Bi n n e n I a n d. ■waienwas aan de orde tal vau andere zaken niet minder van gewicht lagen gereed om in behandeling te komen of wachtten dringend op afdoening, men stond op 't punt tot zeer ge wichtige besluiten te komen. En ziedaar ver- Klaren 51 tegen 27 stemmen, dat het nn voorshands al weder genoeg is en dat er weder eens wat aan de politiek moet gedaan worden. 'tEene nart, 't beste zouden we zeggen, moet zoolang stilstaan, tot het andere, 'tijdele, wispelturige hart eerst weder eens een goede beurt gebad beeft. Men kan in de Kamer vier partijen onder scheid; n: de liberalen, de geavanceerdende conservatieven en de zwarten. Eigenlijk zouden t maar twee partijen zijn, want de geavanceer den zijn slechts door de conservatieven zoo scherp afgezonderd en rekenen zich gewis nog wel tot de groote partij van den vooruitgang^ terwijl de conservatieve partij met de zwarte een stilzwij gend verbond heelt aangegaan, ai wil noch de eene, noch de andere hiervoor openlijk uitkomen. Merkwaardig en leerzaam komt ons de ope ning voor, die de heer Groen van Prinsterer doet in de Standaard. Wij schreven hier boven: „Willen en niet willen." Hoort wat de beer Groen zegt: „Na de conservatieven vooral nietnu ze slechts de bevelen zouden uitvoerenkomende uit bet ultra- montaanscbe kamp!" 'tls te begrijpen de heer Groen is te warm Protestant om niet in te zien en niet te schuwen, dat de conservatieve partij haar vermogen om te regeeren zou moeten ont ijenen aan den overwegenden invloedaan de dulding dsr ultramontanen. Willen de conservatieven dan niet regeeren? Hoe kan men 't vragendoch vooreerst nog niet't is nu de tijd voor de beoefening der politiek't regeeren, 't waken voor 's Lands en 's Volks belangen zal later wel komen. Van de geavanceerdenof zooals Groen ze noemtae modernenverwacht hij heilof beter gezegd onheil, ten einde na dat gestichte onheil, na de uitéénspatting van de groote liberale partij 't veld schoon en ruim te hebben voor de reactie. Dj heer Groen speculeert op de baldadigheid dier enkelen, die, hun ouden meester Thorbecke boven 't boold gewassen, 't groote werk van den meester gewis te eeniger tijd zoo zeer zullen compromitteeren, dat wat er nog zal zijn over gebleven van de oorspronkelijke liberale partij vol schaamte zal terugkeeren tot de vleesch- potten van 't conservatisme en onder do be schutting vau den zwarten mantel. Zal de liberale partij zieb in dezen strik taten vangen Wij weten soms waarlijk niet wat we er van denken moeten. Kr heersckt malaiseer dreigt scheuringer broeit ontbin ding, dit is niet te ontkennen. Doek deze ver deeldheid van de liberale partij behoeft nog niet zoover te gaan dat ze noodzakelijk baar ondergang zou moeten bewerken. Van die ino - dernen" die de heer Groen op 'toog heeft is t te hopen dat ze niet zoo naïef zullen zijn, om »la patte veloutée" die hun toegestoken wordt te grijpenmaar al te spoedig zouden ze de scherpe nagels voelen die er onder verborgen zijn. Bovendien met welk programma zou zulk een modern ministerie kunnen optreden Groen ver wacht er van de reactie; de uitersten raken elkander meent bij. Hij zegt het althans, doch er schijnt heel wat anders daarachter te schui len en wij houden zijn meening voorloopig voor een paradox. Moet een modern kabinet het belastingwezen hervormen? Moet het de cbfensie regelen Doch waartoe die vragen. Als de liberale partij de positie wel begrijptdan zal zij met een beleefde buiging de conservatieven uitnoodigen zich recht op bun gemak rond de groene tafel te schikken en dan te doen wat hun hand vindt om te doen herziening der wet op 't lager onderwijs, herstelling der missie te Rome, enz. enz. Daar moet het heenwant dan zullen de warmbloedige jouge-Hollanders in de Kamer zien wat hun werk iszij zullen tot bezinning komen en zich als een eenig man weder scha ren om de liberale vaan tot een onverwinbare phalanx voor de verdediging van Neêrlands toekomst. Krachtens 't parlementaire krijgsrecht zou er nu een kabinet Kappeijne moeten komen immers wie een kabinet Thorbecke omverwerpt wordt verondersteld de grondstof in zich te bezitten om een ander op te richten. Doch wat blijft er van het kleine hoopje geavanceer den over als er een stel ministers uit genomen is? Zulk een kabinet zou onmiddellijk alleen komen te staan tegenover allen. Vol schaden freude zou de heer Groen dan weldra kunnen juichen in een dubbele nederlaag der liberale partij. Het is volkomen te verklaren dat bij dien weg aanwijst. Maar 'tzou onverantwoordelijk zijn den politieken gids in die richting te volgen. Keen, dan liever den alsenikelk ten bodem toe geledigd, opdat uit de bitterheid weder een zuivere smaak voortkome ZIERIKZEE, 13 Mei. De leden van de Eerste Kamer der Stilten-Generaal zijn ter - vergadering Bijeengeroepen tegen Donderdag den 16n dezer, des avonds te acht ureti precies De hoofetcv- missie ter .bevordering der belangen van Nederlandsche inzenders van voorwerpen op de in 1873 te houden tentoonstelling te Weenen, heeft bericht ontvangen, dat de ruimte door de keizerlijke commissie aan Nederland toegestaan, zeer beperkt is zoodat onmogelijk alles dat aangeboden wordt, zal kunnen geplaatst worden. De hoofdcommissie zal zich moeteu voorbehouden een keuze te doen van hetgeen aangeboden wordt, in verband met de waarde der voortbrengselen van onze nijverheid. De keizerlijke commissie verlangt van de inzenders 10 fl. per vier kante meter plaatsruimte van het tentoongestelde. Daar door het gouvernement nog geen gelden voor de tentoonstelling zijn aangewezen, zoo zullen de later vast te stellen conditiën, die met verzending-assurantie- en opstellingskosten in betrekking staan, ter gelegener tijd aan de inzenders medegedeeld worden. Rotterdam, 8 Mei. Heden arriveerde alhier het Engelsche schroefstoomschip //Commissariat," kapitein Carpenter, van Rangoon met circa 1200 tons rijst, voor rekening van den heer C. M. van Sillevoldt, te Rotterdam en den heer Hk. Vliegeuthart, te Zwijndrecht. Dit is het eerste schip, dat Rotterdam via het Sues- kanaal uerekt. Te O ver sell ie is gisteren nmigeh'onden en in verze kerde bewaring genomen Arie Langerak, van beroep smid en wonende te 's Gravenhagë, die zich schuldig had gemaakt aan diefstaif der offerbus voor den St. Pieterspenning in de R. K. kerk te Oversckie. Hij had zich door een zijdeurtje toegang in de kerk weten te verschaffen, de bus welke met twee ijzeren pennen in den muur was bevestigd, heeft hij er uitgedraaid en, onder zijn jas verborgéri, medegenomen. De bus bevatte ruim ƒ12 aan verschillende specie. De gemeente Hafctem is in hooger beroep gekomen van een afwijzende beschikking van Ged. Staten van Gelderland op het raadsbesluit tot het aangaan eener geld leen ing van 20,000 met de maatschappij voor gemeentekrediet. De koning heeit het beroep afgewezen. De gemeenteraad van Delft heeft in zijne zitting van gisteren met 11 tegen 7 stemmen verworpen een voorstel tot opriehting eener openbare school voor meer uitgebr. lager onderwijs voor meisjes. In den loop der zitting is medegedeeld dat de Burgemeester voornemens is in den loop van (lezen zomer zijn ontslag aan den. koning te vragen, en dat de heer Merkus zijn ontslag neemt als lid van den raad. 4- Uit den staat der vooijaars-examens blijkt dat voor de akte van hoofdonderwijzer zijn geexamineerd 317 personen, waarvan 117 zijn toegelaten; als hoofdon derwijzeres 34, toegelaten 28als hulponderwijzer 340, toegelaten 189; als hulponderwijzeres 182 toegelaten 145. De koning is te 's Gravenhage teruggekeerd. Met zekerheid wordt nu gemeld dat het stoffelijk overschot van Prinses Hendrik, den 17den .te 's Gra venhage per Rhijnspoor zal worden aangevoerd en terstond van daar naar den grafkelder te Delft za worden overgebracht. De afd. Woerden der Holl maatschappij vau land bouw is voornemens eene verloting te organiseeren, waarvan de hoofdprijs zal bestaan in eene hofstede met completen inventaris. Er zullen 70,000 loten, a 1 het lot, worden uitgegeven. Donderdagmorgen ontving de heer it. Wolff 'Msn. ie Amersfoort een ongefvankeerde brief, postmerk .Breda 7 Mei en het adres aldus„Aan den He=.- Manuel Wolft' Mzn., Amersfoort in schors." Hij be taalde daarvoor 10 cent porto. Bij opening bleek dat zich m de enveloppe enkel bevond een velletje onbeschreven wit papier en een inuntbiilet. l>e Wr W. heeft geen draad om den afzender van dien brief te kunnen vinden en is mede geheel onbewust tot welk doel het muntbillet is gezonden. Naar aanleiding van het plan der tentoonstelling iu den loop van dit jaar te Londen te honden en thans reeds geopend, werd de vereeniging tot bevorde ring van de belangen des boekhandels door ons mi nisterie uitgenoodigd, derwaarts te zenden een exemplaar van de dagbladen en tijdschriften, iu Nederlaud verschenen in het begin van liet jaar 1872. Tot oir* genoegen kunnen wij vermelden, dat. de V.neenigitsg met groote onbekrompenheid en den meesten ijver aan dezen wenk gehoor gaf en Nederland, wat 'dit betreft, op zeer waardige wijze zal vertegenwoordigd zijn. Meer dan twee maanden werdén door den viijtigea redacteur van het nieuwsblad der vereeniging (de heer C. Zwaardemaker) besteed, om de ver/mud mg zoo volledig mogelijk te maken. Toen eindelijk, niet, zonder veel geschrijf en gewrijf, van al onze bekende dagbladen en tijdschriften een exemplaar was verkregen werd de verzameling stelselmatig geordend en gebon den. De dagbladen vormer, twee lijvige folianten, in kenrigeu Elzevierbandde tijdschriften zijn verdeeld in 17 lijvige deelen. De collectie wordt thans verzonden en zal na afloop der tentoonstelling, worden vereerd aan het Britscl: Museum. Indien de boekhandel vau andere rijken haar taak even nauwgezet heeft opgevat als de onze en op het gelukkige denkbeeld is gekomen, om haar- collectie ook te schenken aan gemelde instelling, dan zal het Britsch Museum, verrijkt zijn met een verza meling, wier hooge waarde voor de geschiedenis wel. niet behoeft te worden in het licht gesteld. De verzameling Nederlandsche dagbladen (waaronder 10 uit de Oost- en West-Indische Koloniën) telt niet minder dan 294 nummers, in Amsterdam verschijnen niet minder dan 57 dag- en weekbladen, waaronder begrepen zijn de geregeld verschijnende marktberichten. (Een vijftiental). Ouder deze zijn er natuurlijk, die slechts in zeer beperkte kringen verspreid zijn en zelfs de eigenlijk gezegde nieuwsbladen tellen cr eenige, waarvan wij nog nooit een nomraer hebben gezien. Te Arnhem verschijnen er 9 le 's Hage 27 te Groningen 7 te Haarlem 5 te 's Bosch 5 t.e Rot terdam 18. De collectie der Nederlandsche bladen is, meenen wij, wel zoo volledig, mogelijk. Onder, de Indische, die dan ook vetl moei lijker te bekomen waren, missen wij er onderscheidene. Tc Paramaribo b. v. verschijnt meer dan een courant.; op Curasao verschijnen er vier (de Curaqaoschede Impulse, de Civïlis'ido, de Onpartijdige') Van al deze West-In dische bladen vinden wij slechts de Kolonist vermeld. Nalatigheid, om aan het verzoek der vereeniging- te voldoen is daarvan ongetwijfeld de oorzaak. Het aantal tijdschriften in ons land is mede zeer opmerkelijk. De opsomming der titels alleen beslaat 10 compres gezette kolommen. Wij wenschen de ver eeniging geluk met de wijze, waarop zij baar taak heeft opgevat en volbracht en geven haar in beden king de lijsten der dagbladen en tijdschriften, thans voor de leden gedrukt, in den handel, te brengen, als een zeer belangrijke bijdrage tot de kennis der perio dieke pers in Nederland. Êbl Onder de rubriek //Ingezonden Stukken" in de Arnhem. Ct. van Maandag 13 dezer, lezen wij het volgende M. de R! In uwe courant van den 7den Mei jl is opgenomen een ongeteekend stuk, getiteld//Eene rechtspleging bij de Marine", waarin verhaald en be oordeeld wordt eene afstraffing, die den 4den Mei 1871 ter reede van Elrnina heeft plaats gehad, aan boord van Zr. Ms. stoomschip Citadel van A nt- werpen, toen onder mijn bevel. Het doel van dit mijn schrijven is, het opgedischte verhaal eenigzins te rectificeren, opdat èn mijne col legas èn het lezend eu denkend Nederlandsch publiek met de waarheid bekend worden. De genoemde afstraffing heeft plaats gehad op «U vermelde wijze, en op mijnen bepaalden last. Het delict echter waaraan de patient zich bad schuldig gemaakt, en dat de philantropische anonym bestempelt met den naam van //disciplinaire overtre ding", was „diefstal onder de meest verzwarende omstandigheden", waarvoor hij door eenen krijgsraad, evenals door den burgerrechter, zeker tot eenige jaren tuohthuisstraf zoude zijn veroordeeld geworden Zoowel de moeielijkheid het bewuste individu, van Afuika's Westkust, naar Nederland op te zenden, als zijne jonge jaren, hebben mij doen besluiten gebruik te maken van de bevoegdheid mij bij de wet gegeven, en den dief met knuttelslagen af tc straffen. Uw anonyme berichtgever heeft verzuimd te ver-.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2