sement Mkssee. voor liet arroMis- ICHT. 1872. No. 38, Zaterdag 11 Mei. 75ste jaargang NIEUWS- en ADVERTENTIE-BLAD EDING. dewer i|zen. EN. Bekendmaking AAN BESTED! N G. P u L I C A T I E. Een ministerieels crisis? 3 Oester- en Mei nbaar trachten et erin gr e Steen am= en 'le 2ee- 3.) ten Dorps- MIG te Viatte anger-Griffier. MEI bevorens ziiitik/risciii: coiiiiM. omd. "graaf. Grifier. Deze Courant verschijnt DINSDAG en VRIJDAG avoud uitgezonderd op FEESTDAGEN. Prijs per drie maanden I-Franco per post/1.- Afzonderlijke nommers 5 centmet Bijblad 10 cent. KOOPHUIS, dar JFranse, *en eenigc PRIJS BES ADAERTENTIEN: Por geivotien regel 10 cour. Huwelijks- Geboorte- en Doodberichten van 1 6 regels 60 cent. Dienstaanbiedingen van 1-5 regels, mits contant betaald, 25 et- Io,OOU 5,000 4,000 6.SOO LOS. g van liet itzegels) lalve ii Ci' p. j 1 de. uitvoerige I le K. Hong. oh aanbevolen Xapoli-, S wordende ledig doenlijk ieh verzekerd jkhij reconi- Stad- en Land au alle andere raai O 148 AIU stukken, de redactie betreffende, gelieve men uiterlijk een dag' voor de uitgave In- te zenden aan den uitgever II. I.AKOMIY Advertentien worden ingewacht tot 's namiddags 3 ure. Ai .'srtentien en Abonnementen worden voor DuitsdilundOostenrijk en Zwitserland aangenomen door de HH. 1IAASENSTEIN A'OGLER, te Hcunlurg Lnlek, Frankfort a/M., Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau, Keulen, Stuttgart, Weenen, Draag, Basel, St. Gallen, Genève en Lamamie. J> a. gr t- en A'ischacten. j De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die voor het saizoeu van 1872 of 1873 eene of "Viscll- acte verlangen, zich daartoe ter Gemeente-Secretarie behooren aan te melden, en dat zij, die ter zake van onvermogen eene kosteiooze vergunning om te visschen wensclien te bekomenaldaar zullen moeten overleg gen de bewijzen van toestemming door eigenaren van het vischwater at' te geven, met nitnoodiglng om die aanvragen zoo spoedig mogelijk te doen, opdat ieder in tijds van zijne acte zou kunnen voorzien zijn. Zierikzee, den 1 Mei 1872. B. C. GAU. TBEKEN-OMAKING-. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee zullen op woen sdsxjg- den INJCei f, des nn middags te IS1/» ure, ten Raadhuize AANBPSTBHJSJSf Het doen va f a ©eraig*e vernien- wingen asxn <cle Gebouwen en anciere wei-ken dezer O-e- meente, met liet gewoon oncler Xxo ad. daarvan. De aanwijzing zal plaats hebben op Dingsdag den 21 Mei a. s. des voorraiddags te 10 uur, terwijl inmiddels inlichtingen te bekomen zijn bij den Ge meente-bouwmeester. Bestekken zijn van Maandag a. s. af verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie, tegen betaling van 25 cent. Zierikzee den 7 Mei 1872. De Burgemeester en Wethouders B. C. CAU. De Secretaris, 3. P. N. ESMERINS. INSCBI? 33 JE -TVTINX-A VOOIX ïlTTTT KBÏJ. "■STER ca WETHOUDERS der Zierikzee. -- De BURG Gemeente Zi&rikzet Gezien de wet -jp de Schutterijen van den llden April .1872, en speciaal gelet op de artikelen, die in betrekking staan tot de jaarlijksche inschrijving, zoo tot de bereids dr.argestelde registers van vroegere jaren, ala '.o1 de inschrijving die gedurende de laatste helft dez-r ioopende maand moet geschieden maken bekend Dat ue registers ter inschrijving voor de Schutterij, van de geborenen in de jaren 1838 tot 1848 inge sloten, zullen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen, welke tot het laatstgemeide jaar behooren, alsmede van henwelke, in de vorige jaren geboren zijnde, sedert de laatst vorige inschrijving, zich alhier met er woon hebben nedergezet, waaronder ook begrepen zijn de militairen welke na dien tijd gepasporteerd. en de vreemdelingen weiken sedert dezen tijd van buiten het Rijk zijn gekomen en zich alhier hebben gevestigdvoor zoo verre deze laatste hun voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegdhetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door de werkelijke overbrenging van den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaannaar herwaartszonder dat de tijdelijke uitoefening van eenig bedrijf of handwerk i/i eenig ondei'geschikte betrekkingals zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Dut vuil do inschrijving niemand dor vorenstaande personeu is uitgezonderd, maar dat allen, zonder onderscheiddaarin begrepen zijn, al ware het ook dat zij zouden mogen vermeencn, volgens de wet tot de vi'ijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en ten dien gevolge ook zij niet, die hun ontslag uit den schutterlijken dienst reede hebben bekomen, zullen derhalve al de bovengemelde!), als daartoe bij deze wordende opgeroepen, moeten verse]lijnen ten raad- huize dozer gemeente, op 15 Mei e. k. en volgende dagen, des voonuiddags van 1012 ure ten einde zich te laten inschrijven, ieder in dat register, waartoe hij volgens zijn ouderdom behoort. Deze registers zullen op den Isten Juuij 1872 finaal worden ge sloten. Dat de studentem g-eëmploijeerden in huizen van negotie, klerken vnn uotnrieson, aclvoknton enz., be dienden en vverkboden moeten ivorden ingeschreven in de gemepnte alwaar zij hunne studiën houden, werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn; de amb tenaren en geëmploijeerdeu bij het Gewestelijk Be stuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen moeten uitoefenendie buiten 's lands studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats; de biiitenlandsche zeevarenden in de plaatsen waar zij hun wettig- domicilie hebben, en de aan boord wonende schippers in de gemeenteu alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad, of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig- belasting betalende, daar, waar zij voor deze belas ting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen, voor- en bijnamen, van de plaats en den tijd hunner geboorte, hunne woonplaats, met aanduiding vau wijk en nommer, liet beroep hunner ouders en dat van hen zelf, of zij zijn gehuwd, ongehuwd of weduw naars, van het getal hunner kinderen van beider sekse, (welke laatste opgaven zullen moeten worden gecon stateerd met een schriftelijk bewijs, afgegeven dooi den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgerlijken Stand) sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonenen eindelijk van de redenen die zij zouden vermeeuen, dat hen van de Schutter lijke dienst zouden vrijstellen of daartoe onbevoegd maken, naar aanleiding vau artt. 3 e:i 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel daarvan, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk, buiten deze gemeente geboren aangemaand, om zich tijdig van eene geboorte- acte te voorzien en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschieden, en om voor te komen dat niemand, door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle iu de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrokken, vermanen en waarschuwen, om zich van zijne verpligting- in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteits besluit van 21 Maart 1828, al degenen die zich voor het sluiten der registers op 1 Junij eerst komende niet hebben laten inschrijven, alsnog ambts halve zullen worden ingeschreven, en dat denzelven, die ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven zonder loting bij de Schut terij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving-, gectie redenen tot. vrijstelling of uitsluiting te hunnen aanzien bestonden. Te Ziektkzee den 7 Mei 1872. En is hiervan afkondiging- geschied waar hek behoört den 7 Mei IS72. He Burgemeester en TFeihoudtrs voornoemt,. 11 C. GAU. He Secretaris, J. P. N. ERMEBTNS. Bestaat werkelijk op dit oogenblik de ministerieele crisis? Uit het gesprokene in de zitting der Tweede Kamer van Maandag, blijkt dat er een oogenblik van stilstand is, een dood. punt in d.e wenteling van het wiel, clock 't schijnt onzeker of liet Ministerie zijn ontslag aan Z. M. heeft ingediend, dan wel of het de portefeuilles ter beschikking van Z. M. hoeft gesteld. Deze twee vormen hebben, gelijk bekend is, niet de- zelfde beteekenis. Op 't oogenblik dut we dit schrijven schijnt dus de ministerieele crisis nog geen feit te zijn. Maar er gaan stemmen op, die den gewonden ouden leeuw als 't ware toevoegen „erken nu toch dat ge overwonnen zijtot laat u anders liooren." Getuigen die stemmen niet van eenige onrust en van twijfel, of de slag' werkelijk wel ver genoeg gedragen heeft Er is nog niet genoeg licht verspreid over de beweegredenen, die tot den uitslag der stemming geleid hebben over art. 1 van 't ont- werp-Blussé doch wat geen nadere toelichting behoeft, is dat er in de algemeene discussien veel sofismen zijn gedebiteerd en uit die om standigheid is veel te loeren. Het was te voorzien dat de conservatieve partij, samengaande met de zwarte, tegen 't ont werp stemmen zon al had ook een heirleger van économisten een maand lang van de tribune dat ontwerp op grond der wetenschap verdedigd. Van sommige leden der liberale partij is 't echter niet te begrijpen, hoe ze er toe hebben kunnen komen om te verklaren dat het hier alleen een zuivere économische kwestie gold. Dat voor behoud kan 't feit niet wegdoen, dat die leden in de beslissende lire 't bewind hunner partij hebben in den steek gelaten. Na de positieve verklaring van den Minister Blussé dat hij met zijn beginsel zou staan of valleD, kon er geen sprake zijn van do stelling' dat 't hier slechts een zuiver wetenschappelijke vraag en geen politiek beginsel betrof. Dc verklaring van deu Minister, vooraf bekend zijnde, verhief 't ontwerp, hoedanig dat overigens volgens subjectieve meening' ook wezen mocht, tot een politiek vraagstuk. Trouwens is de gelieele uitvlucht van die bedoelde leden toch een sofismewant sedert wanneer komt in Nederland de Tweede Kamer, negen dagen lang, in de Staats-Verga- derzaal, onder des voorzitters leiding en in.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 1