Gemengde Berichten. tellen, dat na voltrekking der genoemde straf, de patient nog geruimen tijd geloopen heeft met het woord Dief op borst en rug. opdat, in die kleine drijvende maatschappij, waaruit hij door omstandigheden niet te verwijderen was, een ieder bij zijne nadering op zijne hoede zoude zijn, en hij zijnen kameraden als het ware zoude toeroepen//pas op uwe Zakken." Zeker zal het ieder, die er eenigen prijs op stelt, gemakkelijk zijn de waarheid dezer mededeeling te toetsen, daar Zr. Ms. stoomschip Citadel van Ant werpen spoedig in Nederland zal zijn teruggekeerd, en daar aan boord niet alleen de otÜeiele bescheiden, deze zaak betreffende, berustende zijn, maar ook de opvarende 200 manscbapijen het door mij medege deelde wel zullen bevestigen. Den ouders die hunne kinderen naar boord van oorlogschepen zenden, en waarvoor uw waarheidlie vender» anonym zich zoo bezorgd maakt, zal het waarschijnlijk niet onwelkom zij»' tu .veren, dat er •aan. boord van een oorlogschip een roer groot ver schil* wordt gemaakt tusschen oppa-^ende knapen en tusicnca boeven, wier plaats in een rasphuis, niet ouder (ie Nederlandsehe wimpel is. "Met den anonymen schrijver zal ik mij verder niet bezig houden. Ieder fatsoenlijk man zal hem zeker «aar waarde beoordeeien. l)e Kapitein-Luitenant ter zee, J. A. IX. HUGENHOLTZ. 14..,n den 10 Mei ,ü72. Buitenland. r ra ïs k t ij In ons vorig No. maakten wij met ecu enkel woord reeds melding van het voornemen van iiouher, om in in den loop dr_\ maand de regeering te interpelleren cs Voi "t geen zij gedaan had in zake de fraudeuleuse Üjandelingen der verschillende administratieve bureaux. Wij waagden toen reeds de gissing, dat het den premier van Napoleon vooral te doen was om de opvolgers vau het keizerlijk regime in discradiet te brengeu. Het schijnt, dat men daarbij vooral het oog heeft gehad op Gambetta en de zijneu. Ten minste deze heeft in de vorige vergadering de gelegenheid aange grepen uie hem bij de overlegging van eenige rap porten in zake de levering van ekwipementsf ukken enz. geboden werd, om ronduit te verklaren, dat hij voor zich den lieer Pasquier en de Commissie van onderzoek zeer dankbaar was voor de wijze, waarop ze hunne taak hadden opgevat. //Ik wensch zeer uitdrukkelijk te verklaren, dat wij, even goed als wie het ook zij, 'eiscliendat er licht worde verspreid over handelingen, van welke men zegt, dat zij tot heil des vaderlands moesten strekkeu." We, zullen zien, anUvoorde eene stem uit de rijen der legitimisten. En Gambetta .- wij zuilen ons niet laten wachten bij" het//rendez-vous. Ja wij eischen dat er licht verspreid worde over alles. Als iemand te kort is gekomen in zijne verplichtingen, als er diefstallen en misschien zelfs misdaden hebben plaats gehad dan zuilen wij de laatsten zijn om de schuldigen, wie zij ook mogen zijn, hoe hoog zij ook geplaatst mogen wezen, aan den rechter te onttrekken. Met eenige zekerheid kan dus nu reeds worden •gezegd, dat Fiankrijk weten zal, wie misbruik heeft gemaakt van zijri ongeluk. Parijs. De krijgsraad van de eerste divisie zal de treurige, eer hebben de vierschaar te spannen over een maarschalk, van Frankrijk. Bazaine. schijnt vrij kalm den afloop van het proces af te wachten. Hij bewoont nog steeds zijn hotel in Parijs. Gisteren avond heeft hij zich naar Versailes begeven om de woning te betrekkendie als zijne gevangenis was tu.ngewezen. Bij zijne aankomst bieek hetdat niets iu gereedheid, - as om hem te ontfangenzoodat de de gevangene vriendelijk werd verzocht om nog voor eenige dagen zelf zijn gevangenbewaarder te rijn. De beschuldigde Bismarck gevraagd of het hem vergund zou worden Duitsohe hoofdofficieren als ge tuig'. a decharge te doen optreden. Bismarck heeft kortaf geweigerd. Lyo>; 10 Meu Heden avond was de gansche stad in beweging. Ecu der meest geachte geneesheeren werd plotseling Ir. den namiddag midden op straat aangevallen door ummnd, die hem met eeri mes een paar ernstige wonden :n den buiken den rug toebracht. De moordenaar nam de vlucht. Toen hij zag dat men hem grijpen zou. verwondde liij zich zeiven met een ander mes "p zoc verschrikkelijke wijze, dat men voor zijn leven vreest De oorzaak der misdaad is onbekend, ^panj e. De berichte.»?, die de dagbladen uit verschillende ■heien des lands ons in de laatste drie dagen hebben gebracht, schijnen allen als uit één form gegoten. De Carlisten worden verslagen. De Carlisteu staan op tegen tegen hunne aanvoerders welke zij van verraad be schuldigen. De Carlisten leggen dc wapenen neer en onderwerpen zich. Alleen in Barcelona vertoonen zich na het vertrek der regeeringstroepen gewapende par tijgangers in vrij grooten getale. Zelfs waagden zich oen 7 Mei kleine detachementen tot in de voorsteden van Barcelona. Men meent, dat vóór den 12 Mei eene gewapende bende van meer dan 1200 man in het veld zal staan. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de regeering deze concentratie van troepen toelaatom ze later als met éénen slao te kunnen vernietigen. Maar, zooals wij zeiden uit alle andere streken luiden de tijdingen gunstig. Uit Pampeluna wordt gemeld, dat de bende, die na hare nederlaag bij Le- gura, nog omstreeks 700 man sterk ouder bevel van de bekende generaals Eüo eu Geballos de wijk had genomen naar Navarre, aldaar de gehoorzaamheid aan beide bevelhebbers heeft opgezegd en zich heeft over gegeven. Eüo en Geballos hebben de wijk genomen op Fransch grondgebied. De opstand is natuurlijk .nog niet geheel onderdrukt. In een? zoo ontoegankelijk land als Spanjewaar elke berg een schuilhoek kan worden, kan een Guerilla oorlog nog lang, zeer lang voortduren. Van daar dau ook, dat men nog steeds kan hooien van nieuwe benden, die zich geformd hebben én die toch allenal was 't. alleen maar, omdat er geen eigenlijk plan voor den opstand schijnt te bestaan, zullen moeten deelen in het lot, dat de bende van Uruquieta getroffen heeft. Men heeft uu in dezen nood de. toevlucht genomen tot de verdichting, dat deze benden, voor een groot gedeelte bestaan uit republikeinen, die al even ontevreden zijn als de rest. Dit is echter bepaald onwaar. De meest ijverige partijgangers zijn overal de pastoors eu de lagere geestelijken. Zij nemen overal liet opperbevel op zich en niemand zal toch wel de Spaansche repu blikeinen dwaas genoeg rekenen om zich te scharen onder het vaandel van het ultramontaiiisme. De berichten uit Madrid bewijzen bovendien genoeg zaam, dat de republikeinsche partij vrij rustig is. Het schijnt, dat zij raad heeft iugewoimen bij Gambetta en deze moet hebben geantwoord dat hij voor zich van oordeel was dat de republikeinen wanneer zij, al was het dau maar voor eenon korteu tijd zich vereenigden met de Carlisten, zich zelve voor pltijd onmogelijk zouden maken. Deze partij zal «n^ te wachten hebben op gunstiger gelegenheid of de ver vulling harer wenschen moeten zoeken in de ontwik keling der constitutioneele beginselen. De opstand mist, zooals onze lezers zien, geheel dat romantisch karakter, dat wij zoo gaarne aan een opstand in Spanje toekennen. Eene kleine episode zullen wij toch raeedeelen. Bij Estella stond generaal Serrano. Tegenover hem lagen de Carlisten. De generaal begreep, dat het goed zou zijn zelf de omliggende hoogten te verkennen. Geen vijand vertoonde zich. Slechts verzeld door een klein escorte waagde hij zich steeds verder, tot hij eensklaps zich te midden eeiier vrij talrijke bende Carlisten bevond, onder 'aanvoering van Carasau. Zonder zich een oogenblik te bedenken commandeert Serrano den aanval en de Carlisten, overtuigd, dat zij 'fc met-eene geheole brigade te doen doen hadden kozen het hazenpad. Natuurlijke historie van de baker. De baker behoort tot de orde der huisdieren. Burton rangschikt haar onder de zoogdieren. Men vindt deze diersoort vooral in Europa, waar 'zij zich doorgaans in de kraamkamers ophoudt. Even als alle hiusdieren is de baker zeer mak, zoolang zij niet door keuken- of kindermeid getergd wordt; ook is zij, gelijk de meeste huisdieren, vadsig en snoeperig van aard. In den regel is de baker te oud oin harde scheepsbeschuit te eten. Zij voedt zich daarom met alle üflafjes, die voor de kraam vrouw bestemd zijn. De melktanden schijnen bij de baker tot in hoogen ouderdom aanwezig te blijven, want zij is bijzonder verlekkerd op bestellenmelk en alle andere melksoorten. Gestoofde pruimen eet dje baker alleen dan wanneer er iets aan de digestie der kraamvrouw hapert. Van den olifant is de baker onderscheiden door dat zij slechts op twee pooten loopt, en van den arend daardoor, dat zij in den regel niet hoog vliegt. Met den papegaai heeft zij het snapachtige gemeen en met de kippen verschilt zij in zóó verre, dat deze eijeren leggen, terwijl zij eijeren eet. De baker leeft alleen op het land exemplaren dezer diersoort, die in het water leven, zijn tot dusver bij de natuurkundigen onbekend. De baker is bijzonder gehecht aan den mensch, wiens allereerste levensrich tingen zij uitmuntend weet te leiden, maar dien zij dikwijls al dadelijk bij zijne komst op de wereld physiek bederft. Hare gehechtheid aan den mensch is zóó groot, dat zij zich van dezen niet scheidt voordat zij wordt weggezonden. Men klaagt algemeen over den vorm der dubbele briefkaarten. Zeer praktisch zijn de gapende bladen karton niet. Zouden kaarten (b. v. iets grooter dan de gewone), welke in het midden geperforeerd, dat is in het midden afgescheurd kunnen worden, niet beter zijn dan die papieren oesterschelpen, die al wat na haar in de bus geworpen of met haar weggebracht wordt, steeds trachten te omvatten. In den Malibran-Schouwburg te Venetie had onlangs een tooneel plaats, dat een zeer zonderling denkbeeld geeft vau de zeden en gewoonten daar ter plaatse, 't Was een benefice-voorstelling voor den balletdanser Sipelli. Er zou eerst een tooneelstuk opgevoerd worden, maar het talrijke publiek wilde daar niets van weten het wilde het ballet zien en riep den beneficiant op het tooneel. Hij verscheen in het kostuum van Othello op - 't zelfde oogenblik" volgde een regen van bloemen en lauwerkransen, salade, radijs, rammenas, kouse banden, linnen en papier, een chaos' van Oranje, Sinaas- en aardappelen, uien, verzen en gedichten stortten zich in onmetelijke» getale over het tooneel uit. Telkens als de man teruggeroepen werd, begon weer een dergelijkeen twee bedienden moesten iederen maal het tooneel schoonvegen. Het geschreew, gebrul en gehuil, het zwaaien met zakdoeken en jassen is met geen mogelijkheid te be schrijven. Men vereerde den benificiant ook oude hoeden, een vest, een krans met eeu reusachtige strook papier aan het einde, waaraan een kip vastgebonden was, een ontzaggelijke prent met- een groole St. Ignatius, e.-.n kartonnen hoofd met een priestermuts, bouquetten. vaii laurieren met koolstronk in het midden; houten paardjes en blikken soldaten en nog een aantal voorwerp pen van den meest verschillenden aard. Toen Sipelli de voorstelling van Othello aanving barstle alles ter zijner eere, een plasregen van eijeren los'. Dat was" wat heel erg voor onzen man; hij besloot met het publiek in onderhandeling te treden. Hel bombardement werd nu gestaakt en eerst hervat toen het scherm viel en de arme man door het -gebrul van 2000 stem men weder op het tooneel geroepen werd. Dr. Busch Adriani te Zuidbroek en dr. G. W. J. Iluber te Groningen, geven in de Genees/cCt. volgens een op jaren gegronde ondervinding, als heilzaam middel tegen de kinkhoest op, een pap van knoflook of allium met spek, onder elkander gehakt en onder de voet-, zolen der lijders bij wijze van zuurdeegpap aange bracht. Men schrijft aan de N. Holt. Ct. uit Moergestel van 11 Mei: Op Hemelvaartsdag is hier uit 's-Bosch gekomen een detachement infanterie, onder begeleiding van een officier, om bij de boeven op de Broekzijde ingekwartierd te worden. De boeren aldaar zijn weerspannig - om hun vee, dat op een gemeente- weide aldaar mag loopen, tegen betaling van eene kleine contributie, te laten branden opde hoorns, tot herkenning, van voldane contributie.*"* Gisteren kwamen er wel honderd boeren en boerinnen met knuppels gewapend en hun vee voor zich uitdrijvende,- met geweld op die weide aan, en, noch op aanmaning van den Burgemeester, noch op aanmaning, van den officier, wilden zij het vee er afnemen zoodat de mili tairen genoodzaakt waren het vee er met geweld af te drij ven doch nil zochten de boeren het weder op een andere plaats er in te drijven dit is echter niet goed ge lukt, en nadat er een wacht gebléven was van mili tairen heeft men verder niets meer vernomen. Doch de boeren blijven maar weigerachtig het vee te laten branden. De voordracht van professor Palmieri. Zooals men weet, had professor Palmieri aangekon digd, dat wanneer de uitbarsting van' den Vessuvius geëindigd was, hij het meteorologisch observatorium verlaten zou en eene voordracht zou houden over deze laatste uitbarsting. Reeds ten half elf, dus uren voor. den aanvang, was het gansche gebouw niet alleen, maar ook de omliggende stralen gevuld met eon dich ten drom van inenschen uit alle standen der maat schappij. Het verkeer in de trouwens vrij nauwe straten en den omtrek was bijna geheel gestremd. Op het bepaalde uur was nogtaus de professor, hoe weet men niet, er in geslaagd zich een weg te banen door de menigte en had hij het spreekgestoelte bestegen iii de grootste zaal der universiteit. l)e toejuichingen en het handgeklap eindigden nietnauwelijks was het een oogenblik tot bedaren gekomen, zoodat dc geleerde een woord spreken kon, of het begon op nieuw, en niet enkel de zoogenaamde toehoorders in de zaal, maar ook zij, die zich buiten het lokaal en op straat bevonden, namen er met ijver aan deel. Vergeefs zeide de professor op zijn knorrigsten toon //Laat mij dan toch spreken, of laat ons heengaan" hij, de man die niet geweken was voor dun vuurspuwenden- krater, moest ten laatste wel de plaats ruimen voor deze zonderlinge hulde aan zijn moed en zijn liefde voor de wetenschap. Inderdaad zonderlinge hulde want daardoor werd hij belet zijne voordracht te houden. Het was dan ook de menigte minder te doen om te hooren wat hij had mede te deelen en wat men toch wel zou vernemen, maar ora door hare opkomst te protesteren tegen de procession met den heiligen Janu- arius, die van andere zijde gehouden werden. De wetenschap heeft, wel beschouwd, ook niet veel er bij verloren. Den anderen morgen ten 6 ure be7 steeg de hoogleeraar met zijne studenten den berg, die thans weder haar lieflijk voorkomen herkregen heeft. Die les op het terrein zelf zal van meer nut zijn dau eene voordracht in eene zaal. Nogtans zal deze toch worden gehouden, maar de toegang zal worden beperkt tot hen die kaarten hebben, welke verkocht worden ten voordeele der slachtoffers van de ramp. O n cl e r w ij s- Aan de openbare sclio.ol voor jongejufvrouwen te. Gouda is door den gemeenteraad aldaar tot hulpon- derwijzeres benoemd Mej. A. J. Chivafc te Zierikzee, kweekeling van de kweekschool voor onderwijzeressen te Arnhem.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3