Bf U Rl W e Een verschijnsel. i a a e n I and. VAT. zijr mi< In In a Ce M. st vl Zoo langzamerhand nadert de tijd dat ook Zierikzee het nationale herinneringsfeest zal vieren van de he'vrijding des vaderlands van de Spaausche overheersehing en de vestiging der vrije Nederlandsche Republiek. Het is bekend hoezeer misverstand en misleiding in de April dagen in vele plaatsen van ons vaderland de feestviering verhinderd, ontstemd of wel geheel belet hebben. Ook hier ter plaatse woont een door verschil van kerkgenootschappen gemengde bevolking. Niet onnatuurlijk zal 't zijn, als bij menigeen de vraag is opgekomen hoe wij 't in dat opzicht met onze feestviering maken zullen. Het verheugt, ons dat wij op een paar verblij dende verschijnselen kunnen wijzen die genoeg zaam zijn om ons gerust te stellen aangaande het in alle opzichten slagen der feestviering. Vooreerst hebben nagenoeg algemeen do Ka tholieken mede bijgedragen tot het fonds waar uit de kosten moeteu gevondeu worden. Uit zonderingen zijn er zeker geweest,, doch de Commissie voor de inzameling zal die ook wel hebben ondervonden bij niet Katholieken. Dan, en dit is van vrij wat meer belang, hebben zich onderscheidene Katholieke burgers aange sloten bij het Mannenkoor „Luctor et Emergo" dat zich met de. uitvoering der feest-cantate belast heeft en voor die gelegenheid algemeene medewerking van beoefenaars van den zang heeft ingeroepen. Wij achten dit een goed teelien en juichen bij voorraad bedoelde heeren toe voor't ondub belzinnig getuigenis dat zij door hun toetreding afleggen, een getuigenis van ingenomenheid met ons nationaal feest niet alleen, maar waaruit tevens blijkt dat zij verheven zijn boven een vooroordeel dat, helaas, velen in den lande er toe gebracht heeft om een wanklank te doen opgaan in de dagen waarop Nederland zich als een eenig man had moeten verblijden. Het kan toch niet genoeg herhaald worden, dat liet nationale feest van 1872 geenszins is uitsluitend Protestantsch, noch maconuiek, maar een feest aan da Nederlandsche vrijheid en onafhankelijkheid zoowel staatkundige als gods dienstige, en dat daarin zoowel Katholieken als Protestanten en IsraCliofen zich kunnen vereenigen, omdat van allen en van ieder in 't bijzonder toch zeker burgerlijke en gewetensvrijheid het edelste menschelijk recht is dat een volk ge nieten kan. ZIERIKZEE, 28 Mei. Zierikzee. liet strekt ons tot groot genoegen dat wij de vnededeeling kuuneu doen, dat reeds eenige dagen geleden de Gemeenteraad een poging heeft aangewend om den lieer Burgemeester te bewegen af te zien van zijn voornemen om als zoodanig af te treden. De Gemeenteraad heeft dit loffelijk voorbeeld gegeven reeds vóór er sprake was van het adres, dat thans bij de ingezetenen circuleert. Zierikzee, 27 Mei. Zaterdag jl. was het vijfen twintig jaar geleden dat de lieer Mr. F. Paulus, zijn ambt als officier van justitie bij de arrond. rechtbank alhier aanvaardde. De leden van de rechtbank en heeren plaatsvervangers vereerden hem als blijk van hoogachting een fraaie pendule met toepasselijk op schrift. De leden van de balie en verdere autoriteiten gaven mede ondubbelzinnige blijken van achting en sympathie, terwijl ook niet weinig particulieren hunne beste weiischen voor den jubilaris daaraan toevoegden. Mr. J. C. E. Baron van Lijnden Regter in de Arron- disseraenls Regtbank te Zierikzee, is bij Koninklijk Besluit van 25 dezer benoemd tot Regter in de Arr. Rpgtb. te Rotterdam. Te Dordrecht curculeert een adres van hulde aan mr. P. Bluesé van Oud-Alblasook is daarin de hoop uitgedrukt dat de zaak van een betere vercleeling dei- belastingen ten slotte moge zegevieren. Naar men verneemt is Zaterdag morgen aan Z. M. den koning een mandje nieuwe doperwten van den kouden grond toegezonden, uit den tuin van den köffijhuishouder A. Beekhuis, tegenover Bronbeek. Ver leden jaar was de heer Beekhuis cok een der eerste zenderstoen geschiedde de zending intusscben eerst later in het voorjaar. De afdeeling Winschoten der kiesvereeniging „d e G r o n d w e t" heeft afgekeurd de houding van den heer Jouckbloet ter zake de inkomstenbelasting, en stelt voor dat de vereeniging hem onder anderen vrage hoe de'houding overeen te brengen is met het man daat van een liberaal kiesdistrict Een vleeschhouwer in Maastricht was oneerlijk genoeg vleesch te bezitten van een koe die aan miltziekte gestorven was. 't Werd echter ontdekt doordat de persoon die liet vleesch vervoerde, daarvan eenig bloed in eene open wond kreeg, waardoor de arm opzwol en afgezet moest worden. Tegen den slager is proces verbaal opgemaakt. Van het Staatsblad van het Koningrijk der Neder landen, voor de praktijk bewerkt door jhr. mr. W. H. de Savorm in Lohman (Groningen, Wo Iters) ziet thans de 4e aflevering het licht. Deze aflevering bevat de wetten en besluiten van 1820 (Stbl. no. .12), tot de algemeene wet 1S22 (Stbl. nol 88.) - lu- zijn dus bijkans zeven jaargangen van het Staatsblad in deze 4 afleveringen verwerkt; de prijs per aflevering is 0,90. Diepenveen*, 24 Mei. Naar men verneemt heeft men in de buurtschap Luttele, bij 't verbouwen eener boerenwoning, eenen vevganen klomp met ruim 100 oude geldstukken gevonden. Welke stukken 't zijn, is ons nog niet bekend. Door J. W. wordt in de Negen Geineenten de volgenne waarschuwing tot dc landbouwers gericht Veel boeren zijn gewoon, bij het eitidigeii vati den maaitijd met de maaiers afspraak te maken, op een volgend jaar weder te komen. Het volgende diene in dezen tot waarschuwing. De landbouwer N. N. te X. had met zijn maaier, bij diens vertrek in den zomer van 1870 afspraak gemaakt, bij leven en welzijn en het gewas goed zijnde, in 1871 weer bij hem te komen mdaieuIn Februari 1871 bezocht deze maaier N. N. verbleef daar een paar dagen en werd hun afspraak als het ware ver nieuwd.' De boer zeide evenwel, eerst te zullen schrijven wanneer hij den maaier noodig had. In het laatst van April ontving de maaier een brief van N. N. waarin hij berichtte dat het zich zeer on gunstig liet aanzien met het land, later bleek het ge was zóó schraal te zijn, dat N. N. genoodzaakt was op vier pondemateu na, al zijn land te weiden. Den maaier werd uü bericht dat N. N. dezen zomer geen werk voor hem hntl. Eenige weken later werd N. N. door een deurwaarder aangeschreven om 35 te betalen aan zijn maaier, als schadevergoeding, om het te laat afschrijven. N. N. weigerde, op grond dat de maaiing in 1872 bij velen niet voor half Juni beginnende, de maaier minstens twee a drie weken tijd had, zich bij een ander te verhuren. Hierop volgde een dagvaarding voor den kantonrechter en het gevolg was dat N. N. veroordeeld werd tot betaling eener schadevergoeding van f 28 benevens de kosten, te zamen p, m. vijftig guldens. Ziedaar het feit. Niet ieder maaier zal in dergelijk geval zoo gelukkig ziju in de keuze van een deurwaarder, die zoo zijn belangen weet te behartigen, maar ze zijn er daarom toch te vinden, die een armen maaier weten te verschaffen, vooral ten koste van een rijken boei en van dezen wat weten af te halen." ITonger is een scherp zwaard zegt het spreekwoord. Intusschen kan het de boeren op deze wijze lastig gemaakt worden. Een ieder wachte zich voor schade Lociiem, 23 Mei. Bij het jongste onweder is de bliksem geslagen door den schoorsteen in de keuken van den heer E. alhier, zonder evenwel eenige schade aan te richten. Een oogenblik later volgde een felle bliksemstraal, welke door een vallicht drong'in de woonkamer van den spekslager t. S. Onmiddellijk daarop stond het huis in lichtelaaie vlam en redding- was onmogelijkmet veel moeite gelukte het dei- burgerij de belendende huizen voor af branden te bewa ren, Eenige minuten later sloeg de bliksem ook in den toren; een stuk gegoten ijzer, 20 halve ned. pond zwaar, werd in drie stukken verdeeld, en een balk van 30 duim middellijn doorgeslagen. Van brand bleef de toren echter vrij. (A. O.) 's Heerenberg, 24 Mei. Nadat in de raadsverga dering van gisteren door den burgemeester mededeeling was gedaan van het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij zijne schorsing als burgemeester voor den tijd van cene maand weid uitgesproken, wegens zijne afwezigheid op den Isteu April jl., werd door hem voorlezing gedaan van een schrijven van den minister van Binnenlandsclie Zaken, luidende .- 's Gravenhage, 16 Mei. De -maatregel door Gede puteerde Staten in de vorige maand ten uwen aanzien genomen, heeft mijne bijzondere aandacht getrokken. Ik had gewenscht, dat dit college de beoordeeling uwer handelingen aan de regeering had overgelaten, tot wier werkkring zij onmiddelijk behoort. Intusschen heb ik een naauwkeurig onderzoek ingesteld en Ge deputeerde Staten herhaaldelijk verzocht mij de grouden van hun besluit te doen kennendoch de antwoorden, die ik ontving-, hebben mij de overtuiging niet gegeven, dat de schorsing te recht on u was toegepast. Dog; de vertraging welke de bèautvvnn?-rt- ï.iijiicr brieven van de zijde van Gedeputeerde Staten ondervond, is de gedachte om vóór liet einde der schorsing een koninklijk besluit tot vernietiging van het. besluit van Gedeputeerde Staten uit te lokken, verijdeld. Ik moet mij alzoo bepalen tot de verklaring, die ik ongevraagd u gaarne doe toekomen, dat, naar mijne overtuiging, uwe ambtseer dooi het besluit van Gedeputeerde Staten in geenen deele gekrenkt is. De minister van Binnenlandsehe Zaken, Aan (geh) Thorbecke. den heer burgemeester van 's Heerenberg." Een onderzoek, door de gezondheidscommissie te Harlingenop de melk die in de gemeente verkocht wordt, onlangs in zijne uitkomsten medegedeeld, luid ten gevolge eene dankzegging van onderscheidene huismoeders, bij advertentie in de Hart. Ct. Ook schijnt de uitnoocligiug der gezondheidscommissie, om haar andere levensmiddelen ter keuring aan te bieden, reeds te werken; althans in de: vorige week vervoegde zich eene vrouw in de vergadering van burgemeester, en wethouders, met een pond boter, dat afgesneden waszij verklaarde die boter bij een koopmandien ze noemde, voor goede waar i.o hebben gekocht, 'doch het was haar gebleken, dat ex meel in gemengd was en wel belangrijk veel. De burgemeester deelde de klaagster mede, dat zij aan het verkeerde ad re* was en zich bij de.gezondsheidscommissie had te vervoe gen. Dit deed ze dan ook: een lid dier commissie onderzocht de boter en bevond dat er een derde meel onder was. De vrouw verzuimde niet van hare be vinding gulweg rapport te brengen aau den boterkoop- man. Deze vervoegt zich bjj.den chemicus en tracht zich te verontschuldigenonder anderen ook hiermede dat andere verkoopers van boter zich aan nog grootn- bedrog schuldig maken en noemt hunne namen. Al? kok en bottelier zamen kijven, weet men waar de bo-JLO ter blijft; docli wanneer een bofcervervalscher dot-rgffiij, schuldbesef tot spreken wordt genoopt, weet menpj&M ook hoe in cle boter geknoeid wordt. Het is te pen dat het gebeurde iets mag helpen, want de ver'T®L valsching in de boter voor consumtie is hier erg. In de //Haagsche Kroniek van het' Ilandelsbl. leest men o. a. het voigende naar aanleiding van de Haagsche kermis. Het plein van 1813 was niet meer te herkennen. De meer dan levensgroote afbeeldingen van een aan tal dikke dames" schenen een wedstrijd te hebben aangegaan met de twee vrouwenbeelden van het mo nument daarachter, wie het in dikte wiuneu zou. De waarheid gebiedt het te zeggendat de zoo zeer weel derige vormen van //Geschiedenis" en //Godsdienst" inderdaad noch overtroffen werden door die van de sclioone Lyonaise en andere mededingsters. Het is een kenmerkend verschijnseldat geene kermis noch zoovele /dikke dames" vereenigd heeft gezien als deze. In het romantisch dichterlijk tijdperk van Chateau briand en Lamartine dweepte men met magere bleeke vrouwenwier verheven ziel amper een omhulsel dulde. In onzen hoogst materiëelen tijd, waarin het genre Thérèse ook ontstond, schenkt het pu bliek zijn hoogste gunst aan breede, mollige vormen. Tegenover zoovele juffers, wier vormen alle tot hier toe bekende grenzen overschrijdenvertoont zich slechts eón mager schepseltjeeen skeletdatvolgens de uitvoerige beschrijving, „de grootste tevredenheid van professoren en doctoren heeft opgewekt." Is de we tenschap zoo hardvochtig of de verklaring zoo leu genachtig Daarentegen neemt de bloei der schietbanen af. In den tijd dat hall' Nederland scherpschutter was of zou worden, verrezen de schietbauen op de kermis overal. Nu ziet men er twee of drie die weinig be zocht worden. Zij kwijnen evenzeer als het korps Haagsche scherpschuttersdat eenmaaltoen men aan den vredeshemel nog geen wolkje bespeurde, zoo man haftig, talrijk en veelbelovend was. Evenmin als de heeren van het Binnenhof geneigd schijnen om millioe- nen voor de defensie te geven evenmin willen nu de gasten van het Buitenhof die schietbanen begunstigen. De politiek dringt overal doorheen. Zelfs in de cafés chantants waar Duitsche en Pransche artisten in vrede en eensgezindheid schijnen te zingen en te spelenkomt de politiek om een hoekje kijken. Pransche zangeressen dragen in dit neutrale land de hartstochtetelijkste patviotische liederen voorT raak, bloed en tranen zijn schering en inslag, en kei genre- Tlierèse dat zij bij voorkeur beoefenendoet soms petroleuses op non-activiteit in deze furiën veronder stellen. De warme toejuichingen, die deze vaderland- sche ontboezemingen telkens bekroon en, stijven deze dames daarbij nog in hare weinig kunstrijke opvat-

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2