gekomen de gemeenteverslagen van Utrecht, Tiel, Rotterdam, Sueek en Amersfoort, welke in de boekerij zijn geplaatst. Yoor kennisgeving aangenomen. Aan W. M. Kalkman wordt op zijn verzoek kwijt schelding van hoofdei, omslag over 1871 verleend voor den tijd van zeven maanden wegens vertrek naar elders. De rekening van het harmonie-gezelschap //Kunst en Eer," van de bank van Leening, van commis sarissen over den straatweg van Zierikzee naar Brou wershaven, van het Evang. Luth. armbestuur over 1871 en de gewijzigde begrooting van het burger weeshuis over 1871 worden gesteld in handen van de heeren jhr. J. L. de Jonge, Labrijn en van der Vliet, tot onderzoek en rapport- Wordt besloten tot het doen van af- en overschrij ving van ƒ139,32® van li. IX onvoorz. uitgaven dienst 1871 op ïïoofdst. 3-; 1,1. (Onderhoud openbare werken.) Op voorstel van Burgem. en Wetli. wordt remissie van pacht verleend over 1871 aan den pachter der visscherij in de Brakke Gracht ten bedrage van ƒ17,— Op een verzoekschrift van jhr. mr. G. L. Sohorer en J. Verdoorn, voorzitter en secretaris der feestcom missie voor de in Juli e. k. alhier te houden feest viering strekkende om eene subsidie uit de gemeentekas voor dat feest te bekomen, wordt op voorstel van Burgem. en 'Weth. na discussie besloten eene toelage te verleenen ter so.m van 500, Wordt medegedeeld, dat de verpachting der gras- maaiing van het geëffend Zuid-Zelke terrein voor het geheele jaar 1872 in liet openbaar is verpacht aan G. Vingerhoed om 32,Voor kennisgeving aangenomen. Door de commissie ad hoe wordt rapport uitgebracht op het pensioen- en wedmvenfonds van gemeente beambten, over 1871, strekkende tot goedkeuring, in ontvang op f 453,91 en uitgaaf op 420,53, goed slot -33,41. Aldus besloten. Door de commissie ad hoe wordt rapport uitgebracht op een voorstel van Burgem. en Weth. tot wijziging van de verordening voor de plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, strekkende om het getal leden van gezegde commissie met 2 te vermeerderen en mitsdien te brengen op 7 en in overeenstemming daarmede den tijd van zitting te brengen van 5 op 7 jaren. I)e commissie adviseert tot goedkeuring dier wijziging. Dienovereenkomstig wordt besloten. Namens dc commissie ad hoe brengt mr. Moeus verslag uit omtrent het voorstel van Bui^eim en^Wedn meer uitgebreid lager onderwijs, houdende advies om niet te besluiten conform het voorstel van Burgem. en Weth. en alzoo bedoelde school niet op te heften en om aan Burgem. en Weth. op te dragen omtrent liet wijzigen van de inrichting dier school zoodanige voorstellen ter tafel te brengen, als zij in overleg met de plaat selijke schoolcommissie en den heer schoolopziener zullen geraden achten. Op voorstel des voorzitters wordt besloten dit rap port ter visie te leggen van de raadsleden om in eene volgende vergadering in behandeling te nemen. De heer Koole verlaat de vergadering. Jhr. de Jonge voorzitter der commissie van fabricage deelt mede, dat hij met den aannemer van het dempen der Oude Haven- enz., een onderhandeling heeft gehad betrekkelijk de verdere demping der Oude Haven dat de kosten van de demping tot aan de 2e houten brug globaal waren geraamd op f 10,500,en tot de Sleepkade op ƒ15,900,— en dat de gemeente nog zou moeten leveren 4000 k-ub. Ellen drooge grond. De voorzitter geeft te kennen, dat Burgem. en Weth. geene aanleiding hebben gevonden, om hieromtrent een voorstel te doen. Na zeer langdurige discussie wordt in omvraag ge bracht of de Baad zal besluiten tot eene verdere dem ping der Oude Haven tot aan de Sleepkade, hetwelk met 9 tegen 8 stemmen wordt verworpen. Vóór stem den de heeren Jhr. de Jonge, Labrijn en Mr. Cau. Alsnu komt in omvraag of de Baad zal besluiten eene verdere demping der Oude Haven tot aan de 2e houten binnenbrug', waaromtrent de stemmen staak ten. Vóór hebben gesterad de heeren Mulock Houwer, van der Grijp, van der Vliet, Zuurdeeg, mr. Moolen- burgh en mr. Moens. Tegen mr. Cau, mr. Fokker, jhr. J. L. de Jonge, Schorer, mr. van Dongen en Labrijn, zoodat de beslissing tot eene volgende ver gadering wordt aangehouden. Hierna sluit de Voorzitter de Vergadering. Binnenland. ZIERIKZEE, 17 Mei. Met leedwezen vernemen wij dat de burgemeester onzer gemeente, de heer Mr. B. C. Cau, aan Z. M. den koning als zoodanig zijn ontslag verzocht heeft. Waar er zeker weinigen zijn die in werkzaamheid, kunde en nauwgezetheid den heer Cau kunnen ver vangen. daar ligt het dunkt ons op den weg der ingezetenen, door een eenparig verzoek, te trachten hem te bewegen zijn aanvraag tot ontslag in te trekken. Het schip Cadzandria, Kapt. LI. Holle, op reis van Cette naar Memel, i3 den 11 Mei jl. Elseneur gepasseerd. Z. M. heeft benoemd tot lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland de heer Th. Persant Snoep, heel- en vroedmeester te Knpelle in Zuid-Beveland. Z. M. heeft W. Muurling, hoogleeraar in de god geleerdheid aan de hoogeschool te Groningen met ingang van 1 October a. s., emeritus verklaard. Op Woensdag 24 Juli a. s. zal het Noordelijk Zendingsfeest in het Sterrebosch, bij A.ssen, plaats hebben. Bij die gelegenheid zullen sneltreinen loopen van Kampen, Nieu.werscha'ns, Harlingen en Leeuwar den over Heerenveen en Meppel naar Assen. De Standaard verneemt, dat onlangs aan den lioog- leeraar van Oosterzee, te Utrecht, het professoraat aan het seminarie der Dutch Reformed Church, te New-Brunswick, bij New-York, aangeboden is. De heer van Oosterzee heeft er echter voor bedankt. Op de Dinsdag te Utrecht gehouden paardenmarkt zijn een tal oude paarden aangekocht voor de.paar- denslachterij te Amsterdamde aangekochte dieren waren in een gezonden toestand en werden p. m. gemiddeld voor 70 a 100 per stuk verkocht. In den loop der maand Januari werd te Rotterdam vermist of ontvreemd een kist niet manufacturen, door een Parijsch huis aan een Amsterdamsche firma per Grand Central Beige verzonden. Dezer dagen moeten de vermoedelijke daders te Rotterdam gearresteerd zijn, eu een aanvankelijk onderzoek tot de ontdekking ge leid hebben, dat van het vermiste goed door een Rotterdamsch huis aan een manufacturier te Zwolle verkocht was. De commissaris van politie moet bij dezen twee stukken goed in beslag genomen hebben. De Twentsche vereeniging tot bevordering van nijverheid en handel heeft den heer Blussé, min. van een adres van dankbetuiging aan dien min. vastgesteld voor zijne pogingen tot afschaffing der patentwet. Zaterdag had te 's Gravenhage de algemeene ver gadering der vereeniging tot bescherming van dieren plaats. Behalve de huishoudelijke aangelegenheden, werden aan eenige personen belooningen uitgereikt voor buitengewone diensten. De held der vergadering was een weesjongen, die een hondje, hetwelk men had willen verdrinken, voor een stuiver had opgekocht, besteed en gevoed van zijn eigen boterham. Daverende en herhaalde toejuichingen vielen den knaap ten deel. Hij kreeg een boek, een geschenk in geld en het phot.ogralisch portret van zijn hond. Wij willen niets te kort doen aan de verdiensten van den knaap, en gunnen hem gaarne zijne ge schenken, maar het komt ons voor dat 50 percent van de Hollandsche jongens even gaarne een stuiver voor een hond zullen geven en dien met hun boterham willen voeren. Een jongen, die een hond houdt, doet dit in den regel, meer voor eigen pleizier dan uit liefde voor het beginsel van dieren bescherming. Wij willen intüsschen gaarne aannemen, dat het hier eene uitzondering geldt en deze knaap, zich uitsluitend leiden liet door de begripppen der vereeniging. Brielle, 11 Mei. Naar men van officiëele zijde is ingelicht, heeft de directie der Zuid-Hollandsche stoombootmaatechappij tegen ultimo Juli a. s. opzeg ging gedaan van het contract voor het vervoer van brieven etc. van Rotterdam naar Brielle en tusschen- liggende plaatsen. Het vervoer daarvan zal alsdan niet weder met de postkar over de veeren van Maas sluis en Rozenburg geschieden, maar met schroefstoom- bootjes, die van Rotterdam tot hier zullen varen en de brieven voor Hellevoetsluis en Flakkee aan de Nieuwesluis zullen afgeven om verder per as te worden vervoerd. Men vreest dat bij deze regeling' het ver voer nog slechter en ondoelmatiger zal zijn dan thans, daar bij het bezwaar van mist, dat wij in het laatste najaar helaas maar al te dikwijls ondervonden, nog komt, dat die kleine stoombootjes niet geschikt zijn te allen tijde de Maas tot hier te bevaren. Meermalen toch is het gebeurd, dat dergelijke bootjes door hun gering stoomvermogen niet tégen den wind konden opwerken en zij huns ondanks te Rozenburg op het Gors werden geslagen. Men meldt ons uit Harlingen dd. 4 Mei Het schijnt wel dat de heeren geneeskundigen bij de uitoefening van hun buitendien reftd« bezv.wlijke betrekking, steeds moeten kampen met de vooroor- deelen onder het volk. Nadat onze gemeente was bezocht geworden door enkele voorvallen van pokziekte, werden de aanvragen tot inenting tegen deze bezoe king natuurlijk weder menigvuldiger Doch wat ziet men thans gebeuren? Dat de ouders van gevaccineerde kinderen de geneesheeren niet toestaan' de pokstof, nadat die in de aangebrachte wondjes was opgekomen, te verwijderen, of, gelijk men dat noemt, ze te laten uitenten. Natuurlijk kunnen er geen nieuwe vaccinaties geschieden, als er geen pokstof voorhanden is, en zoo woidt het verzet tegen die zoogenaamde jceniinp* eene oorzaak van belemmering in het hoogst outtig°werk der vaccinatie. Vraagt men waarom de menschen in hun onver stand de geneesheeren beletten zich pokstof te ver schaffen? Wij weten het niet eu er is ook geen reden voor op te gevenalleen domheid en vooroordeel kunnen tot zulk eene onredelijke en geheel docllooze handeling hebben geleid. Dcor inenting moet de pok stof uit het lichaam naar eene plaats gelokt worden, waar ze dan verdroogt; eene tijdige verwijdering dier stof kan nooit kwaad. Dat er redenen aangevoerd tegen de vaccinatie (hoezeer dan redenen die met liet gezond verstand strijden), dat kunnen wij ons verkla ren maar hoe liet mogelijic is zich tegen de verwij dering der pokstof te verklaren, is ons ten eenenmale onverklaarbaar. Zeker heeft hier weer een onbevoegde met zijn waanwijzen raad de geneeskundigen oen slechte dienst bewezen. Het ware te wenschen dat men zich in deze zaak wat meer door geneesheeren liet leiden. Buitenland. Italië. Te Florence houdt de politieke wereld niet alleen, maar ook allen die belangstellen in het lot van Italië zich druk bezig met een //incident," dat te Rome moet zijn voorgevallen. De Debas verhalen liet op de volgende wijze//Terwijl men verzekert, dat koning Victor Emmanuel brieven van dankbetuiging schrijft aan den heer Thiers, omdat hij zoo uitstekend de Pyreueën heeft doen bewaken tegen de Oarlisten, blijkt het, clat inen zeer sleeht de wacht houdt in de resi dentie van den koning van Italië zelve. De heer Monteraart toch, de gezant van Spanje bij het Italiaansche hof moet, naar men beweert, ontdekt ïiubijun, uai. ue gepeeio GtuAUtiscliQ samenzwering tegen koning A.medeus te Rome op touw is gezet, dat zij van uit Rome geleid wordt,dat van Rome de bevelen komen eu in Rome ook het geld is bijeenvergadert om den Italiaansohen vorst te onttroonen - en dat alles, terwijl kardinaal Antonelii zijn uiterste best doet, om de goede betrekkingen tusscken den heiligen stoel en het gouvernement van koning Amedeus te her stellen. Het moet een feit zijn, dat reeds ten tijde van Isabella II. toen de vroome koningin, onder den invloed van zuster Patrociiuo zoovele, blijken van devotie zond aan den heiligen vader, en Pius IX. haar zijne zegen rijkste zegeningen en zijne meest be- teekeuisvolle gouden rozen zond, de vader Martinez. generaal van de Jezuïten te Rome, bij het vaticar.n geaccrediteerd was als vertegenwoordiger von don Carlos. Van af de September-reyplutie hebben de bewoners van de Cam de Mercenarii (zoo wordt het huis der Spaansche Jezuïten te Rome genoemd) niet opgehouden om de Carlistisöhe beweging voortebereiden Van uit dat huis is ook bevel tot den opstand gege ven. De markies de Monteraar heeft zich bitter beklaagd bij het ministerie van Buitenlandsclie zaken. Hij heeft geeischt, dac het Italiaansche gouvernement tusschen beide kome en dit samenzweerders verber gende klooster doe sluiten en voorloopig de onder steuning der justitie gevraagd, om het Spaansche wapen voor het klooster te plaatsen, waardoor het zou vallen onder Spaansche jurisdictie. Vader Martinez had namelijk het verzoek van Moutemar van de hand geslagen, waarop deze tot geweld zijn toevlucht had genomen. O aitschla tl. Berlijn. Meer en meer wordt de aaudaoht der regeering gevestigd op de zucht naar verhuizing, die steeds schijnt toetenemen in DuitsolïJand, en wel zeer bepaaldelijk in de minst bevolkte provinciën. Uit den kreiz Lauenburg b. v. zijn gedurende de vorige lente van eene bevolking van 50,000 zielen meer dan 1500 naar Amerika gegaan, zoodat de lanflweercompagnie slechts voor de helft bijeengebracht kon worden, 't Spreekt wel van zelf, dat eene regeering, zoo nauw lettend als de Pruissische, niet zal nalaten zooveel mogelijk maatregelen te nemen om dat kwaad te doen ophouden. Maar welke is de oorzaak? Franschebladen hebben in den laatsten lijd onophoudelijk^ verkon digd, dat de verplichte krijgsdienst hoofdoorzaak is. Deze bewering is bepaald onjuist. De meeste emigranten hebben hun actieve krijgs-

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2