Haar in Duitscbland zal geen straatjongen de politie tarten en uitjouwendaar zal geen weerbarstige knaap zijn onderwijzer, die zijn waarachtig weizijn beoogt en hem vaderlijk streng straft, in stukken helpen en misschien in 't ongeluk kunnen storten. Zijn die Duitschers dan beter dan wij Ik durf' niet zeggen maar ik geloof wel dat ze wat aartsvaderlijk zijn, niet zoo onbesuisd op 't stuk van heilzame tucht en niet zoo misleid door glad verkeerde begrippen van emancipatie. En nu die jongeheeren B. C. E>. en W. respec tievelijk 6.7.9. en 11 jaar, van beroep zeker al vrij ontwikkelde booswichten, van uitzicht gluiperig, van tong glad en behendig, van geest slim en vindingrijk, van vingers gauw, 't zou mij verwonderen als we hen over eenige jaren niet, volkomen geroutineerd, op 't bankje te rug vonden. Niet te ontkennen is 't ook, dat de nieuwe leer van opvoeding der jeugd, door zachtmoedige leiding en vermaning en niet meer door de plak, aanleiding gegeven heeft tot veel ziekelijke ovei drijving en tot een flauwheid, beginselloos heid en lamheid van 't gezag der volwassenen tegenover de boozo neiging der kinderen, dio zeer ten nadeele der maatschappij werkt. De jeugd weet liet tot haar eigen schade maar al te goed dat b.v. de onderwijzer juist in de ernstigste gevallen al niet veel meer kan debi- tseren dan praatjes zonder effect, en naarmate de boosheid in zulk een jeugdig individu meer vroegtijdig ontwikkelt werken alle bijkomende omstandigheden samen om die praatjes nog minder effect te doen maken. Een ernstige bestraffing van den jongen booswicht heeft door gaans vrij wat onaangenamer gevolgen voor den onderwijzer dan voor den delinquent. Even min kan 't iemand die zoo nu en <1 .n met een opmerkzaam oog en open oor langs straat en grachten wandelt ontgaan, dat bij daar eigenlijk op 't domein van een bandelooze en tuclitelooze jeugd verkeert, en hij mag menigmaal blij zijn als hij ongemoeid, ongehin derd of onbeleedigd zijn weg mag gaan. 'tls geen wonder: is 'top straat niet veel ge vaarlijker voor menschen met kruiwagens of meiden met stoffige vloermatjes, dan voor een talrijke wriemelende, brutale straatjeugd? Binnenland. ZIEBIKZEE, 7 Mei. M. heeft ana J. M. Kakebeeke, op verzoek eervol .ontslag verleend als lid van het ooilege van regenten .over het huis van arrest te Goes, en benoemd tot lid •van gen. college J. L. Goemans mod. doet. te Goes. Z. M. 'heeft benoemd tot 2de luit. bij de dd. schut terij te Goes J. J. Ochtman, thans schutter. Veere heeft Vrijdag en Zaterdag j'l. de herdenking aan hare bevrijding voor 800 jaren gevierd. Een fraaie geeosfcumeerde optocht, 27 nominers tellende, trok door de straten rond; op het buitenverblijf van .den burgemeester vereenigden zich onderscheidene ge- noodigden aan een dejeuner. l)e stad was ruimschoots met vlaggen en groen .ver sierd, en het marktplein, in gewone tijden met een gruwelijk plaveisel gezegend, was thans in een met heesters en masthoornen beplant park herschapen. "De banier door de burgerij aan die van Vlissingen geschonken is met veel plechtigheid derwaarts gebracht en in ontvangst genomen. Jl. Dinsdag had te Gent eene bijeenkomst van Belgische grondeigenaren plaats, opgeroepen door de heeren graaf de Kerchove de jDenterchein, graaf du Ghastel de la Ho warder ie, baron Heynderyck, August Lippens, baron van Pottelsberghe de la Potterie en Aug. Verhacghe, ten einde te protestveren tegen het door ged. staten van Zeeland voorgedragen ontwerp algemeen reglement voor de polders of waterschappen in Zeeland. De vergadering was druk bezochteenc commissie •werd benoemd, bestaande uit de heeren hertog d Arends- berg graaf de Buisseret, graaf de Kerchove de Denter- ghem, burgemeester van Gent, Julien, du Bosch, in genieur, Oswald de Kerchove en Lippens de beide laatsten als secretaris, om bij cle Nederl. regeering de grieven kenbaar te maken van de Belgisehe grond eigenaars, aan wie bij het ontwerp-reglement alle in vloed op het beheer van hunne in die polders gelegen landerijen ontzegd wordt. Die commissie zal zich tot dat einde ook vau den steun der Belgisehe regeering trachten te verzekeren, en ook zal zij dien trachten te bekomen bij den Fransohen gezant te Brussel, omdat de belangen der Frausche suikerfabrikanten eigenaren van met beetwortelen bebouwde landerijen indirect eveneens bij deze zaak betrokken zijn. Het programma van het 49e Neder-Bijnsehe muziek feest te Dusseldorf dat op Pinksteren zal gehouden worden en waarover reeds vroeger is gesproken, is bijzonder rijk. Op den eersten dag, een toonwerk van Bach, Handels Ode op St.-Caecilia's dag en Beethoven's F'dur Symphonie no. 8. Op den derden dag, 't Clavierconcert G. dur van Beethoven door Bubinstein en Solo's van Parepa-Bosa uit Londen (Sopr.) Buff uit Maiuz (Tenor) Gura uit Leipzig (Baryton), Bobicek uit Botterdam (Bas). Prof. Leop. Auer uit Petersburg (Viool), Jean Becker van het Florentijnsche quartet, Barghur uit Detmold (viool), Knappe uit Solingen (orgel). Bnbinsteih en Julius Tausch zullen beurtelings dirigeeren. Omstreeks veertien dagen geleden is te Marseile een gezelschap aanzienlijke Japanners aangekomen, vijf- en-twintig personen, waaronder verscheidene vrouwen, sterk, die geene ambassade uitmaken en geen officieel karakter hebben, maar enkel naar Europa zijn gekomen om aan lmune weetgierigheid te voldoen. De meeste leden van dit gezelschap zijn Japansehe handelaars, die reeds eenigen tijd betrekkingen met Europeesche huizen hebben onderhouden. Ten einde de aandacht minder op zich te vestigen, hebben de Japansehe reizigers het Europeesche gewaad aangenomen, waarin zij meer op hun gemak zijn dan men wel zou ver wachten. Naar men meent is dit de eerste maal, dat Japansehe vrouwen, dezulken uitgezonderd, welke met troepen Japansehe kunstenaars herwaarts zijn gekomen- haar land hebben verlaten om VVesterscbe landen te bezoeken. Het Japansehe gezelschap is, na Marseille, Lyon en eenige andere Fransche steden bezichtigd te hebben, te Parijs aangekomen en heeft aldaar in het Grand-Hotel Lyon zijnen intrek genomen. Hef; Journaal voor toegepaste scheikunde beveelt het gebruik van carbolzuur aan, in slechts geringe hoeveelheid, bij stijfsel waarmede cle behangsels geplakt moeten worden eu bij witkalk, om geen last te krijgen vau hiuderlijke insecten. Bovendien neemt het den onaangenamen reuk weg vair de stijfsel, die bij het drogen of op vochtige muren dikwijls zoo onaange naam is.. Het veelvuldig 'gebruik van carbolzuur als bederf werend middel vermeerdert echter het gevaar voor vergiftiging. Een Duitsch scheikundige geeft daarom een geschikt tegengift aan de hand dat de werking van het carbolzuur op cle maag vernietigt. Dit bestaat in bereiding van suikerkalk, die op cle volgende wijze wordt gemaakt: 16 dln. witte suiker worden in 4 dln. water opgelost, en clan 5 dln. kalkhyclraat voegd, l;et mengsel gedurende drie dagen nu en Kl j omgeroerd, gefiltreerd en tot droog uitgedampt. Dordrecht, 4 Mei. Wij vernemen dat er waar schijnlijk een vergadering van de vereeniging tot be spreking van Algemeene Belangen zal worden gehouden, ten einde een plan te bespreken om den heer Blussé van Oud-rAlblas een blijk van sympathie te geven en van dankbaarheid voor de flinke wijze waarop hij gedurende zijn ministerieele loopbaan het algemeen belang heeft behartigdtevens zou dit ecu demon stratie zijn voor de zaak cler inkomsten-belasting, waarvoor de heer Blussé zijn ministerieel leven heeft opgeofferd. De heeren J. O. Déking Dura, S. J. Soetmulder, J. E. Gallas, J. de Kater en W. 0. de Crane, zijn erkend en toegelaten als consulaire agenten van het Duitsche Bijk respectively te Dordrecht, Schiedam, ITellevoetsluis, Brouwershaven en Zierikzee, en zulks onder cle gewone bepalingen van onderhoorigheid. Als eene bijzonderheid kan worden medegedeeld dat de commissie voor de driejaarlijksche kunsttentoon stelling te Brussel met algemeene stemmen besloten heeft °den catalogus ook in het Nederlandsch te doen drukken. Den len dezer is van Antwerpen de eerste stoomboot (een Engelsche) rechtstreeks naar New-York vertrokken. Er waren zooveel passagiers en goederen dat binnen weinige weken een tweede schip zal volgen. Dat gaat dus Nederland voor. Sneek, 2 Mei. Heden had alhier een hoogst nood lottig ongeval plaats. De persooiv J. H., oud 20 jaar leed in erge mate aan zeuuwtoevalleu. Toen hij zich s middags naar zijn werkzaamheden zou begeven, werd hij dicht bij een brug door zulk een toeval overvallen, llij liep cle brug mis en stortte voorover in een slijkerio-e vaart. Na eenigen tijd werd het opgemerkt wel waren de levensgeesten nog niet geheel uifi-eblusclit doch in weerwil van alle moeite door den geneesheer aangewend mocht het dezen niet gelukken üeu onge lukkige in liet leven te behouden, de schok was te hevig geweest, na eenigen tijd blies hij den Kitsten adem uit, diep betreurd door allen, die deu fihken jongeling kenden. Bij de Utrechtsche bloemisten worden door commis sionairs cle blosmen en planten voor dit sa i zo en op gekocht; vooral de Amsterdamsche handelaar speculeert hierin bestreedt hooge prijzen. Het betreft echter minder cle fijne bloem of plant, maar o,a. de Fuchsia en Geranium, die zij per 100 stuks voor 20 a ƒ25 koopen, om ze op andere markten iu Holland weder aan den man te brengen. De handel voor het buiten land is zeer slap. geldermaxsen, 3 Mei. De schoone weersgesteld - lieid heett uitnemend op de vruebtboomen gewerkt. De kersen hebben prachtig gebloeid en de vrucht reeds gezetde o.ogst belooft daarvan overvloedig te zijn. Appels en peren staan thans in vollen bloei, en doen de verwachting groot zijn. Tielerwaard, 2 Mei. De bcr'vht.en die men uit alle deel en van dezen waard over de veldproducten verneemt, zijn allergunstigst. De wintertarwe staat buiteugewoou goed het koolzaad, dat veei belooft, staat in bloei. De aardappelen komen goed te voor schijn, zij hebben door de twee nachtvorsten deze week, hoewel men daarvoor vreesde, niets geleden. De perenboomen beloven veel, zij zien wit van den bloesem als waï^ze met een laken overdekt. Het vee in de weide hed'üv^pvcrvloedig gras. Herwijnen, 2 Mei. Door het gunstige voorjaars weder is er buitengewoon veel gras, waardoor hier en in omliggende gemeenten nog veel hooi van het vorige jaar voorhanden is. Apeldoorn, 4 Mei. LI. Dinsdag werd alhier door de leerlingen van de school van Z. M. Koning Wil lem HI, en die van de school ito'. 1, welke onderricht in de behandeling cler wapenen ontvangen van den heer Broers, onderaclj. van 't korps Yeluwsche Scherp schutters, eene militaire promenade gemaakt, waarbij een 20tal jongelieden op velocipedes als cavaleristen dienst deden. Er heerschte de beste orde en krijgstucht waarvoor den instructeur als do leerlingen aiie eer toekomt. vM,et het oog op onze weerbaarheid, was het te 1 "u, dat inpons land meer algemeen aan de scl ï8<u>m g'd de gelegenheid wercl gegeven, om zich den wapenhandel te oefenen dan wel het ge\;u is. Het is toch niet alleen met het oog op de toekomst wenschelijk, dat zulks meer 'plaats 'nebbe, maar het is ook eene hoogst aangename en gezonde lichaamsoefe ning, waaraan jongens van 12 tot lBjarigen leeftijd gaarne deelnemen wanneer zich de gelegenheid maar aanbiedt, om daarin onderricht te ontvangen Middelburg, 2 Mei. Het is algemeen bekend hoe de gemeente Veere ten jare 1572 door de hulp en bijstand van Vlissingen de Spanjaarden heeft verjaagd. Uit dankbaarheid aan haar voorvaderen, hebben cle vrouwelijke ingezetenen van Veere, uit daartoe inge zamelde vrijwillige bijdragen een banier doen vervaar digen, om als blijk van hulde aan de gemeente Vlis singen aan te bieden. Op een bruin rood satijnen' grond, omgeven van zilveren koorden en franje, prijkt 'in het midden van deze banier het wapen van Veere. omringd van zilveren sterren boven dit wapen leest men: 1572 vrijheid de leus, onder het wapen: Eens gezindheid het leven 1872. Op het ufteincle van den standaard (waaraan de banier met satijn bruin en witte kwasten hangt aan een zwart ebbenhouten dwars- stok met vergulde knoppen) houdt een vrouwenhand den gebeeldhouwden groenen lauwerkrans vast, gereed om dien op de slapen der Vlissingsclie overwinnaars te drukken. Deze banier is heden, begeleid door de feestcom missie in drie rijtuigen gezeten, overgebracht in ecu open rijtuig, waarin waren gezeten cle jonge jufvrouw - Snijder, de Beede en Boland, benevens de burge meester van Veere, rar. J. Snijder, naar Vlissingen, alwaar ze door laatstgenoemde, namens zijn vrouwelijke ingezetenen, zal worden overhandigd en ter beschikking gesteld van den burgemeester aldaar, met verzoek zijn ingezetenen daarmede in kennis te stellen. Naar men verneemt, is een deputatie uit Vlissingen 's burgerij de commissie tegemoet gegaan om deze plecht statig in te halen.

Zierikzeesche Courant | 1872 | | pagina 2