek naar elders aan deu heer G. C. Droogleever Fortuijn voor 2/3 of de som van 32.26:'; aan J. B. van Mervenee voor 7f 0f 1.41 aan P. van Hogerlinden voor 7/12 of f 2.82. Ter visie van de leden worden gelegd de ingekomen gemeenteverslagen van Hoorn en Delft. Wordt medegedeeld en voor kennisgeving aangeno men de uitslag der aanbesteding vau het onderhoud der gemeentewerken. Op een verzoekschrift van den heer W. Koole om ontslag van zijne aanneming van het 3e perceel der aanbesteding (beschoeiingen enz.) daar hem na het indienen van zijn inschrijvings-biljet was gebleken, dat hein een post zijner begrooting was ontgaan eu alzoo door hem te laag was ingeschreven, met advies dei- commissie van fabricage, wordt na discussie besloten adressant te ontslaan met de bepaling dat hij gehouden is, om wanneer het peroeel bij eene herbesteding hooger mocht worden aangenomen, dan de bij de eerste be steding op hem volgende laagste inschrijving dit meerdere op te leggen en bovendien zijn evenredig aandeel in de kosten. Door den heer Zuurdeeg wordt namens de commissie ad hoe rapport uitgebracht op de rekening van het fonds van verminkten en gekwetsten bij brand over de jaren 1860, 1870 en 1871, strekkende tot goed keuring, in ontvang op/575.80, in uitgaaf op/493.575, in goed slot op 82.225. Aldus besloten. Idem op dc rekening en balans der commissie voor

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1