~G E"s~ïr OLE B tl i t e n 1 a n d. Gemengde Berichten. li'ng. Het is oi'i: ca ne ei onaardigheid van de cafés chantants cle/cr kermis, 'Uit chansons comiques en potpourris niet voldoende, schijnen om het publiek te boeijen, zoödat nnm er f'.egenslikkers -ca athleten bij genomen heeft. Zelfs //1'aomme au toiuieau," wiens ijzeren halsspieren en tanden een ton met twee nien- schen optillenwisselt «u en dan éene Uuitsche of Pransclie tchreeuweresse a'. Te Deventer heeft eene kloeke schippersvrouw haar man uit den IJsel gered door onmiddellijk de sloep los r.e maken en naar den drenkeling- ro roeien, dien zij behouden aan wal bracht Nummers van 20,000 gulden Nederlandsche Bank- uiljetteu zich bevindende iu een bij de Tost aange- teekeuden briefverzonden van Amsterdam naar Antwerpen, Maandag 11. 20 courant, op liet adres GODDBRLS FRÈRÈ3 en gestolen met- alle de an dere aangeteekende brievenmet denzelfden trein ver zonden. l i biljetten a 1000 gulden. H 2222. H 7968. T 6404. B 3052. L 3008. G 7318. II 7953. 11 9054. J 6681. L 7609. N877. L 1023. T 5854. L 5281. S biljetten a 300 guldeu. H 4492. II 8835." G 5398, K 8575. E 7412. D 8961. H 6670. K 7751. 4 biljetten a 200 gulden. P 8. B 7733. D 9607. T 1954. 28 biljetten a 100 gulden G G 9180. N N 1489. O O 7985. Q Q 3704. Q Q 3705 a 373 3. N 427. Q 14-64. Z 1196. A A 1545. Z 116. U 5452. E 773. G 8956. Y 2702. A 530. M 7963. N 6309. 0 C 2584. A A 6725. O 3820. Men wordt verzocht advies per telegraaf te geven aan bovengenoemde heeren GODDERIS FRÈRES, baukiers te Antwerpen, indien deze biljetten zouden gepresenteerd worden. IP r a n k r ij li. Nog steeds zijn de bladen vol van allerlei redevoe ringen over het tweegevecht in de jongste week in de Nationale Vergadering tusschen d'Audriffet Pasquier en Éouber. Rouher is geslagen, zoo luidt het refrein van alle niet Bonapartistische bladen en wat ineer zegt - het keizerrijk is op nieuw plechtig veroordeeld. Wat ook de uitslag moge wezen, van het onderzoek ingesteld naar de handelingen van de mannen van 4 September, op Napoleon en de zijnen drukt van nu af een vonnis; dat zelfs de natie nier ineer kan vernietigen, iütusscheii denken de Bonaparnstische bladen zelve er gansch anders over en 't zou ons niet verwon deren, wanneer 3/4 gedeelte van Fraukrijk's bevolking, dat de uitvoerige verslagen van de discussie niet leest, 'trnet hem eens waren. Met hunne gewone behendig heid hebben de BonapartistLoiio afgevaardigden gebruik weten te maken van de onhandigheden der tegenpartij. Eerst de motie. Met algemeeue stemmen werd aange nomen, dat de vergadering, het volste vertrouwen hebbende in de commissie, die rapport heeft uitge bracht over het keizerrijk en rapport zal uitbrengen over 4 September, overgaat tot de orde van den dag. ïriumfantelijk verklaren nu dc volgeHngen van den man an Ghislehurstwij ook we hebbe/s voor deze motie ge- sti id - is n dat niet het beste bewijs, dat zij ook onze meaning uitdrukte? Eu waardoor werd dat mogelijk? Eenvoudig door dat de rechterzijde zich niet tevreden wilde stellen met eene eenvoudige veroordeeling van het keizerrijk, maar in de vermelding van 4 Sept. ook no»- een Seitenhieb wensehte te geven aan Gam- betta. Meer nog. Met zekere gevatheid wierp Haentjes plotseling de vraag op, of, wanueer dan werkelijk het keizerrijk zoo slecht., zoo gemeen was geweest, de l1/^ millioen Franscken. die in 1870 voor Napoleon stemden dan allen schapekoppen of schurken waren geweest Niemand antwoordde. Maar hoe velen ade- die 1 millioen zullen 'tniet eens zijn met de verklaring door de la Gueronnière in :ie Presse gegeven, dat Pasquier de cijfers en beweringen van Rouher volstrekt niet weerlegd heeft Het meest heeft nog het orgaan van den heer Thiers, de Bien Public, weten partij te trekken van de voor- deelen, die de discussie aanbood. De redacteur wijst er op, hoe Rouher door te spreken van de gevaren, uie hot land bedreigen bij eene ontbinding der Nati onale, de duidelijke verklaring heeft afgelegd dat geen plebisciet meer noodig is, om de wettigheid dezer vergadering te bewijzen. Van nu af aan dus kunnen we a priori nietig verklaren alle tegenwerpingendie men tegen hare besluiten te een of andere tijd zou kunnen maken op grond van haren onwettigen oor sprong. In tusschen heeft Napoleon van de gelegenheid ge bruik gemaakt om het aantal zijner aanhangers te vergrooten. De rapporten, uitgebracht door de com missie, aan welker hoofd Baraguay d'llilliers staat, in welke over alle legerhoofden en bijna alle leger afdelingen een vevoordeelend vonnis wordt uitgespro ken, hebben in het leger vrij wat ontevredenheid verwekt. Thiers had daarom, naar men meent, ook niet ongaarne gezien, dat men deze rapporten maar geheim had gehouden. Nu heeft Napoleon een pleister gelegd op de wonden, die door de-ze commissie geslagen zijn. In een "brief aan de legercommandanten van Sedan verklaart hij, dat hij, als souverein de eenige schuldige, immers de eenige verantwoordelijke persoon is voor 't geen er bij Sedan is gebeurd. Reeds nu meent men optemerken, dat deze mededeeling bij het" leger een' zeer goeden indruk heeft gemaakt. Pakijs, 25 Mei. Heden had de terechtstelling plaats van Boudin, Serizier en Bom. beschuldigd de eerste van brandstichting in de Tuileriëu, en van moord gepleegd op den apotheker Koch, de andere van moord op de Dominicaner monniken van de. straat d'Arcueil. Boudin en zijne makkers hebben den dood onder gaan onder het uiten van den kreet: Leve de Commune! O uitschlan d. In het Jezuïten-debat is er van Ultramoutaansche zijde op gewezen, dat toen in 1773 paus Clemens XIV de Jezuïtenorde had 'opgeheven, Frederik de Groote haar in zijne staten had toegelaten als priesters «des koniglichen Sohulinstituts De Nieuwe Breslauer Zt. haalt nu eenige brieven van Frederik aan Voltaire aan, waaruit blijken kan, waarom de vorst de Jezuïten het verblijf in zijne staten niet ontzegde, Enkele aanha lingen nemen we over. //Ik heb deze mannen alleen behouden voor 't onderwijs der jeugd. De paus heeft hen den staart afgesneden en zij kunnen dus nu niet meer, als de vossen van Simsou, dienen om de velden der Filistijnen in brand te stekenIk heb, niettegenstaande ik een ketter en een ongeloovige ben, toch deze orde niet willen weren. Mijne redenen zijn de volgende Wetenschappelijk geformde Katholieken hebben we hier niet. Noch patres oratoriinoch Piaristen. Alle monniken zijn even ruw en onwetend. Wilde ik dus niet alle scholen sluiten dan moest ik de Jezuïten wel behouden. Ook dragen zij de kosten om theologen te tonnen, die de openvallende pastoors- plaatsen moeten bezetten. - Bovendien ik heb bij den vrede van Dresden beloofd in mijne staten den gods dienst te laten in statu quo. Nu vond ik de Jezuï ten en ik moest ze dus houden ook. Voor de Katholieke vorsten zou dat geen bezwaar hebben gemaakt, want zij hebben altijd een paus tot hunne beschikking, die krachtens zijne goddelijke macht hen van hunnen eed kan ontslaan. Mij kan niemand verlof geven om mijn woord te breken en dus moet ik het wel houden" //Ik weet wel dat zij geintri- gueerd hebben en zich mengen in staatsaangelegenheden. Maar dat is de schuld der regeeringen. Waarom laten deze zulke dingen toe Niet Tellier is de schuld maar Lodewijk XIV." Men ziet de verdedigers der Jezuïten hebben niet heel veel geluk in 't aanhalen van autoriteiten. Een man als Frederik zou waarschij olijk wel -hebben ge zorgd dat eeti wet, als die nu verlangd wordt, nooit noodig ware geweest. Twee Oostenrijksche zeeofficieren en een ingenieur der Oostenrijksche Marine hebben een middel uitge vonden om den rook van stoomschepen, in plaats van door den schoorsteen, onder de waterlijn te doen ont snappen. Behalve de besparing van ruimte, stellen de uitvinders vooral het voordeel voor oorlogschepen op den voorgrond, daar de schoorsteen voor pantsersche pen en monitors het bijna eenige kwetsbare gedeelte is. Weener couranteu verzekereu, dat de uitvinding door deskundigen is onderzocht, en dat de proefnemingen tot in de kleinste bijzonderheden een zeer gunstigen uitslag hebben opgeleverd. Door een aantal Fvansche dames is geld bijeengebracht, tot het vervaardigen van een gouden doornenkroon voor den paus. Een pause lijke ex-zouaaf heeft dit geschenk naar Rome gebracht en het Pius IX op diens verjaardag overhandigd. Gepasseerde week had te Middelburg een treurig on geluk plaats. Door het breken van een der touwen viel aan het werk buiten de haven-barrière een stoom- heiblok neder, waardoor een oppassend werkman zoo danig werd verwoud, dat hij meer dood dan levend naar het gasthuis is vervoerd. Ter herinnering aan de verdediging van Belfort in 1870/71 heeft de beeldhouwer Bartoldi aangeboden in de rotsen van het kasteel aldaar een reusachtigen leeuw uit te houwen. De verkoop der jachten en pleiziervaav- tuigen van de ex-keizerlijke familie heeft 12,500 fr. opgebracht. In het Journal Officiel las men voor een paar dagen, tengevolge van een drukfout, dat het eerste konvooi van 250 gedeputeerden naar Nieiuv- Caledonië vertrokken was. Er stond nl. deputes in plaats van déportés. Dezer dagen is een geheele familie te Bordeaux door het eten van cham pignons vergiftigd. De nonnen te Carcasonvre maakten zich in den laatsteu lijd aan zoovele daden van insubordinatie schuldig, dat zij onder kerkelijke censuur gesteld werden. Een beroep op den paus baatte haar niets doch toen de kapel zan haar klooster op hoog bevel voor haar was afgesloten en dichtge metseld, hebben zij tot tweemaal toe den toegang opengebroken, daarop het nonnengewaad afgelegd en zijn eenvoudig niet-kerkeiijke onderwijzeressen geworden. Reizigers in Palestina moeten, om in veiligheid de Doode Zee cu de Jordaan te kunnen bezoeken, zich een geleide verschaffen.van den Sheik Rescind, die hen met een wacht van zijne Bedouin Arabieren tegen overlast van andere stammen, en van zijn eigen volk, beschemt. Een heer en dame, wien deze weelde wat; kostbaar was, gingen alleen op weg. Wat te voorzien was, gebeurde:, ze werden van hun goed, geld, kleederen, van alles be rooid; en niet dan na veel smèekéns verkreeg de lieer een exemplaar van de 'Timés om zicli en zijne echt genoot mee te dekken. Zoo keerde het paar naar Je ruzalem terug, de man in het hoofdnommer dier ver maarde courant, de vrouw in het bijvoegsel gewikkeld. Naar meu verneemt is door den heer F. W. Mondri aan, ingenieur op Java, een plan gemaakt voor een nieuw stoomschip, floor hem. //hoepelstoomer" genoemd De eigenschap van bedoelde stoomboot zoude zijn, om met een groctere snelheid over het water te gaan dan tot nog toe bereikt is. De slepende wrijving,de grootste krachtverbruiker is door hem omgezet in een rollende. De stoomboot gaat dan ook niet door het water maar rolt er over. Volgons bericht uit Ilee- renveen, is schipper J. Pasveer, met zijn schip, dat eene lading turf inhad voor Zeeland, in het vaarwater nabij de Heerenzijl op een hard voorwerp gestoten waardoor het vaartuig zulk een lek bekwam, dat het onmiddellijk zonk. De opvarenden hebben nog tijdig genoeg het zinkende schip kunnen verlaten en zijn er alzoo gelukkig geene raeiischenleveus bij te betreuren. EEN SCHEEPS-SPOORWEG OP DE LANDENGTE VAN PANAMA. Sedert jaren lic.bbcn Fransche, Ehgelsche en Ame- rikaansche ingenieurs plannen gemaakt voor de door graving van de landengte van Panama maar terwijl de energie van één man voldoende was om het Suez.- kanaal te graven, er werd geen de Lesseps gevonden, die de beide groote helften van de Nieuwe Wereld van elkander scheurde en de wateren van de Stille Zuidzee vermengde met die van den Atlantischen Oceaan. Er is concessie verleend voor een Darieu- kanaal en voor een Niearagua-kanaal, maar geen van beide plannen schijnt tot rijpheid te komenen de scheepvaart is nog steeds genoodzaakt om de moeielijke en omslachtige reis rondom Kaap-Hoorn te maken. Thans is door eenige Engelsche ingenieurs het plan ontworpen voor een werk, dat geheel eenig is in zijn soort; er zal een //scheeps-spoorweg" worden aange legd niet over de eigenlijke landengte, die reeds eene gewonen spoorweg bezit, door de regeering van Nieuw-Grenada aangelegd, maar over het veel breedere terrein der republiek Honduras. Het uitgangspunt aan de zijde van den Atlantischen Oceaan zou zijn de havenstad Porte Caballo aan de golf van Honduras de weg zou de vallei van de TJlua volgen en door de niet zeer hooge bergstreek van Comnvagua worden voortgebouwd tot aan de Fonseca-baai, een boezem van de Stille Zuidzee, die de Zuidkust van Honduras bespoelt. Te Porte Caballo wordt de geheele Oosfc- Indievaarder met toebehooren, zoo als hij in de haven is aangekomen, opgelicht met behulp van groote hydraulische machines, eene verbetering van die, welke reeds in sommige europeesche dokken worden gebruikthet schip wordt gehescben op een reusachtigen wagendie op 240 wielen rust eu zich voortbeweegt over een zesdubbel spoorde wagen heeft alzoo zes rijen, elk van 40 wielen. Aan het eindstation wordt het schip op dezelfde wijze als te Porte Caballo door hydraulische machines uitgekraand, zoodat het zijne atlantische vaart zonder laden of lossen kan voortzetten. De wagens zijn berekend op schepen van 200 voet lengte eu 2000 ton inhoud. Dit reuzenwerk is stout gedacht en schijnt geenszins onuitvoerbaar de regeering van Honduras heeft be sloten de zaak te beproevenaan den Britschen ingenieur James Brunlees is de leiding van het tech nische gedeelte opgedragen, terwijl de gezant van Honduras te Londen gemachtigd is om de inschrijving te openen voor eene leening van 15 millioen pond sterling (180 millioen gulden), welke voor de uitvoe ring vereisebt wordt. Kerkn ieuws Zierikzee 24 Mei. Heden werd door het Kies- Collegie der Hervormde Gemeente te Zierikzee een grostal van predikanten geformeerd ter vervulling dei- vacature, te ontstaan door liet verleend Emeritaat aan ds. J. D. Sfcetterogge, in te gaan 1 Juli e. k. Hierop komeu ruim een 50-tal predikanten voor. Op 1 Juli e. k. zal hieruit een zestal worden zamensteld.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3