ZIERIKZEESCHE COURAIVT voor liet arrondis- seiiient Zierikaee. m II i lidten» uien, TT> E >k- en Len, 1872. No, 43. Zaterdag 1 Juni. 75ste jaargang. 250.000 rijzen. c. NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD Een nuttig Congres. Hoe Nederland in liet buitenland bekend is. ,EN tot UI' >o*;i laffe [X. /erkoopiiuis. ^eii Ret kvicRt te ■Zierikzee, ojgende Prijzen S5,000 15.000 10,000 10,000 6,000 8,000 7,500 1AJ,000 f 175. het bedrag in f S,50 rt. )per de uitvoe- ft I (Filiaalhuis) I. wijk 5, no. 100 Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avond uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden ƒ1.— Franco per post 1.— - Afzonderlijke nommers 5 centmet Bijblad 10 cent. PRIJS DER ADVERT EN TIEN: Per gewonen regel 10 cent. Huwelijks- G eb oor te en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 2-5 ct. Alle stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dug voor de uitgave in te zenden aan den uitgever II. LAKEAMAA'. Advertentien worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. Advtsrïbntibn en Abonnementen worden voor Buitschland, Oostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HIP. PIAASENSTEIN VOGLER, te Hamburg Liibek, Pr ank fort ajM.BerlijnLeipzig, BresdenBreslau, KeulenStuttgartWeenenPraag, Bazel, St. GallenGeneve en Lausanne. Afkondiging. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend fiat het kohier van het Patentregt, 4de kwartaal, van deze gemerale, dienstjaar den 27sten dezer maand door den lieer Prov. Inspecteur der üir Be lastingen, enz. in deze provincie executoir verklaard, op beden aan <leu lieer Ontvanger.der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ten fine van invordering, en dat ieder verpiigt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. ZiEitlKZEF, den 28 Mei 1872. B. C. CAU. In een particulier telegram uit Brussel wordt gesprokeu va.it eene circulaire, waarbij de kan selier van het Dnitsche keizerrijk voorstelt een 'Europeescli congres te houden ter behandeling der arbeiders-kwestie. Wij geven dit bericht, zoo als wij het lezen doch moeten betuigen, dat wij met het plan, in die circulaire te berde gebracht, zeer zijn in genomen. Do sociale vraagpunten van onzen tijd verdienen de belangstelling vau ieder, die liet wel meent met onze maatschappij, en zij bekleeden dan ook eene voorname plaats in de rij der onderwerpen, die, zoowel den staatsman als den eenvoudigsten burger bezig houden. Zou de journalist daaraan ook niet zijne aandacht wijden Dc dagen liggen reeds verre achter ons, dat de staathuishoudkunde alleen door enkelen beoefend werd. Men heeft ingezien, dat die wetenschap een' grooten invloed uitoefent op den toestand der samenleving en men heeft zich al meer op hare stadie toegelegd. Evenwel nog niet genoeg. Maar, daar treden de soci alist! f; gpdntdn op den voorgrond. De emancijjatie der vrouw, het regt van oorlog en vrede, en?- worden besproken in brochures en dagbladartikelen. Bovenal wekt de arbeiders kwestie de opmerkzaamheid; want van nabij ■en van verre vi-'v en berichten van werk stakingen en loons .ogingen. De grèves in Frankrijk, de strikes in Engeland, zij vinden ook elders navolging) en zij het dau al niet Overal toet geweld of met bedreiging, toch wis- ten aromdc-s hier en daar de patroons te dwingen tot -rmindering der werkuren bij verhuoging :n werkloon. "vVij treden nu niet m eene beschouwing van hot ai of niet gepaste van zoodanige hande ling. Wij rechtvaardigen de coalitien der arbei ders niet, evenmin als wij het vonnis der vev- oordeeling daarover uitspreken. Wij verdedi gen niet het bestaan der Internationale, doch slingeren ook niet deS banvloek naar het hoofd van hen, die loden dezer vereeniging zijn. Wij vragen slechts «f cl- pogingen der arbeiders zoo zeer zijn te laken, sis zij in een tijd, waarin de allereerste levensbehoeften in prijs gestegen, ja verdubbeld zijn, ook vermeerdering van in komsten verlangen, om zich die allereerste le vensbehoeften te kunnen aanschaffen. Maar met eene toestemmende beantwoording dier vraag is de kwestie niet opgelost. De patroon, die zijn arbeider meer loon moet en zal geven, moet aan den werkgever ook hooger rekening inleveren, want behalve die loonsvermeerdering, zijn voor hem de levensbehoeften even goed in prijs gestegen als voor zijn knecht. De werk gever, die meer moet betalen, zal te rade gaan met zijne fondsen en de arbeid, dien hij anders om de twee of drie jaar liet verrichten, zal hij nu een of twee jaren uitstellen. Dat werkt natuurlijk weer terug op den arbeider, die nu minder werk vindt en daardoor even natuur lijk weer miuder loon geniet. Zoo loopt men met de arbeiders kwestie als in een molen rond, en is eene goede, eene zuivere oplossing, hoe wel schijnbaar onmogelijk, toch dringend nood zakelijk. Eene samenspreking van de voornaamste staathuishoudkundigen van Europa kan daartoe uitstekende diensten bewijzen en het is daarom, dat wij hot congres, door von Bismarck uitge schreven, een nuttig congres noemen. Het is te hopen, dat de staatsman, die meermalen Europa met angst en schrik vervulde, als hij de staatkundige kwestiën van zijn land op het oorlogsveld deed beslechten, nu met het werk des vredes even gelukkig moge slagen, als de krijg hem en zijne plannen steeds gunstig was. Het vooruitzicht, dat het congres toch zal ge houden worden, is in zooverre gunstig, dat Oostenrijk-Hongarije de uitnoodiging reeds moet hebben aangenomen, en Engeland haar in ern stige overweging neemt. Naar men zegt, zou de bijeenkomst nog in dit jaar te Berlijn ge houden worden. //Een vergeten burger, een gerust leven." Zoo deze spreuk ook waarheid is wanneer men eens voor 't woord //burger" wal de burgers, 't gebeele land" en dus z/een vergeten land, een gerust leven" kon zeggen, dan bestaan er veel redenen 'om in ons kleine, lieve "Vaderland maar heel op ons gemak en volkomen gerust te zijn, wel wetende dat de staatsstormen, die gedurig de wereld der groote volken schokken en door elkander werpen, ons niet zullen beleedigen. Het is werkelijk curieus hoe gering, ja hoe geheel afwezig vaak in het buitenland de kennis van Neder land en zijn toestanden is. Menigmaal is meu geneigd te vragen of er dan in de scholen van Europa geen aardrijkskunde wordt onderwezen Ja, soms heeft de twijfel mij wel eens bekropen of onze kennis, onze zoo nauwkeurige ampele bekendheid met al de afgelegenste hoeken van de wereld ook niet voor een groot deel zuiver apocrief zou kunnen zijn. Maar misschien is dit ook zoo niet en kunnen wij zonder verwaandheid van ons zelve zeggen, dat niemand ons ziet en dat wij nogtans allen zien. Hoe 't zij, 'fc schijnt dat de bui tenlanders over 't algemeen maa* luttel weten van de aardrijkskunde van Nederland en al even weinig van zijn geschiedenis, zeden en gewoonten. Ben Spaansch Dagblad levert ons wederom een nog al sterk bewijs hiervan. Tijdens het vieren onzer April-feesten, heeft de een en ander zeker wel eens met ons gedachtwat zouden de Spanjaarden toch wel zeggen van al onze drukte Al die historische herinneriugen, die liedjes, platen en prenten waren inderdaad weinig vleiend voor den uit Romans ons zoo familaar bekenden //Kastiliaanschen voist'' Eu dan dat verbranden van een kunstig gemnakten, naar men zegt geestig gelijkenden Hertog van Alva dooi de Amersfoortersen bet kernachtige van de Rotter- damsche jongens „Be Spanjaard, die kreeg op zijn ziel" en zoo veel meer, zou er zelfs geen gevaar hebbeu bestaan voor een gevecht met diplomatieke nota's Stellen wij ons gerust, naar aanleiding van 't geen bovengenoemde Spaansche Courant over onze nationale feesten aan zijne lezers opdischt. Wij nemen hot woordelijk over //De Evansche en Belgische dagbladen deelen bijzonderheden mede betreffende het het grooto Belgische nationale feestte Brielle gevierd. Koning Leopold legde den eersten steen van een gedenkteeken en van een gesticht voor zeelieden. De heer Vires (Prof. de Vries zeker) hield een rede, waarop koning Leopold in zeer liberalen geest antwoordde, eindigende met deze woorden „Be koningen zijn gemaakt voor de volken, en niet de volken voor de koningen." Dezelfde bladen zeggen nog, dat de ultramontaanshe partij de intentie liad het nationale feest te verstoren door wanordelijkheden te stichten in verschillende plaatsen van België, zoowel als in Holland, wam men hetzelfde gedenkfeest vierde." Zoo slaat het er, en als wij 't niet konden lezen zouden we 't haast niet willen gelooven. Onderfcus- schen zien wij er uit dat bij de Spanjaarden alle oude rancune al 3ang verdwenen schijnt te zijn en dat zij 't ons allerminst zullen kwalijk nemen wanneer onze jongens zich amuseeren met de herinnering aan de dagen toen //de Spanjaard op zijn ziel kreeg" van de Hollanders. Maar dit is zekerdat men toch in Spanje niet veel van ons goede Nederland weet. I11 andere landen is 't al evenzoo. Men herinnert zich nog welhoe een verslaggever van een groot Engelsch bladook al naar aanleiding van onze April feesten, ernstig verzekerde, en later, ondanks de tegen spraak, halstarrig volhield dat het publiek in onze kerken algemeen tabak rookte, een hebbelijkheid die hem zeer gehinderd had, vooral in de Nieuwe kerk te Amsterdam. Tijdens de wereld-tentoonstelling te Parijs in I 867, wendde een onzer landgenooten zich tot een der com missarissen om inlichtingen en vroeg hem waar hij de afdeeling Pays-Bas kon vinden, //Pays-Bas, zeide de Eranschman, je ne sais trop; il n'y a pas de Pays-Bas" en er moesten heel wat personen am te pas komen, eer onze Hollander op 't rechte pad geholpen was. In een te Weenen verschenen aardrijkskundig boekje wordt in gemoede verteld dat Amsterdam gedurig onder water staat, als de Noordzee wat hoog isdoch dat de bewoners zich bij die gelegenheden lieel goed weten te helpen. //Er hangt namelijk boven aan den nok van elk huis een bootstijgt nu 't water te zeer dan beklimmen de bewoners eenvoudig de booten en wachten zoo, veilig dobberende, het vallen van 't water af." Wij herhalen nog eens //een vergeten burger een gerust leven." Zou 't echter toch niet beter zijn als ons landje bij de vreemden wat meer bekend was

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1