Openbare Raadsvergadering sohijneB in vrij wige mst' Het verheugde ons, toen wij dit bericht lazen, omdat daardoor eenerzijds licht zal Verspreid worden over den toestand van ons constitutioneel zijn, en anderzijds de kwade vermoedens zullen worden gelogenstraft, die door zekere partij werden uitgestrooid, alsof de ministers onze grondwet met voeten traden en pertinent ge hoorzaamheid aan haar voorschriften weigerden.' Uit laatste adresseeren wij aan de redactie van het Dagblad,dat zich heeft trachten te verde- nigen tegen onze terechtwijzing, door eenvoudig te verklaren, dat wij niets van de zaak begre pen, en dat icveiis met e.uiige uit zijn verband gei uk te pbrasen, die wij echter zoo vrij zijn als holle phrasen te kenschetsen, ons het zwij gen heeft willen opleggen. Het Dagblad moet ecliter met duehtiger bewijzen optreden, om ons van meening te doen veranderen. Of ver onderstelt de redactie, dat wij zoo oniioozel zijn, om in den waan te verkeeren, dat de minister niet wist, wat hot doel der interpellatie van den heer Storm was Had die afgevaar digde niet duidelijk gezegd, dat hij inlichtingen wenschte te ontvangen omtrent den tijd der behandeling van de begrooting voor oorlog En heeft de minister in zijn antwoord niet even duidelijk te keuuen gegeven, dat hij, ofschoon erkennende, dat wel bezwaren konden rijzen uit de niet-vaststeliiug van de bcgrooting voor zijn departement, in overleg met zijne ambt- genooteu, eene samenkomst met de Kamer, in de tegenwoordige omstandigheden onvoegzaam achtte Wij vragen aan ieder onbevooroordeeld lezer, of de minister door die missive niet voldaan had aan liet grondwettig voorschrift, om mon deling of schriftelijk de inlichtingen te geven, die de Kamer verlangt En nu de ministers zich bereid hebben ver klaard, om de zaken tot 1 Juli a. s. te leiden, treden zij dadelijk op en is liet wetsontwerp der begrooting voor oorlog een der eerste, dat zal behandeld worden. Houdt het Dagblad nu nog vol, dat het Ministerie geen onderling overleg wil Intnssoheii zijn wij verlangende naar het einde van de crisis. Wellicht zullen onze lezers onder de bmnenlandsche berichten iets naders daaromtrent vernemen doch wat dit ook moge zijn, men vleie zicli toch niet met illusiën. De liberale partij heeft door hare verdeeldheid een krachtig ministerie doen vallen, en welk kabinet moge optredendit is zekerdat de belastin-gliervorming, die zoo noodzakelijk is, voor eenige jaren op den achtergrond is ge schoven. Het eenige, wat wij kunnen hopen, is, dat de liberalen elkander de hand zullen reiken en een drachtig samen werken tot behoud der regeering. De liberale partij kan niet anders dan de gea vanceerde beginselen toegedaan zijnwie dit niet wilis doctrinairen zal eindigen met zich te werpen in de armen van het conser- vatismus. gehouden te Zierikzee, den 21 Mei 187 2. Al de leden zijn tegenwoordig. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering worden medegedeeld Twee missives van Ged. Staten, berichtende de goedkeuring van raadsbesluiten tot uitgifte van grond in erfpacht Voor kennisgeving aangenomen een schrijven van de commissie van toezicht voor het middelbaar onderwijs, houdende aanbeveling der hoeren 1°. mr. Schneider van Greyffensweertb en jlir. rar. Schorer, en 2°. W. Blom en mr. baron van Lijnden, als leden dier commissie en dit tengevolge der laatste wijziging der verordening voor die commissie. Wordt ter inzage van de leden gelegd om in eene volgende vergadering tot de benoeming over te gaan dat is ingekomen het verslag der gemeente Middel burg, hetwelk in de boekerij zal worden geplaatst. Komt in behandeling de zaak der verdere demping van de Oude Haven, waaromtrent aan Burgem. en Weth. in de vorige vergadering is opgedragen nadere in lichtingen bij den aannemer in te winnen, De Voorzitter deelt mede dat de aannemer heeft verklaard, bij zijn vorige opgave te blijven, dat de kosten der verdere demping tot° aan de 2e Houten Binnenbnig zullen bedragen 9200, beuevens de levering van 4000 kub. Meters drooge grond uoor de gemeente. Na langdurige discussie stelt mr. Moolenburgh voor, om Burgem. en Weth. te machtigen om met den aannemer voor de som van 9200 en onder de be kende voorwaarden eene overeenkomst te sluiten. Dit voorstel wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Tegen hebben gestemd de HH. mr. Fokker, jhr. mr. Schorer, Koole, Labrijn, mr. van Dongen, jhr. de Jonge en de Voorzitter. Vóór hebben gestemd de heeren Mulock Houwer, van der Grijp, van der Vliet, Zuurdeeg, mr. Moolen burgh en mr. Moens. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. ZIERIKZEE, 24 Mei. Ziehtkzee. Ongetwijfeld hebben vele stadgenooten met ons liet gerucht, dat de heer Mr. B. C. Cau den wensch heeft te kennen gegeven, om bij zijne aan staande periodieke aftreding als Burgemeester van Zierikzee niet weder herbenoemd te worden, met leed wezen vernomen. Wij vereenigen ons geheel met liet in de Nieuwsbode aangegeven idee, dat de burgerij algemeen insfcemine in het richten van een adres aan den heer Cau om ZE. te bewegen van dat voornemen af te zien en nog verder zijn krachten en uitstekende talenten te blijven wijden aan de belangen van de gemeente Zierikzee. Zijn jarenlang bestuur heeft hem ons doen kennen als bij uitnemendheid wel geplaatst in de gewichtige betrekking vari hoofd der gemeente. Zijn onvermoeide ijver, zeldzame nauwgezetheid, onge wone finaucieele talenten en onkreukbare rechtvaar digheid hebben hein de diepgegronde achting verworven van allen die in de gelegenheid waren hem te leeren kennen. Zijn aftreden zou een zeer groot verlies zijn voor de gemeente van Zierikzee. Na zijn heengaan, als 'tdaartoe moest komen, zou menigeen die meer waarde toont te hechten aan ijdel bejag van popu lariteit, dan aan ware, degelijke verdiensten, eerst recht beseffen, wat Zierikzee in burgemeester Cau zon ver loren hebben. Wij hopen spoedig in de gelegenheid gesteld te worden om te vermelden, dat ZE. van zijn voornemen is teruggekomen of dat er stappen gedaan worden om hem te bewegen dit te doen. Zierikzee, 23 Mei 1872. Heden had alhier de openbare aanbesteding plaats, ten overstaan van deu voorzitter en een der heemraden, bijgestaan door den ontvanger-griffier, van liet verbeteren en vernieuwen der gewone aarde,- kram.- rijs- en steenglooiing werken aan het waterschap Schouwen en zijn daarvan aan nemers geworden als volgt le Perceel. Zuidhoek, J. de Rijke Jz. te Stavenisse voor 4975. 2e Borrendamme, C. Bolier Cz. te Bruinisse voor 9125. 3e Flaauwers, II. Ringelberg te Duivendijke voor 8S50. 4c u Koudekerke,Iv. Zomer te Burgh voor/5500 5e a Scharendijke, II. Ringelbergte Duivendijke voor 9900. 6e n Langendijk, P. den Boer te Zierikzee voor 3600. 7e a Brouwershaven, H. Ringelberg tc Dui vendijke voor 2950. alsmede het herstellen en onderhouden der havenhoof den van Zierikzee in 1872 hetwelk is aangenomen door Jacob de Rijke Jz. te Stavenisse voor 1900. Middelburg. Als eene bijdrage tot de waardeering van den gezondheidstoestand in Zeeland, waarvan men zooveel in kwaden zin pleegt te spreken dient, dat de heer Jan Samuel Fr ederiks, heden den 24sten Mei zijn honderdsten jaardag viert, en geen meer last ondervindt van de kwalen die een hoogen leeftijd medebrengen, dan die er onafscheidelijk van te rekenen zijn. De jubilaris oefende in vroegere jaren het<beroep uit van broodbakker in de Noordstraat. Zijn gezicht veroorlooft hem nog te lezen. Bij circulaire van den Gommissaris des Konings in Zeeland van den 15 Mei 11. (prov. blad n°. 50) wordt gewezen op de wetsovertreding begaan door personen, die nu en dan in enkele gemeenten op Zondagen en christelijke feestdagen, (welke zij daartoe bij voorkeur kiezen) boedels in het openbaar verkoopen, zonder medewerking van een daartoe bevoegd openbaar ambtenaar; eene handelwijze in strijd met de wet van 22 Pluviose, 7e jaar. Ernstig is er sprake een spoorweg aan te leggen van Heist naar Sluis; daartoe zijn de aanvragen tot concessie bereids ingediend. Naar verzekerd wordt ziet het plan op een spoorweg van Sluis naar Oost burg, IJzendijke en Axel, met het oog op de vestiging van een arrondissements-rechtbank in deze laatste ge meente en verder op een zijtak, eenerzijds uit Oost burg naar Breskens en anderlijds uit IJzendijke naar Bossévelde. ?en nachfc Zondag op Maandag overleed te Dluisde heer J. H. v. Dale, hoofdonderwijzer en archivaris aldaar. Door de heerschende pokkeu aan getast, vleide men zich reeds nvt zijn behoud, toen de ziekte eensklaps eene hevige wending nam en den zoo bekwamen man in den kracht vau ziju leven weg rukte. Zijn verlies is groot voor zijn gezin voor zijne vele vrienden en vooral ook voor de wetenschap. De vele geschriften door van Dale ter. dienste van het onderwijs en de stad zijner inwoning -uitgegeven, zullen zijn naam steeds met lof in herinnering doen blijven. C\ Dit Ylissingen schrijft men ons het volgende: Als een verblijdend teeken van vooruitgang in den ondernemingsgeest van enkele Vlissingers mug voor- z«'ker wel genoemd worden het daarstellen van een Badhuis op de duinen buiten "Vlissingen, tusschen de stad en het fort de Nolle. Aanvankelijk zijn de toebereiselen daarvoor gemaakt; zoodat men zich vleit nog dezen zomer eenige genot volle oogenblikken op Missing's duinen in'het nieuwe badhuis door te brengen. Algemeen wordt de wensch gekoesterd, dat de heer C. Scheybeler er in slagen zal iets tot stand te brengen, dat niet v\einig zal bijdragon om onze stad leven en welvaren te bezorgen. Behalve de meest doelmatige inrichtingen voor zee baden, zullen er alle ververschingen te krijgen zijn, terwijl zoo mogelijk eens per week, des namiddags ten 6 uren, muziek zal worden gemaakt Een ieder dus, die iets veil heeft voor het algemeen belang, ondersteune deu ondernemer in zijne niet zeer gemakkelijke taak, hetzij door het nemen van baden, waarvan de prijzen zeer billijk zijn gesteld, hetzij door een druk bezoek in het nieuwe badhuis. Vrijdag 17 Mei is het lijk van Prinses Hendrik plechtig ter aarde besteldbij liet passeeren van den trein die het stoffelijk overschot naar Delft ves voerde, hedenmorgen ten half acht ure, bevond zich aan het station van den Hollandschen spoorweg een detache ment jagers dat de gebruikelijke eerbewijzen in acht nam. De rouwwagen, geheel met nieuw zwart flu we I omzoomd met breed zilverband, bekleed, was met talrijke bloemen en immortellen omhangenaan de- beide buitenkanten van den hemel waren zilveren doodshoofden gehecht, terwijl op een catafalk in den wagen de koninklijke kroon en 'de insignes der over ledene nedergelegd waren. De koning, de prinsen .Hendrik, Alexander en Frederik der Nederlanden, zoomede de prinsen Gustanf, Eduard en Herman van Saxen-Weimar vertrokken te HVé imr per extra-trein naar Delft. De hofhouding was een half uur vroeger vertrokken, volgens het programma. De prins van Oranje was door ziekte verhinderd. Bij het graf in de Nieuwe Kerk wees Dr. G. Ruiten schild, hofpredikant, op de nieuwe beproeving van het koninklijk huis, welke Nederland en Luxemburg als één gezin in rouw heeft gedompeld. Zeer terecht wekt zij bij beider bevolking diepe verslagenheid en een sombere stemming. Alweder en zoo schielijk moest het vorstelijk familiegraf geopend worden voor eene vorstin in 't midden der levensdagen na verkregen aanspraak op liefde en hulde. Hare gedachtenis wordt levendig gehouden en heilig bewaard. Zij was een kostbaar hemelgeschenk die gemalin, de vreugde en 't leven des vorsten geheel 't hof eerde en beminde de lieftallige prinses. Haar zijn en verkeer openbaarde eenvoud en zieleadel. Eene moeder voor der armen kinderen en eene toevlucht voor ongel ukkigen werd de vrome door christelijke liefde gedreven en gesteund. Even begaafd als krachtig van geest, zoo gevoelig en teeder, leende de vorstelijke telg nieuwen glans aim haar van ouds beroemd geslacht zij bracht ons den doorluchtigen hertog voor den geest, die heldenmoed en menschelijkheid vereenigde. Na eene,opwekking tot. de aanwezigen om in God's "vil met gelatenheidte berusten, richtte de redenaar een gevoelvolle toespraak tot prins Hendrik hem wenschte hij gelatenheid en kracht en moed toe. Voordat de lijkkist in het graf werd riedergelat werd die met bloemen bestrooid, eu dooi Prins Hendrik met een zilveren krans versierd. De diepe indruk door de treurige plechtigheid veroorzaakt, werd nog aanzienlijk verhoogd door het kanongebulder, de treurmuziek en het klokgelui dat zich aanhoudend deed hooren. Naar men verneemt is ter vervulling van de vacature in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam, ten gevolge van de benoeming van Mr. H. V'. de Graaf tot Raadsheer in het Provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland, opgemaakt het volgende driet.nl: 1° Mr J C E Baron van Lijnden, rechter in de recht bank te Zierikzee, 2P Jhr. Mr. J). G. van Teijlingen, advocaat en rechter- plaatsvervanger te Middelburg,

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2