Buitenlandsch Overzicht dienst p#Ê$s achter den rug zijn erfie menigte jongeling. in den vorigen oorlog uit Amerika terugge- geïedereu intenemen. res uit Lauenburg is dat verschillende brek aan werk, lage misatie van den van kleinere i-aardoor mede issen b. v. niet :il zou kunnen komo om hunne plaatsen jjij bespreking van een i men tot de conclusie gekom oorzaken samenwerken, ais: i loonen, euz. en bovenal de feodale org, eigendom, waardoor de ontwik kelim: hoeven geheel wordt tegengchoud. n, de niet zeer vruchtbare grond var. Pr zoo productief wordt gemaakt als datH- zijn. Een correspondent van der Temps maakt de op merking dat Duitschland toch eigen i'jk maar een //armoedig land" is Munch en, 10 Mei. Van hier zal binnen kort eene petitie bij den rijksdag worden ingezonden tot af schaffing van de belasting op het- zout. O osten r ij h. Voorloopig schijnen de politieke .kwesties weer een ióig tc rusten, in afwachting natuurlijk, dat op de versch£Ü5pde landdagen, die itn nog im werden be- griii'cii zijn het vuur weder wordt geopend. Intusschen houden sommige, bladen in Wlenen zich bezig met de bespreking van zonder linge zaken. Plet Tagbiatt heeft de vraag geopperd, wat er gebeuren zou, als dc paus eens dood was en redeneert zeer breedvoerig os-er de keuze vau een' nieuwen heiligen vader. Deze redeneering is in zooverre van belang, als er uit blijkt, dat ook in Oostenrijk alle elementen aanwezig zijn om den strijd tegen de Jezuïten tot een werkelijkheid te maken eri hun Kunne macht te ontwringen. IPet Tagbiatt meent, dat bij de pauskeuze Oostenrijk, Duitschland en Italië elkander de hand zullen reiken, terwijl naar alle waarschijn lijkheid Spanje en Beieren zich bij dit 'drieman schap zullen aansluiten Beigie en Engeland zouden evenmin reden hebben om zich te verzetten. Alle deze landen, nu hebben een groot belang inet elkander gemeen dat do Jez uilen niet blijven heerschen in het vnticaan en dat aan deze orde de macht ont nomen worde, om in alle landen de grondslagen waarop de maatschappij is gebouwd, te vernielen om op de puinlioopmi van liet oude staatsgebouw.hunne nieuwe tempels te stichten. Er moet dus een man gekozen worden, die bekend is om zijne geinuchtigdheid en zijne verzoeningsgezindheid. Zulk eene keuze wordt mogelijk 'door het zoogenaamde, Veto. Vier katholieke staten Oostenrijk, Frankrijk, Spanje en Italië hebben het recht over een' kardinaal hun veto uitspreken, d. i. hem uitte- sluiteii van de candidate!» voor dn vacanten pauselijken zetel Zij mogen dit recht echter slechts eenmaal in elk conclave uitoefenen. Frankrijk kan dus éénmaal tie keuze verhinderen van ecu' gematigden paus. Maai de andere staten hebben het in hunne macht, wanneer Frankrijk een' Jezaïr. aan 't hoofd der regeeriug weiischte, driemaal den bedoelden persoon te verhinderen de keuze te aanvaarden. En mocht liet desniettegenstaande blijken, dat de betrokken geestelijkheid van geeue verzoening weten, wil, dan zou, (meent het Tagbiatt) de tijd gekomen zijn, om eene nieuwe Katholieke kerk te stichten op nationale grondslagen. krijgs- Is Bismarck ziek Zal de onmisbare naar Varzin vertrekken om niet meer terug te keeren P Zal werkelijk de Providentie bij deze gelegenheid hot bewijs willen leveren (was het niet de Standaard, die zich in dezen geest heeft uitgelaten?) dat niemand in den vollen zin des woords onmisbaar is? Een verleidelijk onderwerp voor een journalist, die onmisbaarheid van den rijks kanselier] Maar... de kleine pers kan de behan deling van de vraag, wat er gebeuren en niet gebeuren zou, wanneer hij eenmaal stierf, uitstellen totdat de vorst gestorven is Voorloopig deelen we onzen lezers tot hunne geruststelling mede. dat dc Correspondent van leTemps officieel schrijftdat Bismarck lang zoo ziek niet is ais men beweertdat hij hem gezien heeft ie paard galopmt iV un train dl en/'er. Ei ziji b ivenaien ti idere, meer deugdelijke bewijzen voor zijn welzijn. Ben 14 Mei verscheen hij zelf in den rijksdagom tegenwoordig te zijn bij de tweede adslaging liet budget van 187:2. In den loop der discussies over de begrooting van buitenlandsche zokev stelde dc heer Bennigsen voor, dat men te Eorni: 'laat zou vestigen, als antwoord op de weigering van de Romeinschë curie, om kardinaal idohemoho te erkennen ambassadeur van Duitschland. Bismarck achtte toen het oogenblik gekomen, om klaar en duidelijk zijue meer.uig te zeggen. Hij ver klaarde, dat de onaangenaamheden tussohen liet Duit- sche gouvernement en het pauselijk gouvernement het bewijs liebben geleverd, hoe onmogelijk het was door een ambassadeur tot die vriendschappelijke verhouding te komen met de curie, als wel wenschelijk scheen. Hij voegde er bij, dat de de leerstukken in den laat- sten tijd door den heiligen stoel geproclameerd van dien aard waren, dad zijn gouvernement onmogelijk op zulk een grondslag kon blijven onderhandden. Er schijnt maar dén middel te zijn om den vrede in de kerkelijke wereld te herstellen, den vrede die nu zoo zeer verstoord is Dit middel is eene rijkswet, die oolkomene en volstrekte gewetensvrijheid waarborgt aan allen. liet incident Hohenzollern, 't gevolg van de houding die het ultrainontanismc in den laatsten tijd heeft aangenomen zal dus niet zonder gevolgen blijven. De verschillende conflicten, waarvan wij in den laatsten tijd melding hebben gemaakt, hebben de noodzakelijk heid doen inzien eener wet, die allen gelijkelijk be- beschermt, en, wat uieu ook van Bismarck moge zeggen, hij is zeker de man niet, om ons jaren lang op zulk eene noodzakelijke wet te laten wachten. Is dan de benoeming van Iiohenlohe een politieke .zet geweest, waarmede Bis marck, voor de discussie begon over de uitdrijving der Jezuïten, de partij schaakmat heeft willen zetten Men zou liet kunnen opmaken uit een officieus schrijven, dezer dagen aan de dagbladen gericht. Naar aanlei ding van 't geen sommige radicale bladen hunnen lezers hadden medegedeeld, dat dc benoeming van Iiohenlohe een blijk was van //zwakheid van den premier," die eene verzoening met Rome weiischte, wordt er in dat stuk gewezen op het feit, dat dezelfde beschuldigingen den kanselier naar 't hoofd werden geslingerd voor liet uitbreken van den Oostenrijkscheu oorlog en voor de oorlogsverklaring aan Frankrijk. Op profetischen toon wordt er dan bijgevoegd, dat ook nu weder hetzelfde zal blijken, [.dat de gebeurtenissen binnen korten tijd het onwraakbare bewijs zullen leverendat men bij de benoeming van II. even polilie/c handelde als de paus kleingeestig en dwaastoen hij dezen ambassadeur afwees. Kleingeestig en dwaas I Want zulk eene af wijzing is eene zeldzaamheid. „In de eenentwintigjarige politieke loopbaan van Bismarck zag hij er geen voor beeld van." Een ambassadeur moet er zijn - zou 't waar zijn, dat B. er somtijds aan denkt om eeii oud-katholiek naar Home te zenden - zou werkelijk deze historie de laatste druppel zijn in den beker, die die tot overloopens toe vol was P - maar //ik verklaar ronduit, dat ik elke schikking met Rome zal afwijzen, waarin ook maar met een enkel woord de meening zou worden verdedigd, dat eene rijkswet niet verplich tend zou zijn voor <le eene of andere factie." Even ongelukkig als het ultramontanisme in Duitsch land is liet royalisme, legitimisme, beter zouden we in één woord kunnen zeggen, het antirepublikanisme in Frankrijk. Ronduit wordt heden in een paar merk waardige artikels uit Versailles verklaard (en na de laatste verkiezingen, de uitspraken der departementale raden euz. mag men gerust aannemen, dat dit hoe langer zoo meer de overtuiging yan het gansche land wordt) dat de meerderheid in de Nationale eene ge dragslijn volgt, die deze vergadering verhindert haren plicht te vervullen. Wat tocli is het geval P Deze meerderheid heeft gemeenddat de republiek slechcs van zeer korten duur zou zijn. Zij hoopte zelfsdat Thiers zich tot haar medeplichtige zou maken, om de monarchie tc herstelLen. Zij bedroog zich. Van dien oogenblik af vond ze Thiers onverdragelijk. Hare leiders deden alle mogelijke moeite om eene. fusie tot stand te brengen tussohen de verschillende partijen tusschen Orleans en Ctiambord om den knoop door te hakken en gebruikmakende van hare parlementaire overmacht liet gehate obstacle uit den weg te ruimen. Deze pressiepoging'en mislukten. De parlementaire coup d'Elat werd opgegeven. De republiek was reeds te sterk. Men hoopte nu op het toeval. Misschien zou Thiers wat humeurig worden en in een opgewonden oogenblik bedanken, om zich langer bloot te stellen aan de speldeprikken, waarmede men zijne rust stoorde. Intusschen zou men alles doen wat men kon om heb gezag te ondermijnen. Men weet nog wel niet wat men. in de plaats zal stellen, maar, hierover zijn alle partijen liet eens, 'de republiek moet weg. Men oefent invloed uit op benoemingen van vertrouwde personen men verschuift de regeling van het openbaar onder wijs - men sluit een verbond met dc geestelijkheid. Zij (de meerderheid) brengt de republiek in discrediet. Zij epeelt het toezicht op het onderwijs in handen van com missies in welke hare creaturen zitting hebben. Zij her nieuwt eene wet, die onder Napoleon niet zoo streng' was als ze nu worden moet, de wet, waarbij aan ieder dagblad de verplichting wordt, opgelegd om van de beraadslagingen in de kamer zulk een overzicht te geven, als haar uit de kamer wordt toegezonden. Is dan het antircpublicanisme in Frankrijk ongelukkig Zeker. Zulke projecten gelukken alleen dan maar, wanneer zij geheim kunnen worden gehouden. Nu heeft men de meerderheid in de kaart gekeken en zij zal hare plannen niet kunnen volvoeren. Tiet volk zal weten, dat, wanneer het hoog noodige niet wordt verricht, wanneer de oprichting van scholen een vroome wensch blijft, wanneer er zelfs niet aan gedacht wordt om de klove te dempen, die er bestaat tusschen lager en middelbaar onderwijs (iu sommige streken van Frankrijk heeft men op eene bevolking van 100 a 200 duizend zielen dikwijls geene enkele school, waar iets meer wordt geleerd wordt dan schrijven, lezen en reke nen) - dit alles geweten moet worden niet aan de republiek, maar aan de afgevaardigden der meerder heid - en Frankrijk zal daarnaar weten te handelen. Aan alles komt een einde - ook aan de dwaasheid - ook aan de gehoorzaamheid der Fransche boeren. Alleen het geduld van Amerikaansc-he en Li gelsche staatslieden schijnt eindeloos, onuitputbaar te zijn. Niets kan een verslaggever m eer gevaar doen loopen, om zich bet verwijt van onnadenkendheid te hooren toevoegen, dan wanneer hij den moed heeft eene voor spelling te wagen over den afloop der Alabamakwestie. Alles is iu orde - zegt de telegraaf heden. En morgen is plotseling een nieuwe wolk aan de horizon verrezen. Er is verschil ontstaan over den form en bij Yankee en John Buil weet men nooit, wat zulk een verschil baren kan. Reeds 14 dagen geleden was men liet eens, dat de eisch voor vergoeding van indirecte schade door Engeland niet kon ingewilligd worden en Amerika verklaarde, dat het zijne advocaten voor de rechtbank te Geneve last zou geven, om in dezen zin verkla ringen af te leggen, dat Amerika niet insisteren zou op de vergoediug van zulke schade, wanneer Engeland maar wilde verklaren, dat liet in later en tijd, in voor- k-1 men de gevallen, ook nooit dergelijke vergoeding zou eischen. Tout pour le mieux. Daar komt Engeland eens klaps voor den dag met'de vordering, dat nu ook de eisch officieel zou worden ingetrokken. Onmogelijk antwoordt Amerika. In onze notas blijft de eisch staan, al stemmen wij toe, dat gij hem niet behoeft intevvilligen. Op dezen grondslag, zegt Gladstone, onderhand ei ik niet. Dus- de zaak blijft in statu quo. Neen toch - zij moet nu uitge maakt. Ter elfder ure zendt der president der vereeuigde Staten aan Gladstone eene depêche, waarin hij hem voorstelt in onderling overleg te treden, om buiten de scheidsrechters te Geneve omeen basis te vinden, op welke men zou knnnen onderhandelen. Het Britsche gouvernement keurt dezen voorslag goed - en Vrijdag ll. zond het reeds eene nota, waarin de voor waarden werden uiteengezet, op welke men verder in overleg zou willen treden. Grant deelde deze voor waarden mede aan den Amerikaanschen senaat, die ze aannemelijk genoeg achtte om er ten minste over te beraadslagen - eene uitdrukking, die naar Gladstone in de parlementsvergadering van 13 Mei verklaarde gerekend kon worden gelijk te staan met onvoor waardelijke aanneming. Lord Granville legde tegelijkertijd dezelfde verklaring afin het Heerenhuis. En zoo zouden we dan eindelijk van ééne kwestie verlost 'raken!? De hemel geve het. In Spanje schijnt de opstand nu bepaaldelijk de romantische periode te zijn'ingetreden. De berichten van onderwerping der verschillende Garlistische benden volgen elkander met verbazende snelheid op. Maar tegelijkertijd neemt volgens de uHramontaansche en legitim'istiselie bladen het aantal carlistische benden onophoudelijk toe. De opstandelingen zijn nu, volgens sommigen, reeds 48000 man sterk. En wélke mannen. Echte chevaliers van den ouden stempel. Als zij een rijtuig aanhouden, en de reizigers meenen,'dat zij eene prooi word'en van de woeste bergbewoners, nadert eensklaps een man, dieii ge zoo maar zoudt kunnen verplaatsen in een van de salons van St. Germain. Met zijn hoed in de hand vraagt hij eerst.inlichtingen, maakt daarna zijne excuses.ovei* het gedwongen op onthoud en is even plotseling verdwenen als verschenen. De Spaansche dames beginnen met deze aanvoerders reeds te d wee pen. Maar Serrano dweept niet. Nu Navarre is schóón geveegd heeft, hij een leger van 15000 man saamgetrokken eu is Biscayé binnengetrokken. Niet om don Carlos te zoeken. Deze vorst schijnt zoo goed verbórgen te zijn, dat zelfs zijue eigene partijgangers hem niet kunnen vinden. Alleen weet men in Geneve vast en zeker, dat hij nog" op Spaanscli grondgebied is. Steeds meer doet zich daar het gebrek aan geld gevoelen. Het gouvernement leent reeds tegen 20 percent. En de geloovigen gaan voort op het voetspoor van de heilige Isabella met de gouden roos. Zij brengen enorme somman naar Rome, naar den paus,' die daarvoor in ruil geeft zijn zegen, die voornamelijk bestaat in dezen wensch, dat „Spanje steeds er zijn hoogste eer in moge blijven stellen om zijn geloof te bewaren en zijn gehechtheid voor den heiligen stoel." Och! mocht het toch ook nog wat anders doen Gremengde Berichten. In de Spenersclie Zeitung kwam eene advertentie voor, waarin de vinder van een wandelstok verzocht werd dezen aan den rechtmatlgên eigenaar terug tegeveu. Thans blijkt dat deze hoogsteenvondige stok den keizer van Duitsch land toebehoorde. Z. M. is er zeer aan' gehecht, omdat hij hem op liet slagveld bij Köuiggratz van een boer ten geschenke heeft gekregen. De Vrécur- suer meldt dat weldra een stoombootdienst tusschen Antwerpen en Philadelphia geopend zal worden. l)e stoomschepen zullen petroleum vervoeren in groote ijzeren reservoirs. Bij aankomst wordt de vloeistof opgepompt en door middel van buizen overgebracht in groote ijzeren bakken. Dit is zoowel zuiniger als veiliger. De gewone schepen kunnen slechts voor 2/3 der gemeten ruimte petroleum in vaatjes innemen, terwijl de stoomschepen een volle lading kunnen ver voeren. Tijdens de reis zal men evenmin last liebben van. lekkage als van gasontsnapping. Twee 21 jarige vrouwen, Sarah Murray eu Mary Lynch, zijn den 10 Mei 11. door het centrale crimineele gerechts hof tc Londen tot levenslange dwangarbeid veroordeeld,

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3