Bmteiilandscïi Overzicht (üeme&g&e Berichten, De commissie vo_ de Weener-tentoonstelliiig van 1873 hield in de 'ige week te s' Gravenhuge hare eerste bijeenkomst u deze zich alzoo heeft* geconstitueerd acht de u landscke Industrieel het nuttig' heereu industrieelen i opgewektheid gevoelen om aan deze 'tentoonstel i:ig -el te ueinen, aan te bevelen, om hiervan, zond ir rdere oproeping of uitnoocliging af te wneh!"i\ aai en der leden van de commissie reeds nu kennis te geven en bij hen alle inlichtingen le vragen die zij i. -men te zullen be hoeven. Zoo men weet, hebben de heer dr. J. Teu Brink en J. I). van der Waals in de avAdoopen maanden een cursus voor dames gegeven, de eerste in de letterkunde, de tweede in dc natuurkunde. Bij het sluiten van die voordrachten voor rut seizoen heeft eene der dames, namens de overige t oehoorsters, hun een album geschonken, waarin zooveel mogelijk de namen vermeld zijn van allen die deze gelegenheid tot oefening hebben gevoigd, met een woord van dank voor het onbaatzuchtig houden dezer voordrach ten. Bij dat album was tevens een geschenk voor beide heeren gevoegd. De heer Ten Brink heeft in weinige, maar harte lijke woorden, ook namens den heer van der Waals voor deze bewijzen van sympathie zijn erkentelijkheid betuigd. //Papa!" rief eine kleine Carlistin//wer ist die sehutzige frau mie "der rothen Miitze//Nun freilich," spötteite der noble Papa mit einem ziiszlich zerquetschteu Lachein, //nun freilich, liebes Kind, mit der Rein heit der Lilien hat sie niohfcs zu schaften. Es ist die freilieitsgöttin". //Papa sie hat such nicht cinmal ein Hemd an." „Eine wahre freilieitsgöttin-, liebes Kind, het gewöhnlioh kein Hemd, und ist dalier sehr erbittert auf alle Leutedie weisze Wasehe tragen." 't Was (volgens Heine) op de schilderijententoon stelling van 1831, dat dit 'gesprek gehouden werd tusscheii een edelen Garlistisoheu cavalier en zijne niet minder nobele dochter. Had de göttin der freiheit dn laatste zittingen der Fransche nationale vergadering bijgewoondze zou waarschijnlijk uit de lijst van delaOoix -futi-revolutie midden onder de vergaderden zijn getreden, om met hare machtige stem rekenschap afteleggen, waarom ze niet vertrouwt de Leutedie zulke weisze Wasehe tragen, ze zou waarschijnlijk hebben beweerd dat onder dat schoone linnen zoo menige boozc hartstocht, zooveel vuiligheid en morsigheid verborgen is, dat men geene godin zou behoeven te zijn om di«v net!o- figuurtjes te wantrouwen. Daar werden medegedeeld de rapporten der Commissie van onderzoek naar 'tgeen door de bevelhebbers der vestingen, welke zich aan de Pruisscn hebben over gegeven, gedaan was in 't belang van 't vaderland. Drie rapporten over drie bevelhebbers Driemaal ver kondigt Barnguay-d' Hilliers que le commandant merite le blame. Den "kien Mei betrad de heer d' Audiiïret- Pasquier de tribune, oin een overzicht te geven van de resultaten van het onderzoek, dat men had meenen te moeten instellen naar de contracten door de regeering van Napoleon gesloten met Zelden, misschien nooit, is zulk eene chronique scandaleuse in 't publiek voorgelezen. Dit het rapport blijkt, dat de regeering zich niet alleen op de schan delijkste wijze heeft laten bedriegen, maar dat er gegronde vrees bestaat, om te twijfelen aan de eerlijkheid der machthebbers zelve. Een zekere heer Chollet gefailleerd koopman in groente sluit een contract met "de regeering om haar voor 10 millioen geweren en patronen ie leveren. Engelsche fabriekauten hadden der regeering het. aanbot, gedaan binnen betrekkelijk korten tijd ai het benoodigde te verschaffen. De minister van oorlog contracteert met Chollet. Deze -^ist naar Engeland, koopt van de Engelschen de geweren en patronen voor den prijs, welken ook de regeering zou moeten besteden en doet ze aan Fran krijk over met eene winst van 750,000 fr. Maar de heer Chollet heeft geen geld. De faariekaftt weigert de afzending dau tegen contante betaling. Hij heeft een millioen noodig. Ziehier hoe hij het krijgt (woorden van Pasquièr) //De heer Chollet vindt een comman dant, die tot he.." gt ik heb geen millioen in mijn zak, gij moet. met deu minister zeiven spreken. houdt staande: ik heb, Chollet nooit gezien en/. Maar dit is zeker, dat Chollet na kwartier geantichambreerd te hebben, eene zekere deur binnengaat en een oogenblik daarna terugkomt. Met een bevel om hem een millioen te betalen? NeenBeter nog. Hij zegt eenvoudig tot den be trokken beambte - maakt alles klaar, ik heb het mil lioen. En 'savonds had hij het in zijn zak". In één woord Chollet verdiende, zooals uit de stukken blijkt op de 10 millioen niet minder 2,800,000 franc. Een zekere Iiedley meent, dat zulk een contract ook voor hem wel goed zou zijn. Hij weet niet eens hoeveel de patronen korten. Maar op goed geluk af vraagt hij voor zekere hoeveelheid 100 fr. De minister slaat toe. Hedley gaat, naar huis. Onderweg echter wordt hij bang dat 100 fr. wat weinig is. Hij keert terug en vraagt nu voor dezelfde hoeveelheid -180 fr. De minister schrijft eenvoudig onder aan het contract: nde overeenkomst is gewijzigd, men zal ISO fr. betalen Hedb.vy koopt weer in Engeland voor het Fransclie gouvernement. Eransche ageutenten, rechtstreeks dooi de regeering gezonden, schrijven: in 'shemels naam, houd op. Gijdoet de prijzen steeds stijgen. Wij koopen nog patronen voor 150 fr. en gij betaalt, zonder reclame 180 en 190 fr. Wie draagt de schuld van dit verlies? De administratie van liet leger. De heer Er ear zal insgelijks eenige mi llioenen patro nen leveren. Op zekeren dag komt hij vertellen dat eene lading van Amerika onder weg is. Op deze bewering betaalt de administratie hem *240,000 fr. De „Bertha die ze geladen hadkwam zij had niets in dan suiker. De heer Frenr verklaarde daarop dat men zich had vergist in den naam van het schip, dat de patronen zouden komen met den //Vigilant." De Vigilant kwam en bracht tabak. Eindelijk be gint men te begrijpen dat dit toch tc ver gaat'. De lieer Frear krijgt bevel om zijn patronen te leveren. Hij koopt een paar millioen onbruikbare patronen bergt die in de vochtige kelders van Blaye, houdt de zaak nog wat op sleeptouw enals men eindelijk van de patronen gebruik wil makenzijn ze bedorven en niemand kan meer uitmaken of ze %oit "-oed <>-e- weest zijn. Aan wien de schuld. Aan de administratie van het le°-er, zooals die werd georganiseerd onder het keizerrijk door le Boeuf, graaf Pelikao en tutti quanti. Nu, het legitiinismé moge zich ergeren.over de vrijheidsgodin zonder hemd 't blijkt toch noodig dat zij nu en dau verschijne-, om zekere menschen hunne uniform uit te trekken en ze in hunne ware gedaante te laten zien. Het legitimisme moge zich vroolijk maken over de ingemanierdheid van mevrouw Thiers, de president der republiek zal wel doen voort te gaan op den in geslagen weg. Als de godin der vrijheid ze behoeft daarom nog juist geen roode muts te dragen, maar blijft troonen in Frankrijk zal ze in haar gevolg wel blijven opnemen den goeden geest der publiciteit. En dat is Frankrijk reeds veel gewonnen. Publiciteit alleen zal het misschien de oogen kunnen openen voor een den afgrond, waarheen het met zijn eeuwig, babbelen steeds sneller voortholt en het wakker genoeg kunnen schudden, om liet behoefte te doen gevoelen aan licht zooveel licht als verstandelijke en zedelijk-godsdienstige ontwikkeling te zamen een volk geven kunnen. „Een ware vrijheidsgodin draagt geen lieind," zei de markies CavList te Pavijs. Is deze souveveiue minachting van alles wat naar vrijheid zweemt, wat maar eenig^zins schijnt te spreken van republicanisme, niet bij uitnemendheid liet eigendom \-nti idla Ourlisten - den Heer don Carlos aan 't hoofd We deelden in de vorige nomrners met opzet eenige uittreksels uit de proclamaties van dezen vreesachtigen pretendent mee, die dan toch eindelijk zich zeiven in zooverre heeft overwonnen, dat bij zich bij zijne boeren heeft gevoegd. Spreekt niet uit eiken regel dat aristo- kvatische bewustzijn van 1 etat eest moi.J 1 reedt niet overal op den voorgrond de onwrikbare over tuiging dat geluk onmogelijk is voor een staat zonder koning bij de gratie Gods? En mogen we zulk eene zoogenaamde onwrikbare overtuiging in het jaar onzes Heeren iets anders noemen dan idéé fixe dan manie. Wie heeft Spanje te gronde-gericht? Is het die legitimiteit, die haar recht op de kroon alleen weet te bewijzen door te wijzen op.de windselen waarin zij den eersten dag liarer geboorte gehuld werd en op welke een kroon was geborduurd? "Wie is de oorzaak dat het ongelukkige Spanje verteerd wordt door partijen? Is het niet juist clat onbeweeg lijk régime, dat den scepter legt in de handen van den priester en dc wet laat verklaren door eene litaniserende non Welhaast zal Spanje zonder brood zijn roept de heer Carlos. Nu zou deze heer misschien durven beweren, dat hij, de ridder bij uitnemendheid, de bevorderaar zou zijn van landbouw eu industrie? Of maakt zijn laatste optreden gansch eu al den indruk dat we te doen hebben met een chevalier d'industrie alleen. „Al wat niet met mij is", zoo luidt het, werpt het geld der Spanjaarden in 't water allen, de radicalen, de gematigden, de koniugs- gezinden, het volk allen zijn ze slippedragers van de smerige vrouw met de roode muts, de vrijheids godin zonder hemd. Zelfs God haat natuurlijk dezo godin, daarom, wie voor mij is, is voor God!5, "Voor God en voor mijGelukkig is God niet met don Carlos. Plet schijnt, dat hij, teruggekeerd in Geneve zal kunnen zeggen: ik kwam, zag en ging heen! Uit Gallicie, Aturrie, de beide Kastilieu, Andalusies en Estramadura komen goede berichten. De generaal Rada, die met tweeduizend- man den predendent ver wachtte, schijnt genoodzaakt te zijn zijne manschappen uiteen te laten gaan, omdat ze slecht geequipeerd waren. Serrano, de man der daad naar het schijnt, sluit steeds nauwer kring, waarin hij de opstandelingen be sloten houdt en dringt ze steeds verder naar de Pyreneën De spoorwegen, die opgebroken waren, zijn hersteld.. De republikeinsclie partij houdt zich stil. Alles belooft een spoedigen afloop. Zou dan don Carlos koninklijk genoeg zijn om met dien Franschen Epicier te getui gen //'t zijn gamins (die volgelingen der godin) maar ze vechten goed? Wij betwijfelen het. Evenals don Carlos houdt ook do paus zich druk bezig met het bouwen van chateaux en Espagne. Ook daar de meest souvereine minachting ook zelfs voor de bloedverwanten in den 124sten graad van de vrijheids- godin. Steekt zulk een bloedverwant de hand aan Rome toe een goed zuiver geglaceerde hand, die geboorcl is met.iveisze Wasehe, dan keert dc vorst.van 11'om.e zich om en antwoordt: ik encanailleer ine niet. Zoo in de afgeloopen week. Bismarck had aan het verlangen van Rome voldaan en een gezant een DuiiiSchen gezant benoemd: kardinaal Hohènlohe. Een bewijs van zijn voortdurend streven om met ltome op goeden voet te blijven proclameerden zijne intimi. Edoch de Pruisische premier had ook een ander doel. Hohenlolie behoorde onder de weinigen, die zich steeds met kracht haddenverzet tegen liet drijven der Jezuïten, die van zijne positie in het vaticaan had gebruik gemaakt om er te protesteren tegen die middeneeuwsche inquisitoriale handelingen, die het Jezuïtisme noodig achtte tot bereiking "van zijn doel. De benoeming van dezen gezant was dus tevens een bewijs dat vorst Bismarck niet voornemens was zijnen strijd tegen de zu arte Internationale opfer geven. Zij begreep dit zeer goed en verklaarde dan ook bij monde van liet Mainzer Journal, dat zoo'n cardmaal een uitmuntende vertegenwoordiger was van liet Duitsclie rijk, „omdat het purper in de meeste gevallen het bloozcn verborg." Wat zou de paus doen V Zou hij de hancl aannemen? „Meet ge wel," zoo klonk Riist bij tijds eene stein, „dat clcv.e kardinaal prof. Friedrich tot zijnen theologisch en raadgever heeft gekozen," prof. Friedrich, dén oud-katholiek. Eu.... de paus meende dat het purper van Hóhenlohé ge weven was uit dezelfde stof als de muts der vrijheids- godin en hij antwoordde Bismarck liever geen gezant dan zoo een. Want., een kardinaal kan immers, als onderdaan van den pans, niet behartigen de belangen van een'anderen staat! Nb, vroeger onder Jozef II. is er wei een kardinaalgezaut Herzhan ge weest en onder Lodewijk de XV en XVI een kardi naalgezant Bernis maar een Kolienlohe dat in loch wat anders. Zeker, zei. Bismarck, en nu M. 11. gaan we over tot do orde van den dag. Voor Engeland eu Amerika draagt die een zeer vredelievend karakter. De vlam der Alnboma-kwestie gaat uit. Amerika ei scat geen vergoeding voorindi- rekte- schade, als Engeland-belooft in e-v on tuide-gevallen het ook niet te doen. Engeland belooft. In Oostenrijk is van-orde natuurlijk .geen sprake. De rijksdag zal een-voorloopige vergadering houden waarschijn lijk om to ai-en of hij wel vergaderen zal, J>e Islrontiers enz. die vroeger memories indienden-zijn nu gekomen tot jvromemovies'. Zoo gaan. we ten. miusle vooruit. Te Gouua is in den nacht van 5 dezer wedevora een. geduchte brand uitgebroken, en wel bij een logement en stalhouder op den Kleiweg. l)e brand, schijnt te zijn aangekomen in of nabij den paard-nstal althans alle paarden, ten getal van zeventien, zijn bij dc ramp omgekomen. Er is ook veel hooi verbrand. Met veel moeite zijn de belendende gebouwen, ook de woning van dien heer is behouden, zoodat het onheil zich bepaald heeft tot de stallen, koetshuis en knechtswoning. Dc oorzaak is onbekend. Men meldt ons uit Zwollerkerspel van 2 Mei: Do veehouders kennen tegenwoordig zeiven de waarden van hun vee niet meer. Ziehier een voorbeeld daarvan. Een boer komt verleden week alhier ter markt met eene kalf koe,. welke zooals hij later verklaard heeft,, naar zijne schatting waard was hoogstens ƒ190 a 200, on waarvoor hij haar met graagte wilde afstaan. De hem vergezellende zoon, een vlugge lSjarige jongen, ziet dat de markt zeer geanimeerd is eu zet zijn vader aan, maar eens een goeden prijs te vragen. Deze eisclit nu ƒ300 en, eer een. half uur verloopen is, heeft hij zijne koe. tot zijn eigen verbazing, welke hij echter met boersehe slim heid wist te verbergen, verkocht voor. ƒ212! Aan de gedenkzuil voor liet vatioaanseh concilie wordt te Rome langzaam maar -voortdurend gewerkt. Dezer dagen, werd in de gieterij van het Yatikaan Iïet ko lossale beeld van Petrus gegoten, dat boven op den zuil moet komen. De arbeid is echter.mislukt. Het beeld is gesprongen. Dit wordt niet als een godsoordeel beschouwd. - In den omtrek van "Whiskey. Ilill, in Cali fornia wordt de wacht over een groote kudde schapen uitgeoefend door drie vossen, die daartoe de noodige op leiding-genoten hebben.. Een er van is een grauwe, de beide anderen zijn rood. Personen die de dieren aan 't werk gezien hebben, verzekeren dat zij in scherpzinnigheid voor den besten herdershond niet onderdoen. De grauwe vos schijnt over de twee anderen een soort van oppertoezicht uit tc oefenen men verhaalt merkwaardige staaltjes van hem.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 3